Jump to content

Scuturi plastic si metalice Fabia


Jacku
 Share

Postare recomandată

De cand am schimbat suspensia intampin o noua problema; de care pana acum nu imi faceam foarte mari griji. Scutul de plastic original de sub motor este spart, si acum nu am nici un fel de protectie. Am incercat sa caut scut de metal , si nu am gasit pe nicaieri. Deci. cine are cunostinte...cine are pe cineva..pe undeva..cum putem sa confectionam. Ca la ce sine de tramvai si la cat de des se schimba bordurile la noi, sunt convins ca o sa mai fie doritori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 84
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Carmina

    17

  • Sudsemnatu

    9

  • bluetux

    8

  • cipl

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

cauta pe forum la anunturi ca parca era cineva care confectiona scuturi metalice

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

totusi mi se pare un pic cam scump....Am un coleg care are o alfa 159 si a dat pe un astfel de scut 150 lei. Intr-adevar cei care l-au facut faceau doar pentru alfa, ca pentru asta aveau matrite. de la 150 pana la 600 totusi e diferenta destul de mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate la Octavia. La fabia nu am auzit inca pe nimeni cu scut metalic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici am gasit ceva scuturi...

http://www.autostilrmt.ro/piese-auto/index.php?p=productsList&iCategory=19&iPage=2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...
  • 2 months later...
Razvan Portase

cat de greu o fi ?

poate se lasa de bot ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare, am cautat prin forum dar nu am gasit nimic relevant in legatura cu problema mea.

Nu am scut la fabia, cel putin ceea ce am eu nu se poate numii scut.

Am cautat pe net in sus si in jos si parerile sunt foarte impartite dar pina la urma m-am hotarat la un scut de plastic.

Rationamentele sunt ca ii mai ieftin, mai usor si vreau doar sa-mi protejeze motorul de mizerie si praf. Am sunat la cei care vindeau

acest scut si mi-au zis ca se potriveste dar ca se va topii si imi recomanda cel metalic. Inteleg ca imi recomanda cel metalic doar e 400 ron,

nu 85 ron cat e cel de plastic.

Are cineva montat scut de plastic? Stie cineva sa se fii topit ?

post-22192-1206363715_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici vorba sa se topeasca!!!!>....minciuna de vanzator!!!

motorul e cald sus la blocul motor ,baia de ulei e prea putin incalzita sa topeasca ceva!!

cine are totusi scuturile alea de plastic la 85 ron ca vreau si eu!!!! mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici vorba sa se topeasca!!!!>....minciuna de vanzator!!!

motorul e cald sus la blocul motor ,baia de ulei e prea putin incalzita sa topeasca ceva!!

cine are totusi scuturile alea de plastic la 85 ron ca vreau si eu!!!! mersi

Uita-te aici : http://www.autostilrmt.ro/piese-auto/piesa...%20PLASTIC.html

Dar nu este 85 ron, ci 86,24 ron :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uita-te aici : http://www.autostilrmt.ro/piese-auto/piesa...%20PLASTIC.htmlDar nu este 85 ron, ci 86,24 ron :)
salut,a cumparat cineva acest scut de plastic? se monteaza usor sau trebuie date gauri ?
salut,a cumparat cineva acest scut de plastic? se monteaza usor sau trebuie date gauri ?
de la un service autorizat skoda am primit raspuns ca nu exista niciun fel de scut pt FABIA 1.2 HTP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci, am fost la Compexit Cluj si am intrebat si am aflat urmatoarele:

1) scutul de plastic original (~150 ron) este cel cu care vine dotata masina din fabrica care este pe jumatatea din fata a masini;

2) exista scut de plastic original supraintarit dar este inclus doar in pachetul drumuri grele si nu se vinde separat;

3) nu exista scut metalic original pentru Fabia;

4) se gaseste pe net scut de plastic (acopara tot motorul), nu este original iar in momentul in care am sunat sa intreb mi-au spus ca se topeste (nu inteleg atunci de ce se fabrica si de ce se vinde)

5) exista scut metalic (nu e original), e destul de scump (400 ron).

eu unul am renuntat si imi voi spala motorul mai des din cauza ca o mare cantitate de mizerie intra in compartimentul motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu o sa imi iau de plastic

mai vezi o data ce am scris la #15

nici vb sa se topeasca,,,imposibil!

si mie imi place sa spal motorul des sa fie super curat dar mi-e frica sa nu putrezeasca firele alea ca ai vazut ca e boala la skoda

asa ca mai bine pun un scut pt praf mizerie etc de ala de plastic

fa si tu asa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intre timp am sunat la AUTOSTILRMT in bucuresti si am primit acelasi raspuns :se topeste de la catalizator,dar au si metalic la ~400 ron care se potriveste pe FABIA 1.2 HTP.Cel de plastic merge la FABIA 1.4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este foarte probabil ca scutul de plastic sa se topeasca, insa numai la anumite motorizari. Si anume la benzinarele in 3 cilindri la care esapamentul trece pe sub baia de ulei si este pozitionat foarte aproape de scut. La diesel si la motoarele de 1.4 (care au si galeria de admisie si pe cea de evacuare in spatele motorului, doar pe o parte) nu este aceasta problema.

Cred ca asta ar fi explicatia logica pentru raspunsul primit de voi vis-a-vis de topirea scutului.

Cheers!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu merita atatia bani....si de l-as decupa in jurul catalizatorului!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la scut...din cauza ca asta de plastic este mai mult de design,nu protejeaza motorul decat de praf poate,dar nici de ala macar...asta de plastic e mai mult de forma.Am luat la viteza mica o piatra si mi-a indoit baia de ulei.Cei de la service mi-au zis ca am noroc ca baia e din tabla sau ceva de genu si nu s-a spart.Sunt sigur ca se poate confectiona un scut de tabla cva mai usor la un atelier...ca doar nu e mare smecherie.La drumurile noastre sigur e mai bun unul de tabla .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

vreau sa cumpar si eu un scut ptr motor de platic ptr fabia 1 1.9TDI-pd! are cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Tocmai am reusit si eu sa raman fara acel "scut" din plastic cu care a venit masina. Am agatat pe la tara intrarea intr-o curte si s-a crapat o bucata, atarna pe dedesupt si l-am desfacut de tot

Acum ma gandesc la unul din tabla. Am cautat pe net si cel mai ieftin e 250 lei, tot pe aici pe forum, pe undeva. Avand in vedere ca e doar o bucata de tabla (si perioada de criza) ... mi se pare un pic c-am piperat si as vrea sa stiu daca si-a confectionat cineva asa ceva.

M-ar interesa o schema, ce fel de tabla a folosit si orice alte informatii ce mi-ar putea fi de folos.

Ce-l vechi e spart, plus ca are o forma ce nu cred ca o sa reuseasca s-o reproduca vre-un meserias intr-ale tinichigeriei

Multumesc!

Modificat de CrisH
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!