Jump to content

Lumini Bord


boond
 Share

Postare recomandată

salutare fratilor sunt un nou posesor de GOLF III din '96 1.9 TDI 90 CP europe cu ceva dotari.....2xairbag, AC, incalzire in scaune....etc....dar am o mica problema.....mi s-a ars unul din becurile de bord.....unde sunt indicaoarele de viteza si turometrul si nu prea am habar cum sa le desfac....ma puteti ajuta si pe mine???????.....aaaaaaaa si inca una....acolo unde sunt comutatoarele de aer iara mi s-a ars un bec..,...cum as putea sa le desfac fara sa stric ceva?????

va multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru luminile de la ceasuri vezi aici (ai nevoie de Acrobat Reader instalat ca sa vezi pdf-uri),

http://www.un-real-estate.com/LED_Instrument_Lights.pdf

ai cateva poze cu bordul, ce capace trebuie scoase, si unde sunt suruburile.

Mare atentie la butonul de la faruri (din stanga la volan), iese doar daca apesi o clema din dreapta lui care il blocheaza. Iti arata si in link-ul de mai sus, dar iti zic sa nu treci cu vederea si sa tragi de el prea tare.. ca iese imediat daca ti ala apasat.

2.Pentru becul de la controalele de aer uita-te aici:

http://www.emotors.ca/articles/117.aspx

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms mul wizard84....o sa ma duc sa incerc si am sa iti spun rezultatul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gata am terminat.....am reusit fara sa rup nici o clema si fara sa stric nimic......m-au ajutat fffff mult pozele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maine o sa schimb si eu becurile de la aer , se aprinde foarte slab doar ala de pe mijloc. Multumesc pentru link :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zbeng nu te chinui sa il schimbi....asa se vede el....e unul singur....aceeasi problema o am si eu.....sunt niste plasticuri care conduc lumina.....nu ai c le face

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zbeng nu te chinui sa il schimbi....asa se vede el....e unul singur....aceeasi problema o am si eu.....sunt niste plasticuri care conduc lumina.....nu ai c le face

ba se poate face, trebuie sa desfaci toate plasticurile alea transparente si sa le cureti foarte bine, in timp se afuma si nu mai conduc lumina f bine. eu asa am facut la mine si mi se aprind toate la fel(cu toate ca au un singur bec pe mijloc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi problema si la mine, dar s-a rezolvat dupa o spalare buna cu apa si sapun :D

Mai exact trebuie sa scoti plasticurile alea transparente, masca din fata (aia dreptunghiulara si neagra cu 3 gauri rotunde), suportul ala alb cu forma de semicerc, cel in care se fixeaza becul, sa le iei in casa si sa le speli bine cu spuma de sapun si o sa vezi diferenta, mie nu mi-a venit sa cred cat de bine se lumineaza dupa... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de sfat :) o sa ma apuc de treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum ar trebui sa se vada

post-6155-1206708402_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am desfacut totul ca pe site-ul mentionat mai sus , singura problema este ca plasticul ala transparent care 'conduce' lumina catre celelalte 2 rotite este rupt. Daca il lipesc cu SuperGlue are ceva ? Afecteaza lumina in vreun fel ? Daca vreau sa schimb culoarea cum procedez ? Scot filtrul iar in loc de bec pun un led colorat ?

LE : Am vazut ca s-a mai discutat dar totusi ideea cu LED-ul nu este buna ?

Modificat de ZBENG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai gasit o metoda dar este mult prea complicata pentru dexteritatea mea. Pana la urma o sa las pe verde. Preventiv totusi imi poti spune un cod ceva pentru difuzorul de lumina ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit ceva interesant,pentru schimbarea ceasurilor cu cele de mk4.

post-467-1206740145_thumb.jpg

Modificat de bubulbi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi miam desfacut bordul si am vazut ca trebuie incocuite ceva becuri.Cel care lumineaza rotilele de la ventilatie si cel de la bricheta, care arata ciudat in sensul ca este pus intr0un plastic si nu se poate scoate deoarece piciorusele becului sunt lipite de acel plastic.Se poate schimba cu totul sau numai becul,desi becul nu prea cred ca se poate

post-9672-1206816333_thumb.jpg

post-9672-1206816342_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa lipesc 'paianjenul' dar la montaj s-a crapat iar , iar bucata aia alba de plastic a pierdut urechiusele de sus. Ma poate ajuta cineva cu niste coduri pentru aceste piese ?

post-11438-1206816860_thumb.jpg

post-11438-1206816928_thumb.jpg

Modificat de ZBENG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vas@ becul de la scrumiera si la mine lipseste si se cumpara cu tot cu soclul acela de plastic de la vw reprezentanta presupun sau trebuie cautat un led cu soclu care sa se potriveasca in mufa aceea.becurile de la ceasurile de bord eu le-am gasit intr-un magazin de tuning....sper sa gasesc si asa ceva tot int-un magazin de acelasi fel.....spor la treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit ce ati scris pe aici si acum ma intreb daca nu cumva am si eu la masina lumina la butoanele de la aer si eu nu stiu.La mine nu ii nici o lumina si chiar ma gandeam ca poate asa vine masina si poate ii pun eu.Precizez ca am un golf 3 din 97 de 1.6 cod motor AEE.Deci am si eu sau nu am?mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este imposibil sa nu ai lumini la butoanele de aer , avand in vedere ca masina e si la sfarsit de generatie , ar fi o prostie din partea lor sa nu puna. Este foarte simpla inlocuirea becului , insa foarte mare atentie cand scoti suportul acela alb unde este infipta sursa de lumina si filtrul verde , eu , dupa cum am mai spus , am reusit sa crap de 2 ori difuzorul (chestia aia ca un paianjen).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi.o sa ma uit la aia saptamana viitoare sa vad ce si cum.va tin la curent.Se poate pune o alta culoare inafara de verde?fara sa fac modificari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai se poate pune si alta culoare DACAacel "paianjen" nu are el din fabrica tenta de verde si este transparent : procedura este urmatoare , se scoate acel filtru verde si in locul lui faci tu altul dintr-un plastic transparent rosu sau ce culoare vrei , eu am folosit unn plastic dintr-o mapa daia de foi albastra .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat la mine la bord unde sunt ceasurile de la aer.Nu sunt la fel ca cele din prezentarea aceea.Cum se dau astea jos?Am atasat si o poza

post-14493-1206904871_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba sunt la fel ca la toata lumea...scoti butoanele rotunde..apoi masca...etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In poze arata ca scoate masca apoi butoanele....intreb ca nu vreau sa rup ceva pe acolo. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bagi o surubelnita dreapta in locurile indicate cu rosu , tragi cu atentie , scoti masca marcata cu albastru , apoi ai acces la cele 4 suruburi pentru care ai nevoie de o surubelnita in cruce.

aaaxj5.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!