Jump to content

Oglinda Retrovizoare Interioara Cu Sistem Automat Antiorbire


gcgherasim
 Share

Postare recomandată

Decat sa dai 650 ron pe oglinda, ii dai pe folie pentru luneta si laterale spate 5% trasnparenta (cea mai inchisa la ExpertDetailing-cum am facut eu) si ai scapat pentru totdeauna de problema cu farurile din spate.Sau poti opta pentru cele cu 20% sau 35% vizibilitate pentru ~500 ron. Si astfel rezolvi 2 probleme dintr-un foc - cea estetica si cea practica. Dupa ce ai rezolvat cu oglinda retrovizoare ramane problema celor laterale la care nu cunosc nici o solutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 118
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    15

  • Al Bundy

    12

  • vivaldi90

    8

  • tarox

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

@Radu C.: :) asa i daca ai banii la dispozitie cand iti iei masina! iar eu am fost cu banii la limita ...

@jimmy_g5: Nu vreau sa mi pun folie, mi se pare mult mai elegant asa cu oglinda retrovizoare antiorbire. Iar pt oglinzile lateral exista optiunea antiorbire de care spuneau ceilalti in comentariile de mai devreme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi produs la AVIA este la RON 230 (TVA inclus) la care se adauga manopera de RON 2-4 mio (pp ca e si in fct de cum te intelegi cu mecanicul).

Nu cred, cred ca au inteles aia prost ce vroiai .. iti dau paste dintr-un mail de la un ceh de la care tot cumpara lumea cu skoda ca are preturi mult mai mici decat la reprezentante pt piesele oem skoda:

"Hi,

interier mirror is for 117 Euro , Rain sensor not include in mirror.(sensor 34 Euro)"

Si daca la el e 117 euro (si vreo 35 de euro senzorul de lumini/ploaie) nu cred ca la reprezentante e mai ieftin ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gcgherasim daca reusesti sa faci treaba cu oglinda sa imi zici si mie caci mi se pare tare. eu chiar daca am privacy glass tot as vrea oglinda asta ca sa o pun cu senzorul de ploaie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cre' k nu mai e de actualitate daca e sau nu utila (omu' deja isi cauta solutii de montaj).

dar da, este utila si mai eleganta decat folia.

cat priveste montajul impreuna cu senzorul de ploaie, pentru acesta din urma nu mai sunt la fel de convins.

eu am paket full pe variantul meu (2.0 tdi 140cp, dgs, :) ) iar senzorul de ploaie se comporta ciudat in functie de "unde e apa" si nu de "cat de multa e"

dar asta e un alt topic.

succes cu heliomata si ai grija unde si cine ti-o monteaza. mai bine da un ban dar fii sigur ca oamenii stiu ce fac. e foarte important mai ales ca are legatura cu BC.

forza!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Functia antiorbire in sine nu are nici o legatura cu bc-ul .. e separata (senzor separat pe "fata" oglinzii). Senzorul de ploaie/lumini din fata are treaba cu bc-ul insa nu cred sa nu aiba firele trase (daca se leaga prin vreun cablu - nu sunt sigur, nu m-a interesat in mod expres problema).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ pro_niger: faptul ca oglinda antiorbire interioara nu are de a face cu BC am zis o si eu dupa ce am discutat cu cei de la AVIA. Iar legatura intre BC si senzorii de ploaie si lumina pt faruri nu cred ca se face pe golf altfel decat prin niste fire care oricum sunt trase pt luminile din plafon.

@nnw: dar tu pe GT Sport nu ai oglinda retrovizoare antiorbire?!?!?!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nope, nu am oglinda antiorbire pe GT Sport, numai geamurile Privacy Glass.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Nici GT-ul clasic sa-i zic nu venea cu asa ceva... sau faruri ceata... nici macar tempomat care era standard la CL...:P

cutbacks, cutbacks....

Ca idee, dupa verificarea configuratorului online, imi apare oglinda retrovizoare interioara cu sistem antiorbire ca fiind echipare standard la GTSport

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dudu: de aia am intrebat si eu...

In completare la ce va ziceam mai devreme legat de preturi.

PORSCHE AVIATIEI:

- placticele de culoare neagra - sunt si ain alte culori si preturile la plastice variaza in fct de culori (ciudat...)

- oglinda - RON 229.3

- piese de plastic - RON 110

- senzor de ploaie - RON 530 (pentru cine doreste)

Mi s a reconfirmat ca nu are de a face cu BC. Cei de la Avia au omis sa mi zica de piesele de plastic. oricum e mai bine decat la Midocar. N am dat inca de cei de la BRADY.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Decat sa dai 650 ron pe oglinda, ii dai pe folie pentru luneta si laterale spate 5% trasnparenta (cea mai inchisa la ExpertDetailing-cum am facut eu) si ai scapat pentru totdeauna de problema cu farurile din spate.Sau poti opta pentru cele cu 20% sau 35% vizibilitate pentru ~500 ron.

