Jump to content

Consum 1.6 benzina


mmneg
 Share

Postare recomandată

Stiu ca mai este deschis un topic legat de consum, dar pe mine ma intereseaza in special consumul la motorul de 1.6 benzina.

Va rog sa va abtineti de la a posta in legatura cu alte motoare.

Motivul:

consum 1.6 8valve 1999, 85.000km

in oras: 13 ziua, 10 duminica, 8 noaptea

in afara: 8-8,5 fara a depasi 120 km/h, in general constant la 100-110 fara artificii sportive, si reducand in localitati. (cel mai mult DN1)

din cate am discutat si cu altii acest consum este unul foarte mare pentru un motor de 1.6 mai ales consumul din afara orasului, drept pentru care va rog sa postati consumurile voastre

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 287
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Muraru Dan

    13

  • undan

    13

  • tommy_dj

    8

  • nonel

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

E cam mult intr-adevar. In afara orasului si mie imi mai putin.

Consumul e cel de asta vara sau s-a modificat acum iarna?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.6 16V:

In oraş - trafic intens - 9.5 - 10.5 (în condiţii de iarnă grea limitele se măresc cu 0.5)

In oraş - trafic scăzut - 7.8 - 8.5 (+0.5 iarnă grea)

La drum lung - 6.5 dacă merg economic, cu 120+ km/h doar în depăşiri; 7.5 dacă-i dau cox :lol:

P.S. Folosesc des frâna de motor, în special în oraş... ajută destul de mult la reducerea consumului (în frană de motor consumul ~= zero, aşa ca nu aştept până trebuie să acţionez frânele ci folosesc frâna de motor când anticipez o oprire sau o reducere de viteză)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am computer de bord, asa ca ce spun sunt cifre oarecum aproximative (si in orice caz nu pot face distinctie intre oras aglomerat, respectiv neaglomerat)

- oras: aprox. 12

- afara: 7-8

Un consum mediu (cam 50%-50%): aprox. 10

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine e ca la neutrin, cu mentiunea ca in afara cel mai mic consum (300 km facuti cu 80 kmh constant) a fost de ~4-4.5 l/100km si cel mai mare ~13-14 l/100km cand mare parte din acelasi drum de 300km indicatorul a stat pe la 215km/h , masina fiind foarte incarcata. E ok, spun eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@toni: consumul e de saptamana trecuta. la brasov crapau pietrele de frig. de abia acum am inceput sa-mi pun problema consumului exagerat deci nu as puea sa-ti spun cum era asta vara

din ce vad la s_c valorile sunt apropiate dar el are A4, deci intervine greutatea

iar 6,5 sau 4-4,5 nu a vazut masina mea niciodata. o sa incerc un drum la 80 la ora constant

cred ca la mine sunt de vina sunt de vina intr-o anumita masura si 225-urile si instalatia audio din portbagaj + tot felul de scule

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici eu nu am computer de bord, deci valorile au o anumita marja de eroare (dar nu prea mare :( )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mmneg: de ce spui ca 225-urile sunt de vina? in ce sens influenteaza consumul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am interesat la PO RO dep tehnic (poveste lunga) si pe motorul meu AKL nu s-au pus niciodata 225.

intervine o solicitare mai mare.

latime mare->suprafata contact mai mare->consum mai mare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmmmm.... inseamna ca si eu am un consum crescut. Cam cat ar insemna la 255? E ceva semnificativ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca o mai mare importanta o are faptul ca am 225 pe puntea fata unde este tractiunea. aici apar solicitari mai mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect. Eu pe fata am doar 215, nu cred ca modifica parametrii originali. Nu ai probleme cand brachezi la maxim? Eu am avut 225 pe fata cateva luni si am topit amandoua contraaripile, sunt flenduri si acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut din '97 pana in 2001 o octavia cu 1,6 AKL (motorul 1,6 SR) Sincer mi se pare mult mai reusit decat actualul 1,6 16V BCB. De altfel Octavia respectiva se infigea mai bine decat actualul Golf (cel din datele profilului), care e mai usor cu vreo 100 kg.

Cuplul motor este disponibil mai jos in ture la AKL deoarece alezajul este de 81 mm, motorul respectiv fiind un derivat din 1,8.

