Jump to content

Bara Fata Golf 5 / Jetta


WooZie
 Share

Postare recomandată

Salut.Stie cineva daca suportul pt numar de pe bara din fata se poate da jos de pe bara fara sa ramana urme? Eu m-am uitat si am vazut ca e prins in 4 puncte, dar nu stiu ce sunt alea...or fi nituri de plastic ? Daca cineva care a dat bara jos in service sau din alte motive, stie mai exact despre ce e vorba acolo il rog sa imi zica si mie. As vrea sa dau numarul jos dar fara sa ramana gauri in bara. Multumesc

Am gasit o poza cam cum arata fara numar pe grila, eu zic ca mai bine decat cu cromul acoperit de pleasca aia :lol:

post-21593-1205132749_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 343
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kalu

    30

  • Bobo Chill

    13

  • andy_nr10

    11

  • WooZie

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

De obicei dealerul le prinde cu suruburi autofiletante.

Poti verifica desfacand numarul din suport, eventual fa o poza si arata-ne si noua. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poza postata de tine acolo este cu un model pt piata americana. Acolo nu este obligatorie placuta cu nr de inmatriculare in partea fata, iar bara fata difera fata de cele europene. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De obicei dealerul le prinde cu suruburi autofiletante.

Poti verifica desfacand numarul din suport, eventual fa o poza si arata-ne si noua. :Driver:

Poate nu m-am facut inteles cum trebuie. Nu ma refer la suporturile puse de dealer, ca alea am vazut ca sunt in 2 suruburi. Ma refer la partea de plastic negru pe care vine prins suportul de numar. Oare cum s-o putea scoate de acolo si ce gauri or ramane...asta e dilema mea :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa mor daca pricep ceva, schita o vad, dar ce sunt alea ? Suruburi...cleme...nituri de plastic...ce ? Sa nu zici ca trebuie data bara jos ca sa le desfac, ca s-ar putea sa renunt la idee :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:lol:

In etka la reperul cu nr 13 scrie chiar asa: " rivetted cap nut " => nituri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pfff, mai studiez fenomenul, dar sincer ma bate rau de tot gandul sa zboare rahatul ala de acolo, multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ce vei face, vei circula fara placuta de inmatriculare in partea din fata ?

Te va opri fiecare politist pe care il vei intalni in trafic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ori asa pana la prima proba...sa zicem ca tin suportul in portbagaj intr-o punga si il arat( murdar ca si cum ar fi cazut de juma de ora), ori mutat mai jos pe grila de aerisire. Dar cel mai important e sa il zbor de unde e acum, ca tare ma deranjeaza pleasca aia in mijlocul calandrului ala

PS: nu chiar fiecare politist, mai trebuie sa aiba si unde sa ma opreasca, la ce trafic e in bucuresti....aia mai lipsea eu oprit unde ? La sosea se poate sa fiu oprit, dar astea sunt ultimele chestii la care ma gandesc.

Modificat de WooZie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O varianta foarte eleganta ar fi prinderea placutei de inmatriculare cu silicon de bara. Oricum circularea fara placutei de inmatriculare fata = dosar penal din cate stiu eu.

Modificat de DemenTZial
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De care bara ? Ca eu de acolo vreau sa-l scot

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Oricum circularea fara placutei de inmatriculare fata = dosar penal din cate stiu eu.

Este contraventie acesta fapta, nu e fapta penala. Se sanctioneaza cu amenda si masura complementara de retinere a certificatului de inmatriculare pana la remedierea deficientelor.

Bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai domne acum ati dat-o cu legile....de-aia sunt facute ca sa fie incalcate, mai bine ziceti-mi cum dau nenorocirea aia jos fara sa dau bara toata :Driver:, multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie sa dai toata bara jos.

Gasesti acolo patru torx-uri si doua clips-uri.

Aici sunt cele doua clips-uri si doua dintre torx-uri.

post-9546-1205510953_thumb.jpg

iar aici jos mai sunt ultimele doua torx-uri.

post-9546-1205511043_thumb.jpg

Asta am gasit pe net, sper sa nu gresesc. ;)

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

interesanta ideea , dar unde pui nr , as vrea sa stiu ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

post-9546-1205573486_thumb.jpg

Va puteti inspira de la cei de peste ocean. :(

Modificat de WNS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sarumana WNS asa tata, exact acolo pe grila de jos il pun trosnic, doar in caz de nevoie.Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Incercand sa parchez masina mam izbit de un perete si mi-am crapat bara din fata.As vrea sa imi iau bara de gti, merita?nu stiti pe asigurare as putea sa o repar, nu am casco am doar aia obligatorie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe rca nu cred ca se poate repara.

"Asigurarea de raspundere civila auto (RCA) este o asigurare prin care tertii prejudiciati

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se poate face pe asigurarea auto obligatorie ... aia este doar pentru accidente ... bara de GTI merita ... da un astept mai sportiv si de ce nu mai placut

data viitoare fii mai atent :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa-i pui bara de GTI sau GT Sport, trebuie sa-i schimbi si tragar-ul. Nu se potriveste bara cu tragarul tau. Eu mi-am schimbat bara de CL cu GT Sport si am avut noroc ca pesoana de la care am cumprat bara avea si tragarul, asfel am facut doar un schimb cu al meu si nu am fost nevoit sa-l cumpar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

desi in general sunt de acord cu schimbarile (a se vedea faptul ca eu mi-am montat spoilerul de gti pe masina si am modificat inclusiv iesirile din finala) de data asta nu pot fi 100% cu inima impacata daca ti-as spune fa-o fara sa te uiti. Intr-adevar dai un aspect sportiv masinii pe care o ai, insa nu stiu daca e neaparat si de bun simt. Problema e ca daca vrei sa modifici masina, nu stiu daca vrei sa copiezi look-ul de GTI, care ar trebui sa il aiba doar un GTI, pt ca altfel esti o oaie in blana de lup cum ar veni, daca imi permiti comparatia :D

As merge mai mult pe o bara de GT Sport, si eventual modificari in genul pachetului individual, pt ca nu vor fi atat de strigatoare la ochi. Toata lumea stie cum arata un GTI, deci nu vrei ca cineva sa creada ca ai GTI cand de fapt tu nu ai :angry: Eu agreez modificarile care nu copiaza look-ul altei masini, ci ii dau o nota de originalitate masinii mele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost la reprezentanta vw de la mine din oras si am intrebat daca se poate si cam cit ar costa sa pun bara gti .raspuns : in jur de 32 mil cu tot cu manopera vopsit .trebuie schimbate intre 8 si 10 repere si dureaza pina aduc tot pe comanda . sunt de acord cu radu mai bine o personalizezi decit sa copii gti si sa nu fie . la banii astia oricum nu merita .cele tuning sunt mai ieftine si vin cu toate reperele (asa zic ei am sa revin cand imi vine comanda) . si e lookul tau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ne bucuram ca ai ales o cale mai inteleapta ... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!