Jump to content

Vreau sa-mi cumpar Polo


gabitzu
 Share

Postare recomandată

Salutare la toata lumea,

Urmaresc de ceva timp acest forum...excelenta idee.

Dar sa va expun si eu problema mea:

Vreau sa-mi iau o masina sh...si am gasit o multime de oferte,dupa o selectare subiectiva am ramas cu 2 optiuni:

1.VW Polo

2.Opel Corsa

Voi care credeti ca ar fi cea mai indicata alegere?(presupunand ca ambele au aceleasi caracteristi(motorizare,an fabricatie>=2001))?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DANNY VW

    8

  • google

    8

  • negoctav

    5

  • gabitzu

    4

Salut!

Eu as opta ptr. Polo si nu ptr. ca acesta este un forum dedicat... Consider fiabilitatea / speranta de viata a componentelor / calitatea finisarii / experientza "soferistica" superioare in cazul lui Polo... dar este doar opinia mea si mai degraba una generala (in contextul in care si tu ai fost destul de general in exprimare).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multzam fain de opinie!

Am fost destul de gemeral pentru ca nu stiu prea multe despre aceste modele(nu m-au prea interesat masinile pana acum ).

Daca stiti mai multe detalii despre Polo(din 2001) v-as fi recunoscator daca le-ati impartasi cu un novice:).

Si ceva sfaturi despre verificarea ei la cumparare.....ar prinde bine:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te-ai urcat in ambele masini?

Ai vazut pozitia la condus si finisajul interior?

Calitatea plasticurilor si a stifei?

Legat de fiabilitate daca o iei noua nu cred sa fie probleme cu una sau cu alta, daca o tii 2 - 3 ani.

Valoare la revinzare va fi cu totul alta la Polo decit la Corsa, in caz ca te intereseaza si asta.

Nu pot sa-ti dau un sfat obiectiv pentru ca am un Polo de care sunt foarte multumit si nici nu mi-ar trece prin cap sa-l schimb cu o Fiesta sau Corsa.

Sa ai grija ce alegi si sa fii multumit de alegere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am condus doar o Corsa(cam 300 km) a unui prieten.In Polo n-am avut ocazia:(.

Dupa cum am mai zis....vreau una sh(trebuie sa ma incadrez undeva pe la 6000E) si la banii astia sunt cele din 2001(cam cu 60-70.000 km).La Corsa m-a impresionat placut eps(electronic power stearing) si sistemul audio original(6 boxe).

Un Polo sper sa am ocazia sambata cand vreau sa ma duc la targ sa vad ce masini sunt.......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce spui tu, compari practic actualul corsa cu polo 6N (generatia veche). Daca da, atunci go for Corsa, nu stiu daca poti gasi Polo 9N (modelul nou) la 6000 eur.

Generatia actuala de Polo este net superioara Opelului Corsa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut BogMW

Cum am mai zis nu stiu foarte multe despre modelele astea.

Oricum vreau sa aleg intre Polo si Corsa produse dupa 2001,oricum nu stiu daca e Polo 6N sau 9N(eventual daca imi poti spune cum se deosebesc).De Corsa stiu ca e Corsa C(abs,eps,comp de bord,ecotec 1,2) si asta deoarece am un prieten care e mandrul proprietar al unui Corsa din 2001.Daca imi puteti da mai multe detalii despre Polo as fi recunoscator:)

Tks.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai usor le deosebesti astfel: modelul nou de Polo este cu patru faruri rotunde si a intrat in fab. din 2002, ce este alfel decit asta este mai vechi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dca ai numai 6000E nu cred sa poti lua un Polo medelul nou asa ca eu as merge pe Corsa pentru ca este diferenta de o generatie intre ele.

Daca totusi gasesti Polo modelul nou nici nu mai sta pe ginduri, dar sa mergi cu el intr-un service si sa-i faci o verificare tehnica si sa puna si calculatorul pe masina. Asa ceva nu cred sa te ajunga la 1 mil (pe mine la Polo m-a costat 500mii fara factura si a fost chiar mult) asa ca e posibil saiesi cam pe la 700 mii.

Asta cu serviceul e valabil si pentru Corsa, dar nu am idee cit ar putea sa coste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut!!

:pirat:

De Corsa nu pot sa-ti zic nimik.Oricum e masina nemteasca si tre' sa fie buna(depinde si unde-i facuta: Polonia, Turcia....). Stiu un prieten de familie care si-a luat un Polo 9N(dec 2004) 1.2 p benzina+ niste optionale cam 11000eur. Omu' e foarte multumit de masina: consum mic, demaraj puternic.... Akuma dupa preferinte: de ex. la Polo 1.2 ai frane cu discuri doar pe fata, nu si pe spate. Servodirectia nu este adaptata dupa viteza, adika fie ca mergi cu 10km/h fie ca mergi cu 120km/h la cea mai mica atingere a volanului rotile se vor misca cu aceeasi viteza. Daca la 120km/h misti putin volanu' s-ar putea sa se dezechilibreze si sa ajungi in sant.Masina e facuta pt. oras. Daca alegi alta versiune de motorizare(1.4 1.6, tdi....), servodirectia e adaptata cu viteza si ai frane pe discuri si pe spate.... asa ca fii atent ce iei.. Oricum dintre opel si vw as alege oricand vw. B)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am un Cielo din 1995,cam prapadit deja,si ma gandesc la un polo jazzblue cu interior bej si motor de 1,4 75 cp.Vreau sa intreb membrii forumului cum se comporta masina,consum,calitatea fabricatiei,instalatia audio

