Jump to content

Jante, anvelope & TPMS (Tiguan 5N & 5N2)


gynel
 Share

Postare recomandată

Am jante de 18 pe Tiguan - exista anvelope all season run-flat pentru astfel de jante?

Intreb deoarece as prefera sa evit sa folosesc kit-ul de pana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din experienta mea cu all season, pot sa iti spun ca sunt galagioase vara si destul de slabe iarna, atat pe tractiune cat si pe franare. Si mi s-a parut ca s-au "dus" oarecum prematur. De atunci pe toate masinile pe care le-am avut, am avut set iarna si vara. Runflat all season: https://www.tirerack.com/tires/tires.jsp?tireMake=Bridgestone&tireModel=DriveGuard&partnum=35WR8DGRFT.  

De ce nu iti iei o rezerva slim pe 18"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si unde as putea sa pun rezerva? nu e niciun spatiu pentru roata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@OCHI: nu ai spatiu pt roata? Eu sub polita am un organizator din polistiren cu spatii de depozitare si pe mijloc e loc pt roata de rezerva, inclusiv o gaura in podea pt surubul care fixeaza roata de rezerva.

P70825-122546-001.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrucat am finalizat achizitia jantelor de iarna, ma uit acum dupa anvelope de iarna. Cer parerea colegilor privind achizitia unuia dintre urmatoarele modele:

BF Goodrich g-Force Winter 2 215/65 R16 102H XL SUV, respectiv Kleber Krisalp HP 3 215/65 R16 102H XL , SUV. Ambele modele sunt sub patronajul Michelin, cu primele avand experienta si pe masina anterioara. Ideea este ca cele de pe site-ul din link sunt made in France, iar majoritatea din magazinele online de profil sunt made in Romania. Intrebarea este, ar trebui sa imi reconsider pozitia fata de cele fabricate in ROU? Ma gandesc insa ca nu ar trebui sa fie diferente de calitate, intrucat procesul tehnologic este similar indiferent de fabrica.

Modificat de pronet
spelling
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut Continental made in RO si s-au comportat foarte bine, atat ca uzura cat si zgomot. Nu vad de ce anvelopele fabricate in RO ar fi mai slabe decat cele in DE.

Am si eu o intrebare pentru colegii care au avut experienta asta: e mare diferenta intre 215/65/16 si 235/50/18 la capitolul confort? Adica pe drumuri mai rele se simte diferenta de balon excesiv sau e acceptabila. Tare as vrea sa trec pe jante de vara de 18", dar ma gandesc la compromisul intre confortul la rulare dat de balonul mare si stabilitatea mai mare in curbe si la viteze mai mari dat de anvelopa mai lata.

Modificat de grp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat pana la urma Kleber si le-am si montat. Vedem la iarna cum se comporta. 

@grp de ce  nu mergi pe 235/5517? Eu asa am pe jantele de vara. Parerea mea e ca talonul de 50 il vei resimtii pe partea de confort. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LE: imi spunea un vanzator destul de mare de anvelope ca mai nou si Michelin-urile alpin sunt parte din ele made in Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@pronet: Alea pe 18 imi par ca ii dau un aer mai "fioros" :). Ce nu ma incanta, mai ales in zona asta de tara in care conduc este balonul mic: 235x50= 11.75cm, 235x55= 12.92cm iar 215x65= 13.97cm, adica 2.22cm din inaltimea anvelopei. La 17 e cam aceeasi treaba cu 16, nu prea e vizibila, iar 19 e prea mult pentru drumurile din zona.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare tuturor!

Intrucat am achizitionat jantele pe 18", pana la primavara ar trebui sa le incalt cu anvelope de vara. Am gasit la un moment dat ca dimensiunea 235x50 si 255x45 ar fi cam acelasi lucru. In talon am trecut 235x50.

  • 235 x 50 x R18, inaltime anvelopa 117.50 mm, circumferinta 2087.62 mm
  • 255 x 45 x R18, inaltime anvelopa 114.75 mm, circumferinta 2071.04 mm

 

  1. De ce ar trebui sa merg pe cele standard si nu ar trebui sa le iau pe cele mai late?
  2. Exista riscul sa atinga in caroserie sau elemente ale suspensiei datorita diferentei de latime de 20mm?
  3. Exista riscul sa fie prea mari pt latimea jantei (J 7.5, ET51)?
  4. Creste consumul exagerat datorita latimii mai mari a anvelopelor?
  5. Alte considerente pentru a merge pe standard?

http://www.carbibles.com/tyre_size_calculators.html

Multumesc anticipat pentru sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Normal ca trebuie sa pui ce ai trecut in talon ca sa nu ai nici o grija. Sau ai nevoie de emotii cand mergi la ITP sau te opreste pentru vreun control de rutina? Alte considerente: mai scumpe, mai grele, suprasolicita directia si suspensia.

