Jump to content

Probleme Mici Si Enervante Fabia2


nsm
 Share

Postare recomandată

Salutare

Am deschis acest topic pe modelul celui existent si in sectiunea Octavia 2, pentru a impartasi si cu ceilalti problemele aparute cu Fabia 2 in speranta gasirii unor rezolvari.

Sunt proaspat posesor de Fabia 2 1.2HTP/70CP Ambiente si am ridicat masina sapt trecuta de la Avia si am in prezent 520km rulati. Problema este ca atunci cand trec peste denivelari/sine de tramvai sau merg pe drum de piatra cubica se aude un zdranganit puternic in partea dreapta a bordului (in dreptul pasagerului) de parca ceva din plastic nu este fixat bine. Am dedus ca este plastic deoarece este un zgomot infundat un pic si nu ascutit sau metalic.

A mai patit cineva asa ceva la Fabia2/Roomster? Oare trebuie sa ma duc cu ea la garantie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 268
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • sb_30_rga

    31

  • florinutzu2

    31

  • BLiTZ

    30

  • nsm

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

Foarte bine ca ai deschis topicul. Despre problema: chiar ma gandeam cand o sa reclame cineva acel zgomot. Aceeasi problema o are fratele meu la Fabia2 Elegance 1.4TDi-PD, ~8500km rulati. Problema se manifesta inca de la inceput, pe el nu il mai deranjeaza insa pe mine DA; asa fac toate pe care le-am incercat. Este inadmisibil ca sa iasa asa ceva din fabrica, banuiesc ca s-au facut teste nenumarate cu seria 0 si sigur au mers si pe denivelari cu ele. Sunt de-a dreptul frustrat pentru ca masina a costat aproape 15.000EURO, o caruta de bani cu care se puteau cumpara multe modele de la concurenta. Mi-am propus sa imi fac timp (cam greu) si sa rezolv problema si sa fac reclamatie la fabrica.

Marog, scuzati frustrarile, nu m-am putut abtine, promit sa revin in scurt timp cu o solutie. Cheers!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie mi se intampla sa aud ceva in partea dreapta dar nu l-as putea descrie ca "puternic" oricum deschid 2 cm si inchid geamul dreapta si dispare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ... a venit si micuta fabia ca a 2-a masina sau a nevestei .. cum o mai denumim.

Am luat o Skoda fabia elegance la 11 700 eu gri metal 1,2 htp 70 cp dotari standard cu livrare imediata .. in 3-4 zile .

La prima impresie e cam zgomotos motorul la turatii de peste 2000 si la viteze de peste 60 km/h . E normal ? parca esti in logan sa zik asa... akum si cand ma dau jos din A4 si ma urc in asta sa am impresia asta? dar sigur nu cred.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am sesizat zgomotul puternic peste 80km/h sau in general cand turatia depaseste 3000rpm. Totusi se aude mai bine ca la Loganul 1.6 pe care l-am avut care face ca o rasnita de cafea peste 3000 rpm nu ca un motor.

Acum am si o Octavia 2 1.9 TDI si este muuult mai silentioasa ca Fabia 1.2HTP :) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

97LIR, nsm: povestiti cumva despre un zgomot aerodinamic? Va rog sa fiti putin atenti data viitoare cand iesiti la drum lung, la viteze mai mari: daca nu cumva zgomotul ala aerodinamic pare ca ar veni din zona oglinzilor laterale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine-cunoscutul sunet din dreapta la gropi sau denivelari :) Nu sunteti singurii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

La mine se aude ceva la gropi,dar pe spate mi se pare mie.In fata,pe dreapta mai si alte chesti prin bord,dar o sa le scot sa fac o proba sa vad.Mai vorbim!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna Dimineata, :D

Am verificat.Am scos tot din bord si am mers pe un drum mai rau(cu gauri),dar nu se aude nimic.La mine inainte bateau alea din bord.Legat de ce am zis ca se aude pe spate cred ca este vorba de pietre sau noroi care sare sub aripi.Incercati si voi sa scoateti tot din bord si sa vedeti dupa aia.Mai vorbim. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt RAMA Salut,am mai observat ceva ,eu am antiradar si suportul care este prins pe parbriz cu ventuze este metalic si la drum rau si ala suna,nu stiu poate ar trebui sa urmaresti mai multe chesti care sunt pe acolo si sa verifici. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Treaba cu greierasi inca nu am observat-o, partea aiurea la mine este k sunt certat cu ploile si cu apa in general, intra apa in ea.

