Jump to content

Skoda Yeti - concept


adrianciocalau
 Share

Postare recomandată

Iata ca cehii nu "doarme" si departamentul de design pregateste ceva frumos...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit pe net ca Skoda a inregistrat un trademark pentru modelul asta, si anume:

Data (Tara): 2004-09-15 (CZ)

Marca: CZ YETI, ATLAS

Detinator:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cumva e derivat din modelul Roomster din 2003?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca deriva din conceptul Skoda Roomster . Mi se pare cam patratoasa oricum :)

Edit : Cineva mi-a luat-o inainte :biggrin:

Modificat de gorrocs
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, e clar ca e derivata din Roomster. Imi place la nebunie masinuta... sper sa o vedem pe strada in cativa ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar nu credeti ca ar fi mai bine sa apara aceasta?

Octavia SUV, ce ziceti, nu ar fi mai frumoasa decat Yeti?

Modificat de horgarban
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@horgarban: Ce frumoasa e Octavia 2 pe platforma de Touareg/Cayenne! Trebuie sa stea la coada dupa Audi ca si ei se chinuie s-o puna de-un SUV!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Octavia SUV, ce ziceti, nu ar fi mai frumoasa decat Yeti?

Mai baieti, de ce imi faceti sange rau? Si nici macar nu ma dau in vant după SUV-uri. Eu unul mi-as dori insa si un MAV (multiactivity vehicle) sau un MPV (multipurpose vehicle) facut de Skoda, ceva gen VW Touran, Ford C-max sau Renault Scenic.

Modificat de Michael
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am vrea sa-ti facem, dar toate 3 skoditele noastre (a lui Michael, DRAPAR si horgarban) cred ca ar face cam cat 3 sferturi din Octavia SUV :D. Pe urma o plimbam cu randul :icon_cry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iata secretul pe care il dezvaluie Skoda cu ocazia Zilei Martisorului: un mini SUV!

"Yeti la standul Skoda. Skoda isi dovedeste din nou potentialul sau inovativ si da o indicatie asupra modului in care marca s-ar putea dezvolta in viitor. Yeti este viziunea unui SUV mic, extrem de compact. Acesta va fi prezentat la al 75-lea salon auto de la Geneva. Pentru mai multe informatii vezi www.skoda-auto.com incepand cu 1 martie 2005" (adica de maine).

P.S.: Drapar, Horgarban, colegi fabioti, va informez ca in curand va veti putea cumpara "Fabia SUV"!

Modificat de Michael
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In schimb, iata ce spunea firma Skoda Auto despre conceptul Roomster (care pare sa fi ramas la stadiul de prototip): "Pe 9 septembrie 2003, a avut loc la prestigiosul salon auto de la Frankfurt prezentarea Skodei Roomster. Un nou studiu stilistic aratand la ce ne putem astepta de la Skoda Auto in viitorul apropiat".

Oare ce sanse sunt ca Skoda Yeti sa intre in productia de serie? Mie imi place ideea, un mini SUV care sa mearga bine si in oras, dar si pe drumuri desfundate (inclusiv pe drumuri de munte). Singurul inconvenient pe care eu il gasesc este portbagajul, care nu cred ca va depasi cei 260 l de la Skoda Fabia hatchback. Dar nu le poti avea pe toate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana ce vom afla mai multe despre ea, sa o vedem intr-o pozitie mai convenabila...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alte informatii de pe pagina Skoda Auto:

"SUV-ul compact al firmei Skoda implica potentialul companiei intr-un segment care este complet nou pentru Skoda Auto. Ca dimensiuni, Yeti se situeaza intre clasele A0 si A; pozitionarea la limita dintre diferitele clase este tipic pentru modelele Skoda.

Studiul Skoda Yeti demonstreaza caracteristicile viitoarelor masini Skoda, care au fost deja indicate prin conceptul Skoda Roomster (...).

Studiului ii lipseste trasaturile agresive. Yeti este perceput ca un obiect pozitiv, prietenos, reprezentand un contrast placut intre vehiculele off-road obisnuite si SUV-uri. Acest concept il face pe Yeti potrivit pentru traficul din oras si suficient de apt pentru functionare in afara soselei (off the road).

Mai multe detalii privind noutatile companiei Skoda Auto vor fi oferite la o conferinta de presa ce va avea loc la standul Skoda Auto din cadrul Salonului Auto de la Geneva, in data de 1 martie la ora 9.30".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discover the Secret of Skoda Yeti:

http://www.skoda-auto.com/global/showroom/...s/yeti/home.htm

O masina foarte buna pentru oras, dar si pentru drumurile proaste din Romania (si, de ce nu, pentru iernile cu multa zapada). Cu conditia sa nu ramana in stadiul de "concept car"...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dimensiuni (in mm) in comparatie cu Skoda Fabia:

-lungime: 3.820 / 3.960

-inaltime: 1.579 / 1.451

-ampatament: 2.465 / 2.462

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iata secretul pe care il dezvaluie Skoda cu ocazia Zilei Martisorului: un mini SUV!

