Jump to content

Senzori de parcare OE pe Golf 5 / Jetta


andy_nr10
 Share

Postare recomandată

cata, vezi sa nu fie pusi aiurea senzorii, sa fie unul orientat aiurea. Daca totul e montat ok, atunci nu ramane decat ca unitatea sau unul dintre senzori, are probleme....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc,

Mai verific maine dupa munca.Sper sa ii dau de cap.postez imagini cu mufa pentru alimentare senzori care la G V se afla in stalpul din spate portbagaj, poate mai are cineva nevoie.

post-21441-13833415037297_thumb.jpgpost-21441-13833415191259_thumb.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

Este cea neagra

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

O intrebare.. Am senzori de parcare cu avertizare sonora doar, cred ca sunt de fabrica, nu statea neamtul sa puna aftermarket.. Intrebarea mea este daca pot adauga si un display sa-mi indice si vizual? Are loc special in care intra mufa de la display sau trebuie facute adaptari cu vagcom, fire trase si alte tampenii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nu merge.

 

in functie de echiparea masinii - poti monta OPS - daca ai senzori Valeo - schimbi unitatea modifici cablaj, schimbi can gateway, montezi o unitate RCD sau RNS compatibila (rcd310,315, 510, rns 310, 315, 510) - si vei avea afisare pe unitatea radio.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pfff....dar ce?!? avertizarea sonora nu ne mai place? altii n-au deloc  :lol:  :lol:  :lol: 
Multumesc pentru informare! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect,.... este destul de costisitor acest retrofit, avand in vedere cat ai de schimbat la masina ta. La modelele mai noi, ca an de fabricatie,  care nu au OPS, nu este necesar sa faci atatea modificari, avand in vedere ca unele echipamente vin deja pe masina.... can, rcd/rns, senzori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Golf 5 si Jetta 5 s-au montat senzori Bosch, care, chiar daca schimbi unitatea, nu stiu de OPS.

Problema e ca gaura din bara e mult mai mare( 26mm) si nu cred ca senzorii Valeo merg montati in suportul de senzori Bosch.

E mai usor pentru cei care nu au deloc senzori deloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am luat niste senzori de parcare cu codul 1u0 919 725 si vreau sa imi afiseze pe rns. Ce unitate imi trebuie? Mai précis ce cod?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca stii ca senzorii sunt OK pentru afisarea pe RNS, cauta orice unitate de parcare care stie OPS:

Daca pui senzori fata-spate: 5K0 919 475C/E, 5C6 919 475, 5K7 919 475 sau de la "fratii" chinezi 56D 919 475.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum aflu daca pot afisa sau nu?

Modificat de cogdao
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cod, nu sunt OEM.

Conform google, sunt compatibili cu cei VW OEM care suporta OPS.

Cum nu am avut de-a face cu senzori cu codul asta pana acum, sa-l credem pe cuvant pe chinezul care i-a fabricat, pana la proba contrarie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti sigur ca nu sunt oem?

LE: Am gasit, intradevar sunt chinezesti.

Modificat de cogdao
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salutari,

 

am un golf 5 din 2004 1.6FSI si am montati senzori de parcare (cred ca din fabrica). Ideea este ca nu functioneaza deloc. Nu scot nici un sunet, nimic si e ca si cum nu i-as avea. Stiti cumva daca exista vreo siguranta pentru ei sau daca se pot activa si dezactiva din soft?

 

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au si siguranta si se pot si dezactiva din soft, dar poate fi si buzerul ars. Fa o diagnoza si vezi unde este problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutari,

 

am un golf 5 din 2004 1.6FSI si am montati senzori de parcare (cred ca din fabrica). Ideea este ca nu functioneaza deloc. Nu scot nici un sunet, nimic si e ca si cum nu i-as avea. Stiti cumva daca exista vreo siguranta pentru ei sau daca se pot activa si dezactiva din soft?

 

multumesc

 

Cand bagi in marsarier ar trebui sa se aude un sunet(tiuit de obicei de 1 secunda) ,un fel de avertizare al senzorului ca este acolo! Ideea este ca la mine mi-a dat la o parte covoarele alea de pe tabla adica materialul acela din portbagaj si a fost problema un pin rupt(oxidat),s-a rezolvat in 5 minute,a curatat cu un spray contactele alea acolo a lipit acolo ceva si de 5 -6 luni numai am probleme!

