Jump to content

Senzori de parcare OE pe Golf 5 / Jetta


andy_nr10
 Share

Postare recomandată

Mi-a venit si mie astazi comanda, un senzor electromagnetic, acela care se lipeste pe spatele barei fara gaurirea acesteia. L-am montat si sunt incantat, nu se vede nimic si simte tot ce misca (sau nu). Acum parchez pana la 1 cm fara greseala. A costat 100 RON, brici.L-am gasit greu intr-adevar dar cine doreste ii pot da linkul in privat sau daca nu se supara nimeni il pun si aici. Va prezint cutia.

post-21593-1210180150_thumb.jpg

post-21593-1210180168_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se supara nimeni daca pui un link de unde ai luat tu un produs pentru uz personal.

Sunt si eu interesat de asa ceva, asa ca astept link-ul si evident impresii dupa inca cateva zile de utilizare.

Sa ne spui si cum te avertizeaza, vizual (distanta - eventual limitele de avertizare), sonor, si daca te poti baza pe el si in privinta obstacoleleor laterale spate.

P.S. Cu ce se lipeste si unde l-ai pus exact ? Poate ne pui si poze ...

Modificat de razdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da lile acela este linkul. Functioneaza excelent. Acum la jetta trebuie sa ai manute de ciorditor ca sa il pui fara sa dai bara jos, eu am reusit dar m-am julit si taiat mai rau ca "smecherii" de se taie cu lama pe brate. La golf nu stiu cum este , dar la jetta bara are 3 suruburi sub portiunea din spate(nu la colturi), am desfacut suruburile si cu ajutorul cuiva care imi tinea cracanata bara, am reusit si am lipit acea antena de aluminiu pe toata lungimea barei, exact din centrul coltului stanga pana in centrul coltului dreapta, asta ca sa imi sesizeze si la extremitatile barei. L-am alimentat de la becul de marsariere, nu chiar din bec, ci de la mufa instalatiei spate, care se gaseste in dreptul amortizorului stanga sub mocheta. Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva cum se alimnteaza la golf? presupun ca instalatia nu e la fel ca la jetta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valentin M.

asta e chiar misto...vreau si eu sa stiu cum se face pt golf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care este distanta minima pe care o vede? poti te rog sa pui o poza cu displayul, eventual sa ne explici cum te avertizeaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Specificatii gasesti pe linkul ala, dar iti zic in cateva randuri:

1.are doar avertizare acustica fara display

2. are 3 frecvente de sonor....bip rar,bip mai rapid si bip lung

3.distanta minima e pana te lipesti de obstacol,suna intruna cam de la o palma,iar maxima e cam 80 cm in functie de obstacol(care e mai bun conducator de curent)...la om suna mai de departe si la ceva de fier....iar la o cutie de carton suna mai de aproape(nu o sesizeaza de la 1m). Sper ca ati inteles, nu e complicat deloc. Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am comandat si eu senzor electromagnetic de parcare si cred ca-l voi monta pe Polo-ul sotiei. Daca merge si se dovedeste util pun si pe Jetta. Va informez si eu cum merge cind il pun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine a fost invers, am pus pe jetta de proba si imi place, iar acum am comandat unu si pt mazda 2 al nevestii , consider ca e mai de incredere sa il testez pe pielea mea, decat sa ma iau dupa "simturile" ei :icon_thumright:

Modificat de WooZie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana la urma ne spune cineva cum si-a alimentat senzorii pe golf?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valentin M.

nu stiu daca si-a comandat cineva cu golf senzorii astia (sau nu citesc acest topic). eu l-am comandat totusi, si vad eu cum il rezolv desi nu am nici cea mai mica idee.

cine a mai comandat de pe xenonshop.....tb sa imi vina o confirmare, un telefon ceva sau ma trezesc cu coletul acasa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La o asa suma de 100 lei ma bag si eu la acea banda, dar mai astept impresii de la cei care si-au montat dupa 2-3 saptamani de utilizare.

@ Woozie- de curiozitate unde ai pus difuzorul de avertizare in masina si cum l-ai prins? Acea antena de aluminiu se lipeste cu banda dublu-adeziva? tine oare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate pare o intrebare prosteasca, insa cum comunica antena care se lipeste pe interiorul spoilerului cu unitatea centrala din portbagaj?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.carparkingsensordirect.com/

Vedeti montajul aici. Avind in vedere ca nu gaurim masinile e un avantaj mare. Scuze ca ma bag desi nu am G V.

