Jump to content

Ce motor aveti pe Fabia?


Akebono
 Share

  

887 voturi

  1. 1. Ce motor aveti pe Fabia?

    • 1.0 (40 kw) AQV/ARV/ATY
      1
    • 1.2 (40 kw) AWY/BMD
      66
    • 1.2 (47 kw) AZQ/BME
      202
    • 1.4 (45 kw) AZF
      60
    • 1.4 (50 kw) AME
      50
    • 1.4 (55 kw) AUA/BBY
      125
    • 1.4 (74 kw) AUB/BBZ
      115
    • 1.4 tdi (55 kw) AMF
      24
    • 1.9 sdi (47 kw) ASY
      65
    • 1.9 tdi (74 kw) ATD
      50
    • 1.9 tdi (96 kw) ASZ/BLF
      16
    • 2.0 (85 kw) AZL/AQY
      6
    • 1.4 (50 kw) AQW
      62
    • 1,4 tdi (51 kw) BNM
      31
    • 1,4 tdi (59 kw)
      18


Postare recomandată

  • 2 months later...

Mai ales pe prima generatie de fabia.Un 1.6 zic eu era perfect. :D dar s-a pus pe modelu 2 :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

nu s-a pus motor de 1.6 ca nu isi avea rostul... era "acoperit" de AUB-ul de 1.4 si 100 cai.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

1.4   55kw  si 74kw 

 

75vs101.jpg

 

cel de 55kw are cuplu la turatii mai normale,celalt trebuie turat ca sa traga,nu vad ninci un avantaj real la cel de 74kw,decat deca mergi la curse :evil:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In jurul valorii de 4000 se ajung una pe alta la cuplu, pana in 4000 cel de 55 are o idee mai mult cuplu dar si dupa 4000 se taie rau. Cel de 74 sta bine in cuplu pana aproape de 6000.

Cand se vrea sa se traga de masina oricum schimbi dupa kw deci cea de 55 in jurul 5000Rpm si cea de 74 in jurul 6000Rpm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am ajuns in limitare cu cea din semnatura de 55kw si nu mi se pare ca se plafoneaza dupa 4000, cam dupa 5000 parerea mea dar oricum la 5500 se taie injectia

 

am avut si fabia de 74kw dar nu am avut curajul sa ajung la 6000, urla prea tare si urca mai lent dupa memoria mea... dar fiecare cu experientele sale....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai dupa 5500 taie injectia ca ajungi pe rosu si e normal sa taie. La 4000 are inca vena, dupa 5000 spune si harta ca se plafoneaza incet.

Hehe mie imi place, asta e printre cele mai frumoase lucruri la un benzinar, sunetul care il face in turatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut,

Dupa 4 luni cu 1.9 :icon_bounce:  TDi de 74Kw am realizat ca este ideala, cel putin pt mine. Mica mica dar voinica..........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot spune si eu ca cel mai ok motor e 1.9 TDI de 74kw pe fabia combi,dar parca un ciptuning i-ar prinde bine.....initial am vrut sa achizitionez 1.4TDI ,dar bine ca nu am facut greseala.E si puturoasa,si vibreaza-n draci.

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

salut!

skoda mea e cu motor 1,4 16v, 75hp, produsa in 2003. se poate sa stiu ce cod are motorul? seria de pe c. de inm. e TMBBC46YX33828922.

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din 2003 ar trebui sa fie BBY sau eventual BKY, asta daca in carcasa filtrului de aer intra un furtun subtire din partea soferului.

 

Anterior au fost AUA ce aveau un furtun gros ce intra in carcasa filtrului de aer dinspre partea pasagerului.

 

Cel mai clar se vede pe eticheta de pe capacul de plastic a distributiei, trebuie scoasa carcasa filtrului de aer de pe motor prin tragere fortat in sus, sa nu uiti sa de furtun sa-l scoti si apoi sa-l pui la loc. Eticheta se mai gaseste si sub mocheta in portbagaj langa compartimentul rotii de rezerva. Eu am eticheta si in cartea de service.

Modificat de SergiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Hey! Zilele astea am cumparat o fabia 1.4 de 60cp AZF careia i-am schimbat toate consumabilele (in materie de functionare motor) dupa care am tras cateva concluzii: pentru oras se infige suficient iar exterior pt un mers batraneste e ok. Un pic cam lenesa parca insa confortul si stabilitatea la rulare compenseaza. Multumesc si ma bucur sa fac parte mai nou din grupul "Fabia 1". Va salut!

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Va salut, mi-am luat o Fabia din 2001, motor 1,4 16v , 75cp, AUA. Combi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
  • 3 months later...
  • 4 months later...

o sa revin cu edit pentru codul motor

Momentan ... Fabia Ambience 1.4 TDI de 75CP ,multumit de consum si nu vibreaza chiar asa rau .

sper sa ma tina 1 an ,are 250000 +km  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
  • 1 year later...
dancostea2002

Va salut! Skoda Fabia 1 1,4 8V 50Kw motor AQW .Dezavantaj : pompa de servodirectie KOYO ,greu de gasit si destul de piperata ca pret .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare! Am citit tot topicul și se pare că cu motorul de 1.4 de 59kW cod BUD nu a votat nimeni. E o Fabia1 combi din 2007. Mai are cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!