 

 

Off topic:Aveti grija,adica eu numai ma uit deloc in spate cand fac laterala,doar oglinda sa parchez frumos la bordura si gata si cand dau in spate doar astept sunetul de la senzor sa vad cat sa ma duc(mi-am dat seama dupa vreo 3-4 zile ca  numai merge senzorul spate cand stiam ca am masina in spate si eu tot dadea tot dadeam si nu am auzit nimic si cand am intors capu eram la 2 cm de ala cred=))am zis...e clara treaba:)) si a doua zi l-am si refacut.Sa nu ma intelegeti gresit,la masina lu taikmiu ma uit in spate,nu uit:)).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Au si siguranta si se pot si dezactiva din soft, dar poate fi si buzerul ars.

Mi-ati putea spune pe unde sa caut siguranta? II voi face si o diagnoza, dar pana atunci poate reusesc sa gasesc problema.

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa o diagnoza , nu se arde sig aia asa usor .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut,

 

Am si eu 2 intreabri legate de senzorii de parcare la golf 5 2006 1.9 tdi, 90 CP. Am senzori de parcare pe spate din fabrica, banuiesc ca sunt Bosch( nu mai retin de cand am dat bara jos ca ma lovit unul din spate si atunci mi-a distrus mufa de la senzorul dreapta).

 

1. Unde as putea gasi doar mufa de la senzorul original care sa o leg la firele senzorului si dupa la senzor? Cand bag in marsarier se unde acel sunet de 1 secunda cum, ca senzorul este activat, dar in momentul in  care ma apropriu de ceva/cineva nu se activeaza nici un sunet de coliziune. banuiesc ca din cauza ca sunt toti in serie si daca unu nu merge, nu merge nici unul.

 

2. daca imi montez un rcd 510 la golf 5, se poate sa imi leg acesti senzori originali la rcd-u voi avea afisazul pe display cand dau cu spatele ca si la golfurile 6?

 

Sper sa se inteleaga ce am scris si la ce m-am referit :)

 

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DE la orice reprezentanta se comanda mufa.

daca unul e defect nu merge intrag sistemul, si nu din cauza ca sunt in serie, asa este conceput.

 

2. NU afiseaza senzorii vechi pe RCD510.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt afisare senzori, trebuie sa fie Valeo, sa ai modul parktronic mai nou si un can gateway compatibil - generatie mai noua

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU trebuie gateway mai nou.

Merge si pe cel vechi si daca are un stream sau altceva o sa-i afiseze grafic chiar daca senzorii sunt OPS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, pe cel vechi da, daca pune un RCD310/510, etc... nu mai afiseaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna baieti !Luna trecuta am decis de a monta senzori de parcare OPS 4 in fata si 4 in spate asa ca am decurs de a cumpara kitul si in 2 zile a ajuns la destinatie. Neavand timp sa montez imediat pt motive de servici am decis saptamana asta sa incep lucrarea pt montajul lor.

 

">http://UNRJrT.jpg

 

">http://OrucHS.jpg

 

">http://SGwvnY.jpg

 

Am efectuat tot montajul si pasajele de fire in habitaclu am montat si butonul dar am o mica nelamurire la montarea corecta a pinilor in unitatea de parcare si as vrea sa ma expic mai bn :

problema nu ar fi existat daca nu as fi avut probleme cu ElsaWin si inca nu dau de cap chiar daca nu m-am implicat mai mult mereu problema timpului.

Deci mufa butonului are 4 fire maro,gri,violet-rosu,violet-blu

Cu maro si gri e clar are un sistem de bay-pas care ia masa si curent de la ESP sau de la butonul de presiuna a rotilor in schimb violet-rosu si violet -blu ma pus un pic in dificultate si nu as vrea sa fac vreo eroare de cablaj asa ca am decis sa cer parerea voastra cei care au facut sau care aveti ElsaWin 

Din teoriile mele ar trebui montate in unitatea de parcare in conectorul de 16 pini T16j care ar fi pin 4 si pin 13.Pin 4 ar fi butonul unitatii de parcare E266 si pin 13 ar fi lumina unitatii de parcare K136 Intrebarea mea este care culoare merge la pin 4 si normal cealalta prin excluzie la pin 13.

Daca tot am deschis acest topic as vrea va rog o alta informatie pt pozitiile exacte ai senzorilor pe bara di fata si cea din spate,neavand bara originala VW avand cea de la Rieger nu am insemnat pe bara in interiorul ei pozitiile exacte .Cred sigur pozitiile de golf 6 ar fi perfecte

Va multumesc!!

">http://https://imageshack.com/i/pc8nIvRtj'>8nIvRt.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pin 1 buton (bleu gri) merge la pin 13 in unitate

pin 6 buton (bleu galben) merge la pin 4 in unitate

 

pe schema asa le-am gasit, deci vezi care sunt puse la pinii 1 si 6 din buton si refa echivalenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!