Jump to content

Cat Este Greutatea Maxima Remorcabila?


Bugtuner
 Share

Postare recomandată

@coupe,te contrazic un pic.

In cartea si talonul de la T3 meu cu motor benzina 1913 cm,tipul DG,racire cu apa,original montat din fabrica este trecut asa :

Remorcabil cu dispozitiv de franare-1500 kg

Remorcabil fara dispozitiv de franare-600 kg

Exista pe T3 motor cu injectie benzina 2100 cm,vazut de mine care cred ca trage si mai mult.

Distractiv la mine in talon scrie clar T3 syncro 1.6 TD citez "M MAX ADM 4500 Kg" deci e chiar penala treaba daca ai cat B ca mine si te pune dracu' scare 2,5 Tone dupa tine ai imbulinat-o un subiect la care trebuie sa tiu cont......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te cred ca s-a incins...

Daca schimb motorul, cu unul de 2.4 TDI , am voie sa trag mai mult cu ea? Sau asta depinde de sasiul masinii?

motor de 2.4 tdi nu este. este de 2.5 tdi! Nu faci nici o afacere in privintza asta.. daca la tine scrie ca poti tracta 1850kg la mine cu 2.5tdi de 150cai scrie ca am voie 2000kg cu dispozitiv de franare. deci nu prea merita. Am si un LT35 de 109cai ,masina cu un gabarit mult mai mare si tractiune spate dar sarcina maxima tot 2t e,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am B+C,cat pot sa trag cu si fara sistem de franare fara sa am probleme?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma uit maine dimineata,am talonu in masina.

OFF topic are cineva vreo broasca usa stanga fata de T4?m-a lasat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

pai conform ordonantei de urgenta nr.195/12decembrie 2002 privind circulatia pe drumurile publice si a regulamentului de aplicare a ordonantei de urgenta privind circulatia pe drumurile publice , capitolul IV , permisul de conducere , articolul 30 , alineatul d) , punctele 1 si 2 : Categoria C , autovehicul , altul decat cel din categoria D , a carui amsa totala maxim autorizata mai mare de 3500kg si ansamblul format dintr-un autovehicul din categoria C si o remorca a carei masa maxim autorizata nu depaseste 750kg

deci pentru platforma sau alte remorci ce depasesc aceasta greutate mai trebuie si E pentru a evita orice neplacere cu domnul politist

acuma vin cu intrebarea ca sa nu fim complet off-topic daca credeti ca T4 ar fi capabil sa traga o remorca de 2700kg ? si oare ce probleme ar intampina. precizez ca in talon scrie masa maxima proprie autorizata 2670kg remorcabil 1968kg cu dispozitiv de franare iar in carte vad o mentiune la observatii unde scrie ca la montarea anvelopelor 205/65/15 102/104H ansamblul format din autovehicul si remorca poate depasii 5000kg , de aici inteleg ca nu ar fi probleme cu o remorca mai mare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Platformele au sistem de franare,merge si fara E;ca si rulotele,docurile pentru salupe etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu contest ca nu ar fi asa dar nici in decret nici in ordonanta nu exista asemenea derogari eventual se poate vorbi despre semiremorcile cu o singura punte unde majoritatea greutatii este preluata de vehiculul tractor, poata sa fie ceva norme de aplicare sau norme interne ale lor , dar pana atunci iti arata legea si e de partea lor altfer nu si-ar mai avea sensu categoria E ,

eu raman la intrebarea daca t4 ar fi capapil sa remorcheze 2700kg sau se intampina ceva probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de tras trage dar nu legal !! maxim fiind 2000 cu frana si 750 fara frana plus ca cu 3,2-3,3 tone dupa el cam plange motorul eventual unul de 150 cp dar nu pe drumuri lungi ca e forte greu de mers cu atata greutate dupa el !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posed categ B+C;cu masina asta ce pot trage?si ce inseamna observatia aia?

post-23432-1281037083_thumb.jpg

post-23432-1281037094_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai spune ca poti avea o incarcatura de maxim 1990kg pe langa greutatea masinii .

Un mic extras :

CATEGORIA B:

1. autovehiculul a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg si al carui numar de locuri pe scaune, in afara conducatorului, nu este mai mare de 8;

2. ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg;

3. ansamblul de vehicule a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg, format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca, a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste masa proprie a autovehiculului tragator;

c) CATEGORIA BE: ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata depaseste 750 kg, iar masa totala maxima autorizata a intregului ansamblu depaseste 3.500 kg;

d) CATEGORIA C:

1. autovehiculul, altul decat cel din categoria D, a carui masa totala maxima autorizata este mai mare de 3.500 kg;

2. ansamblul format dintr-un autovehicul din categoria C si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg;

e) CATEGORIA CE: ansamblul de vehicule constand dintr-un autovehicul tragator din categoria C si o remorca a carei masa totala maxima autorizata este mai mare de 750 kg;

sursa

Din ce inteleg eu , cu B-ul mergi cu ea incarcata ( cu sau fara remorca ) dar sa nu depasesti 3.5 T ( masina + incarcatura ) , sau cu C-ul . Deci poti merge linistit , daca am inteles eu bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu raman la intrebarea daca t4 ar fi capapil sa remorcheze 2700kg sau se intampina ceva probleme