Acolo unde ai pus tu folia, ti-au geamurile spate si luneta jos? Sau au montat folia fara sa demonteze nimic? Merci si scuze de OT

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, in configuratorul de GT Sport scrie oglinda cu sistem de antiorbire DAR nu scrie ca este automat ci MANUAL, adica dai frumos de boton si ii schimbi pozitia in sus... :icon_thumright: , nu este electrocromatica cu fotocelula de analiza a intensitatii luminii cat despre farurile de ceata, alea au venit standard.dar pana la urma, ce facem, cum montam oglinda automata antiorbire?da, in configuratorul de GT Sport scrie oglinda cu sistem de antiorbire DAR nu scrie ca este automat ci MANUAL, adica dai frumos de boton si ii schimbi pozitia in sus... :) , nu este electrocromatica cu fotocelula de analiza a intensitatii luminii cat despre farurile de ceata, alea au venit standard.dar pana la urma, ce facem, cum montam oglinda automata antiorbire?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu vesti din ce in ce mai proaste.

Am fost azi la Porsche sa mi fac revizia si cum am avut de pierdut e acolo cam 2 ore am intrebat lumea de oglida cu sistem antiorbire automata, si baietii mi au zis ca e la RON 650 + manopera, si aici vine partea trista... se pare ca pe masinile care nu au din fabrica oglinda asta ca sa ti o montezi trebuie sa schimbi si oglinzile laterale si macaralele de la geamuri (nu inteleg de ce, dar daca zic ei asa o fi) trebuie trase niste fire si altele... cica au facut saptamana trecuta o modificare de acest fel pe un passat. Ma intreb acum cat o fi costat petrecerea... sfatul lor era mai bine sa schimb masina :offtopic: lucru la care ma gandesc din ce in ce mai mult mai ales ca am facut un test drive cu tiguanul de 1.4 TSI si mi s a parut "dragut" - dar mai asteptam ca nu stam bine cu banii :blink:

Mai sapam, mai sapam!!! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai bei... ma leshi? cum draq sa schimbi oglinzi laterale... roti si un pic la motor ca sa pui o oglinda retrovizoare de interior... hai sa nu ne mai uitam in gura "meseriashilor" si sa le mai si intoarcem vorba...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda ... cred ca, asa cum spuneau "meseriasii" se pare ca solutia e sa schimbi masina ... :lol:

Bine de stiut si pentru alti amatori si ... inseamna ca discutiile pe tema asta sunt practic incheiate ... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intreb si io

de ce trebuie schimbate oglinzile si macaralele la geamuri

eu de ex am geamuri manuale si oglinzi tot manuale

dar am oglinda retrovizoare cu sistem antiorbire

are senzor si se inchide luminozitatea pe ea cand am lumina in spatele masinii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu gasesc topic despre oglinzile laterale heliomate asa ca voi scrie aici.

Pentru cei care isi iau aceasta optiune sa stiti ca doar oglinda soferului este heliomata, NU si cea din dreapta. :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu le folosesc niciodata, le consider ca-mi iau prea mult din vizibilitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chestia cu imtrebat mecanicii cum se face e la fel cum ai intreba infirmiera ce boala ai. De cele mai multe ori ei invata o chestie mecanic, si iar, de cele mai multe ori, invata tragand cu ochiul la altii fara sa stie ce se intampla pe acolo. Intrebati si un inginer si explicati ca nu va intereseaza toate functiile, doar oglinda heliomata.

Bafta,

dragos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

am si eu o intrebare..poate sunt un pic offtopic.

am o mica problema cu oglinda interioara de la un golf v. cand doream sa o ajustez, am ramas cu ea in mana. am incercat vreo 20-30-40 de min sa o pun la loc si nu merge.

poate cineva sa imi explice cum sa fac ca sa o pun la loc?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...
Pe mine de multe ori ma deranjeaza, mai ales in oras, pt ca nu mai vezi nimic in spate decat 2 faruri: e mai greu sa apreciezi distanta si viteza celui care se apropie din spate, si alta problema, nu ai nicio sansa sa iti dai seama ce masina ai in spate. Repet, vezi doar 2 lumini SI NIMIC MAI MULT.

Mi-ar fi placut ca acest sistem sa aiba un buton on-off.

La mine(Golf V), oglinda are buton On/Off. Este aproximativ sub becul verde de pe oglinda, bec care este aprins pe ON si stins pe OFF

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Am si eu pe Golful meu IV oglinda heliomata si de o perioada am observat ca nu mai este toata de aceeasi nuanta. Cam jumatate este oglinda normala si cea lalta jumatate este heliomata. Daca apas pe ea se observa un lichid care se disperseza. Pot sa fac ceva sa o mai repar sau macar sa o folosesc ca oglinda normala, adica sa aibe aceeasi nuanta peste tot?

Modificat de vivaldi90
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mai ai ce face - s-a stricat . Ai doar doua optiuni - ori alta oglinda heliomata, ori treci la oglinda normala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asa arata oginda.........., am auzit ca se poate pune o banda neagra(asu altceva) pe senzor sa nu mai primeasca lumina,oare isi va reveni ? Incerc ca nu o sa ma coste nimic !

post-91956-0-20177200-1322905415_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In teorie nu, deoarece ea nu sta asa ca primeste sau nu lumina.....ci ca s-au dus cristalele....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!