Jump to content

Usile nu se deschid nici electric nici cu cheia


adilau
 Share

Postare recomandată

Am reusit sa deschid masina cu, cheia. Inainte, cu o seringa am bagat in yala ulei de mecanica fina, dupa care am inceput sa fortez incet cu cheia stanga, dreapta. Dupa vreo 10 min. sa lasat induplecata si sau deschis usile. Am scos borna de la baterie, cateva minute si alarma sa resetat, merge ca inainte. Cel mai mult ma bucur ca am reusit sa repar yala, si o voi folosi cel putin o data pe luna. Multumesc Florin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in ce sens ai reparat yala ?

ai desfacuto bucatele si ai curatato ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, doar am uns-o bine si am insistat cu cheia pana si-a dat drumul. Acum merge foarte usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa deschid masina cu, cheia. Inainte, cu o seringa am bagat in yala ulei de mecanica fina, dupa care am inceput sa fortez incet cu cheia stanga, dreapta. Dupa vreo 10 min. sa lasat induplecata si sau deschis usile. Am scos borna de la baterie, cateva minute si alarma sa resetat, merge ca inainte. Cel mai mult ma bucur ca am reusit sa repar yala, si o voi folosi cel putin o data pe luna. Multumesc Florin.

Cu mare placere.

Acum cauta manualul alarmei tale pe net, ca sa stii cum sa lucrezi cu valet-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

de curand mi ai schimbat modulul confort (3 mufe) pt ca aveam pb cu inchiderea usilor (cele de pe spate mergeau doar manual sa le deschid/inchid; iar cele din fata mergeau ok)

cand am inlocuit modulul pb usilor a disparut mergeau ca unse se deschideau/inchideau toate chiar si din cheie am reusit sa le adaptez cu noul modul...MINUNEA a durat doar 3 zile si usile din spate nu se mai deschid DELOC nici manual nici de la butoanele de pe usa sunt practic blocate nu mai pot face nimic :vaidecapulmeu: Incep sa cred ca pb nu era de la modulul confort sau? Ce mai pot face cum sa le deschid din nou?

p.s. vand masina si cu 3000 de euro...cine o vrea? :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai geamuri electrice sau manuale pe spate ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am geamuri electrice la usile din spate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci, trimite curent direct pe yala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe firele care alimenteaza motorasul, adica cele de culoare galben/rosu si galben/alb din mufa de pe stalp cea dinspre usa, intr-un sens se incuie si in celalalt sens se decuie, si in acest timp lovesti usor in manerul exterior.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

faza e ca se aude cateodata cum usile din spate se inchid/deschid cand apas pe butonul de la cheie...dar parca nu are putere sa ridice sus bumbul ala din usa :blink:

o sa incerc ce mi ati scris aici...o sa revin cu info...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O problema am si eu la un passat daca ma poate ajuta cineva. Am citit topicurile dinainte dar problema mea e putin mai diferita.

Nu mai pot deschide masina cu cheia, nici usa de la sofer, nici cea din dreapta (butucul nu se invarte deloc, zici ca e blocat) iar portbagajul din pacate mi sa stricat inchiderea cu 2 zile inainte si a ramas inchis. Nu stiu din ce cauza nu mai functioneaza pentru ca masina am inchis-o normal, se poate strica cheia asa usor, sa nu mai emita???. Se poate verifica cumva inchiderea de pe cheie? Bateria nu cred k e moarta pentru ca in aceeasi zi am umblat la masina.

Modificat de chirtesel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti incerca sa schimbi bateria la telecomanda. Daca nu, cu wd40 sau alt degripant, dar la greu in butuc, si incet, cu cheia sa incerci deblocarea lui. Va merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa incerc cu degripant sa vedem daca merge. Bateriile din cheie sunt bune ca le-am masurat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va salut. acum citeva zile am luat curent de la un coleg fiind foarte frig bateria nu mai ducea,ca dupa aceea sa depistez ca masina nu se mai deschide din telecomanda numai usa de la sofer .vreau sa precizez ca dupa ce deschid din interior se inchide din telecomanda dar de deschis se deschide doar usa de la sofer .din cheie mecanic merge inchiderea si pe inchis /deschis.a-ti trecut careva prin asa ceva sau ce ma sfatuiti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAac apesi pe deschis de doua ori nu se dedchid si celelalte usi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) ..asta ar fi tare....sa nu stie ca are activata descuierea selectiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu! pot sa apas de o mie de ori desechis ca tot nu vreau .am incercat in tot felul de modalitati ,nu stiu ce sa mai incerc ,am apasat pe deschidere si am tinut pe urma apasat mai multe secunde ,ap apasat de 2,3,4,5,...10....1000 de ori aceeasi problema ,se inchid din telecomanda dar de deschis se deschide doar usa de la sofer,am cautat si sigurantele ca dee dar tot nimic va rog mai dati-mi cfaturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DE 2 ori in interval de 2 secunde, deci de 2 ori una dupa alta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, intradevar cu WD 40 mi s-a deblocat butucul. Am dat in butuc, am lasat vreo 2 ore si apoi a mers :icon_thumright: , pe urma am sincronizat inchiderea centralizata si mer ambele chei akm. (si cu o treaba imi merge si butucul care cred ca o sa-l folosesc din cand in cand). Greseala mea care am facut-o a fost ca am desfacut cheile ca sa ma uit la baterii cand masina era inchisa si apoi nu le mai recunostea. Multumesc pentru indrumare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu merge nici asa.cred ca pina la urma la electrician trebuie sa ajung

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

salut!

am si yo o problema cu un passat din 2003, 1.9 tdi, 131CP. nu se mai deschide din telecomanda, am schimbat de curand bateria de la telecomanda si de atunci nu se mai deschide.

ledul de la telecomanda se aprinde.

prima data am pus o baterie mai mica CR2025 si aqm am pus baterie din care scrie in interiorul telecomenzii CR2032, dar tot nu merge.

am incercat metoda care e scrisa in cartea de utilizare, dar nici un rezultat.

de precizat ca la mine nu functioneaza senzorul de la usa la sofer care face lampa din plafon sa se aprinda.

care sa fie problema?

merci anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa resincronizezi cheile. Switch-ul stricat - nu se aprinde lumina cand deschizi usa ? daca da, nu trebuie sa te influenteze cand incui-descui din telecomanda...din contra, s-ar incuia singura masina.

Daca semnalizeaza usa deschisa...atunci nu se incuie masina cu telecomanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost pe la toti meseriasii, au resetat calculatoru dar nu au reusit sa sincronizeze telecomanda pentru ca cica ar putea fi stricat modulul dar nici unul nu mi-a zis unde se afla in masina ca sa il inlocuiesc.

stie cineva unde se afla si cam cat costa unul sau daca poate fi inlocuit sau refacut? mi-a zis cineva ca ar fi pe sub mocheta dar nu stiu pe unde.

ms anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unul pe SH e cam 200 lei - pt modelul tau. Ideea e sa cumperi unul cu aceelasi numar de mufe. In rest se rezolva cu editarea dump-ului.

Unul din defectele lor, este aceela ca nu mai "invata" telecomenzile. Ai incercat si cu alta telecomanda, care stii sigur ca functioneaza ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!