In cluj cunosc un tip care trage dupa el ~ 5 tone platforma + un mini excavator. Are un t4 de 102 cai tipu. Chiar am vorbit cu el si mi-a zis ca merge destul de ok doar ca trebuie sa aiba mare grija cum echilibreaza greutatea...ca altfel cand face balans ii ridica rotile de pe spate la T4. Oricum el plimba utilajul ala doar prin cluj si in zonele foarte apropiate clujului.

pentru greutati mari eu as recomanda Sprinter sau LT. Cel putin Lt lui tata are o cutie de viteze cu rapoarte mult mai potrivite pentru tractiune cat si un carlig Foarte solid pe care il poti monta.

Modificat de noobsound
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posed categ B+C;cu masina asta ce pot trage?si ce inseamna observatia aia?

poi cum zicea si celelat coleg 750 kg sau 910 maxim cu masina care o ai tu ! obeservatia e axact masa proprie a vehicolului plus sarcina maxima remorcabila dar bineteles cu cat BE !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

un T4 2.5TDI 102cp din 2000 cat poate trage cu dispozitiv de franare ? 2000 kg?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da daca nu cumva masina de o vrei tu autoplatforma ( nu a fost lungit sasiul si nu mai ai dreptul la sarcina remorcabila ) se mai practica la autoplatforme dar normal e 2000 cu frana si 750 fara !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Un mic extras :

CATEGORIA B:

1. autovehiculul a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg si al carui numar de locuri pe scaune, in afara conducatorului, nu este mai mare de 8;

2. ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg;

3. ansamblul de vehicule a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg, format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca, a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste masa proprie a autovehiculului tragator;

c) CATEGORIA BE: ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata depaseste 750 kg, iar masa totala maxima autorizata a intregului ansamblu depaseste 3.500 kg;

d) CATEGORIA C:

1. autovehiculul, altul decat cel din categoria D, a carui masa totala maxima autorizata este mai mare de 3.500 kg;

2. ansamblul format dintr-un autovehicul din categoria C si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg;

e) CATEGORIA CE: ansamblul de vehicule constand dintr-un autovehicul tragator din categoria C si o remorca a carei masa totala maxima autorizata este mai mare de 750 kg;

asta inseamna ca la categoria B+E nu mai e nevoie sa se respecte paragraful " format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca, a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste masa proprie a autovehiculului tragator;"

legal poate un autoturism sa traga o remorca mai grea decat masa lui proprie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

B+E da numa B nu binenteles cu mentiunea ca remorca sa respecte sarcina maxima remorcabila ( cu dispozitiv de franare in cazu asta ) permisa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun, mersi.

si cat e amenda daca ai B+E dar tragi o remorca goala, cu MMA 2700, masa proprie 600 si in talonul masinii scrie remorcabil 1500?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai, de catre o persoana al carei permis de conducere este necorespunzator categoriei din care face parte vehiculul respectiv ori acesta i-a fost retras sau anulat ori careia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendata, se pedepseste cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amenda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e remorca ta poti sa intrebi la RAR cum se face detarare. Faptul ca remorca nu se rupe la 2 tone incarcatura nu inseamna ca tu nu o poti incarca cu doar o tona. In acte se verifica MTMA masina + remorca, sa respecte conditiile, apoi MTMA remorcabila a masinii si in Cartea de Identitate este uneori si masa totala admisa in ansamblu, masina +remorca, si este mai mica decat MTMA masina +MTMA remorca. Pentru asta te opreste in trafic si te suie pe cantar.

Sanatate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de bunavoienta dar mi-ai raspuns in trei posturi cu totul altceva decat am intrebat. Nu ma intereseaza detarare, am E-ul, am precizat din prima. Deci nici nu conduc fara permis.

Intrebarea mea se referea la autoturismul tragator care e unul "mai mic".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok am inteles ce vrei tu sincer nu am am gasit nimic referitor la depasirea ,,MTMA,, cand o sa mai am timp mai caut ...

Modificat de vw-raz-van
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva legislatia noua referitoare la transporturile auto de marfuri?

Anul trecut am fost cu un MB Sprinter, inmatriculat ca autoturism (8+1 locuri), si remorca de 2,7t in Germania si am luat amenda de 800 de euro pt ca nu aveam tahograf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conform legii, daca luam situatia masinii din semnatura, Tiguan cu masa totala admisa 2240kg, nu mai pot sa agat decat remorca de maxim 1260kg. Altfel depasesc 3,5t si-mi trebuie atestat profesional si tahograf instalat pe autoturism? Pai degeaba mi-am cumparat masina care poate remorca 2,2t.

Mie mi se pare o aberatie care imi limiteaza desfasurarea activitatii. Mai ales ca la Sprinter MTMA este 3,5t trecuta in talon. Deci nu mai pot sa agat de carlig nimic fara sa am atestat si tahograf la AUTOTURISMUL PERSONAL.

Modificat de octavian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!