Modificat de Ebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebarea e de ce vrei sa pui anvelope asa late? Ai mai multe dezavantaje decat avantaje, de ex consum marit datorita suprafetei de contact crescute, eventuale probleme la rar, itp si, doamne fereste in caz de vreun accident, probleme cu asigurarile, plus ca nu cred ca ar arata tocmai ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe 19" anvelopa este 255x40 pe janta lata de 9J. Ma gandeam la aspect si la stabilitate in curbe si viteze mai ridicate, dar ma ingrijoreaza in primul rand sa nu fie janta prea mica pentru latimea anvelopei. Un alt aspect ar fi cel legal, dar inca nu te cauta astia chiar la toate dimensiunile, iar consumul sunt convins ca va creste trecand de la 16" si latime de 215 la 18" si o latime de 235 sau 255, ideea era daca difera exagerat. In schimb ce spune @Ebi ca ar putea afecta directia si articulatiile imi dau mai mult de gandit. Totusi, revin cu intrebarea, daca pe 19" VW pune 255 de ce pe 18" nu a oferit si aceasta varianta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jantele de fabrica au un anume j in functie de dimensiunea jantei, automat latimea jantei va permite o anume latime a anvelopei. Tocmai de aceea s-au standardizat marimile anvelopelor pentru fiecare clasa/ marca in parte.

Arata tare ciudat 255 pe 7.5j si nici nu cred ca este ok dpdv al sigurantei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cogdao: Da, cred ca am sa raman la 235x50 sa nu risc ceva la siguiranta rutiera in primul rand. Multumesc tuturor pt raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cam asa vin jantele pe 18 New York cu anvelope 235/55 ... Masina fiind S&S, suspensia este mai rigida si se cam simt gropile/denivelarile. Probabil T&F cu suspensia mai confortabila, nu ar fi un deranj prea mare.

Ext 3.jpg

Modificat de gheta.gabi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am new york pe masina ,excelente 

235/50/18 .nu prea imi iasa socoteala consumul :) si cred ca de la ele ,mai ales ca merg numai extra-urban 100% cu masina si talpa ..:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BURLACU RIJNOVEANU VASILE

Salut,

Am achizitionat un vw tiguan cu jante si cauciucuri runflat (ambele) intrebarea este daca se pot monta cauciucuri normale pe jante runflat.

Multumesc.

20180208_115309.jpg

20180208_115137.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De  ce  nu s-ar putea monta daca dimensiunile sunt corecte?

Eu am facut asta  si nu  a fost nicio problema 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 18.12.2017 at 4:56 PM, mihai.onu94 said:

Intrebarea e de ce vrei sa pui anvelope asa late? Ai mai multe dezavantaje decat avantaje, de ex consum marit datorita suprafetei de contact crescute, eventuale probleme la rar, itp si, doamne fereste in caz de vreun accident, probleme cu asigurarile, plus ca nu cred ca ar arata tocmai ok.

La RAR ce dimensiuni de anvelope se trec in CIV?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dannyb: Cred ca se trec doar cele omologate, cele din cartea de identitate in primul rand si daca le faci dovada ca sunt si alte dimensiuni omologate de producator, le vor trece si pe alea. La Tiguan sunt urmatoarele dimensiuni, din ce stiu eu:

  • 215/65/16
  • 215/60/17
  • 235/55/17
  • 235/50/18
  • 255/40/19

Constructiv poti pune si pe 20 sau mai mari, dar nu cred ca se vor trece la RAR pe certificat/carte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/30/2018 at 3:26 PM, gheta.gabi said:

Cam asa vin jantele pe 18 New York cu anvelope 235/55 ... 

Ext 3.jpg

235/55 sunt p Tiguan AD1, nu pt ale noastre. Ma incanta ideea de balon mai inalt. Probleme la rularea cu viteza, curbe sau denivelari ai intalnit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce inseamna "ale noastre"?

Pe curbe sta lipita, fiind S&S, La denivelari se simte destul de bine, dar nu le pot avea pe amandoua, si confort si stabilitate...

Modificat de gheta.gabi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gheta.gabi: Ale noastre 5N si 5N2, fabricate din 2007 pana in 2015 (din 2016 Tiguan este AD1) si care in mod normal au 235/50/18 nu 235/55/18 ca si dimensiuni la anvelope.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci sa inteleg ca sunt incalcat ilegal? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Andrei_72 changed the title to Jante, anvelope & TPMS (Tiguan 5N & 5N2)

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!