Jump to content

Cat Este Greutatea Maxima Remorcabila?


Bugtuner
 Share

Postare recomandată

Da , asa e .. pot tracta platforma de max. 2000 Kg . Am intrebat la RAR


Deci , cu un T4 nu pot cara pe platforma alt T4 :( . Dar .. daca totusi car.. si ma opreste.. prin afara.. si daca platforma de 2000kg , incarcata cu T4 are .. 2300 , ce se intampla ?:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca pui o remorca cu MMA de 2700 Kg, dupa T4 de persoane, in speta Multivan, este vreo problema?

Ma intereseaza sa iau o remorca lunga de cel putin 5M lungime pentru a-l ajuta pe socrul meu sa mute stupii.

Remorca goala, nu cred ca are mai mult de 500 kg, cand sunt si stupi pe ea e alta poveste,pt ca nu am idee cam cati ar incape si cat cantareste unul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca e o problema . Legal , nu poti lega decat o remorca de cu MMA max. 2000Kg. Nici daca mergi cu golul , nu ai voie sa o legi pe cea de 2700. Problema e... ce'ti face militia.. ?:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu iti face nimic , ai exemplu toti ce care trag cu turismul platforma si de cele mai multe ori doar cu categoria B

 

2700 detarata la 2000kg , e solutia de compromis , prin romania sansele sa te intrebe cineva ceva sunt foarte mici , in strainatate singurele probleme avute au fost in ungaria

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si in Ungaria ce probleme au fost ? Pe acolo trecem toti .. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce probleme sa fie 10-20 euro si mai departe(sfat-austria noaptea e cel mai bine de trecut)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Stie cineva ce sanctiuni risc daca atasez la un T4 ACV ( care poate trage pe carlig 2T ) , o remorca cu MTMA 2500Kg , dar o incarc sa zicem ... pana la 1500kg doar .. ?:)

 

Ma intereseaza ptr. RO , Ungaria / Austria / Germania .

 

Thx ! !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MTMA a remorcii nu trebuie sa depaseasca masa masinii, iar in cazul tau o depaseste. Risti dosar penal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te cintareste nimeni sa vada cit pui pe ea,ideea e ca,contravine legislatiei europene...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

pentru cei care sunt in dilema, m-am interesat zilele astea si treaba e asa:

Ca sa tragi cu B-ul, din 3500 kg scazi MTMA masina si ce iti da este MTMA remorca. Concret, avem masina cu MTMA 2500 kg. 3500 - 2500 = 1000 kg MTMA remorca tractabila cu B-ul. Daca ai masina cu MTMA mai mic de 2500, e norocul tau, poti trage remorca mai grea cata vreme cele doua nu depasesc 3500 kg.

 

Ca sa tragi cu categoria B + adeverinta (550 lei, fara examen la politie), poti tracta pana la 4250 kg. Masina MTMA 2500 kg. 4250 - 2500 = 1750 MTMA remorca.

 

Aveti grija la ce scrie in taloane, sa nu depasiti greutatea indicata la "tractabil cu dispozitiv de franare". Degeaba va permite legea sa trageti mult daca masina nu are voie. Ar fi o idee buna sa aveti la voi si un raspuns scris de la politie cum ca aveti voie sa trageti remorca peste 750 kg, doar sa-i aratati agentului de circulatie daca are de gand sa va faca dosar penal pentru ca nu cunoaste legea sau nu stie sa o citeasca.

 

Treaba cu MTMA remorca sa fie mai mica decat MP autovehicul tragator a fost inlocuita cu formularea "si remorca depaseste 750 kg". Adica acum poti trage remorca cu MTMA mai mare decat MP autovehicul. DAR am citit undeva ca doar nu-stiu-ce lege ar fi schimbat formularea si Codul Rutier ar fi ramas pe varianta veche. .Acelasi lucru e valabil pentru ridicarea la 4250 kg, am inteles ca inca se merge pe cele 3500 kg si ca mai dureaza pana modifica in C.R. Trebuie vazut...

=====================================

La T3, autoturism 8+1, motor 1.6D, cod CS, 50 CP tractabil cu disp franare 1200 kg. Fara disp franare 600 kg.

