Jump to content

Despre Uleiuri


Stefan_B
 Share

Postare recomandată

(...)

Si daca credeati ca daca dati de vreo fisa in care apar citeva caracteristici (6, 7 sau 8) gata stiti tot despre uleiul respectiv, sa va spun ca un ulei este complet descris de nu mai putin de 16 caracteristici....Cam descurajant asa-i ?

(...)

Un exemplu elocvent nu ne poti da ?! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am inteles la ce exemplu te referi si atunci enumar pur si simplu enumar caracteristicile utile care trebuie avute in vedere atunci cind vrei sa compari doua marci de uleiuri:

1. Kinematic Viscozity @ 100C

2. Kinematic viscozity @ 40C

3. Viscozity Index (VI)

4. Cold Crank Simulator Apparent Viscozity

5. Mini Rotary Viscometer

6. Borderline Pumping Temperature

7. Pour Point

8. Flash Point

9. Fire Point

10. NOACK Volatility

11. High Temperature/High Sheer Viscozity

12. Four Ball Wear Test

13. Total Base Number (TBN)

14. Phosphorus

15. Zinc

16. Suphated Ash Content

Cam acestea ar trebui gasite in orice prezentare al unui ulei, potrivit bible oil. Eu nu am gasit nici un ulei care sa le prezinte pe toate. Mai mult, am observat ca unul prezinta o parte din ele, un altul o alta parte, samd, astfel incit fac practic imposibila comparatia.

La concret, mergi pe oricare din site-urile firmelor producatoare (Castrol, Mobil, Aral, Liqui, Valvoline, etc, etc.) si cauta la oricare din uleiurile de acolo fisa lui tehnica asa numita product data sheet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

Viorel nu vreau sa te descurajez dar aceste date precum si altele, le poti avea daca ai acces in rafinarie, la fisa de produs, la productie.Este o chestiune de spionaj industrial, de a nu dezvalui anumite componente.

Datele pentru public sunt generale si sunt aproximativ la fel la marea majoritate producatorilor de ulei.

dar eu spre exemplu folosesc un tip de valvoline synpover 5w 40 care nici nu se regasesc in fisele de date expuse la public pe situl oficial.Se pune intrebarea de ce nu sunt publice la acest produs?

La multi ani de ziua soferilor-5 mai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da - ori ne apucam de spionaj ori mergem la laborator cu mostre. Dar nici una nici alta nu mi se par normale. Nu mi se pare ok ca acesti producatori sa omita prezentarea completa a produsului.

De fapt spionajul nu este un motiv serios, pentru ca n-am cerut componentele, reteta, concentratii si altele.

Daca producatorii de masini ar face la fel am fi pusi in fata situatiei de a spune care-i mai buna intre una TDI, una cu cutie cu 5+1 trepte si o alta rosie !!! :blink:

La Multi Ani tuturor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

Hai sa nu fim rautaciosi dar as vrea sa facem o paralela si sa ne uitam pe eticheta unui produs general de consum: de exemplu: cola-unde nu sunt toate componentele trecute tocmai fiindca exista ideea ca se copiaza reteta.

Dar cola din grecia este total diferita la gust cu cea din Romania.Cea din romania are un gust mai dulce.

Prin urmare nu cred ca putem rezolva acesta problema, iar in rafinarie cind ai aces la aceste date nu ai voie sa scoti aceste date.Practic nu pleci cu nici o hirtie, doar cu pliante.

Referitor la modul cum prezinta un ulei dupa un numar de kilometri, eu daca cineva imi plateste buletinele de analiza de la laborator imi pun masina la dispozitie.Ii pun la dispozitie monstrele de ulei pentru a verifica parametri de baza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salutare,m-am hatarat si am bagat valvoline durablend 10w40,made in USA,inainte parca bateau vreo cateva secunde tachetii si acum nu ii mai aud,pentru cat timp...ramane de vazut,am deja vreo 2000km cu el si e tot acolo pe joja parca un mm mai jos,daca se mentine raman pe el daca voi mai gasi de asta american...multa bafta :coffee_lol:

doar ca nu scrie pe el recomandarile VW,scrie asa:SM/SL,CF ACEA A3 PERFORMANCE,atat!! o fi bun??

post-40236-1248184862_thumb.jpg

Modificat de astacist
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand trebuie sa copletezi cu ulei doar cand e motorul rece? sau poti sa completezi si dupa ce a fost oprit?

Cand ma uit pe joja arata putin sub nivelul maxim, si cand e e cald arata aproape de maxim

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te uiti la ulei,pe joja,atunci cand s-a scurs uleiul de tot in baie,adica cand e rece motorul,cum ar fi te uiti dimineata,daca zici ca e aproape de maxim e perfect pentru ca nu trebuie sa o tii chiar la limite,asa o tin si io cu un milimetru sub maxim,niciodata sa nu verifici nivelul uleiului imediat dupa ce ai oprit motorul pantru ca iti va arata mai putin si o sa complectezi si atunci cand se va aseza dupa 2-3 ore vei avea peste maxim si o sa zici adio catalizatorului mai tarziu,toate astea cand ai masina la loc drept si sa fii tu sigur de asta,da?bafta eu zis sa o lasi asa ca e bine

Modificat de astacist
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aveti idee daca pentru masina din semnatura este bun uleiul 5w30 cu norma 504 00?