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca un prieten tocmai si-a luat un Polo 1.4 75 CP nu pot sa spun decat de bine. Masina trage chiar bine, consumul este ok iar calitatea este buna si instalatia audio se aude foarte bine, chiar daca masina are doar doua boxe. E foarte multumit iar eu care nu sunt satisfacut de cum trage un golf IV 1.6, pot spune ca Polo de 75 CP zvacneste bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este vorba de 1.4 MPI sau 1.4 TDI? Pentru ca la motorizarea 1.4 TDI / 75 CP (care a stabilit recent recordul national de consum in regim mixt, de 3,56 l/100 km) exista o superoferta limitata (valabila pana la sfarsitul lunii martie si numai daca masina este cumparata de sau pentru o doamna) pentru sora "mai saraca" a lui VW Polo, Skoda Fabia. Pret cu taxe: 13.876 euro. Din pacate interiorul nu este bej iar singurele culori disponibile sunt rosu, galben si negru. Pentru detalii vezi si topicul Skoda Fabia Lady.

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=4298

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E vorba de Polo 1,4 mpi cu motor de 55 de kw.Imi place mai mult Polo.E vorba numai de gust oricum :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Stingray, dupa cum spuneau stramosii nostri romani, de gustibus non discutandum. Iti doresc sa il achizitionezi cat mai repede si sa il stapanesti sanatos si fara nici un fel de probleme.

P.S.: Eu am schimbat anul trecut un Tico din 1998 pe Skoda Fabia.

Modificat de Michael
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@rvacaru E foarte serios. Anul trecut cand am fost acolo, dealerul mi-a spus printre altele ca la el s-au vandut mai multe Fabii decat Polo si mai multe Octavii decat Bora/Golf. Nu am aici intentia sa spun ca uite ce buna e Skoda, i-a intrecut pe VW. Nici vorba. Spun doar cele auzite si vazute. Si credeti-ma ca nu era el interesat sa-mi vanda mie o amarata de Fabia (care era printre cele mai ieftine de la el), cand erau acolo zeci de modele de VW, Audi si Seat-uri, pe care de-abia astepta sa le vanda.

PS Primise un lot de 25 de Fabii din 2003 toate la fel, de la o firma care-si schimbase flota pe 20 Octavii, tot de la el. Aceste Fabii le-a vandut in 4 zile. Eu am ajuns in a 3-a zi si mai ramasesera 7 bucati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt f serios si nu am zis in gluma. A se vedea testul de 100.000 de km cu Polo 1.2 facut de AutoBild :)

Polo: http://www.autobild.de/test/neuwagen/artik...artikel_id=8135

Fabia: http://www.autobild.de/test/neuwagen/artik...artikel_id=4325

Testele trebuie privite cu rezerva ca sunt 100.000 de km facuti rapid, dar se pot extrage niste concluzii totusi, daca se citesc cu atentie, si se extrage esentialul ;)

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorry DANNY-VW,ai exagerat putin,hai sa recunoastem nu sa nu ne mai certam atat.Intre timp am fost la dealer si am comandat masina.Polo Attractive 1,9 TDi 100 cp,jazzblue,tapiterie dd(crem),radio gamma plus cd changer(optionale).In rest masinuta de are dotari chiar bune.Am imi dau seama cum fuge buburuza asta cu diesel de 100 de cai :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@stingray Sa o stapanesti sanatos si... chiar ca o sa fuga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa-l stapanesti sanatos si sa te bucuri de el.Si o mica rectificare,eu nu am fost nervos sau pus pe cearta cand am postat. :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

super bun motorul. chiar un pic cam mult pt polo dar ai tot ce trebuie: consum+putere :banghead:. cat te-a costat? ai putut negocia ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-o stapanesti sanatos si cat mai multi km cu ea, evident fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi :biggrin: ,o sa am grija de ea.Da,am reusit sa negociez alarma si pachetul "Color",bandourile laterale,oglinzile si manerele in culoarea caroseriei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa-i faci poze sa o vedem si noi. :icon_cry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Trebuie sa achizitionez urgent o masina. Am de ales intre urmatoarele:

1. VW Polo 1,4 tdi / 70CP nivel echipare attractive

2. Clio Symbol 1,5 dCI / 80CP nivel echipare fidji

Polo are urmatoarele performante

0-100km/h=14,6s

consum mediu 4,5-4,7

pret de catalog 12.483 euro (cip) cu reducere 10% este 11.235 euro (cip).

Clio are urmatoarele performante

0-100km/h=12,2s

consum mediu 4,6

pret de catalog 9.122 euro (cip) cu reducere 600 euro este 8.522 euro (cip)

Nivelul de echipare ar fi cam acelasi.

Acum vin cu intrebarile:

1.Cum este motorul la polo vis-a-vis de fiabilitate, consum real si performantele la drum lung (cum se infige)?

2.Cum este tinuta de drum?

3.Merita diferenta de pret?

4.Stiu ca symbolul este facut in Turcia dar nu stiu pe unde se fabrica polo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!