Jump to content

Informatii Depre Audi A3 8l Cu Euro 4


Student Satisfacut
 Share

Postare recomandată

Student Satisfacut

Salut,

Am stabilit ca imi voi cumpara un A3 pana in 8.000 de euro. Cum taxa auto inca ridica probleme motoarelor euro 3, trebuie sa iau modelul cu 1.6L de 102cp, produs incepand cu 2000.Totodata datorita faptului ca modelul automatic are emisii CO2 mai mari (190 fata de 163), trebuie sa fie manuala.

Deci:Audi A3 8L 1.6l 102cp , manuala 5 trepte.

Am facut rost de fisa tehnica si asta am aflat:

cosum:5.2/6.8/9.6

co2 :163

0-100 :10.9

taxa calculata cu noua formula:192 euro

Intrebarile:

1.Care sunt consumurile voastre cu motorul asta/sau asemanator(1.6 101cp sau 1.6 FSi sau 1.8 20V)

2.La ce pret si cu cati kiloterii v-ati luato voi?

3.La cati kiloterii ar terbui sa aiba in mod normal distributia schimbata?

4.Hibe cunoscute la care trebuie sa am atentie (in afara de sonda Lambda care am inteles ca ar trebui sa se duca pe la 40Tkm)

Sanatate multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu intra mai nimeni pe aceasta arie, mai bine cauta informatii cu SEARCH pe forum despre motorul de 1,6 pus pe golf4. Este aceeasi marie, cu alta palarie :icon_thumright: adica asa cum se comporta pe golf se va comporta si pe a3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2.La ce pret si cu cati kiloterii v-ati luato voi?

3.La cati kiloterii ar terbui sa aiba in mod normal distributia schimbata?

Mda...o treaba e certa...'kiloterii' astia is lucru' dracului. :) :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Student Satisfacut

Nu recunosc nimic!!!

Cineva mi-a sabotat postul , eu nu fac greseli de genul asta.

SHARANEL iti amintesti tu ceva de acesti 'kiloterii' ??

In legatura cu subiectul postului:

Se pare ca posesori de Audi ori sunt de 10 ori mai putini decat cei de VW / ori sunt toti pe forumul dedicat masinilor Audi :icon_thumright: .

Intre timp am gasit si respunsul intrebarilor care ma framantau:

-poti scoate cam 5l/100km la drum intins si sub 10l in oras

-nu stiu altii dar eu am gasit una la 89.000km cu 7600EURO si sper sa o iau sambata

-distrib se schimba la 60 de catre unii ,si la 90 de catre altii

-sa nu fie lovita: masinile audi in spatele barilor protectoare ar trebui sa aiba o bara prinsa in ce par a fi 2 amortizoare, aceasta componente poate sa nu se mai gasesca acolo dupa un accident(minor)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5% poate daca mergi la vale

sub 10% in oras, doar noaptea. Astea sunt consumuri de diesel, ma indoiesc sa consume benzinarul mai putin decat un diesel (dar cine stie),

Nu se intelege din ce an e masina care vrei sa o cumperi si daca e inmatriculata sau nu, daca e in 2(3) sau 4(5) usi si ce dotari mai are.

In orice caz eu as da 7600 pe un A3 benzinar ingrijit, mai ales ca acum motorina costa 4,20 lei, deci nu mai e mare branza diesel vs benzina.

Sunt multi posesori de audi pe forum, dar sunt putini de A3. Repet, cauta feedbackuri pe aria Golf4, cu motorizarea de 1,6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Student Satisfacut

Salutare,

Gata am luat masina!!

Cateva informatii:

-an 2002, 115 Tkm, 7800 euro de la handler (pret initial 7950 euro, mai mergea negociat 200 ca nimica .. ).

-m-au costat mult numerele provizorii (360euro) pt ca a trebuit sa mi le iau pt 2 luni cat mai stau in germania

-are toate serviceurile facute la Audi (distributia nu e schimbata, deoarece conform cartii tehnice , pt aceste motoare distributia se schimba la 180 Tkm)

-proprietar unic nascut in 1952

-clima auto,centralizata,metalizata,scaune sp(cred ca e standard),esp(lafel)

-voi pune poze pe maine..

Pareri:

-motorul e extrem de reusit. Schimbi la 2000 de ture in oras. Pe sosea cam pe la 80 la ora ai vrea sa bagi in a 6-a.

Am mersi cu golf 5 tdi 1.9 de 105cp si pot sa zic ca la turatii mici un om nu ar putea face diferenta intre cele doua motoare.

Turatii mari nu am atins .

Interbari:

-e standard subwooferul si cd changerul din portbagaj?

-stiti cum se afiseaza consumul? nu are display dinala mare , ci jumatate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa o stapanesti sanatos,

seamana cu a mea .... doar ca la mine sunt 5 usi , tdi si putin consola modificata....

iti trimit o poza....

Modificat de bluewave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Subwooferul e standard

CD changerul nu e standard

Display mic am si eu pe el si nu cred k poti sa vezi consumul pe el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

@student_satisfacut (in cazul in care mai activezi p'aici):

- cum se comporta masina? ce consumuri ai scos? (daca faci referire la cele urbane, zi te rog si in ce oras)

- ai schimbat ceva la ea pana acum?

