Jump to content

Ce motor aveti pe Fabia?


Akebono
 Share

  

887 voturi

  1. 1. Ce motor aveti pe Fabia?

    • 1.0 (40 kw) AQV/ARV/ATY
      1
    • 1.2 (40 kw) AWY/BMD
      66
    • 1.2 (47 kw) AZQ/BME
      202
    • 1.4 (45 kw) AZF
      60
    • 1.4 (50 kw) AME
      50
    • 1.4 (55 kw) AUA/BBY
      125
    • 1.4 (74 kw) AUB/BBZ
      115
    • 1.4 tdi (55 kw) AMF
      24
    • 1.9 sdi (47 kw) ASY
      65
    • 1.9 tdi (74 kw) ATD
      50
    • 1.9 tdi (96 kw) ASZ/BLF
      16
    • 2.0 (85 kw) AZL/AQY
      6
    • 1.4 (50 kw) AQW
      62
    • 1,4 tdi (51 kw) BNM
      31
    • 1,4 tdi (59 kw)
      18


Postare recomandată

In afara de tot ce are masina deja pe ea am comandat urmatoarele optionale:

culoare : galben sprint (vezi O2 de la SIAB)

roata rezerva aliaj

filtru aer fresh

cotiera centrala spate

instalatie spalare faruri

airbag-uri laterale fata

esp

geamuri electrice spate

reglaj pe inaltime scaune fata

scaune incalzite

oglinzi electrice si incalzite

sertar sub consola

sertar sub scaun sofer

Ce am testat inainte? Hmmm sa zicem ca tot de la Skoda in afara de Fabia RS :) Acest model nu am avut ocazia sa-l testez, doar sa ma documentez temeinic.

Timpul de executie al comenzii este mai mare decat in mod obisnuit deci dureaza mai mult de 8 saptamani cat se asteapta in mod normal, chiar ca a sarit deja cu 6 saptamani termenul... Deci lucrurile care ne plac cer sacrificii.

Modificat de a3des
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MarlboroMan

deocamdata singuru' indian cu 1.4 tdi 51kw (i'm sooo special :huh: )

Joi a fost produsa :huh: ...cu putin noroc peste doua saptamani o scot la plimbare :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fratzi forumisti ... daca cu cateva posturi inainte criticam motorul de 1.2 ca e cam lenesh .. dupa rodaj mi-am schimbat DE TOT parerea !!! Folosesc masina 99 % in Bucuresti si pot sa spun ca plec mai mereu primul de la semafor, se strecoara cand am nevoie, si fuge daca o calc (in conditiile 3000 + RPM) .. si in rest merge atat de frumos, si e silentios (Cand nu il calc prea tare), si masina ruleaza fin ... i just love my Skoda Fabia HTP :unsure: !

As fi deschis un topic nou sa-mi ridic in slavi masinuta si sa impartasesc eventualilor viitor soferi de HTP din parerile mele .. dar prefer sa imi zic oful aici :D!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sambata mi-am ridicat jucaria HTP 64 CP si am facut de atunci aprox 600 km si in oras in in afara si sunt super multumit. Nici nu se compara cu solenza dinainte, chiar daca aia avea 1.4/75CP. Intra in depasiri fara probleme si fara sa trec de 4000 de ture. Abia astept si eu sa-i termin rodajul sa vad ce poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut la toata lumea !

Sant nou pe aici si de curand am primit ,masina de servici-nu cadou !!!, o skodita fabia 1.2HTP.Am si eu o intrebare: motoarele astea-n 3 pistoane sant de turatii ceva mai mari decat cele-n 4 ?Obisnuit cu masina personala un logan 1.6 mi-a venit greu cand am inceput sa circul cu fabia si ca sa am un demaraj mai bun a trebuit sa o urc ceva mai sus decat sant eu obisnuit.Si inca o intrebare:rodajul tine numai de prima 1000 de km si in ce turatii maxime ?

Multumesc

PS:referitor la ''Skoda Fabia nu stiu de care !'' nu-mi dau seama ce model de Fabie e.In certificat scrie Fabia 1.2 47kw ,sedan,full electric,radiocass(apropo se poate schimba ? ca vad ca e mai mare decat un mp3 normal) cu boxe numai pe fata,jante aliaj,oglinzi electrice.Pe site-ul lor nu am gasit un model asemanator ori nu am stiut eu sa ma uit.

