Jump to content

Lumini Bord


boond
 Share

Postare recomandată

Am si eu inca o intrebare.. :icon_thumright: nu ii legat de ce se discuta dar e tot de partea electrica si sa nu mai deschid un topic nou.Am alarma pe masina si ce modificare trebuie sa ii fac ca atunci cand bag in masalier sa se aprinda avariile (fara sa emita avertizare sonora)? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde pot gasi lamelele alea din plastic care conduc lumina spre butoane?mie mi s-a rupt un brat din ala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta am intrebat si eu mai sus , dar vad ca nimeni nu stie :lol: Al meu l-am lipit cu superglue , dar la montaj a crapat iar (fiind plasticul foarte subtire nu prea are suprafata de contact).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Il poti reface cu un pistol de lipit si niste agrafe (capse) metalice pe care le incalzesti si le infigi in plastic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca s-au rupt si le lipesti nu o sa-ti mai conduca lumina cum era inainte. separat nu cred ca aduce nimeni, si daca aduce dai pe el o gramada de bani

oricum cu becul ala se vede prost. poti pune leduri . o sa lumineze bine si nici nu se ard cum se ard becurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca la baietii cu dezmembrari , cumperi toata partea cu butoanele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi miam desfacut bordul si am vazut ca trebuie incocuite ceva becuri.Cel care lumineaza rotilele de la ventilatie si cel de la bricheta, care arata ciudat in sensul ca este pus intr0un plastic si nu se poate scoate deoarece piciorusele becului sunt lipite de acel plastic.Se poate schimba cu totul sau numai becul,desi becul nu prea cred ca se poate

azi am facut sieu treaba asta cu becul de la bricheta si cu ala de la aer, pe ala de la aer l-am schimbat usor, dar la ala de la bricheta i-am rupt piciorusele ca am tras ca bolovanul de el. Daca ai gasit vreo metoda sau alt beculet, sau suportul ptr beculet, spune-ne si noua! Oricum, ma duc sa incerc cu beculet normal ca ala pentru aer sa-i bag piciorusele pe undevape acolo. Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am cumparat beculete din alea cum este si ala pentru aer si ma gandeam sai lipesc piciorusele in locul celui ars din socul,adica sa schimb doar becul.Oricum, Raul la asta mam gandit si eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.acum am venit de jos si am rezolvat treaba si cu luminile de la aer si cu lumina de la bricheta.La bricheta , am scos becul , am tras de el astfel incat sa nu se rupa picioarele de langa bec, ci sa se rupa de unde ai fost lipite, iar apoi am pus alt bec ,iar la contactul din partea de sus am pus o bucatica mica de plastic care sa apese piciorusul pe contact si merge.

2.Am scos si blocul de lumini iar acolo tot asa am intalnit problema cu becul respectiv,doar ca acolo trebuie un ciocan de lipit sau ceva cu care sa lipesti piciorusele la loc.

3.La cass sunt 3 becuri care de ceva vreme buna au intrat la "pensie" si nu stiu cum s-ar putea schimba.Maine o sa ma duc cu cassu si cu placuta de la blocul de lumini undeva unde se repara electronice.

@paul_ral am vazut ca in poza pusa de tine luminile de la aer au toate aproape la fel aceeasi intensitate, dar nu stiu de ce la mine se vede mai tare cel din mijloc si celelalte mai slab, destul de slab in comparatie cu cel din mijloc.Am inteles ca asa a fost facuta masina

post-9672-1207159235_thumb.jpg

post-9672-1207159289_thumb.jpg

post-9672-1207159311_thumb.jpg

post-9672-1207159326_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La toate G3 intensitatea luminii e mai puternica pe centru. Pentru a avea aceeasi intensitate trebuie montate niste leduri suplimentare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu mi-am schimbat ieri becul de la ventilatoare si se vede mai tare pe centru si mai slab pe cele laterale.Cum se poate monta led pe fiecare?Am cautat putin dupa acele becuri si pana la urma am gasit.Vreau sa intreb acolo la bricheta am vazut ca sunt 2 mufe.Pt ce sunt 2?Una merge la bricheta si cealalta la scrumiera?Eu nu am lumina la scrumiera.Nu stie nimeni cum sa fac cand bag in masalier sa se aprinda avariile?mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu am avut decat un led verde brightness care am observat ca face o treaba foarte buna cu filtru verde ....amincercat leduri verzi, galbene ,albastre si pana la urma am ramas la combinatia asta...momentan pt ca nu mi se pare prea eficienta...cel putin ledurile albastre lumineaza bine doar pe centru..in rest mai slabut

post-15002-1207167984_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi am facut si eu operatiunea , am dat tot jos , am spalat platicele care conduc lumina si pe cele de pe butoane , dar din pacate rezultatul nu este prea imbucurator , mijlocul se vede puternic iar lateralele foarte sters , sunt curios daca atunci cand masina era noua se vedeau toate egal , eu sincer nu cred

