Jump to content

Bara Fata Golf 5 / Jetta


WooZie
 Share

Postare recomandată

Am finalizat "operatia"

atasat aveti rezultatul la "Jetolf" adica Golf cu bot de Jetta sau Golf Varback, cum doriti

Am pus si faruri cu lupa OEM

felicitari ptr operatie...pacat ca a trebuit facuta fortat - din cauza accidentului...

as putea spune ca suna mai bine " JOLF " decat Jetolf :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • Replies 343
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kalu

    30

  • Bobo Chill

    13

  • andy_nr10

    11

  • WooZie

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

ca sa schimbi bara stock cu una GT sport trebuie asa:

trager (suportul radiatoarelor)

suportii port far

armatura barii

absorbantul ala de spuma

apoi

grile proiectoare

masaca VW, semna V

grila radiator

ornament grila radioator

si proiectoare ca nu mai merg nici alea standard

si deflectoare de aer....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salutare, stie cineva codul pentru fusta bara fata Golf V GTSport? La revizie mecanicii mi-au spus ca imi lipseste de la bara fata nus ce element care vine sub bara. Sincer nu am constatat pana acum dar are intradevar niste fante in care pare sa intre ceva :) Daca gresesc va rog sa ma corectati.

Multzam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la modelul 2008 fusta fata venea simpla, si fara gauri pentru prinderea buzei, despre care ti s-a spus tie ca iti lipseste. Dupa 2008 au inlocuit acea fusta cu cea cu gauri pentru prinderea buzei. Eu am schimbat fusta cu fusta cu prindere pentru buza, uite o poza aici. Dar daca asa a venit masina ta, si nu are gauri de prindere pentru buza, clar nu ii lipseste nimic :)

1K0 805 903 H - fusta de GT/GT Sport/GTI

1K0 807 110 - buza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buza care normal este pentru gti. la gt fusta ar trebui sa fie simpla ca si la jetta. dar adevarul e ca da mult mai bine cu acea buza.. ex si gt-ul lui lucian_90tud

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jetta li, fusta a fost schimbata, nu se mai aduce piesa respectiva fara gaurile de prindere pentru buza. Si in Germania am vazut multe GT Sport cu buza asta...Deci nu s-a pus doar pe GTI :unsure:

Daca te uiti pe mobile de exemplu, ai sa vezi si GT (nu GT Sport) cu buza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles..ziceam ca din fabrica vine doar pe gti.. ca si-a pus omul dupa asta pe gt e alta treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut! Mi-a aparut o crapatura de vreo doi-trei centimetri pe bara fata, sub numar, pe unul dintre

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai pune numarul peste ea si gata.

:)

poxipol, fibra de sticla si vopsea sau alt spoiler.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca bara este originala si a aparut o crapatura, este foarte posibil ca dauna sa fie mai mare de atat.(ex trager) te sfatuiesc sa o dai jos si sa te uiti. In cazul in care e crapata ci nu doar zgariata.

Modificat de jetta li
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper să nu fie ceva chiar grav, mai ales că acea crăpătură a apărut în partea de jos, în dreptul proiectiarelor (pa stalpul dintre proiectorul stanga si grila centrala de dedesubt). Mai intai o sa ma uit pe dedesubt, eventual sa doau numai scutul jos (ma gandesc ca e mai usor decat sa demontez bara).

Modificat de Zebeleizis
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut, sper sa nu iau un avertisment pentru ceea ce urmaeaza sa va intreb.

Vreau sa imi schimb tragerul, stiu ca in umrma cu ceva timp era postat un DIY cu asa ceva, l-am cautat si nu l-am mai gasit, ma poate ajuta si pe mine cineva cu acest link. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am reusit sa finalizez si al doilea proiect, parca arata mai bine pe negru.

