Jump to content

Filtre Si Alte Consumabile Pt O2


Stefan_B
 Share

Postare recomandată

Pentru cei care au alergii, sensibili la praf sau au copii mici recomand filtrul de habitaclu mann biofunctional.

cod FP2939 

Nu vreau sa fiu inteles gresit, sau sa fac publicitate, dar dupa n filtre incercate este primul care isi face treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare! Urmeaza revizia la masina mea octavia 2 1.9tdi,si nu stiu pe ce filtre sa merg.Pana acum am mers doar pe Mann. Ce filtre de ulei,aer,polen si motorina imi recomandati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut! merita diferenta de bani dintre un filtru de polen cu carbune activ si   unul cu,carbune activ cu polifenol, Cu efect antibacterial, Cu efect fungicid, Filtru praf fin ? A pus cineva ultimul tip de filtru de polen de la Mann,se observa ceva diferente?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus, dar nu imi dau seama de diferenta. Cred ca retine mai mult fata de cel simplu cu carbon, dar nu ma bazez pe ceva concret. Are doar o saptamana de când e pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu de vreo 2 ani folosesc numai cu carbune activ si polifenol de la Mann.Personal percep o imbunatatire cu 20-25% fata de cel cu carbune activ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e ok, si eu am. Oricum diferenta de la carbon la carbon cu fenoli nu e mare... 20 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e sigur ca e acela. Trebuie vazut ce carcasa de filtru ai pe masina. 

99% tu ai carcasa UFI cu element filtrant 3C0127434

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

UFi e carcasa de la filtru,deci merge? M-a sunat si un tip de la magazin ca sa-i confirm,si i-am dat si seria de sașiu,restul filtrelor se potrivesc,iar la cel de motorina a zis ca nu știe,trebuie încercat. Si pe acesta l-am comandat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e ala. C515 e echivalenta corecta pe Purflux

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,cred ca ai dreptate.M-am uitat la dimensiuni dupa codul original  3C0127434  si nu corespund deloc dimensiunuile,in schimb la C515 corespund dimensiunile. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
adiadrian771

Salut! De cateva zile am intrat in posesia masinii din semnatura, cu 130850 km reali din cartea service. Trebuie sa ajung sa fac schimbul de ulei. A fost facut la 119000 si s-au schimbat urmatoarele: kit distributie, pompa apa, curea accesorii, antigel+apa, rola accesorii, filtru ulei, filtru combustibil, filtru aer, ulei Magnatec Castrol 5w40 5L, materiale consumabile (cost 952 din care 120 manopera, service din Curtea de Arges, poate intereseaza pe careva). Cam cat m-ar duce la un service din Bucuresti (in Curtea de Arges am inteles ca m-ar fi dus 150 cu totul)? Ce piese mi-ar trebui? Am un filtru de ulei Mann deja achizitionat.

Postarea mai multor subiecte la gramada se sanctioneaza!

Modificat de vdragos
Talmes balmes
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

120 lei manopera la schimb distributie si revizie cu 4 filtre?Eu zic ca e pomana curata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

haideti sa ramane in specificul topicului, nu are rost sa divagam cu preturi de manopere. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna seara! Ce ulei îmi reocmandati pentru: SKODA OCTAVIAII (1Z3), diesel , 1,968 cm136 CP are 185.000km 

Momentan folosesc Castrol 5w40 dar parca nu sunt asa mulțumit, simt ca motorul face gălăgie.. tot am citit pe internet si lumea lauda firma "Liqui Moly". Acum as dori niște păreri dacă se poate. Va mulțumesc frumos de sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 2/28/2018 at 9:58 AM, andrei_221 said:

mann, mahle, purflux

Am folosit Mann pana la ultima revizie cand am trecut pe Mahle. Am deja 8900 km de la ultima revizie si sunt mai multumit de Mahle fata de Mann.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fix egal cu 0 acest comentariu. Daca nu aduci si argumente (desi ma  indoiesc ca poti sa spui care sunt diferentele perceptibile direct de tine), acest comentariu dispare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna Andrei si scuze pentru mesaj. Credeam ca e un topic in care fiecare isi poate spune cu sau fara argumente din propriile experiente.

Legat de diferente perceptibile de mine, este una si anume: cu filtrele Mann, dupa aprox. 5000 km incepea sa se auda un fluierat de la motor pe decelerare (intre 3000 - 2500 turatii). Prin cate service-uri am umblat toti si-au dat cu parerea ca ar fi de la filtrul de ulei (nu stiu care ar fi cauzele, nu sunt de meserie). La ultima revizie, singurul lucru nou au fost filtrele Mahle in loc de Mann. Cum spuneam si mai sus, am deja 8900 km si nu mai am acel fluierat pe decelerare.

Poate e de la altceva insa coincidenta e prea mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

spre deosebire de softpedia, aici e forum tehnic. Deci totul trebuie sa fie cat mai argumentat, tocmai ca sa beneficieze toata lumea de experientele unora. 

Nu vad nicio legatura cu fluieratul motorului si filtrul de ulei. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salut! Unde pot gasi intervalele de service pentru 1.4 TSI 122cp din 2012 pentru O2FL ? Am gasit un fisier .xcel pe net dar nu pare sa fie ceva oficial. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu unde gasesti dar eu am avut exact aceasta masina cumparata in 2012 si vanduta anul trecut. Intervalele erau trecute in cartea de service pe care am predat-o noului proprietar. Eu le-am pus intr-un excel:

 

image.png.c63eef1fb14a1298e0a47d34d1222773.png

Modificat de Cristi_V
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc! Insa, nu gasesc nimic referitor la cureaua de accesorii/lichid de racire/pompa apa. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai iti spun eu ca in cartea de service nu scrie nimic despre aceasta curea, nici despre lichidul de racire nici despre pompa de apa. Eu am facut toate reviziile la service de reprezentanta (AVIA Motors in Bucuresti) in fiecare an si niciodata nu au pomenit ceva despre acestea. Eu mai solicitam sa se inspecteze cureaua de accesorii dar intotdeauna a fost in regula. Lichid de racire am mai completat eu cand era cazul cu G12+ diluat 50/50.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!