Jump to content

Consum 1.6 benzina


mmneg
 Share

Postare recomandată

Ce parere aveti despre benzina mol 95? Mie pe capacul rezervorului imi scrie ca tre sa bag de 98, si 95 numai in caz de nevoie urgent. Eu scot in oras frecvent peste 10. Schimbat turatii intre 2500/3000.

Asa si asa...

Eu cel mai fericit am fost cand am bagat benzina de 98 de la Petrom...  se simtea altfel , aveam alta viteza la aceeasi turatie (cam 110km/h la 3000rpm fata de 100km/h pe benzina 95). Acum... e prea scumpa :(

 

P.S.: In cartea masinii mele scrie sa bag benzina de 95 sau mai mare...

 

Consumul din carte e 5.5% extraurban si 9.3% urban, destul de apropiat de cel pe care il obtin in mod real...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 287
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Muraru Dan

    13

  • undan

    13

  • tommy_dj

    8

  • nonel

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

P.S.: In cartea masinii mele scrie sa bag benzina de 95 sau mai mare...

 

Consumul din carte e 5.5% extraurban si 9.3% urban, destul de apropiat de cel pe care il obtin in mod real...

 

 

 

Unde scrie in carte despre consum???? Eu n-am vazut asa ceva, sau nu m-am uitat eu bine?

Legat de benzina, eu deja mi-am futut o supapa EGR cu benzina de 95, deci imi ajunge. Nu ma intereseaza ca e mai scump, mai bine bag cu 1 litru mai putin decat sa stric si altceva. Asi dori sa stiu care e diferenta intre 99+ de la petrom, si benzina EVO100 de la mol? Momentan din acesta am in rezervor, si parca trage mai bine. De consum nu stiu ca nu m-am uitat. Dar se spune ca din astea se consuma mai putin. O'm vedea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Ce parere aveti despre benzina mol 95? Mie pe capacul rezervorului imi scrie ca tre sa bag de 98, si 95 numai in caz de nevoie urgent. Eu scot in oras frecvent peste 10. Schimbat turatii intre 2500/3000.

Asa si asa...

Eu cel mai fericit am fost cand am bagat benzina de 98 de la Petrom...  se simtea altfel , aveam alta viteza la aceeasi turatie (cam 110km/h la 3000rpm fata de 100km/h pe benzina 95). Acum... e prea scumpa :(

 

P.S.: In cartea masinii mele scrie sa bag benzina de 95 sau mai mare...

 

Consumul din carte e 5.5% extraurban si 9.3% urban, destul de apropiat de cel pe care il obtin in mod real...

 

Pff.... iar gogoasa asta cu alte turatii la aceiasi treapta de viteza.Am mai citit-o de vreo 2 ori pe acest forum.

Trebuie sa iti pui la punct niste notiuni tehnice de baza legate de masini, motoare, transmisii, cutii de viteze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

P.S.: In cartea masinii mele scrie sa bag benzina de 95 sau mai mare...

 

Consumul din carte e 5.5% extraurban si 9.3% urban, destul de apropiat de cel pe care il obtin in mod real...

 

 

 

Unde scrie in carte despre consum???? Eu n-am vazut asa ceva, sau nu m-am uitat eu bine?

Legat de benzina, eu deja mi-am futut o supapa EGR cu benzina de 95, deci imi ajunge. Nu ma intereseaza ca e mai scump, mai bine bag cu 1 litru mai putin decat sa stric si altceva. Asi dori sa stiu care e diferenta intre 99+ de la petrom, si benzina EVO100 de la mol? Momentan din acesta am in rezervor, si parca trage mai bine. De consum nu stiu ca nu m-am uitat. Dar se spune ca din astea se consuma mai putin. O'm vedea.

Scrie la sfarsit, e un fel de brosura cu toate motorizarile Volkswagen Golf 4, si detaliile fiecaruia, inclusiv consumuri.

 

Am sa ma uit acasa si am sa iti spun exact cum se numeste sectiunea.

 

Pff.... iar gogoasa asta cu alte turatii la aceiasi treapta de viteza.Am mai citit-o de vreo 2 ori pe acest forum.

Trebuie sa iti pui la punct niste notiuni tehnice de baza legate de masini, motoare, transmisii, cutii de viteze.

 

Mai citeste odata ce am scris :)

Modificat de alex_133
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O benzina buna nu are cum sa-ti de-a mai multe ture. Poate erai in panta si prindea viteza singura.

O benzina buna doar da o acceleratie mai buna, timpul pana cand prinde o anumita viteza, implicit turatie e mai redus.

Nu are cum sa-ti creasca turatia deoarece e data de raportul vitezelor din cutie care fiind fix din fabrica el la o anumita turatia a motorului da o anumita viteza de rotatie a rotii. Simplu ca bunaziua.

Iar legat de turatie, un azd la 100 km trebuie sa aiba fix 3000 ture.

 

Daca vreodata in rampa veti avea mai multe ture, va patineaza ambreiajul.

 

Cat despre eterna discutie despre benzina de 95, e super potrivita insa doar in cazul in care se abordeaza un stil de condus normal, daca se trage mai tare de motor, se merge incarcat, benzina de 98+ cu certitudine isi va arata avantajele, insa la un motor ce functioneaza bine nici cea de 95 nu are voie sa nu ofere un comportament corect, doar ca, reprizele vor fi mai lente, motorul va parea ceva mai lenes. Cand se foloseste benzina de 95 dozarea acceleratiei trebuie facuta mai liniar si mai funut decat atunci cand se foloseste 98-ul insa asta se invata si se simte in timp.

 

Eu unul insa marele avantaj al sortimentului de 98+ atunci cand merg incarcat il vad la consum, obtin chiar si cu 0.5 L mai putin decat cu benzina de 95.

