Jump to content

Tremurat Motor La Relanti


mihh
 Share

Postare recomandată

Motorul era cald, mergeam de 1 ora, beniza era top premium 99+ de la petrom,

Nu am avut nici un incident pana acum si am facut 52.000 km cu masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se mai intampla dar intr-adevar e chestie de ghinion. Probabil piesa care a cedat a avut oslabiciune din fabrica. Mai e posibil sa fie inelul de pe piston rupt si sa piarda compresia pe acolo ! Multa bafta in gasirea solutiei si sa ne tii la curent !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deschide busonul de ulei si urmareste daca ies gaze pe acolo, verifica daca uleiul e contaminat, miroase a ars, sau a benzina. Daca da, suspecteaza segmentii.

Daca motorul merge zguduit si n-are compresie pe un cilindru e cel mai probabil una din supapele de evacuare pocnita, si atunci trebuie inlocuita, eventual verificat profilul axei cu came pentru supapa aia, scaunul supapei, si arcul.

De bujie topita am mai citit la un GTI pe un alt forum, dar nu ED30.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu sa-ti spun pretul operatiunii pentru ca nu mi s-a mai comunicat nimic. Au inlocuit chiulasa fara alte comentarii si pe cea avariata au trimis-o in Germania, iar de acolo nu am mai primit nici o informatie. Si cred ar fi fost ce cuviinta sa mi se comunice macar ce s-a intamplat. Chiar daca scuzele de rigoare nu au venit niciodata. Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mare nenorocire, nu ma pot abtine! 11000 ron!

incerca sa iei chiluasa din DE si o montezi in alta parte, cea mai ieftina varianta!

cat despre garantia lor ...

utilizat necorespunzator... cand cumperi GTI Ed30 nu o iei sa dai ture de bulevard cu 30 kmh!?

sorry man!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta cu utilizatul necorespunzator e mare prostie. dar pt ca nu mai e in garantie, nici nu are rost sa te certi cu ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie verificate scaunele supapelor si daca sunt intregi poti sa faci lucrarea in alta parte schimband doar supapele. sunt multe service-uri serioase care dau garantie la lucrare. dar parerea mea e ca masina mai are si alta problema. chiar daca se ardea supapa nu avea de ce sa se topeasca bujia. in mod normal nu avea voie sa ajunga temperatura in cilindru asa de mare sa topeasca bujia.

Modificat de strumf11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este prima oara cand aud de o bujie topita! Foarte urata treaba!

Oricum in locul tau nu as da 11000 RON. As schimba doar ce trebuie schimbat, iar piesele respective as incerca sa le gasesc cat mai ieftine, eventual noi fara factura, adica fara TVA.

Si chestia cu garantia lucrarii la noi, mai ales in domeniu auto, este o gluma buna! :)

Si la fel ca multi altii sunt indignat de felul cum esti tratat atunci cand te duci sa spui ca ai o problema la masina, iar nesimtitii iti spun ca nu ai utilizat-o corespunzator. A mai patit-o un cunoscut, caruia i-a cedat ambreiajul la Skoda Octavia Tour.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce sa zic, probabil daca eram in Germania schimbau si isi cereau scuze de ce sa intamplat. Eu banuiesc benzina de la pentrom 99+ ? arderi prea puternice?

Oricum am luat hotararea sa le schimb pe cont propriu, pistoanele , scaunele supapelor si toate celelalte sunt in regula, mi-au confirmato si cei de la vw. O sa schimb acasa cu un prieten toate supapele si semeringurile , iar toata opertiunea o sa ma coste 2.800 lei cu piesele originale. Am noroc ca prietenul meu e mecanicul de la vw care a defacuto. Azi ma duc sa o ridic cu o platforma. Trist si dezamagitor din partea vw mai ales Gti.... dar asta e .

Modificat de netplay
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este posibil sa fie si de la benzina, mie acum cateva zile mi s-a aprins martorul motor in bord, si cand am pus-o pe tester mi-a dat 2 erori:

1.Combustibil prea sarac la relanti

2.Presiunea la supraalimentare sub limita admisa.

Imi spuneti cum se remediaza aceste erori.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cand am patit chestia cu supapa nu mergeam inca cu 99+. Cred ca mergeam pe Carrera 100 sau MOL EVO, nu mai stiu sigur. Deci nu cred sa fie 99+ de vina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea este sa nu schimbi pistoanele ca nu au nici o treaba cu ce-ai patit tu. Supapa care s-a spart a avut defect de fabricatie. Automat daca a scapat compresia p-acolo, mai putin cand s-a fisurat si mai mult dupa spargere, sa se topeasca bujie, bobina si injector.

Verifica: sa nu se fi ovalizat chiulasa, scaunul la supapa, schimba supape pe acest piston, rectifica scaun supape, garnitura de chiulasa noua, ulei si gata.