Modificat de dan75
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista un rodaj propriu-zis ci se recomanda ca in prima parte de utilizare (1.500 km) sa nu se forteze motorul la capacitatea sa maxima.

Asta inseamna sa se mearga la turatii de maxim 3/4 din turatia maxima a motorului (5.400 rot/min), adica sa nu se depaseasca 4.000 rot/min.

Cuplul maxim se obtine la 3.000 rot/min, deci o turatie care se incadreaza in "limitarea" de care vorbeam. In schimb la viteze mari, peste 120 km/h, turatia se va apropia de acea "limitare".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult,citisem si in manual,dar vroiam sa-mi confirme cineva care are experienta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la "Fabia nu stiu de care", denumirea "comerciala" o gasesti in factura de achizitie. In Certificatul de Conformitate emis de Skoda este indicata echiparea fabricata (Clasic, Ambiente sau Elegance) dar aceasta poate fi comercializata sub alta denumire obtinuta prin adaugarea unor bonus-uri comerciale (vezi Avantaj, Elite, Lady, etc.).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E masina de servici si nu am decat certificatul si asigurarea,oricum nu mai conteaza incepe sa-mi placa din ce in ce mai mult. :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare eu am pe Fabia mea un motoras de 1,2 si 55CP

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
George Burciu

Salut.

Am votat si eu cu 1.2 HTP 47 kW.O am de aproape un an si 9400Km si in afara faptului ca baietii buni de la mine din cartier mi-au spart 4 geamuri la o saptamana dupa ce am cumparat-o nici o problema.Avand in vedere ca inainte am avut o masina cu motorizare si mai mica(993) Fabiutza mea mi se pare super ok. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,

mai am 6 saptamani , dupa promisiunea dealerului, pana imi vine o skoda fabia elite 1.2 htp, 64 cp. Abia astept, dar trece cam greu vremea ! :unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut iubitori de Skoda, astept si eu o Fabia Sedan Elite 1,2 HTP 64CP dar la sfarsitul lui septembrie ajunge :(

Pana atunci :icon_confused: cu oltcitul care nu am reusit sa-l dau la remat cu programul rabla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Dintzaru_tangerine

salut, luni vine si Fabia hachback 1.2 HTP 64CP,, trebuia sa fie orange tangerine dar dupa scandalul de rigoare legat de termenul de livrare a devenit bej capucino. Votul de rigoare sper sa fi fost pus la locul de

rigoare, adik la turma...40si ceva % :huh: :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Skoda people,

Eu am de fix 1 an de zile o skabia cu motoras de 55 de CP, optiune blamata de atatia dar cu care imi fac treaba foarte bine...in afara de "reductin" cine mai are asa motorizare "fortoasa"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cu primul meu post pe forum, ma prezint cu noua mea achizitie

o Fabia Elegance din 2001, 1,4 - 100 CP. :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

1.2 (47 kw) AZQ/BME - Proaspat forumist a semnat azi contactul de leasing pt. o Skoda Fabia Charm...black magic...e superba. Voi reveni cu amanunte cand o sa pun mana pe ea saptamana viitoare ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:blink:

Salve!!! Fabia Avantaje 1.2la 50 vine in octombrie abia astept

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te referi la cea de 55 cai?

Oricum ar fi... sa o stapanesti sanatos! :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te referi la cea de 55 cai?

Oricum ar fi... sa o stapanesti sanatos! :D

:D corect multam mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce diferenta este intre motoarele 1,2 HTP 64cp model AZQ si 1,2 HTP 64cp model BME ? Eu am modelul BME iar la data fabricatiei masinii este trecut 2007 ;) Daca dau masina la anul o vand ca noua ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@danym: Am pus aceeasi intrebare ca si tine lui ARDEI_IUTE (prietenii stiu de ce) :)

Raspunsul primit a fost: "Constructiv si functional, nici una. Exista mici diferente, insesizabile pentru utilizator la nivelul softului calculatorului de motor si la nivelul controlului emisiilor poluante. In rest, este unul si acelasi motor."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Difera norma de poluare dintre aceste modele de motoare? Adica unul sa fie euro 3 si celalalt euro 4?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ! AZQ si BME respecta amandoua Euro 4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci acum se monteaza numai motoare BME pe masini ? Asta inseamna ca este un pic mai evoluat decat AZQ ? Sunt curios ce modificari are in plus motorul BME.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!