Jump to content

Lumina Alba vs Lumina Galbena


X-Ecutor
 Share

Postare recomandată

  • Replies 324
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • X-Ecutor

    33

  • Cornel.B

    20

  • toni

    15

  • Cristian

    14

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ai schimbat si becuril din proiectoare?

Diferenta se observa clar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar, diferenta este enorma (daca nu au intervenit si setarile automate ale camerei cu care ai facut pozele).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti idee pe o Fabia(Rs daca are vreo importanta) ce faruri Blue Vision de la Philips s-ar potrivi si care ar fi pretul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti idee pe o Fabia(Rs daca are vreo importanta) ce faruri Blue Vision de la Philips s-ar potrivi si care ar fi pretul?

<{POST_SNAPBACK}>

Becurile sunt H7, pretul mi se pare ca l-a pus voinea mai devreme in topic. Silverstar gasesti cu 440.000/buc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce am uitat sa spun: BlueVision / Silverstar au o durata de viata sensibil mai scurta decat H7-le standard de la aceeasi producatori. Unii useri pe SkodaCommunity se plang chiar ca nu i-au tinut decat 6 luni becurile respective.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ahh!Am uitat sa mentionez ca vreau pentru pozitii daca e vreo diferenta.Ca la faruri am xenon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmmmm multumesc pt sfaturi ..am dat jos farurile de pe masina jos...

1-clar nu am lupa

2-am demontat farul si am scos becul

3 - am osram 55w ..lumineaza bine dar ma gandeam daca merita sa gasesc osram silver star si sa le schimb sa imi dea mai multa lumina...deci sa le schimb sau nu?

4 indicativul de la bec e H4?

Multumesc pt sfaturi : s_c si alexrosiu :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pozele le-am facut cu aceleasi setari. Nu am schimbat nimic.Desi in seara cand am facut pozele cu becurile noi era un pic de ceata si cred ca din cauza asta se vede diferenta asta. La condus insa am simtit imediat diferenta: vad mult mai multe. Desi pe cutia becurilor spunea ca o sa vad mai mult cu 50 metri, nu este adevarat sunt cam 20-30. Mie imi sunt mai mult decat suficienti.

@toni: nu am schimbat becurile de la proiectoare dar alea au fost de la inceput mai puternice(de obicei seara conduceam cu pozitiile si proiectoarele de ceata).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sa incerc sa mai fac odata niste poze (fara ceata de data asta) sa vad daca o sa iasa alfel.

@K: poti sa-ti pui linistit Osram Silver Star 55w. Mai multa putere nu ai nevoie si daca pui ceva mai puternic risti sa-ti strici instalatia electrica sau in timp sa ti se 'ingalbeneasca" farurile. Daca nu esti sigur ce tip este becul iti recomand sa te duci cu el cand iti cumperi altele noi. La shell vitan (langa mall) gasesti osram silver star H4 la trei sute si ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana de curand eram si eu impotriva becurilor mai puternice. Desigur sunt foarte suparatoare pentru participantzii la drum si pot genera complicatzii grave.

Oricum aseara, mergand prin Brasov pe un drum unde nu am mai fost de mult iluminat aproape deloc am injurat copios cand am dat in gropi ( mari ) pentru ca becurile mele osram, insa normale, nu erau in stare sa lumineze drumul.

Cred ca pentru situatziile de genul acesta imi voi cauta ceva puternic pentru cele de ceatza. Este exact ce am nevoie, daca gasesc, o lumina tare alba la nivelul drumului care sa nu supere "adversarul".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe proeictoare nu prea e afacere sa pui becuri mai puternice. Spatiul e destul de mic si becurile alea puternice se vor incalzi (ori se arde becul, ori crapa proiectorul).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu ma "ghidez" dupa Blue Vision 4000K, atat H4 cat si H3 in proiectoarele aditionale de faza lunga. Diferentza este mareeeeeeeeeee!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu prea am de ales. Este riscant, chiar daca mergi cu viteza mica ... lasi un spoiler, o baie de ulei, niste bielete samd, adica mai riscant ... doar pt ca primaria nu plateste curent pt iluminarea strazilor cu caracter industrial. M-am enervat rau aseara, am facut manevre disperate sa evit santzuri astupate cu pietris ( a se citi goale ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