Spre deosebire de el, BCB - ul de 105 CP este derivat din motorul de 1,3 (alezaj 76 sau 77 parca) care a devenit la generatia 3 un 1,4 iar la generatia 4 este disponibil si ca 1,6 16V sau 1,6 FSI. Are un cuplu mic, disponibil la peste 4000 de ture, iar pe la 6000 incepe sa se limiteze. asa ca fie il conduci fara sa vrei mare lucru de la el, fie nu il mai conduci deloc. :( sincer ma enerveaza ingrozitor !!!

d.p.d.v. al consumului ma impacam mult mai bine cu AKL-ul decat cu actualul BCB. Cu respectiva Octavia am reusit o data performanta de a merge cu un plin (60l) mai mult de 850km, pe cand cu acesta (tot 60l) mai mult de 730 nu am reusit sa depasesc - la drum lung ma refer.

Asa ca din pacate trebuie sa spun ca actualul 1,6 16V este un mare pas inapoi fata de motorul precedent de 1,6.

(later edit) @ mmneg - nu te gandi nici un moment sa iti para rau ca nu ai 1,6 16V, pentru ca este o **** de motor.

Modificat de s_c
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

consum urban 10-10,5 % Extraurban 6,5-7%

Mixt undeva pe la 9%

OT: Se pare ca s-a uitat complet de topicul asta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

consum urban 8,5-10

mixt 7,5

extra urban 6,5 - 7

asta daca rulezi 50 60 in oras si 90 - 120 afara

apropo de latimea anvelopelor ca sunt de 215 ca sunt de 225, consumul mai mare este aproape insesizabil, 100g/100Km in plus poate si mai putin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu anvelope 205/55/16 consum in oras 10 - 10.5 l maxim...uneori si mai putin.In afara 6 - 6.5 depinde de distanta si de cum o calc.

Ma declar multumit de acest consum deocamdata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

consumul la mine variaza si in functie de relief:) de ex. in cluj imi ia in oras 12-13 %, pe cand in sibiu niciodata peste 9,5%. In afara 6,5-6,4% mers la economie , 7,8% daca o calc(>4000 rpm).M-am uitat azi.. o medie pe 5500 km in care am mers si in oras si in afara 8,1... e ok zic eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

~10 in oras

~6,8 (o diviziune la rezervor) afara/localitati mers cam 120km.h

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aprox 10,5 in oras aglomerat si intre 5,8 - 6.5 afara ( depinde de cat de tare trag de motor )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fac 50-60 km pe zi , atat in oras cat si in afara orasului. Media consumului pe computerul de bord imi arata 8.0 - 8.6 in functie de cum conduc.

Am facut si consumul cu metoda plin - plin si cam tot asa a iesit .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Urban: iarna de la 10.5 l in sus, de obicei in jur de 12. Mers normal, nici sportiv, dar nici batraneste. Vara cam de la 9-9,5 l in sus.

Extraurban: 6,5-8,5 l la viteze de 90-140 km/h.

PS: fratilor, da cum scoateti asa consum mic in oras? Eu, sincer sa fiu, cred ca imi consuma cam mult ;) In afara inteleg ca sar de 120 km/h si atunci papa mai mult, dar in oras care e reteta pentru un consum de 10 l/100 km? Scuze daca sunt off topic cu ultima remarca :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Curata clapeta de acceleratie , EGR -ul , fa adaptarea cu vagcom si poate se mai schimba ceva . Eu in oras schimb pe la 2500 iar in afara orasului pe la 3300 - 3500 . Incearca sa mergi constant , fara accelerari si franari prea multe , doar cand e cazul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sambata asta am plecat din Tulcea cu 4 ore inainte de ora la care trebuia sa ajung la Constanta. Fara graba, doar in panta peste 3000 de ture, 2800 turatii maxim. consum incredibil 5% ( treceau carutele pe langa mine...). :)

media a fost 68 Km/h.

de obicei scoteam 7,3 si 73 Km/h

Modificat de martinje
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie pe vremea asta in oras imi ia intre 10 si 12 dupa cum arata pe BC (nu am probat inca niciodata)

Iar inafara orasului imi ia 7.2 pe BC iar probat cu metoda plin-plin mi-a iesit 6.4 la o viteza de 120-140 inafara localitatii iar in localitate 70-80 km/h

Cand o sa fie mai cald nush cat o sa ia sau daca o sa se cunoasca la consum ca nu am de mult masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!