Jump to content

Filtre Si Alte Consumabile Pt O2


Stefan_B
 Share

Postare recomandată

Aoleu Hiro ai fost foarte explicit cu link ul ala numai ca m ai speriat ............daca voi desface trebuie sa gasesc releul J4 ( in poze vad ca sunt numai cu cifre numerotate .........dar daca zici ca e acolo il gasesc ......sper sa nu scrie altfel pe el ca eu nu ma pricep la electronica )

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Colegii, am o Octavia 2 model 2007, cod motor BJB (1,9 77kw euro 3)- ce filtre si ulei imi trebuie si cat ajunge pachetul complet?

 

Masina are 179k km, in curand trebuie sa ii fac revizia. Am invitatie sa o fac la Cybernet Piatra Neamt, uleiul mi-l pot cumpara eu, dar filtrele mi-au recomandat sa le cumpar de la ei.

Modificat de Lucian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Vezi acest link pentru setul complet de filtre special pentru masina ta. E in jur de 190 lei tot setul (filtru aer, ulei, motorina, polen).

Tot acolo poti vedea si ce uleiuri sunt potrivite pentru ca sunt mai multe variante. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Cybernet Piatra Neamt am revizia completa cu 530 lei cu ulei de-al lor (sper ca e 5w30) si filtraraie Mann, inclusiv manopera. Sau 630 cu pachetul "Skoda- simply clever"- totul pe original.

Codul de la ulei ma intereseaza in mod deosebit, restul sunt parfumuri.

 

Codul de ulei pentru tractorul meu BJB este VW 505 01. Asa arata in carte. Asta pentru intervale fixe.

 

Dar pe pagina cealalta arata ca pentru intervale flexibile este alt cod- anume  VW 506 01.

Modificat de Lucian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt foarte bune si filtrele pe mann.

uleiul 506.01 este pentru service la 2 ani sau maxim 30.000 km. este cam subtire... doar vascozitate 0w-30 are norma asta. si e cam scump

 

Iar ulei 5w-30 nu te avatajeaza decat daca ai filtru de particule (caz in care esti obligat sa il folosesti) sau daca  faci foarte multi kilometri pe an (caz in care il poti tine in motor mai mult de 15.000 km)

 

Cel mai potrivit, tot 5w-40 ramane (evident cu norma 505.01)

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Intreb, ca la service mi se recomanda 5w30.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai e mai scump... poate de aia il recomanda.

eu folosesc 5w-40 pe care il schimb la 7 - 10.000 km ... se pare ca e cel mai bun remediu pt axul cu came la 1.9 tdi PD

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu cat il iau de pe net + transport, ajung la pret de reprezentanta. Tot un drac. Voi schimba uleiul la 15k km, asa cum a fost schimbat si pana acum, ultima revizie la 165k km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo. Ma intreb de ce mai ceri sfaturi atunci. 

 

Din experienta mea, filtrele de la reprezentanta sunt intotdeauna mai scumpe. Iar uleiul la 15.000...; treaba ta. 

 

(personal, schimb de 2x pe an - cam tot intre 7 si 10.000 - si folosesc Edge TD 5/40)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu cat il iau de pe net + transport, ajung la pret de reprezentanta. Tot un drac. Voi schimba uleiul la 15k km, asa cum a fost schimbat si pana acum, ultima revizie la 165k km.

Daca faci comanda de filtre din Guatemala si costa transportul 100 euro...ai dreptate.Daca dai o fuga la un magazin,iesi mult mai ieftin..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, si asa, insa la 530 lei revizia cu manopera si ulei de care trebuie + filtre mann- nu ma mai complic. Si stau cu mainile in san (ma rog, cu tigara electronica in mana) si doar ma uit.

 

LE: eu nu frec toata ziua masina prin oras, deci nu e la fel de solicitata ca o masina care acum vede talpa, acusi frana. Are aproape 180k km, revizii facute la 15k pana acum, motorul inca se tine. Stau la tara, daca ar conta.

Modificat de Lucian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un sfat de la mine,daca faci revizia la o reprezentanta,cere oamenilor de acolo sa iti dea posibilitatea sa stai langa masina atunci cand iti schimba consumabilele..filtre + ulei. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incredere in ei, ca-s prieten cu un foarte bun prieten al directorului de la Cybernet, ma cunosc si cu unul din inginerii de acolo, deci nu cred sa faca vreo jmecherie cu mine. Deci exclud cu vehementa acest lucru.

Filtrul de polen NU va fi schimbat, adica sa mi-l dea, ca il schimb eu cand o sa vreau, cel de pe masina se prezinta foarte bine, l-am verificat. Dar vreau sa ma uit si eu ce si cum desfac/strang pe acolo, oricum.

Modificat de Lucian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la directori si prieteni...treci prin mana mecanicilor. ;)

Am vazut atat de multe exemple..

Oricum,la reprezentanta faceti tot posibilul sa fiti de fata la efectuarea schimbului de consumabile(filtre si ulei).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La voi asa se face? Nu stiu, intreb si io.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce spune directorul e lege acolo. Am fost la el in birou si stiu prea bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@December,noi ... care? :lol: Nu suntem toti romani? :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La voi...pe la service-urile voastre din capitala. Ca tu zici sa stea sa fie atent la masina, mai spui ca ai vazut multe exemple si eu intreb inocent daca la voi asa se face. Oare la Porsche lasa uleiul vechi in motor si doar sufla filtrele?

Inca odata, eu doar intreb.

 

Am editat c-am halit un "e" :)

Modificat de December
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De aia la voi, in orasele mari, un ITP e si 150 lei, iar in Piatra se face cu 69 lei la service Dacia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Filtrul aer si filtrul de motorina (cartus/element filtrant),filtrul habitaclu....astea trebuie luate in vizor.

La una din marci  P...,nici macar uleiul nu il schimbau...doar 1 -2 litri si restul intra la mecanic.

Am vezut multe...pt ca lucrez in domeniu auto de multi ani. ;)

Banuiesc ca stiti de legea data recent,care da clientului posibilitatea sa vada operatiile facute in service?

Din ce considerente crezi ca a aparut legea asta?

Am discutat pe tema asta cu un prieten de la O.P.C si mi-a explicat:daca ai parasit incinta service...poti face plangeri peste plangeri,dar daca chemi O.P.C cand masina este inca in incinta service si nu a parasit locatia,este bine si poti demara o plangere.

http://economie.hotnews.ro/stiri-companii-7869137-update-service-urile-auto-putea-obligate-dovedeasca-clientilor-originea-pieselor-ofere-acces-direct-sau-printr-sistem-audio-video-reparatii.htm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lucica, la Balanel e 65 ITP-ul. Scuze de offtopic.

Edit: da, Gabi, s-a mai intamplat, insa in vremurile vechi. Acum s-au mai desteptat si oamenii, mai ales patronii si administratorii care pierdeau pe chestia asta.

Modificat de December
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar daca ai camera la 10 m de masina, cu wide baban, nu vezi nici pe naiba cum si ce face. Tot geamul e sfant. Sau mai sigur, sa stau la 2 m si sa vad si eu ce misca acolo, macar din curiozitate, ca oricum baietii isi fac treaba.

 

December, oricu 4 lei, ori fara. Nu am stiut de el, mi-am facut programare si am rezolvat rapid la dacia. Daca nu era cineva sa imi bage strambe, rezolvam si mai rapid.

Modificat de Lucian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!