Jump to content

Lumini Bord


boond
 Share

Postare recomandată

Daca ai vreun joc vechi prin casa (gameboy alb-negru, tetris, etc) sau un calculator de mana sau orice cu display lcd de care nu te mai folosesti, poti lua folia de pe acela ca sa remediezi problema cu primul display :)

Modificat de SethBv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am stricat un casetofon dar nu am putut curata lipiciul.. Am frecat la folia lui ca nebunul dar pur si simplu nu se lua. Ramanea manjit cu un strat foarte subtire de lipici, chiar insesizabil la pipait. Cand cel mai probabil voi schimba ledurile sau voi scoate foliile verzi din display poate schimb si folia aia. Plasmele le am pe alb cu rosu. Ma gandeam ca si displayurile astea sa le fac pe alb, asa cum sunt toate cifrele pe ceasuri (cu rosu sunt doar cateva dungi si ceva model).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca sa cureti lipiciul cu alcool izopropilic; cu spirt freci de te plictisesti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am stricat un casetofon dar nu am putut curata lipiciul.. Am frecat la folia lui ca nebunul dar pur si simplu nu se lua. Ramanea manjit cu un strat foarte subtire de lipici, chiar insesizabil la pipait. Cand cel mai probabil voi schimba ledurile sau voi scoate foliile verzi din display poate schimb si folia aia. Plasmele le am pe alb cu rosu. Ma gandeam ca si displayurile astea sa le fac pe alb, asa cum sunt toate cifrele pe ceasuri (cu rosu sunt doar cateva dungi si ceva model).

 

eu saptamana trecuta am schimbat scrisurile si logourile de la o firma pe de transpor ... dezlipit folie veche, curatat lipici lipit altele...

am folosit Nitrodiluant pentru lipiciul care era inainte ... curand desfac si eu bordul sa vad ce pot face ...mai am ceva lucrari saptamana asta deci sunt cam in pana de timp...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

 

 

poate este interesat cineva de aceasta serigrafie ptr ceasuri, am o singura bucata!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Cum se numesc aceste becuri le pot inlocui cu alte culori unde le gasesc multumesc !

post-155206-0-74081900-1438025446_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca scrie puterea pe el. Ia de aceiasi putere - nu conteaza culoarea soclului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
vadeniuc_mihai93

Buna ziua, unde pot afla si eu becuri pentru indicatoarele din bord de sub ceasuri si cele care lumineaza ceasurile pentru VW Golf 3, cu tot cu acel locas (verde si rosu in imagine). Sau cum se numesc. Multumesc !!!

Am atasat si o imagine sa vedeti despre ce becuri este vorba:IMG_20150807_182920.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca te referi la modelul de soclu este T3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
post-158740-0-12847800-1446065160_thumb.
post-158740-0-08669000-1446065078_thumb.
post-158740-0-14248600-1446065200_thumb.
post-158740-0-48725200-1446065207_thumb.
post-158740-0-85197700-1446065213_thumb.

Salutare.As vrea sa va multumesc tuturor pentru ce ati postat si pentru sfaturile care leati oferit eu am citit cu foarte mare atentie ceea ce ati spus si am reusit si am modificat aproape in intregime iluminatul interior al masini mai am doar la displayurile din bord dar am sa merg la cineva care repara telefoane si telecomenzi auto pt a dezlipi acele leduri pt ca imi este frica sa nu stric. Sunt din giurgiu si am un golf 3 1.6 benzinadin 97  1.1 cp in care am investit niste bani vara asta si mai urmeaza si altele...

Modificat de nicaliviu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

nu a mai postat nimeni nimic?

Modificat de nicaliviu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa postez eu :))

 

Blocul meu de lumini...se aprinde doar cand vrea el.Cand mai merg cu masina asa seara....nu imi dau seama daca la zdruncinaturi se aprinde tot.Daca sting farurile si le aprind...nu se mai aprinde blocul de lumini.Am desfacut pe acolo..m`am uitat...nimic dubios.De la ce ar putea sa fie?? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salutare eu sunt inebunit dupa culoarea albastru si miam modificat golf 3 din 97 la mai toate luminile din interior doar ca au mai ramas acele leduri din spatele ecranelor care indica ora si km masini si nu stiu ce fel de leduri sa cumpar si cum se schimba daca ma poate ajuta cineva cu cateva sfaturi vas fi foarte recunoscator. uite si cateva poze cu munca mea care a durat 26 de ore cumlat...

 

3 minutes ago, nicaliviu said:

salutare eu sunt inebunit dupa culoarea albastru si miam modificat golf 3 din 97 la mai toate luminile din interior doar ca au mai ramas acele leduri din spatele ecranelor care indica ora si km masini si nu stiu ce fel de leduri sa cumpar si cum se schimba daca ma poate ajuta cineva cu cateva sfaturi vas fi foarte recunoscator. uite si cateva poze cu munca mea care a durat 26 de ore cumlat...

IMG_20151025_174803.jpg

 

 

Modificat de nicaliviu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

buna ziua tocmai mi-am cumparat un golf 3 si as vrea sa schimb luminile din bord cu leduri albastre imi poate spune cineva de unde sa cumpar direct montate pe soclu T3??? mersi anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bughy1981,n-am idee, dar poti cumpara leduri si rezistori(sau direct leduri la 12 v), si sa le lipesti pe acea fasie de tabla.

Vezi ca sub acele becuri(la ceasuri ma refer) ai un filtru de plastic de culoare verde.. asadar trebue scos, sau inlocuit cu unul transparent sau albastru(cred ca se poate lua de la un dosar..). Eu l-am scos, si sunt multumit de rezultat(ti-am atasat o poza).

https://ibb.co/cFt18Q

Modificat de RandyShadow
img
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut am si eu o problema cu iluminarea din spatele robinetilor de la aerul conditionat nu mai lumineaza sau cel putin cred ca au lumina poti sa mai dai odata pozele ? :D M-ar ajuta !! :D multumesc anticipat ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut. Am și eu o problema cu luminile de pe blocul de lumini din stânga volanului. Am fost la mecanic și mi am schimbat caloriferul din bord. După montaj am observat ca nu mai luminează nici un bec. Atașez și o poza pentru a se vedea mai clar. 

IMG_20191213_151240.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Să înţeleg că se aprinde doar becul de iluminare a butonului şi în rest nici un bec în interior (bord, iluminare butoane climatizare). Când pui pe ceaţă se aprinde beculeţul? Poziţia, faza scurtă/lungă, ceaţa merg?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merg toate luminile din bord, de climatizare etc. Doar ce e în poza nu merge. Indicatorul pentru ceata se aprinde de asemenea. 

 

Modificat de silviuvwgolf3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În cazul ăsta cred că s-a ars beculeţul care iluminează blocul. Presupun că este coincidenţă cu schimbarea caloriferului. Dacă ar fi fost o problemă de mufă nefixată bine, siguranţă arsă, ar mai fi fost şi alte chestii care n-ar fi mers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!