Jump to content

Lacuire Auto


flopem
 Share

Postare recomandată

salut,am si eu o intrebare:

stie cineva daca se poate aplica strat de lac(fara a se vopsi masina) doar un strat d elac pe deasupra,pentru o mai buna protectie,pentru un luciu mai bun si pentru ca am cateva puncte mici de rugina care mi-e frica sa nu degenereze si nu as arunca nici banii pe vopsit degeaba!

am inteles ca se poate aplica cu pistolul lac exact ca si cum ai vopsi masina dar fara culoare!

ADEVARAT sau FALS?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate aplica dar nu ii vad rostul deoarece prim data trebuie dat tot lacul jos de pe masina curata bine de abia apoi se poate trece la lacuire. Stiu asta deoarece am un prieten care numai cu vopsit se ocupa si am vrut si eu sa fac acelasi lucru pentru luciu.....dar zicea ca nu e bine dat peste deoarece nu tine, creapa.......NU E BINE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

In primul rand se va matui vopseaua, apoi se va aplica 2 straturi de lac. Stiu asta de la un prieten care a facut operatia pe un Focus negru din 2002

Modificat de Be
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vrut si eu sa fac operatia asta la o octavia neagra, sa ii revina luciul, si exact asa mi-a explicat si mie meseriasul: trebuie dat jos lacul vechi, apoi trebuie "dezbracata" masina ca la o vopsire, si m-ar fi costat cam 3.000 ron... Asa ca am renuntat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prea complicata operatia asa ca cel mai bine ar fi sa o revopsesti pt ca va ''crapa'' lacul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut si eu o data asta la un R25. Rezultat, schimbare usoara de nuanta, si in scurt timp a crapat. Lacul se da pt. aderenta cand inca vopseaua e "cruda". Nu recomand, va arata mai rau dupa cateva luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va zic eu ce am patit.Mi-a crapat lacul pe capota din fata,adica au aparut niste crapaturi,am dus-o la un prieten profesionist vopsitor,si da intr-adevar mi-a matuit vopseaua si a dat cu un strat de vopsea luat dupa codul masinii dupa care 2 straturi de lac.Capota arata super bine nu se observa nici o diferenta de nuanta,si am si garantie de 5 ani al el.

Modificat de Gaius Baltar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, te cred, dar asta e vopsire. Oricum, un ochi bun va observa ca e revopsita capota. Nici un vopsitor nu poate imita "patina timpului".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Incepe si mie sa imi sara lacul in vreo doua locuri, exista asta solutie decat vopsirea? Sunt incredibili astia de la spalatorii... au un jet puternic... daca cumva e ciuntit lacul si dau cu jetul sare imediat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
Incepe si mie sa imi sara lacul in vreo doua locuri, exista asta solutie decat vopsirea? Sunt incredibili astia de la spalatorii... au un jet puternic... daca cumva e ciuntit lacul si dau cu jetul sare imediat...

acelasi necaz il am si eu ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, te cred, dar asta e vopsire. Oricum, un ochi bun va observa ca e revopsita capota. Nici un vopsitor nu poate imita "patina timpului".

si eu am patit la fel, mi a sarit lacul de pe portiera cred ca mi a atins cu un carut sau ceva ca e si bandou putin zagariat, si am luat codul de vopsea si un prieten de al meu mi a punctat acolo nu se mai vede asa urat si sa nu se exfolieze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci imi sare lacul pe toata partea dreapta a masinii, masina a fost vopsita pt ca a fost zgariata cu cheia, vopseaua e intacta numai lacul sare, am fost la vopsitor si a zis ca se rezolva in garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Eu din cate stiu se freaca masina cu un smirgher fin pt a inlatura lacul iar dupa aceea se dau 2 straturi de lac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!