La T3, vehicul mixt 5+1 locuri si marfa, motor 1.6D cod JP (e de Golf 2 asta), 50 CP, tractabil cu disp franare 1600 kg. Fara disp franare 750 kg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexandru_poparo

dani_d: :Ca sa tragi cu categoria B + adeverinta (550 lei, fara examen la politie), poti tracta pana la 4250 kg. Masina MTMA 2500 kg. 4250 - 2500 = 1750 MTMA remorca."

ai ideeie de unde cum se poate obtine acea adeverinta, e valabila si international? Nu de alta dar m-ar scoate din foarte multe probleme

Modificat de alexandru_poparo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare scuze ca sunt off topic. am o nedumerire eu am categoria C, si as vrea sa conduc un tractor(nu stiu momentan greutate masa maxima admisa

sau altele, oricum e un tractor nou, CASE este firma daca nu ma insel) cu o cisterna dupa el (este ceva pt imprastiat ingrasamant bio la englezi,un fel de vidansa) mentionez ca este pe o singura axa(doar doua roti) am voie pe strada cu acest ansamblu..????...pt a evita urmatoarea intrebare cred ca depaseste 750 kg...va multumesc

Modificat de eu_markhu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexandru_poparo

daca ai categoria "c" cred ca ai si B-ul, in teorie daca tractorul este inscris la comuna ai voie sa conduci ansamblul pe trasee special amenajate de administratorii drumurilor publice din localitatea in care te afli,(doar cu categoria B). Daca este rutier (are numar de inmatriculare ca masinile) atunci ai nevoie de b+e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt in anglia si este inscris cu numere normale ca orice masina pot iesi pe orice drum cu el...da am B+C....sa inteleg ca nu ma ajuta cu nimic C-ul imi trebuie si E

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexandru_poparo

pai aici depinde si de tara.....ce am spus eu e valabil pe romania, in anglia nu stiu sa-ti raspund trebuie sa intrebi pe cineva de acolo. La intrebarea mea nu imi poate raspunde nimeni? mentionez ca am sunat la 2 scoli de soferi in romania pe raza judetului in care locuiesc si am primit raspunsuri bulversante, in sensul ca la prima scoala doamna care mi-a raspuns nici nu stia ce scrie in legislatie a trebui sa se intereseze ca dupa sa imi spuna ca de fapt, citez: "Cu acea adeverinta aveti dreptul sa conduceti ansamblul de vehicule care nu depaseste 4250 kg, dar remorca ramane tot de 750kg, autovehicul are dreptul sa fie mai greu". Mi se pare o mare prostie. scoala nr 2, raspuns: "da stim de aceea adeverinta, insa amenda tot o luati (aici nu am inteles care e treaba cu amenda ca vb de dosar penal, nefiind contraventie) si ca ei nu fac acest curs, ei dau doar categoria E, este altcineva (cred ca institutie a vrut sa zica) care da aceea adeverinta".

Modificat de alexandru_poparo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

 Eu posed permis categoria BE dar am niste nelamuriri. In talon si carte la masina din semnatura scrie mtma ansamblu 3970kg. Vreau sa agat o platforma sa aduc din Nurnberg un golf IV. Problema este ca platforma nu stiu daca este ok. Conform mentiunilor din carte si talon, platforma mea nu trebuie sa depaseasca mtma 1800kg. Mtma passat este 2170 kg. Platforma de care am nevoie are mtma 2000 kg dar incarcatura( golful) are 1100kg cf cartii. Platfroma cu mtma mai mic nu se incadreaza in sensul ca nu incape golf ul pe ea datorita lungimii. In caz ca sunt oprit in afara tarii presupun ca nea militianu aduna masa platfromei cu a incarcaturii si cu ce poate trage masina mea, adica 1800 cu dispozitiv de franare...Presupun ca nu e indicat sa iau platfroma cu mtma 2000kg chiar daca pe ea am mai putin sau nu va lua in calcul mtma platforma?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa iti dau un reper:

Fiat Ducato 7 locuri cu bena in spate + platforma cu 2 axe incarcata cu un golf 4....filtru la cernavoda...politistul direct....vreau permisul sa vad categoriile (prietenul meu are TOATE categoriile posibile si imposibile)...direct pe E a tras cu ochiul.

 

