Jump to content

Lumini Bord


boond
 Share

Postare recomandată

Adrian Marius88

azi am desfacut si eu panoul acela la instalatia de climatizare...am curatat toate plasticele acelea transparente si rezultatul e destul de bun....intr-adevar lumina e cam slaba dar la mine e uniforma...eu am inlocuit becul cu unul un pic mai puternic, dar si asa nu am lumina cum am vazut in poza la paul_ral. singura sansa e sa pui mai multe leduri? la mine nici in bord nu mi se aprinde decat o jumatate...cea din partea stanga, adica deasupra la vitezometru...in dreapta nimic :| stie cineva unde gasesc cum sa desfac si sa inlocuiesc becul din bord? sunt 2 becuri acolo?sau doar unu? eu asa am luat masina...si de aceea ma gandesc ca poate e doar unu...dar cine stie...am mai demontat bordul dar nu si partea aceea cu lumina ca nu ma prea pricep :|

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt 2 becuri acolo.....la fel mi sa intamplat si mie.chiar la inceputul topicului sunt poze exact cum sa desfaci bordul.este relativ simplu.doar 2 suruburi ai de desfacut.spor l;a treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva ce denumire(cod) are becul de la butoanele de la aer? T5 cumva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu ce cod are, dar eu in magazin am cerut becuri pentru bord si mi-a dat din acela cum este pt rotitele de aer

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acel bec este unul clasit pe care il puteti cumpara si din magazinele de piese dacia , este becul de bord de la masinile 1310 , el se vinde cu tot cu soclul de plastic , costa 1.5 ron si prin extragere pur si simplu ramaneti cu becul respectiv pe care il puteti folosi acolo , este identic si ca forma cat si ca putere .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio

Cateva idei privind iluminatul bordului...

post-3230-1207719636_thumb.jpg

post-3230-1207719664_thumb.jpg

post-3230-1207719693_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sa nu mai deschid alt topic, intreb aici.Stiti cumva daca este in magazin beculet care sa se potriveasca la cheie?scuze de poza ca este neclara.Am cautat si nu am gasit

post-9672-1208037184_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adrian Marius88

tot legat de luminile din bord vin si eu cu o problema :| ... nu mi se mai aprinde in bord becul care lumineaza sageata aceea care indica schimbarea directiei de mers spre dreapta...semnalizarile insa functioneaza excelent...iar la semnalizarea stanga nu am nicio problema...stie cineva cum se remediaza aceasta problema? este un bec in bord care lumineaza acea sageata? cum se inlocuieste? si ce tip de bec este. multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio

Desfaci bordul de pe masina si in spate are un bec de 1.2w care iti aprinde acea sageata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Astazi m-am hotarat sa-mi desfac panoul de climatizare sa vad de ce nu functioneaza luminile si cand am tras afara panoul afara a inceput sa curga plastice din el. "Paianjenul" meu este facut praf, bucatele.Am mai gasit niste becuri arse dar o rezolv eu pana la urma. Ma poate ajuta si pe mine cineva cu acel "paianjen" daca se poate si bineinteles contra cost. Va atasez si niste poze sa va lamuriti. Cu respect,

post-15836-1209144002_thumb.jpg

post-15836-1209144062_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi m-am hotarat sa-mi desfac panoul de climatizare sa vad de ce nu functioneaza luminile si cand am tras afara panoul afara a inceput sa curga plastice din el. "Paianjenul" meu este facut praf, bucatele.Am mai gasit niste becuri arse dar o rezolv eu pana la urma. Ma poate ajuta si pe mine cineva cu acel "paianjen" daca se poate si bineinteles contra cost. Va atasez si niste poze sa va lamuriti. Cu respect,

il am eu..dar nu stiu cum sa ti-l inmanez...ca nu prea am drumuri prin bucuresti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt cei cu "paianjenul" rupt am un sfat bun: luati-va un pistol de lipit cu batoane de plastic. Se lipeste si lumineaza foarte bine. bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio
Ma poate ajuta si pe mine cineva cu acel "paianjen" daca se poate si bineinteles contra cost.

"Paienjeni" si multe alte chestii am eu.

Tot ce trebuie sa faci este sa dai un telefon inainte (0722 321 302) si sa te deplasezi pana in Salajan...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Petre MK3 pentru ajutor. Tin sa-i multumesc mult lui Sorin Golf 3 cabrio pentru "paianjen' si pentru toate celelalte. Am montat piesa acum astept sa vina intunericul sa vad cum se vede :P . Poate ii fac si o poza mai pe seara, asta in caz ca se vede bine :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va dau si eu un sfat: nu mai cautati "paienjeni" sau becuri. Puneti leduri si rezistente si se rezolva fara probleme. Intr-adevar ca sunt greu de modificat si dureaza mult, dar rezultatul este pe masura.

Iata si ceva poze:

ceasuribordgw9.jpg

centrunq8.jpg

ecranelcdeq0.jpg

Modificat de Minu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti sa pui o poza cu ele cum lumineaza, sa vedem ce diferenta este intre stock si modificarea facuta de tine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, o sa pun si poza aia. Trebuie sa-l gasesc pe baiatul pe al carui golf le-am montat :Driver:

o sa vedeti ce bine se vede a el. In pozele de mai sus v-am pus ultima varianta din fiecare, ca pana sa ajung la asta, le faceam total neprofesional. De-a lungul timpului am evoluat si eu... :unsure: Dar intotdeauna exista imbunatatiri de adus.

Modificat de Minu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, s-a rezolvat cu poza. Iata cum a iesit bordul. Mie imi place foarte mult rezultatul dar m-ar interesa si parerile voastre.

Voila!

pic0469sl3.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vad ca totul este rosu..cred ca s-a lucat la schimbarea fiecarui beculet, lucrare de migala.Bv , arata bine, seamana cu golf4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu seamana cu bordul de G4. Ai sa vezi in curand alt ceva, mult mai interesant decat acesta, care este oricum mai frumos decat ce-au pus din fabrica. Deocamdata lucrez la acel proiect si voi da detalii si poze cand va fi gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma refeream la rotitzele pentru aer :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum trebuie sa schimbi CD playerul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau il schimbi sau ii pui leduri :) super beton, frumos, fain, superb, excelent. A iesit ireprosabil. I-mi place mult. Keep up the good work :icon_thumright: , exprimarea lui Cioroianu :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi se par cam prea luminate ceasurile , in rest super tare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi se par cam prea luminate ceasurile , in rest super tare

Ceasurile au iesit asa cum vroiam, problema e cu butoanele de la aeroterma ca nu sunt luminate super bine. Scopul a fost ca lumina din butoane si din bord sa se vada si ziua (bate pe o tenta de roz ziua). In schimbarea iluminarii interiorului golfului din poza am folosit 30 de leduri rosii, superbright.

Multumesc baieti pentru parerile exprimate de voi. Problema e ca nu sunt pe masina mea. I le-am pus unui prieten pe golful lui, acum trebuie sa-mi pun si pe a mea, ca ale mele nu lumineaza lafel de bine. O sa incerc sa depasesc recordul meu de 30 leduri la iluminarea interiorului cand mi le fac si mie :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!