Jump to content

Filtre Si Alte Consumabile Pt O2


Stefan_B
 Share

Postare recomandată

ELSA zice 4.3 la motorul CAYC..... nu cred ca nemtii scriu prostii in ELSA.

post-17228-0-30059200-1299609845_thumb.j

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia owner

Andrei, eu nu te contrazic, habar n-am cat ulei intra, dar ce m-a derutat este ca tocmai tu ai postat pe pagina anterioara ca ti-au facturat aprox 3.8 litri de ulei motor.

http://vwforum.vwfor...ost__p__1456347

deci este oficial ca intra 4.3, acu vazui lista.

multumesc!

PS: ciudat este ca la 1.9 intra 3.8 litri si la 1.6 intra 4.3. Probabil dimensiunile constructive ale unui common rail sunt altfel decal la un pumpe duse.

Modificat de octavia owner
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine la 1,9 PD intra 3,8.La tine vad ca e 1,6 ,vezi ca scrie in cartea tehnica cat trebuie si ce ulei. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acolo am zis aproximativ. acum am zis la sigur :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pana la urma am fost la un service langa Cora pantelimon, AutoLeader si pentru schimbul de ulei + toate filtrele + verificare placute frana, am mai cumparat si 2 prezoane, m-a costat totul 80RON. super oferta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizia de 1 an:

- 9250km;

- costuri revizie Brady - 350 lei reprezentand: schimbarea uleiului (Valvoline), filtru ulei si antigel, inlocuirea unei mici garnituri si manopera.

Modificat de Bobescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate cineva (dintre cei care au acces la Etka) sa imi spuna daca urmatoarele filtre sunt echivalente:

Aer: 1KO 129 620 D cu 3CO 129 620 B

Ulei: 071 115 562 C cu 045 115 466 B

Motorina: 3C0 127 177 cu 3C0 127 434

Multumesc.

Modificat de Septimiu.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la Uniservice Graitaru Piatra Neamt pentru o programare la prima revizie. Ei pun ulei OMV( care spun ca este Made in Austria) sau ulei Castrol. Nu se accepta uleiul sau alte consumabile aduse de client.Mi-au recomandat sa pun Ulei OMV. Voi ce spuneti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Bogdan. Eu cred ca fiecare are contract cu anumiti furnizori de consumabile!!! De exemplu eu am fost la dealerul Autogrand din Oradea si acolo de exemplu mi-au zis ca ei pun la masina mea numai Mobil 5W-30 ESP Formula. Eu le-am zis ca pot sa fac rost de Castrol Edge 5W-30 care este si recomandat pt motorizarea mea de catre VW. Ei mi-au zis ca atunci nu imi asigura garantia pe lucrarea lor si pe motor. Ce sa mai spun asa, stiu ca si uleiul recomndat de ei este un ulei foarte bun, insa se vede clar ca ei trebuie sa vanda acel tip de ulei si cu asta basta. Asa fac toti, cu cine , cu ce marca au contract ala ti-l recomanda!!!! Numai bine, Andrei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea este ca au exagerat si merg la intimidare sa iti "bage pe gat" uleiul respectiv. Nu ai cum sa pierzi garantia daca pui alta marca de ulei. Ceea ce conteaza este norma data in carte pentru motorul tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la Uniservice Graitaru Piatra Neamt pentru o programare la prima revizie. Ei pun ulei OMV( care spun ca este Made in Austria) sau ulei Castrol. Nu se accepta uleiul sau alte consumabile aduse de client.Mi-au recomandat sa pun Ulei OMV. Voi ce spuneti?

ciudat, eu cand le-am zis ca vreau sa fac revizia si ca vreau sa pun ulei castrol slx profesional (ca asa mi-a zpus dealer-ul de la care am cumparat masina, din iasi) mi-au spus ca nu au dar pot sa il cumpar, mi-au indicat si un magazin din oras de unde sa il iau, si vin cu el si fac revizia, toate bune si frumoase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la Uniservice Graitaru Piatra Neamt pentru o programare la prima revizie. Ei pun ulei OMV( care spun ca este Made in Austria) sau ulei Castrol. Nu se accepta uleiul sau alte consumabile aduse de client.Mi-au recomandat sa pun Ulei OMV. Voi ce spuneti?

ciudat, eu cand le-am zis ca vreau sa fac revizia si ca vreau sa pun ulei castrol slx profesional (ca asa mi-a zpus dealer-ul de la care am cumparat masina, din iasi) mi-au spus ca nu au dar pot sa il cumpar, mi-au indicat si un magazin din oras de unde sa il iau, si vin cu el si fac revizia, toate bune si frumoase.