Categoria BE - care autorizeaza soferii sa conduca pe drumurile nationale publice ansambluri de autovehicule in care vehiculul tragator face apartine clasei B de autoturisme, iar masa remorcii depaseste 750 de kilograme. Totodata, legea ofera posibilitatea formarii de ansambluri in care vehiculul tragator din categoria B si remorca sa aiba impreuna o masa care depaseste limita de 3,5 tone impusa categoriei B.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gabi. De acord cu tine. Legea am inteles-o, mi am luat categoria BE insa griji imi fac in afara tarii pentru ca masina mea are mtma ansamblu 3970kg. In carte scrie clar ca pot sa trag 1800 kg cu dispozitiv de franare. Problema ca eate ca un golf IV are peste 4m lungime iar o platforma cu mtma 1500kg are 3.5m lungime. Deci imi trebuie o platforma cu mtma 2000kg. Prin mtma intelegem cati poti sa incarci. Ok? Bun. Eu daca iau o platforma de 2000kg si pun un golf de 1100kg, in germania daca ma opreste ce calculeaza? Ca daca se uita in talonul masinii vede 1800kg tractabili cu disp de franare. Dar platforma in civ are masa proprie 500 si mtma 2000? Daca aduna mtma masina 2170 cu mtma platforma fac 4170 si sunt ok ca si permis dsr nu sunt ok cu masina ca am 3970 maxim. Daca aduns masa proprie platforma si masa golfului din actele pe care i le prezint, sunt ok, ma incadrez cf talonului meu. Nu vreau sa ma.joc cu siguranta mea si a celorlalti si nu vreau sa fac abuzuri. Vreau doar sa inteleg ce calculeaza politistii de afara cand ma opresc si imi cer actele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu esti ok ca sofer,problema e ca nu ai voie sa legi dupa masina ta o platforma cu mtma mai mare de 1800kg. Poate sa fie si goala. Asa spune legea... practic...fiecare cu norocul lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Eu iti sugerez sa te mai uiti odata in talon. Doar Pajero si Patrol-ul au masa remorcabila de pana la 3500. Poate te-ai uitat la rubrica in care e trecuta MASA TOTALA a masinii si remorcii, care pentru T4 este de 4500. Deci masina + remorca + incarcatura = 4500. Nu masa remorcabila. Eu am tras si 6500-7000 de kg dupa T4 DAR doar pentru drumuri scurte pe care le-am cunoscut si doar pentru un timp relativ scurt. Am o remorca basculabila de 3,5 tone, care cantareste o tona, si legal mai am voie sa pun pe ea inca o tona. Dar am incarcat-o din cariera cu 5000 de kg de piatra iar cand m-am apucat de sapat fundatia la garaj am incarcat-o pana a inceput sa cada pamantul din ea. Are obloane de 30 de cm + suprainaltari de 65 cm. deci cred ca am ajuns pe la 6-7 tone incarcatura... Trebuie sa-ti mai spun ca trebuie sa-mi schimb planetarele in curand ? Nu e problema de motor, pentru ca motorul trage de RUPE e problema de franarea de urgenta. Ce faci cand ai STAU pe Autobahn si tu mergi cu 100 km/h si ai 4000 de kg dupa o masina de 1500 de kg ? Mai faci un STAU... Daca nu trage e cazul fericit... Daca nu o poti opri e GROAZNIC... Am tras cu Logan cu motor de 1,5 Dci 4000 de kg, dar cand am coborat dealul am mers cu 25 km/h.  Asta ti-o spun pentru ca am lucrat si pe camion si de vreo 8 ani trag dupa masini "mici' aproape in fiecare zi remorca, Asta e in cazul fericit cand marfa nu iti face balans. Cand incepe balansul ai nevoie de FRANE ca sa opresti o masa de 3-4 tone care "joaca" in spatele tau. Crede-ma ca am vazut masini distruse de o remorca de 125 de kg care au fost incarcate gresit si binenteles romanul cand a urcat pe autostrada a vrut sa vada cat "prinde". A prins zidul pe la 65 la ora....Plus ca daca nu ai franele reglate la remorca cum trebuie poti sa ai in talon sute de tone ca tot o remorca fara sistem de franare ai. Sau daca ti se blocheaza un rulment poti in cel mai fericit caz sa-ti distrugi un cauciuc in 100 de m sau mai rau daca te trage in parapet distrugi remorca...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

La masina din semnatura am voie sa tractez 2000 kg la masa proprie 1712 kg cu masa totala maxima autorizata de 2700 kg. Deci ansamblul este de 2000+2700 = 4700 kg.

Categoria ar fi C+E. Care ar fi taxele pe autostrazile din HU, AT, CZ, SK si DE? Ca numar de osii ar fi 2+2=4. Multumesc.

1 minute ago, rusuhoria said:

La masina din semnatura am voie sa tractez 2000 kg la masa proprie 1712 kg cu masa totala maxima autorizata de 2700 kg. Deci ansamblul este de 2000+2700 = 4700 kg.

Categoria ar fi C+E. Care ar fi taxele pe autostrazile din HU, AT, CZ, SK si DE? Ca numar de osii ar fi 2+2=4. Multumesc.

Mentionez ca este Autoturism.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

De curand am achizitionat un Multivan, fab.2002, de 151 cai. Am primit confirmare scrisa de la VW ca pot mari  MTMA la 5000kg, iar tractabil cu sistem de franare la 2500kg. Din ce am citit pe forumurile din DE, este valabil pentru toate T4 de 151 de cai si 102 Syncro. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!