 

Per total in oras e discutabil, eu sunt adeptul 95-ului fara discutie, in extern depinde de incarcare, de cum vreau sa merg, repet acolo 98-ul ara avantaj fara discutie.

 

Ca acum costa cat costa, prea putin conteaza, dat fiind traditia romaneasca, in toamna e posibil benzina de 95 sa coste cat costa acum cea de 98, astfel incat eu unul nici nu mai ma stresez inutil cu pretul ci ii dau masinii ce-i trebuie in fctie de nevoi.

Modificat de Muraru Dan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O benzina buna nu are cum sa-ti de-a mai multe ture. Poate erai in panta si prindea viteza singura.

O benzina buna doar da o acceleratie mai buna, timpul pana cand prinde o anumita viteza, implicit turatie e mai redus.

Nu are cum sa-ti creasca turatia deoarece e data de raportul vitezelor din cutie care fiind fix din fabrica el la o anumita turatia a motorului da o anumita viteza de rotatie a rotii. Simplu ca bunaziua.

Iar legat de turatie, un azd la 100 km trebuie sa aiba fix 3000 ture.

 

Mai scriu odata: bezina 95, v=100km/h; benzina 98 v=110km/h la aceeasi turatie (3000rpm), si acelasi drum (evident !). Treapta e a 5-a, din nou, EVIDENT. Mers cam 70-80 de minute constant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am mers zeci de mii de km cu benzina de 98 si 100 si la 100 aveam 3000 ture.

Atat doar, accelera mai bine si tragea in rampa mai bine decat cu 95, e si normal insa crede-ma ca nu am observat nici o diferenta de turatie la aceeasi vitewza.

Nu atre cum, iti mai spun inca o data, daca arborele cotit se misca cu o anumita rotatie, in functie de raportul vitezei in care esti roata se va roti mai incet sau putin mai repede.

Nu are cum sa se miste mai repede roata pt ca acel raport e fix, practic rotile dintate din cutie nu au raport variabil.

Atat doar, acel arbore va prinde acea rotatie mai repede decat atunci cand se foloseste 95-ul.

La ture f mari daca benzina de 95 e proasta, vei avea mai putin putere din cauza faptului ca motorul va genera mai putin cuplu, astfel desi vei avea tot atatea tyure masina va avea ceva mai putini cai, caii putere fiind de fapt in stransa legatura cu valoarea uplului si turatia motorului.

E fizica pura.

Dar sa fim totusi siguri ca vorbim despre acelasi motor, anume azd, alt motor e posibil sa aiba rapoartele usor diferite.

Desi al meu azd are 3000 la 100, am vazut motoare intradevar care au 110 la 3000.

 

Dar acum fara nici un fel de preaslavire a benzinei de 98, motorul asta trebuie sa mearga si cu 95 de sa manance pamantul.

Daca nu o face, fie benzina e proasta fie motorul nu functioneaza in parametrii optimi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

O benzina buna nu are cum sa-ti de-a mai multe ture. Poate erai in panta si prindea viteza singura.

O benzina buna doar da o acceleratie mai buna, timpul pana cand prinde o anumita viteza, implicit turatie e mai redus.

Nu are cum sa-ti creasca turatia deoarece e data de raportul vitezelor din cutie care fiind fix din fabrica el la o anumita turatia a motorului da o anumita viteza de rotatie a rotii. Simplu ca bunaziua.

Iar legat de turatie, un azd la 100 km trebuie sa aiba fix 3000 ture.

 

Mai scriu odata: bezina 95, v=100km/h; benzina 98 v=110km/h la aceeasi turatie (3000rpm), si acelasi drum (evident !). Treapta e a 5-a, din nou, EVIDENT. Mers cam 70-80 de minute constant.

 

Nu mai insista, ca te faci de ris.

intre motor si rotile masinii e o cutie de viteze cu rapoarte fixe,ti-am zis, cauta pe net sa iti pui la punct niste notiuni bazice macar.

Modificat de stealth
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Întrebare întrebătoare... Ce consum am eu la G4 1.6 16v azd dacă am pus benzina de 200 de lei, acul fiind puțin sub sfert, a urcat la prima linie după jumate, iar după 130 km de mers pe noapte cu 80-90 km/h și un consum de 4,7% arătat de CB am ajuns la destinație aproape pe roșu?!

(A se ține cont ca acul nu ajunge niciodată la roșu, s-a oprit alta data și motoru ca nu mai aveam benzina, dar acul nu a scăzut sub prima linie; iar mai demult am făcut plinul, nu mai aveam benzina deloc și acul indica tot gol, dar a urcat la full în cca 40kg.)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AI probleme cu plutitoru ala din rezervor..e la mintea cocosului ca nu are treaba cu consumul  ^_^ acul nu indica corect..

Ca sa te convingi, daca zici ca ai bagat benzina de 200 lei, inseamna ~32 litrii ; tu nu ai consumat  mai mult de 7 litri conform CB ; fa plinul si te vei convinge ca nu iti intra 50 litrii cum ar trebui daca ai fi pe rosu  :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur plutitorul sau senzoruls au are ceva.

Daca pun benzina de 100 lei, cand mai am doar o linie pe indicator imi urca acul al jumatate. Pentru 200 lei trebuia sa-ti arate 3 sferturi asta daca alimentai cand erai aproape de rosu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezolvat, pompa era prost prinsa și stătea stramb acolo.

Deci chiar am scos 4,7% :-D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Vidra(IF)-Vaslui 6.4% pe CB  , 4 persoane, plinul facut cu benzina de 95 Petrom.

 

Vaslui-Vidra 5.9 %   plus bagaj   mers cu 70, 80 localitate si 110 120 in afara   :Driver:

 

Sunt mai mult decat multumit. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!