Ai grija cu mecanicii asta de la vw ca iau la pret cam la 75% fata de poro, adica daca la poro manopera este 150 ron pe ora, mecanicul d-acolo ia cam 100 ron pe ora, dar sta mult mai mult pe masina. Tie iti trebuie decat supape, bujie, bobina, garnitura chiulasa si ulei.

Mergi la cineva care rectifica chiulase si spune ce ai patit. O sa-ti spuna ce ai de facut. Parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrebat pe vortex si mk5 sa vedem ce raspuns primim !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum in locul tau nu as da 11000 RON. As schimba doar ce trebuie schimbat, iar piesele respective as incerca sa le gasesc cat mai ieftine, eventual noi fara factura, adica fara TVA.

Vezi, eu in locul tau m-as gandi mai bine inainte de a da astfel de sfaturi. Mai exact ce voiai sa spui? Piese furate? Sau de origine necunoscuta aduse de diverse persoane "colorate"? In oricare din aceste cazuri (furt sau economie subterana) moralitatea lipseste cu desavarsire.

Pe de alta parte, aceste piese procurate "fara factura" sunt de obicei foarte apropiate la pret de cele originale, cu factura si garantie. Crezi ca are rost sa-ti bati joc de o masina de +20k euro zgarcindu-te pentru cateva zeci?

Scuze pentru :cheers:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit cda ca astea nu-s piese sa le gasesti usor in afara retelei de dealeri. O parte din ele se mai gasesc pe e-bay dar cele uzuale (turbine, injectoare, pistoane...) !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca benzina este de vina (99+). Eu am un 1.6MPI si merg cu 99+ de 52000 km si nu am nimic la motor. Am cu altele de imi vuine sa le dau cu masina in cap. Dupa parerea mea calitatea pieselor componente este marea problema la vW iar ei nu vor sa recunoasca nici in ruptul capului.

GARANTIA IN ROMANIA ESTE CEA MAI MARE GLUMA A SECOLULUI iar textele cu "conduci sportiv" sau "necorespunzator" este textul lor favorit si invatat la spalat de creiere in Germania.

Nu-ti pot da nici un sfat deoarece eu insumi ma lupt cu cei din Germania de vreo luna sa-mi rezolve macar o parte din problemele ce le am cu masina care dupa parerea mea se datoreaza defectelor de fabricatie si care se repeta la nesfarsit. Iar cei ce lucreaza la service-urile VW in mare majoritate nu sunt profesionisti.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prietene Mircea aici e vorba de gti, nicidecum de mpi si nici nu cred ca se compara combustibilul RECOMANDAT.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea era ca daca la un amarat de 1.6 MPI benzina de 99+ nu-i face rau cu atat mai putin la un GTI care din cate am inteles are comb. RECOMANDAT cu cifra octanica mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asta e ideea ca mpi nu are nici turbina, nici compresor si nici recomandarile tsi-ului,gti-ului,etc e cu totul mult mai indiferent la benzina,nu are asa marestrictete ca astea "bengoase" :icon_santa:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa ne tii la curent cu reparatia, ca sunt tare curios.

si eu folosesc numai top 99+ aproape de la inceput si masina are 48.000km.

chiulasa ai verificat-o sa nu aiba probleme?

supapele le schimbi toate sau doar pe cilindrul ala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea este ca incidentul tau nu are legatura cu benzina. Mai ales ca foloseai Top99+. Pur si simplu ai avut ghinion. Se intimpla cazuri similare sau la fel de grave si la masini mai pricopsite. Bafta sa-ti repari masina cit mai repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mai puneam si carera 95 de la omv uneori, dar in general numai 99+, Stiu ca pe capac scrie ceva de genul 95/98 ROZ ... .

Chiulasa nu are nici o problema , supapele le schimb pe toate + semeringuri + garnitura chiulasa. Dar toate astea pe 10 ianuarie, nu vin piesele pana atunci de nicaieri :lol: ghinionul meu.

Merg cu un Golf 4 SDI acum, economisesc bani la combustibil pana una alta :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci chestia cu folosirea inadecvata a masini mi se pare cea mai mare prostie posibila si sunt convins ca e valabila doar in minunata Romanie:( Eu ma gandesc ca cine isi cumpara un GTI nu-l ia sa mearga cu viteza regulamentara, sau sa se duca cu el la piata.Eu l-am luat pe al meu cu 52 de mii din Germania si acum am 59 de mii si sa va spun sincer in acesti 7 mii am mers cam "inadecvat" cu masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E o mica eroare.. Au adaugat din greseala cuvantul "inadecvata". Textul corect este: "se datoreaza folosirii masinii". Lucru foarte corect de altfel. Cum zicea un mecanic: Garantie pe viata daca n-o folosesti!. Deci folosirea masinii in afara parcarilor este INADECVATA. Cam asta doreau sa zica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!