Jump to content

Filtru diesel de particule - DPF


Paul_L
 Share

Postare recomandată

da am citit ,dar problema este ca eu am vag 908 versiune 20090911 si motorul este 1.9 bls de 105 cp, crezi ca va fi ok?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mers peste 3.000 km cu MIL on penru ca a picat senzorul de presiune de la filtru si tot nu s-a incarcat peste 28% filtrul. Nu am habar cum a ajuns la tine sa fie la 50% :| insa indata ce am schimbat senzorul am plecat la drum conform descrierii de mai sus (vieza constanta de ~60 pe tempomat, consumatori, etc) si fara sa mai fac ceva dupa ~7 km a ajuns la 3 %. Fa testul inca o data, singura problema ar putea sa fie supraincalzirea, daca ajunge peste 700 de grade C atunci opreste operatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu m-am referit dupa filtru (pentru ca are sanse sa ii ia foc masina) adica la MVB 075.4:Exhaust Gas Temperature after Particle Filter nu la Exhaust Gas Temperature before Turbo Charger (unde trebuie sa fie peste 700 °C) ;) - aici ai dreptate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie verificat continuitatea celor 3 fire care pleaca de la senzorul de presiune diferentiala pana in ecu motor ,trebuie sa ai un plus 12-14v ,un minus si semnal,de obicei aceste fire se pot rupe in zona electromotorului,unde au gresit-o si firele nu sunt izolate,decat bagate in acel furtun gen copex si se rod,daca acestea sunt bune trebuie sa verifici ce scrie pe senzor,daca e made in usa au fost mari probleme si sa optat pt alti senzori facuti in malaesia cam 340-350 ron buc mai multe lamuriri pe tel 0767958130 dan si te ajut cu cea mai mare placere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal am facut poza la senzor ,

Din cate am inteles sunt probleme cu acesti senzori si am inteles ca se schimba in garantie (defect de fabricatie)

nu stiu daca este adevarat dar am sa incerc la o reprezentanta sa vad ce imi zic.

post-39748-0-52530900-1317720701_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Stie cineva daca motorul BKC din 2006 are DPF?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

baieti,astazi mi s.a aprins si mie becul in bord si mi-a scris ceva de genul "diesel filter particle information" si de at sta tot aprins,sa ma tem de ceva,este o problema grava care trebuie rezolvata in service?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mentionez ca am mers cu ea cam subturat astazi dar de 2 sapt de cand o am zid e zii a luat talpa serioasa si maxim 3 km am mers usor cu ea,oare se v.a stinge becul?nu mai am stare si nici nu pot sa dorm de frica asta sincer

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Incearca sa faci un test cu vagcom si vezi ce erori ai. Poate ai nevoie de o regenerare de DPF. Indicat sa faci regenerarea cu ajutorul testerului. Daca incerci sa faci cum scrie in carte nu cred ca vei avea succes.

Stai linistit ca asta nu e motiv de insomnie :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Bkp-ul nu are DPF. Singurul motor 2.0 tdi cu dpf de 140 cp e BMP, care are injectie BOSCH.

Fereste-te de BKP si BMRu de 170 cp. BMP este ok.

Stie cineva daca motorul BKC din 2006 are DPF?

Nu are.

nu exista certitudine ca nu are de exemplu eu am bkp 2006 si exista acest filtru ....pana nu ajungeti pe test cu ea nu stiti 100%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In momentul cand introduci cheia in contact si se aprind becurile in bord daca are filtru de particule se aprinde in bord semnul respectiv care arata ca o toba de esapament cu multe punctulete aprinse la interiorul ei.

Dar ca regula tot ce a produs VW din 2006 pana in prezent cu motoare de 2,0L diesel au filtru particule

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU e regula. Si BKP NU ARE FILTRU DE PARTICULE. Te-au pacxalit aia la test sau nu ai mpotor BKP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la reprezentanta am fost , si ei mi-au spus ca o vad cu filtru de particule apropo e 2007 nu 2006 daca conteaza, in afara de asta i-am zis domle am funingine pe esapament... (referindu-ma la cineva mai sus explica ca trebuie sa fie aproape lacrima de curat in cazul in care ai dpf... mie nu imi da gram de fum dupa ea dar am oarece funingine), si omul tipic RO zice: ....si benzina domle' iti afuma tobele ,sunt prosti ce spun altii.

p.s. as fi mai fericit daca nu as avea :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ori ai BKP, ori ai filtru de particule. iar comparatia diesel-ului cu filtru vs un benzinar... este exagerata. Dieselul cu filtru scoate de cel putin 10 ori mai putine particule decat benzinarul. Crede-ma, teava trebuie sa fie chiar lacrima daca ai filtru. Cum este teava de esapament la gura orientata? Este perfect orizontala sau este usor inclinata in jos?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa te bucuri daca ai DPF nu daca nu ai. Daca nu ai o sa ai batai de cap cu injectoarele (asta daca nu au fost schimbate). Daca ai funingine pe esapament nu ai DPF.

Modificat de danmatyas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

usor in jos

Atunci e clar ca NU ai DPF si, probabil, ai motor BKP

P.S. Meseriasi aia de la VW

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la BMP e usor in jos.. . La BMR-ul de 170 cp e drept esapamentul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BKP NU are filtru, ce o mai lalaim atata. Scoate mufa de la G450 si vezi daca da eroare. Daca gasesti G450 pe BKP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Deci am asistat la discutia cu DPF si vreau sa spun ca si eu am avut o oarecare curiozitate ( am sigur DPF sau a fost la mijto anuntu scris??? ) dar mam convins ca am cand mi-a venit factura de la impozit. si mam uitat astazi la evacuare si sunt complet complet curate, deci nu au pic de 'negreala'. deci pt toata lumea cum spunea un coleg mai sus...Trebuie sa fie fara funingine. Daca ai pic de negreala este clar, nu ai DPF

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare! Am si eu un VW Passat 2.0 TDI 170 CP cu DPF care s-a incarcat si incepuse regenerarea.Am observat simptomele,adica turatie la 1000 rot/min si fum.Am iesit in autostrada mergand constant pe 2500 ture in treapta a 3a ,iar dupa aprox 10 km mi s-a aprins martorul la bord de la dpf.Am facut apoi aproape 100 km tot pe autostrada constant dar nimic.La diagnoza nu a aparut nici o eroare la absolut nimic,iar incarcarea filtrului arata 20%. Din nou am iesit pe autostrada cu laptopul conectat si nici o modificare,nici nu urca nici nu scade de la 20%.S-a mai intamplat cuiva asa ceva? Vreo idee ce ar putea fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!