Jump to content

Cat Este Greutatea Maxima Remorcabila?


Bugtuner
 Share

Postare recomandată

Cat este greutatea maxima remorcabila la T3 si T4. La remorci cu dispozitiv propriu de franare. Am un T2 si stiu ca la el este de 1200 kg. Cam putin, tinand cont ca vreau sa trag o platforma dupa el. La T3 si T4 cat este?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

la T4 1.9 tdi din 98 este 2000kg

la T4 1.9 tdi din 96 este mai mica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La toate t4 este 2000 cu frana si 750 fara si la t5 2500 cu frana si 750 fara la t3 nu am ideie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la t3 care este identic la caroserie cu t2 la motorul td de 1.6 cod motor jp greutate maxima remorcabila cu dispozitiv de frina re este de 1500 kg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

putin offtpic...vroiam sa stiu greutatea maxima remorcabila la un sharan sau caddy life !cine are poate ne da o mana de ajutor!

multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sharan 750 fara frana cu frana 2000 la cady nou la fel !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci mult! la sharan e sigur 2000 kg la toate modele?

caddy nou ce inseamna dupa 2004?

Modificat de vwraider
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel putin cel dupa 2000 e 2000 kg la caddy nou parca din 2003 so facut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

La Sharan e 2000 sigur la toate modelele diesel. Nu stiu la Sharan VR6 cat e dar cred ca tot 2000.

La T3 e intre 1300 si 1500 in functie de motorizare, respectiv benzina 1300kg, diesel (turbo) 1500kg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@coupe,te contrazic un pic.

In cartea si talonul de la T3 meu cu motor benzina 1913 cm,tipul DG,racire cu apa,original montat din fabrica este trecut asa :

Remorcabil cu dispozitiv de franare-1500 kg

Remorcabil fara dispozitiv de franare-600 kg

Exista pe T3 motor cu injectie benzina 2100 cm,vazut de mine care cred ca trage si mai mult.

Modificat de gabyneagu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil, oricum am gresit ca nu e vorba de 1300 ci de 1200. La mine asa s-a intamplat, cand aveam motorul pe benzina (2000 racit cu aer) avea 1200, cand a primit motorul TD a crescut la 1500. Oricum n-am tras inca nimic cu ea dar ma pregatesc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Merci mult coupe!

Am luat pana la urma un sharan are 2000kg si sunt super multumit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Deci pana la urma la toate modelele t4 e 2000kg greutate de tractare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Cum numai 2000 kg? La mine in talon, scrie ca e maxima 4000 kg, desi am numai motor de 1,9 TD. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din fabrica si autoutilitareleT4 si auturismeleT4 de 1.9 tdi au 2000 de kg

daca este modificat din autoutilitara in autoturism scade pana la 1500 de kg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dimineata am sa fac o poza la talon si am sa va arat ... Stiu sigur ca am 4000 remorcabil, desi am fost si eu surprins de greutatea asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se poate sa ai mai mult de 3500kg... ca altfel intra si in alta categorie de permis...

si masina isi schimba incadrarea... de la autoturism maxim 8+1 si 3500kg.. la masina pana in 7500kg etc.. alte taxe, alte impozite..

posibil sa fie o greseala de tipar pe certificatul tau.

si T5-ul cu ditamai motor R5 TDI, tot maxim 3500kg are... adica masa masinii + remorca sa nu depaseasca 3500kg, si pot conduce cu B-ul linistit, nu am nevoie si de E

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam greu sa nu depasesti 3500 de kg masina + remorca chiar si de 2 t

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai am verificat din nou pe acte si am asa: maxim remorcabil cu sistem de franare: 1850 ; fara sistem de franare: 750. Sarcina utila a masinii: 1150 :)

Deci nu e 4000 kg (ma si gandeam cum sa reziste motorul de 1.9 TD la 4000 kg) :lol:)

Modificat de Emy D
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3500 kg maxim pot trage doar camioanele de 7,5 tone !dubitele maxim in germania de ex sprinterul nou cu mototr de 3000 de 180 cp are voie sa traga 2800 kg in romania doar 2500 kg!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine m-au indus in eroare datele de pe talonul Bulgaresc...sunt total diferite fata de cele ale noastre, plus faptul ca sunt in bulgara( dar au si traducere in engleza)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am tras cu t4 de 1,9 o duba incarcata de apoximativ 4 tone si in 2 km am cam incins mtorul

viteza maxima 30 km/h

asta pe drum fara inclinatie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te cred ca s-a incins...

Daca schimb motorul, cu unul de 2.4 TDI , am voie sa trag mai mult cu ea? Sau asta depinde de sasiul masinii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!