Jump to content

Amortizoare


paulyca
 Share

Postare recomandată

  • 1 month later...

Stie cineva fortele de strangere pentru suruburile de fixare a amortizoarelor spate?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Momente de strângere:

Amortizorul pe caroserie (Folosiţi şuruburi noi!) 50 Nm + 45°

Amortizorul pe portfuzetă (Strângeţi în poziţia pentru autovehicul la masă proprie!) 130 Nm + 90°

Modificat de radioman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te referi la suruburile din pozitia 12?

post-87624-0-87898100-1446392449_thumb.p

Informatia privind inlocuirea suruburilor este din normativul Skoda/VW? Nu vreau sa te contrazic, sunt doar curios :)

Multumesc.

Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

radioman a spus bine

5 -  Screw, 50 Nm + 45°  replace after each removal

 

 

Imi permit sa clarific putin si ultima parte - (Strângeţi în poziţia pentru autovehicul la masă proprie!) - strangerea surubului de jos se face cu autoturismul pe roti, nu suspendat pe elevator, sau pe cric. Altfel, bucsa se torsioneaza suplimentar si ... se rupe prematur.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica pe elevator din acela tip platforma? Ca altfel nu stiu (eu) cum...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

radioman a spus bine

5 -  Screw, 50 Nm + 45°  replace after each removal

 

 

Imi permit sa clarific putin si ultima parte - (Strângeţi în poziţia pentru autovehicul la masă proprie!) - strangerea surubului de jos se face cu autoturismul pe roti, nu suspendat pe elevator, sau pe cric. Altfel, bucsa se torsioneaza suplimentar si ... se rupe prematur.

 

 

Se poate strange si pe elevator, doar dupa ce a fost comprimata bascula respectiva cu cricul lung de mentinere C.V, Andrei stii despre ce este vorba, e o dotare care nu lipseste din niciun atelier care se respecta. Se mentin cu el la pozitie cutii de viteza, motoare, etc... E mult mai greu sa il strangi jos. Se comprima respectiva semi-punte/ bascula, in pozitia in care ar sta masina daca ar fi pe roti.

post-28492-0-04486900-1446414546_thumb.j

 

 

@loghy : E vorba de piulita nr.13 si de surubul nr.8 din documentatia pe care ai postat-o, si da, recomandarea vine din caietul de service Skoda.

Modificat de radioman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc tuturor pentru explicatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Va salut! Pt Octavia 2 , 2.0 tdi, imi puteti spune dimensiunile la amortizoare? fara pachet drumuri grele. merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vreo 60 cm..... si vreo  55mm diametru la portfuzeta... amortizoarele se cauta dupa codul de piesa... nu dupa dimensiuni..... 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intreb deoarece pe autokarma, sunt mai multe dimensiuni si modele, si mi-e frica sa nu fac comanda aiurea. Unele vad ca au 55 altele 50 diametru pe puntea din fata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe amortizor trebuie sa ai un cod,ce cod are? Pe arc trebuie sa ai niste buline, ce culori sunt?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut, vreau si eu sa imi schimb kit-ul de protectie la amortizoarele din spate si vreau sa stiu daca este necesar sa fac geometria ? Va multumesc anticipat!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este nevoie sa refaci geometria.

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce au spus rayn si andrei_221 m-am indoit, ca eu vreau doar sa schimb kit-ul de protectie dar trebuie sa il dau jos dupa masina pentru inlocuire.

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am trecut prin aceasta operatiune la 2 masini diferite la 2 reprezentante diferite (avia si elcargid) si nu mi s-a solicitat refacerea geometriei.

Nu stiu cum s-a desfasurat operatiunea la elcargid, pentru ca nu am asistat, dar la avia s-au desfacut doar suruburile din capatul amortizorului, adica 12 si 13 din poza din acest post

 

Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Buna seara, vreau sa va intreb si eu daca amortizoarele "Vika" sunt bune? Trebue sa  comand amortizoarele spate pentru masina mea si am pdg pe masina, vanzatorul de la magazin spune ca "VIKA" este o subdiviziune a grupului vw ? Este adevarat? Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da este adevarat.Eu am luat ventilatoare de la ei si aveau cod OE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e nicio diviziune, iar codul OE este o incalcare a dreptului de autor... 

Vika e o marca ieftina, chinezeasca de piese.... insa trec codul de OE, "doar pentru echivalenta" asa zic ei...

https://trademarks.justia.com/790/68/vika-parts-auto-79068542.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce bine imi pare ca am luat teapa!!! Sincer nu prea sunt ieftini pentru chinezariile lor, am platit 200 lei pentru un amortizor. Acum am vorbit cu cine de la reprezentanta si un amortizor la ei costa 250 bucata. Asta este data viitoare nu mai cumparam in graba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Ca sa mai stergem praful peste acest topic, tocmai mi-au sosit amortizoarele Sachs-fata Made in Mexic/spate Made in Germany.

Flansele spate,bucse brat spate,tiranti transversali -Lemforder Made in China.

bucse bara stabilizatoare spate OE,bara stabilizatoare fata OE,mai sunt cateva piese comandate care nu au sosit inca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta se face in mexic, deci Sachs si-a facut fabrica acolo pentru OE.

lemforder - made in china... tot mai multe repere Lemforder se fac in china.. sa vedem cat de durabile sunt. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Astazi am schimbat 90% din suspensie.Amortizoare fata/spate Sachs,protectii praf fata/spate Sachs, flanse fata/spate Lemforder,bara stabilizatoare fata OE,bucse bara stabilizatoare spate OE,bucse bascula fata (cele mici) Lemforder,bucse bascula spate OE,bielete antiruliu fata/spate Lemforder,pivot stanga lemforder,burduf planetara dreapta GKN .Prima impresie ,parca acu' am luat masina de la dealer.Super multumit.Maine mai am de facut geometria si 9 ani nu mai bag  1leu in supensie...sper.:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cati km ai cu masina?

Protectiile praf de pe spate te-au tinut pana acum?

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina are 77920 km. Protectiile spate erau praf cam de anu' trecut.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!