Jump to content

Probleme cu inchiderea centralizata


alexdm
 Share

Postare recomandată

Acum o luna au inceput problemele cu inchiderea, insa numai atunci cand o actionez de la telecomanda de la cheie. Usile se inchid perfect din interior, se inchide totul OK folosing incuietoarea si cheia cu pricina, insa de la distanta nici nu se incuie, nici nu se descuie masina.

Am schimbat deja 2 baterii, in speranta ca e de-acolo, insa nu merge. Beculetul rosu se aprinde atunci cand apas butoanele, insa masina nu "clipeste" din avarii.

Nu stiu daca se acorda garantie la chestia asta, am mai facut si miscarea cu schimbarea bateriei...in caz ca e dusa, cam cat ar costa o cheie ? A mai patit cineva chestia asta ? :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 182
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    23

  • Al Bundy

    16

  • Cristian

    15

  • uglyjamal

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vezi sa nu se fi desintronizat cheia, daca apesi in gol prea mult pe butoane cand nu esti in raza de actiune se desincronizeaza. Cauta pe forum (sau in cartea masinii ?!) ca scrie num se face resincronizarea.

Daca am scris ceva prostii va rog corectati-ma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intra in garantie problema ta!

Du-te la service si se rezolva instant!

Si eu cred ca s-a desincronizat desi este f greu sa faci treaba asta.

Esti primul cu aceasta problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult pentru raspunsuri, o sa sun la service sa fac o programare.

Sper sa nu zica ceva ca am schimbat bateria de la cheie. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu au ce sa zica, decat daca bateria era necorespunzatoare, ceea ce ma indoiesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bateriile au un cod, nu ai cum sa pui alta.

Am incercat dimineata sa fac o sincronizare la chei, dar nu am reusit.

Poate gresesc cu ceva ?

Am pus contactul cu cheia de rezerva, am descuiat complet din interior, am iesit din masina. Am pus cheia cu telecomanda in butucul portierei, am incuiat cu cheia portiera, am descuiat-o tot asa si apoi am incuiat iar. Am tinut apasat butonul pentru descuiere al cheii timp de cca. 5 secunde, apoi am descuiat tot din butuc si am scos din contact cheia de rezerva.

Degeaba. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am fost la service si mi-au schimbat-o pe garantie. Se pare ca era telecomanda busita, pentru ca au verificat cu scula aia de diagnosticare si parea dusa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ca sa se incuie usile cand ating viteza de 15 km/h cum facea la o ibiza mai veche ce trebuie sa fac? Se poate altfel activa functia decat sa ma duc la service si sa o faca din soft? Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vii la una din intalnirile (saptamanale) VW forum, si oricine care are un VAG-COM ti-o activeaza "on the spot".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Perfect, am sa vin negresit! Merci de idee!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Pana la urma poti sincroniza cheia cumva? Am patit si eu faza asta cu cheia si masina nu mai e in garantie. Bateria e noua...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dureaza un minut. Am patit si eu si am mers la Metrotehnica unde Marius mi-a facut-o imediat, a bagat cheia, a pus contactul si a apasat pe butoane. Ceva de genul asta, dar nu vreau sa incerci tu, mai bine mergi la service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut .... am si eu o problema cu telecomanda de la inchidere , nu mai merge , si i-am schimbat bateria si tot nu mai merge , sa se fi stricat telecomanda de pe cheie , stie cineva cam cat ar costa una noua ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate sincroniza cheia foarte usor. Stiu ca am citit asta chiar in cartea masinii. Asa ca cititi acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pune contactul cu cheia de rezerva.

Se tine deschisa usa soferului si se baga cheia ce nu functioneaza in butuc.

Se roteste cheia in butuc spre inchis si se apasa butonul de inchidere.

Se roteste cheia in butuc spre deschis si se apasa butonul de deschidere.

Se ia contactul se inchide usa si se face o proba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faza ii ca nu pot sa fac cum ai zis ... ca eu mi -am schimbat butucu din usa ca o fost stricat si cheia de rezerva nu o am ...... oare daca mah duc la reprezenta se poate rezolva problema ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare , si eu am aceeasi problema legata de cheie....am citit in autodata cum se face programarea cheii si respectiv ceva de genul un buton de pe cheie apasat si tinut asa si celalalt apasat de 3 ori dupa care ledul rosu va clipi de 5 ori ....dar tot nu merge, nu mai stiu ce sa fac. Unde se tin intalnirile saptamanale poate o sa vin si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Nu stiu de ce dar nu imi merge inchiderea centralizata din cheie.... ce o avea?

e de vina cipul sau in masina la receptor? problema e ca nu stiou unde se afla.... Ma puteti ajuta cu niste informatzi??? Va rog tare muuuullllttt!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate sa se fi desincronizat telecomanda din cheie sau sa nu ai baterie (se mai intampla sa se desincronizeze cheia din cauza unor apasari repetate cand masina nu e in raza de actiune a telecomenzii). Cand apesi pe butoane se aprinde un LED rosu micut de langa butoane? Daca nu atunci e gata bateria, daca se aprinde poti incerca o noua sincronizare a cheii. Procedura exacta o poti gasi aici pe forum sau in manualul masinii.

L.E. uite inca un topic referitor la asta http://vwforum.ro/index.php?showtopic=11840

Modificat de ShMan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele 2 topic-uri vor fi unite. girnetionut, era foarte bine daca foloseai functia de cautare a forumului, ai fi gasit topicul indicat mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Da, dureaza un minut. Am patit si eu si am mers la Metrotehnica unde Marius mi-a facut-o imediat, a bagat cheia, a pus contactul si a apasat pe butoane. Ceva de genul asta, dar nu vreau sa incerci tu, mai bine mergi la service.

Si cine e acest Marius de la Metrotehnica? E membru sau prieten de`al tau?

Ca am si eu o problema cu cheia, in sensul ca nu mai functioneaza din telecomanda , si nici cheia de rezerva n`o mai am :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marius nu imi e prieten, nici macar amic, desi e un tip extraordinar. E cel mai bun din echipa de service de la Metrotehnica. Pe langa asta, are si Ibiza, deci chiar cunoaste masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca am si eu o problema cu cheia, in sensul ca nu mai functioneaza din telecomanda , si nici cheia de rezerva n`o mai am :D

Am avut aceeasi problema ( si mai apare din cand in cand si acum)..initial am fost la PBA si mi s-a spus ca era sarita putin bateria de la locul ei.Exista 3 variante posibile,fie e desincronizata(si in cazul asta e bine sa te duci la serivce sa "umble la butoane"),fie s-a terminat bateria,fie e sarita bateria.In orice caz poti sa desfaci cheia si sa schimbi bateria sa vezi daca se rezolva asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, CristiN, dar eu am Golf nu Ibiza...

Am incercat mai multe metode de sincronizare a cheii prezentate pe forum, si din pacate nici una nu a dat roade :icon_thumright: Inchiderea din telecomanda tot nu functioneaza. Crezi k Vag`ul ar fi ultima solutie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa mergi la orice service autorizat din grupul Vag si bineinteles, cei de acolo sa fie dispusi sa faca asta pentru tine. Nu are importanta prea mare ca tu ai VW, tehnologia e aceeasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!