Dar mai esti in garantie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate cineva (dintre cei care au acces la Etka) sa imi spuna daca urmatoarele filtre sunt echivalente:

Aer: 1KO 129 620 D cu 3CO 129 620 B nu este recunoscut codul

Ulei: 071 115 562 C cu 045 115 466 B cod vechi, nu se mai foloseste, dar echivalent

Motorina: 3C0 127 177 cu 3C0 127 434 cod vechi, nu se mai foloseste, dar echivalent

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Andrei.

Am intrebat deoarece pe filtrele care se vand la reprezentanta ca fiind "originale" am gasit diferente intre codurile de pe cutia de carton si codurile inscrise pe filtre.

La aer primul cod era scris pe cutie si al doilea pe filtru. La fel si la ulei.

La motorina primul cod era cel inscris pe filtrul cu care a venit masina din fabrica si al doilea pe cutia filtrului nou. La asta nu am apucat sa vad daca e diferenta intre ce scrie pe cutie si ce scrie pe filtru dar o sa vad peste 1 an la urmatoarea revizie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bogdanpiatra da; era vorba despre revizia de 15.000km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut!

recunosc ca nu am rasfoit toate paginile/topicurile, imi dati va rog un link catre "how to" inlocuire filtru aer si filtru habitaclu la O2FL 1.6 TDI.

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

buna-ziua. am si eu nevoie de un pic de ajutor. am cumparat un filtru de motorina mann pt octavia 2 1.9 tdi bjb octombrie 2005. astea au fost datele pe care i le-am dat si vanzatorului dar bineinteles ca filtrul pe care mi l-a dat nu se potriveste. asa ca am facut toata operatiunea de demontare si remontare a filtrului degeaba. aveti idee care e codul filtrului mann pe care trebuie sa il pun pe masina cu datele de mai sus? ca maine o sa merg sa il schimb doar ca nu stiu ce sa iau....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sorin_balan

Citeste codul pe care il ai pe carcasa filtrului (e scrisa undeva in lateral) si mergi cu el la magazin si arata-l vanzatorului. Iti va da filtrul care corespunde tipului tau de carcasa.

Pe O2 din cate stiu sunt 2 tipuri de filtre. Se pare ca tu l-ai luat pe cel care nu trebuia :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate te ajuta atasamentul.

post-20774-0-90158400-1304871188_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pt ajutor :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Daca pe carcasa filtrului(cea de maetal in care este filtrul) scrie codul 3C0 127 400C inseamna ca filtrul mann care se potriveste la tine este 825X. Asa trebuie sa scrie pe cutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am inlocuit astazu filtru de polen Mann, CU 2939 parca. Cost 30 de lei. Acea protectie de sub filtru care se prinde cu doua suruburi de plastic la mine este dintr-o spuma si nu din plastic. Ce am remarcat: filtrul original era cu carbon activ(dupa culoare), dar avea o panza foarte groasa, fiind si foarte greu.Pe el scria "Valeo" dar si Mann filter intr-o caseta, si era Made in Germany.

Filtrul ce l-am cumparat(n-am mai vrut cu carbon activ) era mai subtire si era Made in Czech Republic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

filtrul cu carbon, CUK2939, era cu 7 lei mai scump.... eu zic ca merita. Protectia de sub filtru este din spuma la toate octaviile

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

lichidul de frana,intra si el la lista cu consumabile,asa-i?da oare cam de cat ar fi nevoie pt un schimb,cati ml?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

200 ml extrasi pe la fiecare etrier si tot 200 ml pe la cilindrul receptor al ambreajului

deci 1 litru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!