"Yeti la standul Skoda. [...]

P.S.: Drapar, Horgarban, colegi fabioti, va informez ca in curand va veti putea cumpara "Fabia SUV"!

<{POST_SNAPBACK}>

Extraordinar !!! Este o masina la care m-am gandit de mult timp si ma intrebam de ce exista asa putine oferte la preturi accesibile (Suzuki Ignis, Ford Fusion, Polo Fun, Fiat Panda; Honda HR-V e mai scumpa). Dar nici una nu are modularitatea prevazuta la Skoda Yeti. Imi place la nebunie sistemul proiectat si realiztat la Yeti de platforma pt 2 bicle si cu un capac suplimentar care sa nu lase apa si vantul sa intre in interior prin gaura lasata de coborarea platformei.

Skoda (si tata vw) ne surprind placut si puternic cu un concept care cred ca ar avea mare succes daca ar fi produs in serie. Daca va ajunge sa fie produsa in serie, la preturi comparabile cu Ignis de exemplu, imi trec aceasta masina in "wish list" (alaturi de Octavia II TDI). Pana atunci, Fabia Combi rulz !

Bravo Skoda !!! Nota 10 cu + pt idee si design.

O dovada ca Skoda isi respecta sloganul ... "Simply Clever" !

Modificat de scaevola
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie mi-a placut ideea cu coborarea platformei pentru doua biciclete. Iar pe platforma respectiva, asa cum anunta proiectantul, mai poate fi plasata o cutie de aluminiu pentru transportul diferitelor bagaje, ajungandu-se astfel practic la o extensie a portbagajului.

Mie imi place aceasta idee (deosebit de practica) de masina buna atat pentru orase aglomerate (cum este Bucurestiul), dar si pentru drumuri montane sau drumuri proaste cum sunt in Romania (inclusiv in capitala noastra "europeana" atunci cand ploua abundent, este zapada sau te afunzi in noroi).

Sper insa sa nu ramana doar la stadiul de concept. Ar fi pacat. Eu unul ma abonez de pe acum la aceasta masina, desigur daca se va produce. Se apropie oarecum si de ideea de MAV care mie imi place atat de mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

[...]

Sper insa sa nu ramana doar la stadiul de concept. Ar fi pacat. Eu unul ma abonez de pe acum la aceasta masina, desigur daca se va produce. Se apropie oarecum si de ideea de MAV care mie imi place atat de mult.

<{POST_SNAPBACK}>

Uraaa ! Suntem deja 2 !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iata cum functioneaza platforma pentru biciclete (sau alte bagaje) la Skoda Yeti:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iata ce raspuns am primit la mesajul trimis ieri (1 martie 2005) la uzinele Skoda Auto de la Mlada Boleslav in legatura cu conceptul Skoda Yeti (in traducere in limba romana):

"Stimate domnule Dobrescu,

Va multumim pentru e-mail-ul pe care ni l-ati trimis. Suntem incantati de interesul dvs. pentru marca Skoda.

In ceea ce priveste (conceptul) Yeti, acesta este considerat a fi doar un studiu de design iar productia de serie a acestui model nu este planificata; cu toate acestea, programul de productie al companiei noastre este variabil si poate oferi clientilor in viitor unele modele noi si neasteptate.

Va rugam sa urmariti din cand in cand ultimele comunicate de presa ale companiei noastre precum si pagina noastra de internet.

Va multumim inca o data pentru interesul dvs. pentru marca noastra.

Cu cele mai bune ganduri,

Ondrej Tomsu

Customer Care"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Michael: Se pare ca exista si in Cehia "Surprize, surprize..." :lol:

Mai cauta prin showroom-uri... Poate apare... macar macheta! :o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai cauta prin showroom-uri... Poate apare... macar macheta!

Pai si ce sa fac, sa ma plimb cu Fabia cu macheta de la Yeti pe bord si sa imi imaginez cum il conduc? Lasand gluma la o parte, raspunsul primit de la Skoda Auto mi se pare diplomatic (nici nu putea fi altfel) si lasa usa deschisa pentru orice posibilitate.

P.S.: Acum sa dam cuvantul si carcotasilor, care zic ca Yeti ar fi un fel de progenitura a lui Ford Escape combinat cu Honda Element.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!