Daca parchez masina un pik in panta cu fata in sus, la una din usile spate imi intra apa(jos langa bancheta spate). Practic nu se scurge apa, face un pik de balta, chederul nu face fata si ......

Mai mi s-a intaplat si la una din usile fata, cea dreapta sus (apa vine din spate si se scurge pe langa cheder spre bord). Am verificat geamul era inchis si usa la fel , se exclude varianta k nu au fost inchise bine.

Am sa le spun knd o s-o duc la verificarea de 15000 sau un an, dar parca vad k o s-o dea-n diverese....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu mai sta pina atunci,dute pe ei.

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Chestia cu pedala se intampla si la viteze ma mici si la mai mari?Daca este in ambele cazuri atunci nu cred ca ii k.Adica tu ai platit ceva si ai "altceva".Mie nu mi se pare normal sa stai si sa taci.Tu stii cel mai bine,eu as vedea si de sunetele alea si de frana mai ales ca este siguranta ta si a pasagerilor.Asta e parerea mea. :icon_thumright:

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

@mihai_ak47, mergi oricand la dealeri (service autorizat) si-ti rezolva problema pe garantie. Asa am patiti si eu la usa din spate. E cunoscuta problema cu etanseitatea la usi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

@Blitz

S-a gasit cumva rezolvarea la problema cu zdranganitul din partea dreapta a bordului?

Merci.

Modificat de pmhoria
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred c-am gasit-o domnule: am dat jos aeroterna si i-am mai micsorat jocul axial la ax. Feedback-ul a fost pozitiv, astept sa mai incerc la cel putin una ca sa ma conving ca n-am facut altceva involuntar care sa fi atenuat zgomotul si eu sa cred ca era de la aeroterma.

Cheers!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu acea bataie in drepta fata iar la service mi s-a spus ca e de la jocul ghidajului la etrier.Saptamina asta il schimb (imi vine piesa)si va spun daca a fost o chestie de garantie sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cum e pana la urma FLightman ? Garantie sau nu ? ( Cat e halatu ?)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am o fabia 2 1,2 htp 70cp din decembrie si am deja 50 mii cu ea,pana acum se comporta acceptabil.....dar are si lipsuri cum ar fi ...foarte rigida,cam zgomotoasa si consuma cam mult in oras[eu fac taximetrie cu ea]...iar in legatura cu zgomotele eu nu cer prea mult de la ea dar un singur zgomot e tare stresant de cand am luato am elicoptere in bord. acum stiu ca este sigir axul aerotermei dar problema e cum o dau jos,,,poate ma ajuta cineva detaliat pe aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi pe topicul de fabia1 ca gasesti sigur.Banuiesc ca-i aproape la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vtb, incearca sa o sui mai mult in ture, vis-a-vis de consum. Cat despre aeroterma, procedura este destul de complicata (implica demontarea partiala a plansei de bord) si nu iti recomand sa o efectuezi singur. Mergi cu incredere la service sa iti puna intai vaselina siliconica la tamponul motor (dinspre distributie) iar daca dupa operatie (trebuie sa mergi ~10-20km dar prin Buzau iti dai seama repede, dom'primar are vile la Palma de Malorca si BMW-uri, nu ii pasa de drumurile din Buzau) zgomotul nu dispare inseamna ca este intra-devar aeroterma. Adica e bine intai sa elimini incepand de la lucrurile simple: vezi topicul "Glo-glo" de la Fabia1.

Cu bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
  • vdragos unlocked şi locked this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!