Jump to content

Despre Uleiuri


Stefan_B
 Share

Postare recomandată

Eu stiam ca expira dupa 3 ani de zile. Pe unele bidoane chiar scrie intervalul.

Modificat de olteanu82
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa stiam si eu,ca expira la 5 ani. Eu am facut schimbul de ulei in iarna cu Aral fabricat in 2007. N-am observat cand l-am cumparat si dupa 4k km l-am dat jos ca deja nu-mi mai placea sunetul motorului. Am pus acum Liqui Molly fabricat recent si totul a revenit la normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Termeni de valabilitate date de producatori.castrol 4 ani,aral 4,mobil 5,elf 5,gm 5,bp4,total 5.Sunt date luate de pe ambalajele din stocul nostru.Uleiul din motor din cunostintele mele e indicat sa se schimbe la 2 ani indiferent de km efectuati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe bidoanele noi de Mobil scrie 3 ani pe cele vechi scrie 5 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

curios am si mobil de turcia si de belgia si pe toate gamele scrie nergu pe alb5 ani.inclusiv atf 220 :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu il schimb oricum in fiecare primavara si am vazut acum ca scrie pe bidon data fabricatiei o luna de vara din 2009, la fel ca si cel utilizat anul trecut. Deocamdata vad ca ii place, daca comenteaza ceva il schimb cu unul care are DOT din 2011.

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
jack_bristow

Am si eu o intrebare. La un VW Passat din 2004 2.5 TDI de 163 de CP ce norma de ulei recomandati? In carte scrie 505 00 / 505 01 / 506 01 din cate stiu eu 01 este pentru pumpe duse...iar V6 2.5 nu este PD ...m-am zapacit de tot. A doua nelamurire. Referitor la uleiurile noi , cu low SAPS . Ok am inteles ca sunt ECO ...dar protectia motorului ...lasa de dorit mai ales cu TBN-ul scazut pe la 6-7 . Pentru un 1.8T euro 4 recomandarea este ACEA A2/A3 nu scrie nimic de C...C1 sau C2 sau C3 ...deci sa inteleg de la producator ca pentru acest catalizator nu trebue un ulei cu low SAPS sau middle SAPS . Sunt in dilema , cunosc multe despre uleiuri si intreb un pasionat ca si mine de pe acest forum dar nu stiu ce sa aleg intre un ulei mid SAPS cu TBN de 7,5 si un ulei cu SAPS normal cu TBN de 11 avand in vedere ca am un 1.8T din 2001 euro 4 .

Modificat de jack_bristow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Chiar daca e un motor mai vechi dar fara probleme, TBN e important daca se mentine, daca alte caracteristici sunt slabe aciditatea creste in scurt timp.Uleiurile low suntpt. generatii mai noi.Problema la diesel ca gasesti in general CF pe piata si ti-ar trebui CJ sau CJ-4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Care e cel mai vascos ulei full sintetic? Eu stiu doar de castrol edge sport 10-60w... mai este si altul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...si oate celelale cu vascozitatea asta. Adica 10W-60.

Sunt multe altele, insa asta e vascozitatea SAE maxima in care se gasesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut!!

Eu am bagat castrol edge 5w30,norma 504.000/507-000 cod motor BSE QG1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am deschis acet Thread pentru cei ce vor sa-si aleaga singuri uleiul de motor , pentru a-i ajuta sa ia o decizie . Voi atasa pe parcurs toate documentele pe care le-am strans de-alungul timpului . Invit pe toti colegii care detin date tehnice sa le ataseze , sa facem o baza de date utila pentru toti .

CE TREBUIE SA FACA UN ULEI ?

Sa micsoreze lucrul mecanic si implicit forta de frecare ,sa reduca uzurile motorului ,sa reduca temperatura motorului (uleiul preia caldura provenita din frecare),sa mareasca etansarea,sa evacueze impuritatile ajunse între suprafetele de frecare (adica sa le duca in filtru)

Aceste lucruri nu pot fi facute de uleiuri 100% minerale,fapt pentru care se adauga substante (organice sau anorganice)si aditivi pentru imbunatatirea calitatii uleiurilor. Progresul motoarelor este strans legat de evolutia aditivilor si uleiurilor . Nu poti face un motor performant fara a fi sigur ca ai la indemana un ulei performant cu care sa functioneze. Ce credeti ca inginerii lui Hitler nu erau in stare sa faca motoare performante la submarine sau avioane ? Erau

Modificat de jack_bristow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

stie cineva daca se poate folosi ulei cu 505.00/505.01 la un motor pe benzina ?

intreb pentru ca exista o confuzie si pe uleiuri se trece 502.00/505.00 petrol engines

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca are pe bidon trecut 502.00/505.00 sau 502.00/505.00/505.01 se poate folosi la benzina. Daca are DOAR 505.00/505.01 nu se poate folosi.

Exemplul 1: Aral High Tronic 5W40 sau Castrol Magnatec 5W40 - 502.00/505.00. Bune pentru benzina + diesel NON-PD.

Exemplul 2: Castrol EDGE Turbo Diesel 5W40 - 502.00/505.00/505.01. Alt exemplu aici ar fi Titan Supersyn Plus 5W40, care are de asemenea 502.00/505.00/505.01. Acestea sunt bune pentru benzina cat si pentru diesel NON-PD si PD.

PS: Desi e cam ciudat sa bagi intr-un motor pe benzina un ulei pe care scrie Turbo Diesel, dar conform normelor EDGE Turbo Diesel e bun.

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multam :) m-am lamurit

scrie numai 505.00/505.01 ceea ce e perfect pentru PD-ul meu

dar mai aveam un bidon si vroiam sa-l donez cuiva cu golf 1.6 16v

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clasificarea ACEA dupa brosura TITAN FUCHS.

post-37459-0-21393100-1311075080_thumb.j

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi, am gasit si eu intre timp semnificatia A3,B3,B4 etc..

ulei din sinteza Hidrocrack este sintetic sau mineral ?

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mineral, in principiu.Insa "shmekerashii" de la BP Castrol si "armada" lor de avocati au sustinut si obtinut in justitie sa inscriptioneze "full synthetic", "Syntec"-ul lor hidrocracat. Si astfel i-au urmat toti pe principiul jurisprudentei. Dar numai pe piata americana.

In Europa, inca, daca vezi pe vreun ulei "full synthetic", ar trebui sa fie, cu riscul de a raspunde vreunui proces penal in caz contrar, "cel putin" grupa IV (PAO).

Drumuri bune!

Modificat de iuliu m.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva sa-mi spune ceva despre ulei marca VAPSOIL. Mi-a fost recomandat pentru masina mea 5W-30 pentru filtru de particule la 40 lei pe litru. Vanzatorul pe care il cunosc si de la care cumpar mai mereu zice ca ar fi mai bun decat Castrol SLX proffesional. Totusi mie mi s-a parut cam ieftin.

A folosit cineva, stie cineva ceva de uleiul asta?

Modificat de spyddy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate vad pe noile bidoane de Castrol Magnatec 5w40 si Mobil Super 3000 5w40 nu mai scrie full synthetic ci HC synthese, ce se intelege de aici?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sunt minerale grupa III (hidrocracate).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am interesat si intr-adevar uleiurile HIDROCRACK sunt minerale din grupa 3

fiind inferioare net celor sintetice din grupa 4

pe scurt: nu bagati astfel de uleiuri in masini, nu merita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!