baieti unde gasesc si eu becuri Osram Silver Star 55w H4? :) de ce?..pt ca am luat :Shell Vitan , Mall , Morarilor,shelul din prelungirea starzii cu targul auto, Zona "Macarale"-sper Salajan? , Shell de pa strada cu Dinamo si ultimul de pe lista Shell Fundeni-aici am gasit singutul bec silver star in rest nu am gasit la nimeni !! Nici luk oil, nici mol, nici petrom... :D :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@k: eu am cumparat mai demult de la Shell-ul de la Udriste (tot prin zona mentionata de tine... oarecum :beerchug: )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sambata trecuta pe 12 februarie am schimbat eu H7 cu h4 la shell Vitan si mai aveau un raft plin de H4 Silverstar. Ma mir ca s-au vandut asa repede. Sa fie din cauza topicului asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
  • Administrator

@tzucul: Ma bucur sa aud ca esti multumit de GT150 de la PHILIPS. Ai observat cumva ca lumina devine mai alba dupa minute de funcitonare ? (Vlad MHL are pe proiectoare asa ceva (H7) si am vazut ca dupa cateva minute lumina se face din galbui in alb (asemanator xenonului din far - el avand xenon de fabrica pe faza scurta))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce sa aleg? :

philips vision plus - lumina alba, pe cutie zice cu 30 sau 50% mai multa lumina

philips blue vision - lumina alba, pret destul de ridicat, de ce nu as lua vision plus?

osram silver vision - aici de fata laudate de toata lumea

intervine si philips GT130 (astea parca sunt H7) - pret competitiv

Modificat de mmneg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Philips Power2Night GT130 sunt echivalentul lui Philips Premium numai ca au un strat albastru care le fac sa se vada albastre in far cand e stins. Ca luminozitate sunt sub V+ si BlueV. GT150 e echivalentul lui V+. E zic ca nu astea nu merita.

Iar BlueVision nu are nimic in plus fata de V+, desi ar trebui sa fie macar putin albastre lumina e alba.

Iar intre V+ si Silvervision alegi ce marca iti place mai mult au perfomante asemanatoare, eu am Osram si sunt multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@toni:

faza cu blue vision care lumineaza alb o stiu, faptul ca lumineaza tot alb nu justifica pretul exagerat avand in vedere ca vision plus ofera mai multa iluminare la o anumita distanta.

am dat un mail la philips customer center (la care au zis ca raspund in 2 zile) in care le-am spus ca au prea multe produse si sa ma ajute sa aleg varianta optima de iluminare. sa vedem ce spun si ei

acum 1 bec original de acum 5 ani si unul schimbat acum 2 ani. diferenta intre ele nu este de loc mare. cel schimbat parca este osram stock.

cred ca merg pe vision plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ale mele sunt H7 pe faza scurta si ce pot sa iti spun ca lumina e foarte alba iar daca aprind faza lunga pe care am becuri normale nu se vede diferenta prea mare doar ca lumineaza faza lunga mai sus adica vad si ramurile copacilor ca sa zic asa in rest numai cuvinte de lauda pentru aceste becuri,merita 800.000 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ale mele sunt H7 pe faza scurta si ce pot sa iti spun ca lumina e foarte alba iar daca aprind faza lunga pe care am becuri normale nu se vede diferenta prea mare doar ca lumineaza faza lunga mai sus adica vad si ramurile copacilor ca sa zic asa in rest numai cuvinte de lauda pentru aceste becuri,merita 800.000 lei.

<{POST_SNAPBACK}>

Minuni din astea H4 este ? care este ... daca este :)

si daca este, cât costa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!