Am profitat ca faptul ca bara originala mi-a fost mancata de caini ( la propriu)

post-12526-0-04829500-1316721125_thumb.j

post-12526-0-35510500-1316721202_thumb.j

Modificat de golfulet v
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

frumos frumos dom`ne ... oare pe gri metalizat cum ar arata? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ cip12cip12 - da

Am cumparat o bara fata de Jetta din 2008 completa sh ( era de GB) + suportii de faruri si cei laterali + tragger 1500 lei care, noroc chior, era de culoare neagra

vopsit bara capota si aripile fata + bandouri bara - 1500 lei

recuperat - 1000 lei ( trager, masca fata, proiectoare, grile, etc - cele vechi)

gaura:- 2000 lei

Mai trebuie sa schimb scutul

Modificat de golfulet v
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
danny_boy242001

Sunt de curand posesorul unui golf 5 1.4 80 cp si vreau sa-mi schimb bara stock cu una de gti de la firma JOM.Puteti sa-mi spuneti daca se potriveste sau trebuie sa mai fac modificari? Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se potriveste. pe langa bara completa(bara+bandouri, grila centrala, grile laterale) mai trebuie sa schimbi tragger, buretele din spatele barii, suporti de far, proiectoarele si grilele(daca ai proiectoare). da-i pm lui golfulet v

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ii de la JOM s-ar putea sa potriveasca, fara sa mai schimbi nimic, nici macar proiectoarele! Aceasta ii o bara after market si s-ar putea sa ai probleme doar imbinari!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ cip12cip12 - da

Am cumparat o bara fata de Jetta din 2008 completa sh ( era de GB) + suportii de faruri si cei laterali + tragger 1500 lei care, noroc chior, era de culoare neagra

vopsit bara capota si aripile fata + bandouri bara - 1500 lei

recuperat - 1000 lei ( trager, masca fata, proiectoare, grile, etc - cele vechi)

gaura:- 2000 lei

Mai trebuie sa schimb scutul

Esti constient ca nu trebuie sa schimbi tragger+suporti de far+multe alte chestii,iti este necesara doar bara de jetta si eu si colegul lucian_90tud am facut aceasta operatie,el a pus bara de GTI si eu bara de Jetta fara sa schimb cele enumerate de tine,trebuie doar sa ai putina indemanare cu un cutter desi as recomanda schimbarea suportilor de far fiindca cei de jetta/gti costa 25 de lei bucata pe OEM noi ca sa nu trebuiasca taiati ai tai de pe masina.......pentru toti care vor sa faca aceasta operatie insa sunt speriati de costul traggerului+ a elementelor de sub bara care ar trebui schimbate P.M me!

Si mie fusta de gti sa potrivit cu scutul actual de plastic al masinii,singuru lucru unde nu prea pusca este la plasticele de sub aripa insa si acolo poti sa le folosesti pe cele ale masinii!

TU ai ramas cu gaura mai mare decat ma costat pe mine toata operatia,cam de 2 ori mai mare.......:(:(:(

Modificat de Yasmin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Yasmin,

te cred ca se poate face orice cu cutitul.

Prefer sa am o gaura mai mare dar sa fie totul "stoc".

Cred ca daca s-ar fi putut, "neamtul" ar fi fost primul care ar fi facut ca sa se schimbe cat mai putine elemente ( costuri mai reduse de productie).

Trebuie sa ai in vedere si rezistenta reperelor la un eventual soc, nu numai cum "vine" pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit ca vine la fel de bine pe masina. Prin cea am facut nu am afectat rezistenta barei care oricum se sparge in caz de impact.

Eu am schimbat doar suportii de sub far. bara sta foarte bine. Daca dau jos grila si nu stii ca am taiat din bara nici nu iti dai seama.

Daca vroiai stock, lasai bara stock :D .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am facut azi lafel si mi-am spart emblema din fata , adica grila , cam cat costa una noua sau e mai bine sa pun alta de la gti , sau macar se potriveste?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia de GTI nu se potriveste la Golf normal. Trebuie sa fie GTI/GT/Jetta . Mai bine cauti o grila sh decat sa iei una noua. Nu se poate repara a ta?

Modificat de lucian_90tud
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!