Jump to content

Vreau sa-mi cumpar Polo


gabitzu
 Share

Postare recomandată

Merci mult.

Modificat de biker boy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DANNY VW

    8

  • google

    8

  • negoctav

    5

  • gabitzu

    4

Daca tot zici ca vrei benzina sa iti iei dupa 2001 fiindca sunt euro 4, 6N2(1999-2001) este un facelift la modelul vechi de 6N, am avut polo 6n de 1.4 benzina (banuiesc ca si 6n2 sunt cu acelasi motor) si la consum era destul de bun (pana in 6% imi consuma), dar slab ca putere, avea 230.000 km cand l-am vandut si merge destul de bine si in ziua de azi masina.

Polo din 2003 este cel cu 4 faruri ca model este numit 9N, daca chiar te streseaza volanul il poti schimba :icon_thumright: , 9N este superior celeilalte generatii din 1999-2001, are alta tinuta de drum, spatiu interior ceva mai mare, bordul este mai modern, are alta caroserie.

Apoi am avut pt cateva luni de zile Polo 9N 1.4 diesel, cand am schimbat rulmentii pe fata cu unii mai ieftini (turcisme) am avut probleme cu martorii in bord de la abs si frana de mana, apoi incepuse sa curga caseta, masina avea 170.000 km s-au mai intamplat si la altii cu caseta de directie, nu e o regula sa se strice la toate dar la mine a fost, la dezmembrari caseta de directie gasesti cu 200 euro. In rest masina mi-a placut f mult ca model dar am dat-o fiindca trebuia sa bag bani in ea , o luasem ieftin de la o pers. care mergea lunar cu ea in Spania si nu ii daduse deloc atentie la masina.

Poze cu modelele poti cauta pe google.

Bafta :icon_thumright:

Modificat de Kicker
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai ocazia sa iti iei o masina nerulata pe meleagurile patriei noastre o sa ai numai de castigat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adu-o din germania si macar adu-o in tara inainte de 1 ianuarie 2011 ca sa prinzi taxa auto asta mica, ca de la anu va fi mai scumpa.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Polo din 2003 este cel cu 4 faruri ca model este numit 9N, daca chiar te streseaza volanul il poti schimba :icon_thumright: , 9N este superior celeilalte generatii din 1999-2001, are alta tinuta de drum, spatiu interior ceva mai mare, bordul este mai modern, are alta caroserie.

Multumesc de lamuriri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare !

Polo e o masina mai mica , nu va avea confortul precedentei (renault). La 9n , ala cu 4 faruri , suspensia mi se pare destul de confortabila , sa nu-i zic moale , cel putin la cel cu care am mers eu , in comparatie cu golf 5.

Daca gasesti 9nX, ar fi mai bine , e diferit fata de 6n, 6n2 si au alte motoare mai noi. Poti lua in considerare si skoda fabia si seat ibiza , sunt aceeas clasa si au multe in comun.

oricum sunt multe de avut in vedere cand cumperi o masina rulata , sigur gasesti veun topic in aria polo cu probleme specifice , util pentru a sti ce te asteapta sau de ce sa te feresti la achizitionare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare si merci de info

nici o masina nu va avea confortul lui safrane, nici chiar passat (si am mers si cu ala) insa intre ibiza-fabia-corsa-fiesta si altele din aceeasi clasa (exclus italiene si frantuzesti) merg pe polo

m-am gandit mult si la japoneze (honda-toyota-mazda) dar nu stiu cum e cu piesele si service-ul la astea (am in vizor o honda jazz din 2002 de 1.4, dar cica-i fabricata in franta)

as merge si pe un golf IV dar doar 1.6 FSI

Modificat de biker boy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Sa fie un polo pe benzina sau diesel (incepand cu 2006) ?

La dimensiunile masinii, motorul diesel cred ca produce mai multe vibratii, implicit o uzura mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salutare,

sunt nou pe acest forum, de aceea imi cer scuze anticipat pentru eventualele greseli sau pentru faptul ca nu postez unde trebuie(in acest caz rog un moderator sa mute/stearga postarea)

am intrat de curand in posesia unui polo(nu sunt la prima masina, dar sunt la primul vw), de accea postez aici in speranta ca imi veti da niste sfaturi utile.

masina este un polo fabricatie 2000, motor 1.4 mpi, 44kw si cam atat stiu despre ea. imi zice cineva ce cod motor, ce model e masina pentru ca pe viitor sa pot cauta mai usor topic-uri cu si despre sau eventual sa ma indrumati spre acele discutii?

de asemenea as dori sa mai stiu ce ulei, consumabile pot folosi pentru masina.

multumesc anticipat pentru eventualele pareri si cum am zis mai sus, sunt la prima postare, deci va rog nu dati cu paru'.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

buna vreau sa pun o intrebare celor care au sau au avut polo 1.2 , 1.4 benzina 2002+ .

 Carei mai bun ? Eu sunt in anglia si peste o saptamana vreau sa vin in Ro cu ea dupa caoncediu o voi folosi doar in oras la servici si inapoi ... a facut cineva cu polo 1.2 sau 1.4 atatia km ? care consuma mai putin , carei mai fiabil ... ?  am avut placerea sa conduc unu acuma vreo 3 ani si mi sa parut foarte bun dar in oras pe distante mici nu pe 2300 km ! peste 3 zile o voi achizitiona dar nu stiu ce sa zic 3 cilindri nui putin mie experienta imi zice sal aleg pe cel de 1.4   4cil,

                                                                              Multumesc anticipat Olah

Modificat de olahernest
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai fiabil e cel de 1.4 poate si din cauza ca e in 4 cilindri dar partea proasta la cele de 1.2 e ca au beneficiat de supape slabe si au fost multe probleme, plus daca trebuie demontat arborele cotit e cu cantec treaba...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut! Nu stiu daca mai este cineva aici insa as avea nevoie de cateva sfaturi.

Urmeaza sa imi achizitionez o masina - Polo 6n2 sau Corsa C ambele in 2000euro, ambele euro4

Polo- motor 1,4Mpi an 2001 (4usi)

Corsa- motor 1,2 an 2002 (2usi)

 

Stiu ca e forum Vw dar totusi astept pareri oneste! Multam

Modificat de grim22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mai pune 500 Euro si ia urmatoarea generatie!

Modificat de tzontzolino
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corsa e o masina slaba ; foloseste fubnctia search ca cel putin eu am mai zis de 2 ori pe forum de ce ; este o masina foarte rigida, scaune de zici ca stai pe lemne, motorizari slabe pe benzina, si au ceva probleme specifice cu timoneria / bicsa din volan / si mai erau cateva dar imi scapa ; din cele 2 as alege Seat ibiza :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!