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

petre_mk3 , eu nu am inteles unde aveai leduri pe care le schimbai !! cu filtrul verde ce ai facut , l-ai pastrat ?! ce rezistenta ai folosit pentru leduri ?

astept lamuriri :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

petre_mk3 , eu nu am inteles unde aveai leduri pe care le schimbai !! cu filtrul verde ce ai facut , l-ai pastrat ?! ce rezistenta ai folosit pentru leduri ?

astept lamuriri :D

pai am scos "paianjenul" si am gaurit suportul acela alb in care am bagat cred 6-8 leduri albastre (luate din brichete) si 3 verzi pentru butoane (o sa pun poza) Poti folosi pe fiecare led rezistenta de 1k sau grupezi mai multe in paralel pui tot o rezistenta de 1k dar care rezista la mai multi watti sau in serie si pui 1 rezistenta in functie de cate leduri inseriezi;

Pentru ledurile verzi am pastrat filtrul din butoane ca nu aveam cu ce sa il schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu mi-am schimbat ieri becul de la ventilatoare si se vede mai tare pe centru si mai slab pe cele laterale.Cum se poate monta led pe fiecare?Am cautat putin dupa acele becuri si pana la urma am gasit.Vreau sa intreb acolo la bricheta am vazut ca sunt 2 mufe.Pt ce sunt 2?Una merge la bricheta si cealalta la scrumiera?Eu nu am lumina la scrumiera.Nu stie nimeni cum sa fac cand bag in masalier sa se aprinda avariile?mersi

mai precis unde ai pus becurile pentru butoanele de pe margine?au vreun loc liber acolo si nu este bec? sau cum ai facut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca ai stiut cum sa pui firele si sigurantele, ca eu nu prea ma am cu din astea si trebuie explicat ca si pentru..stiti voi cine :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pozitionarea ledurilor poti sa o faci cum vrei si poti pune si cite vrei.

eu le-am legat in paralel pe toate.

am scos becul, am lipit 2 fire pe contactele de la soclul becului. am inseriat fiecare led cu o rezistenta de 680ohm.

am facut un desen care sper sa te lamureasca. cu un aparat de masura vezi care e + si care e -. mai atasez un link in care vezi care e + la led si cum arata (daca nu iti dai seama cu aparatul de masura). poti sa vezi care e + la un led cu o baterie de 1,5V: pui un capat al ledului la + si celalalt la - si vezi daca se aprinde ledul ( e tensiunea cam mica si se aprinde destul de slab). daca se aprinde inseamna ca ce ai pus la + de la baterie e + ledului.

http://eprofu.ro/cursuri/fise2008/leduri.pdf

post-982-1207234550_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa incerc sa vad daca iese ceva, dar acum pe primul plan am beculetul de la blocul de lumini si de la cass

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba se poate face, trebuie sa desfaci toate plasticurile alea transparente si sa le cureti foarte bine, in timp se afuma si nu mai conduc lumina f bine. eu asa am facut la mine si mi se aprind toate la fel(cu toate ca au un singur bec pe mijloc)

vad ca toata lumea spune ca, se vede bine pe centru si mai slab pe cele 2 arce din margine. Oare nu l-a ascultat nimeni pe GILLIO 24 ? Sau le-ati spalat si tot asa e? Eu unu, nu le-am spalat si prin urmare se vede numai cel din mijloc, dar sincer alea chiar nu erau murdare sau imbagsite. Maine o sa le dau IAR jos si o sa le spal, sa vedem daca iese ceva, mai mult sa stiu ca am facut tot ce se putea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

faza cu spalatul merge si nu prea.....este prea mica diferenta.nu ma prea pricep la electrica dar ma decurc cat de cat dar ma gandesc ca se pot gasi becuri mai puternice si cu alea cred ca ne-am putea descurca.am sa caut sa vad ce gasesc si am sa va spun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca pui bec mai puternic se incinge filtrul verde din jurul lui si se topeste. asa am crezut si eu la inceput ca pot imbunatati lumina de acolo.

@v@sy - tot pe www. blauertacho.de iti arata cum sa faci cu becul si cu ledurile de la blocul de lumini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!