Nu cred ca trebuie sa gauriti caroseria ca in film. Trebuie sa gasiti o gaura ceva.

Modificat de camsonat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valentin M.

daca nu o fi nici o gaura, dam una mica sa intre firul ala. Mai greu cu alimentarea. Parca nu as vrea sa imi zica aia de la service ca am pierdut garantia pt inventia asta. O avea ceva daca alimentez dispozitivul la priza de 12v ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as incerca si fata si spate la golful meu, dar nu stiu cum sa-l conectez pe cel fata. Poate cei care au ne pot spune daca atunci cand se activeaza sensorul de parcare scoate vre-un sunet daca nu are nimic in raza de actiune. L-as lasa conectat tot timpul pe cel fata, care-i problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valentin M.

pai m-am gandit mai bine cu alimentarea la 12v de la bricheta (ca eu am si in spate) deci continua. probleme or sa fie la stopuri cand cei din spate vor veni prea aproape. in cazul tau, in fata te vei obisnui sa opresti mai devreme. nu stiu insa daca echipamentul rezista la modul asta de folosire.

eu inca astept un telefon de la xenon shop....

Modificat de Valentin M.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La o asa suma de 100 lei ma bag si eu la acea banda, dar mai astept impresii de la cei care si-au montat dupa 2-3 saptamani de utilizare.

@ Woozie- de curiozitate unde ai pus difuzorul de avertizare in masina si cum l-ai prins? Acea antena de aluminiu se lipeste cu banda dublu-adeziva? tine oare?

Difuzorul l-am adus pe sub ornamentul pragului si l-am lipit langa scaunul meu pe stal jos sub prinderea centurii,are banda dublu-adeziva pe el

Poate pare o intrebare prosteasca, insa cum comunica antena care se lipeste pe interiorul spoilerului cu unitatea centrala din portbagaj?

Multumesc

Printr-un fir

http://www.carparkingsensordirect.com/

Vedeti montajul aici. Avind in vedere ca nu gaurim masinile e un avantaj mare. Scuze ca ma bag desi nu am G V.

Nu cred ca trebuie sa gauriti caroseria ca in film. Trebuie sa gasiti o gaura ceva.

Eu nu am gaurit nimic, la golf nu stiu cum e, dar jetta are o gaura cu un dop de cauciuc chiar in paretele rotii de rezerva, uitati-va si la voi....daca exista puneti mana pe o sula si dati o gaurica mica cat sa intre firul.Alimentarea v-am zis, direct la mufa de pe amortizorul stanga, este mufa care leaga instalatia pt stopuri, acolo gasiti alimentarea becului care se face pe MINUS avand si un plus permanent in acea mufa.Minusul apare cand cuplati marsariere-ul cu contactul pus. Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

l-am comandat si eu, cred ca ajunge spre sfarsitul saptamanii. montajul ma gandesc sa il fac eu la service-ul unui prieten, iar alimentarea la nurvil si asa o sa am drum pe acolo curand.

Modificat de lile
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor, cred ca senzorul asta vine direct din China. Eu am comandat pe 09.05 si azi am fost sa ma cert cu posta degeaba. Oare care e interesul vinzatorului?

Ma rog, bine ca nu am platit cu O.P. inainte ca bagam repede o vacanta la Bistrita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valentin M.

si la mine la fel. l-am comandat pe 10. ieri am vb cu tipul la tel si a spus ca l-a pus la posta luni pe 12. ieri seara la posta nu ajunsese nimic. ori nu au fost trimise, ori le-a trimis mai tarziu decat a spus, sau posta noastra cea iubita e rapida.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer nu cred ca le-a pus, n-o mai avea pe stoc...nici al meu n-a dat nici un semn.Mie cel putin nici la mail nu mi-a mai raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul asta ar trebui tratat le fel, adica cu neseriozitate. Personal voi verifica inainte de a plati data expeditiei. Daca a mintit s-ar putea sa am o amnezie sa uit ca am comandat ceva la el. Ma apuc de cautat alti furnizori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am zis la fel, dar partea urata e ca mie imi place foarte mult acest sistem si nu am gasit la altcineva, ca nu mai stateam sa ma rog atat. Daca gasesti prin alte parti da si mataluta de stire te rog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!