Modificat de robi_zet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da e bun,dupa rodaj vei baga 0 w30 si dupa 100 000km 0 w40 :vwrullz:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Golf IV 1,4, am schimbat uleiul fix acum 1 an si am facut 7000 (sapte mii) KM. Folosesc Castrol 5W40. Intrebarea mea este: trebuie neaparat sa schimb uleiul dupa 1 an chiar daca nu am facut nici jumatate din cei 15.000 KM?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nul skimba aku,mai mergi pana ai vreo 12-13mii nul lasa niciodata pana la limita,eu zic ca e bine asa si uleiul e super si sper sa fie made by germany

Modificat de astacist
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ulei imi recomandati si mie pentru un golf IV 1.6 16v cod motor BCB ,am 100.000km din norma 5w 30, 502 00 sau 501 01 ,multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
D. Sa aiba un indice de viscozitate de max 170 - mai mult de atat si e sigur hyper-aditivat
3. Indicele de viscozitate - cu cat e mai mare, cu atat uleiul isi variaza mai putin viscozitatea - 150 ar fi un minim pt un ulei de origine minerala, 170 sau mai sus ar fi optim

Nu vreau sa fiu carcotas sau altceva ci doar sa ma informez.

E o usoara contradictie intre cele doua afirmatii de mai sus si as vrea sa stiu care este de fapt intervalul optim pentru indicele de vascozitate?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un site explicit:

http://www.carbibles.com/engineoil_bible.html

cu o mostra attach.

eu am 5w30 slx longlife si acu implinesc 30.000 km de la ultimu schimb, timp in care a mancat 1 litru. da, stiu, am fost cam crud, dar castrol se lauda ca e ok. o sa pun tot de asta ca s`a comportat foarte bine motoru (140.000 km), chiar daca a papat oleaca.

post-25242-1252432279_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,pina acum la masina din semnatura am pus ulei aral 5w40,si il schimbam la 9000km,si am auzit ca se poate schimba si la 15000....si ca asta ar fi intervalu normal de schimb 15000 este adevarat?Nu se intimpla nimic daca il schimb la 15000?Am aproape 10000km de la ultimu schimb si nu mia consumat deloc ulei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ulei sa pun?

Motor AHL, Benzina, 1.6, 101 cp, an fabricatie 1997.

Pana acuma am folosit ARAL 10w40.

TNX.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am un 1.4, AXP ,2001 cu 158.000km si folosesc Mobil 5w-40 full.

Ultima data cand am schimbat uleiul(acum 1 an si ceva)mi-a mai ramas aproape 1 l de ulei,il pot folosi acum cu cel pe care-l cumpar??

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa fiu carcotas sau altceva ci doar sa ma informez.

E o usoara contradictie intre cele doua afirmatii de mai sus si as vrea sa stiu care este de fapt intervalul optim pentru indicele de vascozitate?

Multumesc.

"Good catch" cum s-ar spune :vaidecapulmeu:

Ma refeream la uleiuri de natura diferita; Un ulei "semi-sintetic" adica cu cca 30% sintetic in el, are de la sine un VI (Indice de viscozitate) mic... de 120-140 tipic. Prin aditivare, se poate obtine un ulei cu VI mare, de 170. Asta insa necesita cantitati mari de aditiv. Cum aditivii au molecule lungi, sunt predispusi la forfecare, deci uleiul se degradeaza relativ rapid. Asta e tipic pt amestecuri in care predomina Grupa II de ulei.

Un ulei sintetic "real" Group IV are indice de viscozitate ridicat tipic de 160-170. Din pacate nu sunt ieftine, dar se observa ca aproape nu necesita aditivi.

Undeva la mijloc se afla Group III care are indici de cca 150+ pana spre 160... Practic un ulei cu VI de 170 poate fi un semi-sintetic super aditivat, un Gr III OK sau un PAO (GR IV) in stare aproape pura. Cele 2 referiri pe care le-ai citat se refereau la un semi-sintetic (cel cu 150-170) sau la un sintetic pur (170+).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are tata un golf 4 1.9 SDI, cod AQM. unde gasesc ce norma de ulei trebuie, si ce recomandati voi?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,pina acum la masina din semnatura am pus Aral 5w40,acum as vrea sa schimb sa pun altceva,dar nu sint totusi lamurit cu o problema....masina nu mia consumat in 10000km nici un pic de ulei,mai are rost sa schimb tipu de ulei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce sa pui altceva? Aral parerea mea personala ii singurul in care poti avea incredere si nu-ti faci probleme ca suna motorul intr-un fel sau altul.

Castrol se inbuteliaza cu oamenii constiinciosi la noi in tara si Mobil la vecinii turci :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare, tot legat de schimbul de ulei la prima revizie ce ati folosit?Am primit oferta de a pune ''ulei de fabrica-original" :blah: stie cineva detalii despre el ?Din ce am inteles e universal atat pentru benzinare cat si pentru diesel........ Mai am de ales intre Castrol SLX si MOBIL -1 300?O parere si un sfat va rog tinand cont ca sunt obligat sa aleg intre acestea ,deoarece asta e oferta de la Reprzentanta.,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un coleg de serviciu ce detine un Golf 5, 1.6 MPI, a fost in situatia ta si a ales Castrol SLX 5W-40.

Nu s-a plans de ulei.

Daca as fi in situatia ta l-as incerca pe cel "original" in ideea de a avea pe viitor termen de comparatie cand trec la un ulei "neoriginal" (dupa se termina garantia).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!