Jump to content

Ce motor aveti pe Fabia?


Akebono
 Share

  

887 voturi

  1. 1. Ce motor aveti pe Fabia?

    • 1.0 (40 kw) AQV/ARV/ATY
      1
    • 1.2 (40 kw) AWY/BMD
      66
    • 1.2 (47 kw) AZQ/BME
      202
    • 1.4 (45 kw) AZF
      60
    • 1.4 (50 kw) AME
      50
    • 1.4 (55 kw) AUA/BBY
      125
    • 1.4 (74 kw) AUB/BBZ
      115
    • 1.4 tdi (55 kw) AMF
      24
    • 1.9 sdi (47 kw) ASY
      65
    • 1.9 tdi (74 kw) ATD
      50
    • 1.9 tdi (96 kw) ASZ/BLF
      16
    • 2.0 (85 kw) AZL/AQY
      6
    • 1.4 (50 kw) AQW
      62
    • 1,4 tdi (51 kw) BNM
      31
    • 1,4 tdi (59 kw)
      18


Postare recomandată

masina mea e inca in rodaj - 440 KM ... si nu am voie teoretic sa urc peste 2600 - 3000 de ture .. asadar mi se pare cam puturoasa ea asa :)), tind sa cred ca 1.2 chiar e micutz in unele cazuri ptr Fabia :)

Am votat, motorul de 1.2 HTP ..

Modificat de DRAPAR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina mea e inca in rodaj - 440 KM ... si nu am voie teoretic sa urc peste 2600 - 3000 de ture .. asadar mi se pare cam puturoasa ea asa :), tind sa cred ca 1.2 chiar e micutz in unele cazuri ptr Fabia :P

Am votat, motorul de 1.2 HTP ..

Da, ai dreptate. Si mie mi se pare cam slabut. Dar e OK pentru ce am eu nevoie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

Fabia mea (1.4 TDI 80 de CP, Elite) vine peste o luna. As vrea sa stiu daca motorizarea in trei cilindri este mult mai problematica decit cea in patru cilindri. Se reduce durata de viatza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te-au speriat admiratorii renault sau toyota? :D. Sincer sa fiu nu stiu daca viata unui astfel de motor e mai scurta decat a celor in 4 cilindrii, dar banuiesc ca nu ti-ai luat masina sa o tii 10-15 ani. Si mie-mi spunea chestii de genul asta :(, dar astea sunt povesti de adormit copiii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un detinator de Renault nu ma poate speria, pentru ca nu e credibil. As fi luat in seama Toyota daca mi-ar fi raspuns la e-mailuri sau macar ar fi avut un site recent up-datat. In plus, Toyota nu si-a deschis reprezentata in Bacau. Revenind la motor, as fi preferat varianta de 1.9 TDI 101CP, dar pretul e prea sus. De altfel, Skoda Fabia (chiar daca am optat deja pentru aceasta marca) este cam cu 10-15 procente mai scumpa decit cred eu ca merita. Cit despre motorizarea preferata, am un prieten cu asa ceva si masina se comporta extraordinar. Dar miile de euro in plus au facut diferenta, in momentul optiunii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

em am 1.9 sdi, 47 KW, motor ASY

Sunt foarte multumit de acest motor. Nu am nevoie de mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un detinator de Renault nu ma poate speria, pentru ca nu e credibil. As fi luat in seama Toyota daca mi-ar fi raspuns la e-mailuri sau macar ar fi avut un site recent up-datat. In plus, Toyota nu si-a deschis reprezentata in Bacau. Revenind la motor, as fi preferat varianta de 1.9 TDI 101CP, dar pretul e prea sus. De altfel, Skoda Fabia (chiar daca am optat deja pentru aceasta marca) este cam cu 10-15 procente mai scumpa decit cred eu ca merita. Cit despre motorizarea preferata, am un prieten cu asa ceva si masina se comporta extraordinar. Dar miile de euro in plus au facut diferenta, in momentul optiunii.

Sincer eu cred ca te-ai contrazis. Pretul unui obiect nu este stabilit decat de piata. Daca exista un vanzator si un cumparator care s-au inteles asupra unui pret inseamna ca "ala e pretul". Concluzia mea : daca tu ti-ai luat acesta masina inseamna ca pretul este cel corect. Daca nu era asa ti-ai fi luat altceva mai ieftin.

Mai stiu eu pe cineva care declara sus si tare ca masinile japoneze sunt cele mai bune, au si preturi competitive, iar masinile nemtesti sunt depasite, dar cand a fost sa-si cumpere o masina si-a luat un A3. (OBS: Nu vreau sa deschid o polemica pe tema asta, doar dadeam inca un exemplu).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor, sunteti cam off-topic. Acesta este un poll prin care vrem sa stim ce motorizare avem pe Fabiile noastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum am adaugat in poll si pot fi votate si cele 2 motorizari 1.4 TDI, variantele de 51 kW (70 CP) si 59 kW (80 CP).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca am votat gresit acum citeva zile, la 55 in loc de 59 de kw. Cum repar?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gica: Ti-am mutat eu votul de la 1.4TDI (55 kW) la 1.4TDI (59 kW).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. E bine. Vad ca sintem deja doi cu acest motor. Sint curios daca e mult mai zgomotos decit cel de 70 CP. Cei de la Bacau n-au avut la test acest motor si l-am ales cam "in orb", pentru caii putere in plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Gica nu numai pt cei 10 cp in plus, dar si pt diferenta de cuplu (40Nm).

In rest nu am comparat cele 2 versiuni ale noi motorizarii de 1,4tdi pt a vedea daca sunt si alte diferente sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma intreb ce insemnatate are seria BNV a motorului. Au literele astea o logica interesanta pentru posesorul masinii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Tocmai am votat Fabia 1,4 12v, 74 Kw. Ma bucur sa ma aflu printre voi! :)

Salutare! Tocmai am votat Fabia 1,4 12v, 74 Kw. Ma bucur sa ma aflu printre voi! :)

Si am dat date eronate de la inceput . Voiam sa spun 16v

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super! Nu ma asteptam...sa ii egalam pe SDI si sa ii depasim pe colegii AUA cu polizoarele noastre AUB :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am votat 1,2 AZQ, desi in acte scrie motor BME - 47kw/64cp/12V. Care este diferenta intre AZQ si BME?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.9 TDI 96kw

Soseste candva prin iunie, nu mai este loc de intoarcere :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am votat 1,4 cmc (45 kw) AZF, desi am 1,4 cmc (44 kw) AZE. E foarte aproape unul de celalalt. Daca se poate adauga si acest motor, si muta votul, ar fi perfect. :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.2 HTP (64CP) va avea si a mea viitoare masina,probabil undeva prin iulie! :emthup:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

De o luna am si eu o Fabia 1.4 MPi Sedan asa ca mai aglomerez si eu putin Timisoara... :D

Am pus si votul de rigoare. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am totusi o intrebare: care e diferenta intre motoarele de 1.4 AME si AQW? Pentru ca amandoua au aceeasi capaticatate si aceeasi putere. Ce difera intre ele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.9 TDI 96kw

Soseste candva prin iunie, nu mai este loc de intoarcere :Driver:

Poate ne dai mai multe informatii. Ce optionale ai ales,daca ia testat acest model inainte de a comanda-o si ce perioada de livrare ti sa dat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi la AVIA Pantelimon si testeaza-l singur. Au un RS pt drivetest. Perioada de livrare 8 saptamani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!