Jump to content

Probleme cu inchiderea centralizata


alexdm
 Share

Postare recomandată

Daca switch-ul de pe usa soferului ramane blocat pe pozitia usa deschisa, masina nu se mai poate incuia cu telecomanda - doar mecanic, cu cheia in butuc.

Switch blocat pe deschis, presupune lampa si plafoniera aprinsa mereu, martor bord usa deschisa - aprins....deci, ai cam sesiza daca a ramas pe deschis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 182
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    23

  • Al Bundy

    16

  • Cristian

    15

  • uglyjamal

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

La tester mi-a dat urmatoarea eroare:00931 locking module for central locking-F223.

Este vorba despre usa dreapta spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa faci rost de alta telecomanda si vezi daca se sincronizeaza. Daca nu, eu cred ca ai o problema la confort - am intalnit pana acum vreo 2 defecte....care nu mai recunosteau si care la care nu mai mergea adaptata nicio telecomanda.

Referitor la eroare - poate sa fie generata si de switch sau lipituri reci.

00931 - Locking Module for Central Locking; Rear Right (F223)

Possible Solutions

Check Door Contact Switch (F11)

Check Central Locking Module Rear Left (F223)

Check Central Locking Motor (V97) with Actuator (Lock) Rear Right (F134)

Check Central Locking Motor (V164) with Actuator (Safe) Rear Right (F246)

Check Child Safety Motor Rear Right (V143)

00931 - Locking Module for Central Locking; Rear Right (F223): Implausible Signal

Possible Symptoms

Door Locks not working properly

Possible Causes

Wiring/Connectors from/to Locking Module for Central Locking; Rear Right (F223) faulty

Voltage Supply for Locking Module for Central Locking; Rear Right (F223) faulty

Door Lock Mechanics are stiff/partially seized

Locking Module for Central Locking; Rear Right (F223) faulty

Possible Solutions

Check Wiring/Connectors from/to Locking Module for Central Locking; Rear Right (F223)

Check Voltage Supply for Locking Module for Central Locking; Rear Right (F223)

Check Door Lock Mechanics/Operation

Check Locking Module for Central Locking; Rear Right (F223)

00931 - Locking Module for Central Locking; Rear Right (F223): Incorrectly Equipped

Possible Symptoms

Door Locks not working properly

Possible Causes

Incorrect Door Lock installed

Possible Solutions

Check Locking Module for Central Locking; Rear Right (F223)

Check Door Lock Part Number

Special Notes

NAR (North American Region) Models do NOT have a SAFE-Switch in their door locks, once these models are being wrongly equipped with a RoW (Rest of World) door lock, a SAFE feedback signal is being sent which causes this code.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine switchul de la usa soferului e blocat pe inchis, masina se inchide si deschide normal, buzzerul pentru avertizarea de faruri aprinse nu functioneaza, la fel si plafoniera. Din cate vad, la el nu e vorba de usa soferului, ci de cea din dreapta spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, la el e spate - ce v-am scris mai devreme, e ca idee...una dintre variantele in care masina nu se inchide cu nicio telecomanda. Nu e cazul la el, ca ar vedea alea aprinse si in plus, nu poate face rescrierea telecomenzilor.

La tine - daca switch-ul nu mai comunica usa deschisa - singurul lucru naspa care se poate intampla e sa se incuie cheile singure, daca ai cheie briceag sau sa uiti farurile aprinse...

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta cu farurile aprinse s-a intamplat deja de cateva ori, lucru care a dus si la descarcarea bateriei. Din fericire am avut prieteni in preajma sa ma ajute cu un cablu pentru incarcarea bateriei.

La el clar problema e calculatorul de confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O rugaminte colegii !

Cine ma poate ajuta cu o indrumare?

Vreau sa demontez fata interioara a usii dreapta spate.Ce ar trebui sa fac si de unde sa incep?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ceva timp masina a inceput sa cam faca urat alarma incepea asa de nebuna, uneori in mers mi se auzeau portierele cum se inchid se deschis,luminile din plaforinera sa palpaie si nici nu imi mergea tot timpu inchiderea centralizata. Am fost pe aici pe la mine la service-uri si nu prea stia nimeni ce sa zica. Ieri am fost la Scorpion Focsani si mi s-au spus urmatoarele : in prima faza nu se putea conecta pe modulul de comfort si dadea ca ar fi stricate broastele de la portierele din spate. S-a dat jos calculatorul de comfort s-a curatat( nu era apa intrata in el) i s-au curatat clemele si apoi din nou pe tester. La a doua incercare au mers toate si i s-a facut o resetare generala. Ca sugestie mi-au spus ca ar trebui sa schimb broastele. Ma gandeam sa le schimb tot ieri insa cand am auzit cat costa am zis mai bine nu (740 de ron bucata). Acum este posibilitatea sa nu imi mai faca insa tind sa cred ca nu am scapat de problema asta pentru ca aseara au inceput sa imi palpaie din nou luminile in plafoniera. Mentionez ca nu imi arata ca am portiera deschisa la dreapta spate. Oare sa fie de la acel switch?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca iti palpaie plafoniera, dar nu iti arata usa deschis pe BC, nu e din switch....cin din modulul confort. Daca deschizi usile, le arata pe BC ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit astazi sa desfac fata interioara a usi pana nivelul protectiei metalice(din poza) care se prinde cu 8 suruburi.Le-am desfacut, am desfacut si mufa pentru geamurile electrice si cablul pentru deschiderea usii insa nu am reusit sa o scot din cauza unei 'chestii'care e in dreptul broastei si pare ca e prinsa cu 3 nituri.Am tras eu de ea dar parca mi-e teama sa nu rup ceva pe acolo asa ca ceva indrumari din partea voastra ar fi binevenite.Precizez ca vreau sa ajung la cel microcontact din broasca.Daca aveti si ceva poze ar fi si mai bine.