Eu am una cam ca a ta, numai ca e in 4 usi. Ce'am observat in minus: subwwofer'ul :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum pot afla ce nivel de dotare este? (Ambition/ Ambiente ...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ridica podeaua portbagajului si vezi ca e un abtibild lipit acolo. scrie pe el nivelul de echipare, nu sunt sigur daca e un cod de decodat, sau e direct.

sau porti sa te uiti pe coperta interioara a cartii de service, daca ai asa ceva, mi se pare ca e si acolo

Modificat de paul_e88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codurile de pe sticker'ul ala le'am "tradus" ... zice de dotari, intr'adevar, dar tot nu m'am lamurit care anume e nivelul. Si in clar nu scrie despre asa ceva, nici la roata de rezerva, nici in cartea de service. O sa pun o poza maine, poate intelege cineva mai mult decat mine. Eu din codurile nedescifrate pana ieri am aflat ezac ce culoare am ... insa nimic mai mult :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marca: A Nr. ident. autovehicul: WAUZZZ8LZ1A077125 Cod tara: ITA

Model an: 2001 Descriere: A3 1.6 I4 75 M5S Regiune: 264

Tip v

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos pentru informatie!

Daca tot m'ai ajutat, imi mai dai un deget? :D

Stii cumva unde as putea gasi dotarile pentru fiecare nivel? (Ambition/ Attraction/ Ambiente) Eu, de ex, stiu ca trebuia sa am si subwoofer in aripa spate stanga, insa vad ca nu e :icon_thumright: Si nici urme de prindere nu prea vad. Si vroiam sa fiu sigur daca a fost sau nu ...

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subwooferul se afla in aripa stanga spate, nu ai cum sa-l vezi. Este bagat sub capitonajul apa de mocheta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot esti intr-o perioada buna, si esti amabil, ma poti lamuri si pe mine cu nivelul de echipare la masina din profil?

Am atasat poza cu hartiuta magica.

PS: Imi cer scuze pentru calitatea pozei, dar atat pot face in momentul de fata. Daca nu se intelege ceva, revin cu detalii.

Mentionez ca si eu am reusit sa decodific fiecare cod in parte, si am aflat cate ceva din dotari.

LE: foto196ny7.th.jpg

post-26303-1220897419_thumb.jpg

Modificat de gaby1773
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bamse, atunci stii cumva cum as putea ajunge la el? La mine nu se simte ca ar exista ... si daca el o fi intr'adevar p'acolo, macar sa verific mufa

Stii cumva daca e adevarat ca la 8L subwoofer'ul era standard la sistemul audio?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andrei0241 tu nu cred ca ai subwoofer, oricum, ai atasata o lista cu dotarile masinii. Subwooferul nu este in standard.

@gaby1773 nivel de dotare nu am gasit insa ti-am atasat ca si colegului o lista cu dotarile masinii.

WAUZZZ8E42A299648.xls

WAUZZZ8LZ1A077125.xls

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

crezi ca poti sa-mi spui si mie ce fel de model este a mea din acest VIN?

a3-ul din semnatura (WAUZZZ8LZ1A050555)

ma intereseaza daca pe modelul asta s-a incercat sa se puna navigatie de fabrica...

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu, pe A3 8L s-a pus RNS-D din fabrica. Oricum, daca vrei sa "adaptezi" ceva, am vazut si RNS-E pe acest model, si da foarte bine, fara lufturi sau altceva.

Se pare ca la modelele de Audi mai vechi (A3 8L, A4 B6, A6 C5) nu s-a acordat o denumire clara nivelelor de echipare.

Mai multe iti poate spune colegul bamse. :somnmare:

post-26303-1221340188_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vei cauta pe ebay.de, de ex, o sa gasesti navigatie ptr A3 8L. Preturile variau intre 300 si 500 euro cand am verificat ultima oara, insa nu stiu cat s'ar merita aceasta cheltuiala.

Ce functii pot fi afisate pe display'ul navigatiei RND-S sau RNS-E?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Vreau si eu citeva impresii despre motorul 1.6 102cp, cutie automata.

Ma intereseaza doar puterea lui, este chiar asa de slab pe cum se aude?

Ieri am avut ocazia sa conduc unul din 2006, 40.000km.

Senzatia a fost una foarte proasta, masina pleaca foarte greu de pe loc, demaraj aproape zero, kickdown doar zgomotul de el, ca nu smuceste aproape deloc.

Cind plec de la semafor am senzatia ca o sa inceapa sa ma claxoneze cei din spate, cind intru intr o intersectie mai aglomerata si trebuie sa fortez putin e rau de tot, ma bag si ala care vine zice ca nu vreau sa accelerez.Nu vreau sa ma gindesc in fara orasului cum e in depasiri sau cind urc vreo panta!

Se spune ca automata cam taxeaza acest motor iar senzatia cind conduci esti ca mergi cu telefericul.

Comparatiile de mai sus le-am facut fata de o Fabia 1.4 68cp, de un Kangoo 1.2, manuale, care sint motoare mici si ele dar nu intimpini deloc problemele de mai sus.

Am prins eu o masina cu probleme sau cam asta e feelingul la 1.6 automata?

Modificat de VVV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!