Jump to content

Lumina Alba vs Lumina Galbena


X-Ecutor
 Share

Postare recomandată

Nu-mi permit Xenoane si nu sunt multumit de lumina pe care o am acum.Merita becuri cu lumina alba?Sunt mai bune decat cele cu lumina galbena?Sau isi merita banii lumina alba?Thanx.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 324
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • X-Ecutor

    33

  • Cornel.B

    20

  • toni

    15

  • Cristian

    14

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu am pus Osram SilverStar sunt sunt multumit de ele. Lumina e alba si mai puternica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@toni.

Chiar este alba sau "paaaaarca se vede o diferenta uneori daca te uiti atent"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu iti recomand tot Osram (eventual Philips). In nici un caz sa nu pui no-name-uri chinezesti de gen xenon-blue-super-100W-white-wonder.

In plus, ramai la 55W, nu e nevoie de becuri mai puternice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am VisionPlus si sunt foarte multumit de ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu iti recomand tot Osram (eventual Philips). In nici un caz sa nu pui no-name-uri chinezesti de gen xenon-blue-super-100W-white-wonder.

In plus, ramai la 55W, nu e nevoie de becuri mai puternice.

Daca ai faruri cu lentila pe 'scurta' in nici un caz nu monta becuri mai puternice de 55W,pt ca se arde oglinda (aerisirea e deficitara!) si vei plange si dupa luminozitatea unui bec 'normal'!

Eu am montat Philips si intr-adevar se cunoaste diferenta.Problema este ca dupa un timp de "navigare" prin gropile noastre obisnuite, toate becurile halogen se defocalizeaza (pt ca se stramba in jos filamentul) si lumina devine din ce in ce mai slaba.

Pe 'lunga' nu sunt probleme dar de preferat e sa nu folosesti becurile albastre.Sunt mult mai bune cele albe.Exista si cu puteri de 100W si chiar de 130W,ceva mai greu de gasit pt ca sunt in special becuri pt competitie (in special pt raliuri), dar merita.Cu conditia sa ai 'lunga' cu oglinda clasica (nu cu lentila!).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Thanx everybody.Acum o sa caut sa-mi cumpar Osram la 55W. Motivul pt care deschisesem topicul asta e ca un prieten de al meu are lumina alba(Philips) pe un opel astra si el un pic dezamagit si-mi spunea ca nu e mare diferenta.Bine,eu acum nu vreau o diferenta semnificativa .... dar la servici mai conduc o skoda fabia(1.4 101cp) si mie mi se pare mai buna lumina (pe faza scurta ma refer aici) decat la ibiza.Adica vad mai mult cand conduc fabia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, Fabia are faruri foarte bine proiectate. Cred ca la Seat a castigat designul in detrimentul functionalitatii (ma refer la faruri).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alta explicatie nu ar mai fi.Becurile sunt identice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Thanx everybody.Acum o sa caut sa-mi cumpar Osram la 55W. Motivul pt care deschisesem topicul asta e ca un prieten de al meu are lumina alba(Philips) pe un opel astra si el un pic dezamagit si-mi spunea ca nu e mare diferenta.

Atat pentru becurile de la Philips cat si pentru cele de la Osram conteaza tipul becului respectiv. Varful de gama al celor doua companii il reprezinta VisionPlus (Philips) si SilverStar (Osram). Intre cele doua modele eu n-am vazut nici o desosebire. Ambele sunt excelente. Am Osram pe faza lunga si Philips pe faza scurta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@toni

M-ai convins cu poza :ok:. De unde le-ai luat si cat au costat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@alex: eu le-am luat de la statia Shell de langa Mall Vitan (acolo le-am gasit mai ieftin atunci - 400k/buc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@alex: eu le-am luat de la statia Shell de langa Mall Vitan (acolo le-am gasit mai ieftin atunci - 400k/buc)

:shock: asta e superpretz si pentru Osram simple (presupun ca si tu tot H7 ai). Trec azi pe acolo poate mai au...

La Augsburg perechea de Philips BlueVision e 32 EUR.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

la Pit Stop tuning perechea de BlueVision de la Philips - H7 este 28 EURO (TVA inclus)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa ma duc azi sa-mi cumpar Osram silver star dar nu stiu sigur daca pe ibiza am H7 sau H4.Stie cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

ma uit in ETOS si la IBIZA este H7.

H4 este bec cu 2 filamente (faza lunga si scurta in acelasi bec)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Voinea, pana la urma am dat si eu de mecanic si mi-a confirmat: la ibiza este H 7. Am sa-mi cumpar pt faza scurta pt inceput. Abia astept sa vad diferenta!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Aseara mi-am facut revizia tehnica si am cumparat Osram silver star H7. Surpriza desi ii intrebasem inainte ce fel de bec sa cumpar, H7 nu era bun. Eu am H4.Se pare ca pe modelul meu de ibiza(cel mai ieftin) nu am h7 ci H4. De la Signo in sus au H7. Cu multa bafta(pot ca nu mai aveam bonul de cumparare) am reusit sa le schimb la cei de la shell vitan ( ala de langa Mall). Azi mi le-am montat. Abia astept sa se intunece sa fac o poza si sa postez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt masinuta mea..aveti habar care sunt ...? eu ma gandeam la Osram SilverStar dar nu stiu indicativul...si cineva imi recomanda sa imi pun 100...90w sau chiar mai mari???..am sanse sa imi "omor becurile si instalatia de la caldura degajata"...? ce anume e un far cu lentila pe faza scurata?..adica inteleg un pic asa..dar se poate detalia? thx.. :banghead:

am sanse sa le gasesc pt masinuta mea pe la Shell de la Vitan?..dupa ce aflu toate datele ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...si cineva imi recomanda sa imi pun 100...90w sau chiar mai mari???..am sanse sa imi "omor becurile si instalatia de la caldura degajata"...?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!