Merci anticipat!

post-94981-0-95689000-1313858097_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Niturile alea merg linistit eliminate cu bormaşina. Oricum, broasca e prinsă de uşă

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai bine scoti broasca cu tot cu"chestia" aia neagra care e de fapt suportul broastei, si iti inlesneste montarea/demontarea broastei de pe masina. dupa ce desfaci ce a spus si Uglyjamal mai sus, desfa cele doua suruburi ale broastei si pe cantul usii in dreptul manerului vei gasi o gaura prin care se vede un surub pe care-l vei desface(nu iese de tot).acel surub tine capacul de langa maner, butucul fals practic. dupa ce scoti acel capac, broasca nu se mai tine decat in suport, si cand vei trage tabla, va iesi cu tot cu broasca :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci mult de informatii! :icon_thumright:

Sper sa-mi fac timp si mai ales sa-mi reuseasca operatiunea! :vaidecapulmeu:

Inca o data merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut,

Am aceeasi problema postata de cszintyjanos dar nu a mai scris rezolvarea. Adica usa de la sofer functioneaza doar manual (cu cheia). Stie pan la urma cineva cine e vinovatul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pana la urma (dupa cateva testere si demontat portiera) nu am rezolvat nimic.Insa am mers la un prieten care are tot o cordoba si am pus telecomanda lui pe cheia mea, am sincronizat-o cu centrala mea si surpriza ... merge inchiderea centralizata!Dar acum nu stiu cum sa desincronizez telecomanda lui(incuie si descuie ambele masini).

Si inca o rugaminte!

Stie cineva de unde as putea sa cumpar o telecomandasau o cheie cu totul(eventual tip briceag) second hand de cordoba/ibiza(model dupa 2003) de 433-434 MHz?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pui 0 in loc de 1 la sincronizare, sau pui 1 si sincronizezi cheia ta din nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva de unde as putea sa cumpar o telecomandasau o cheie cu totul(eventual tip briceag) second hand de cordoba/ibiza(model dupa 2003) de 433-434 MHz?

Cauta in aria Vanzari - la Piese de schimb sau Dezmembrari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg unde sa pun 0 sau 1?

Sincronizarea am facut-o cu cheia cu telecomanda in broasca din usa soferului (dupa manualul masinii).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg unde sa pun 0 sau 1?

Sincronizarea am facut-o cu cheia cu telecomanda in broasca din usa soferului (dupa manualul masinii).

E valabil doar daca se face sincronizarea cu VCDS - VagCom-ul.... Pe 46-Convenienta, 10-Adaptation, 01

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare tuturor! Sunt nou pe forum, detin de circa 2 luni de zile un seat ibiza (2001 ,1.4 16v, 2 usi) si de cand am luat-o nu merge inchiderea centralizata de pe cheie. Masina se inchide-deschide din butoanele de pe fata de usa. In momentul de fata inchid-deschid masina cu cheia din butucul soferului care actioneaza toate usile. Tot ce nu merge este cheia, desi am schimbat bateriile iar ledul rosu clipoceste cand apas pe butoane. Am inteles ca s-ar fi desincronizat cheia, am incercat sa fac resincronizare cu cealalta cheie in contact si cea cu butoane in butucul soferului etc. dar fara succes. Ce va rog foarte mult pe cei care va pricepeti... eu luni sau marti ajung in bucuresti, si daca ati putea sa ma ajutati, (contra-cost,cei care sunteti din buc), am inteles ca se activeaza cu laptopul (vag parca sau ceva asa...), ca la mine aici la Alexandria nu am gasit pe nicaieri. In serviceurile mari imi spun sa pun alarma si rezolv problema.Va multumesc tuturor !!! :icon_thumleft:

PS: scuze ca am deschis si topic nou, dar sunt nou pe aici !! :tuktuk:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu reusesti sa repari /activezi/sincronizezi cheia ia totusi in considerare montarea unei alarme. Eu asa am facut si am acum 2 telecomenzi. Alarma nu este activa, este pusa pe modul valet iar dupa 5 ani de la montare telecomanda bate peste 50m. Pe modul valet nu suna la fortarea usilor sau socuri sau fara motiv. Este doar pentru deschis/inchis la distanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intai incearca o resincronizare cu ajutorul VCDS. Daca tot nu merge, se poate sa fie problema la telecomezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvat problema. vreau sa multumesc in mod special userului Al Bundy .

PS: super meserias omu'.recomand!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!