Jump to content

Achizitionare Sharan SH - discutii cu si despre


Calin78
 Share

Postare recomandată

Ti-am zis,daca vrei sa stai mai "linistit" ferifca-i km reali si dupa vorbim,mai cunosc un coleg de pe forum(Bucuresti) care avea 540 000 km(dar era luata din Romania) si pe bord avea doar o treime,sper sa nu fie si in cazul tau.Dar daca masina a fost intretinuta bine nu e o problema nr de km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect cum zice si Andrusel, este un tip in cj face tractari cu un t4, masina arata jalnic fizic(vopsea, rugina) tehnic e beton, in primavara a schimbat a 13 distributie, km peste 1.300.000 in prezent. Deci intretinerea e mama sanatatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer iertare, nu vreau sa intru in dispute cu voi. Va dau dreptate in majoritatea lucrurilor pe care le spuneti. Daca o sa am vreodata ocazia sa testez numarul de km poate o sa o fac. Puneam problema mai mult teoretic in caz ca mai trec eu sau altcineva prin asta inca odata. Mie si mecanicul mi-a zis cand m-am dus la el ca masina are cel putin 300 000, dar eu unul nu am gasit nici un indiciu. Daca cartea de service a fost falsificata a fost facuta ff profesionist pentru ca stampilele corespund cu locul unde proprietarul din acte isi avea domiciliul (si au fost 2 proprietari), stampilele nu au aceeasi culoare si nu sunt aceleasi stample tot timpul, iar coincidenta cea mai mare este cu TUV-ul pe care il am in original de anul trecut din iunie. Deci eu nu vad decat doua posibilitati: ori a dat proprietarul kilometrajul inapoi an de an cu cate 10-20 000 km, ori de anul trecut de la tuv pana cand am luat eu masina in aprilie sa fi facut cu ea peste 100 000 km in conditiile in care de la an la an facea intre 10 si 20 000km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da Andrei, 296 nu sunt 196,sau cat o fi pe bordul colegului, iar tu nu ai nici autostrăzile nemților si nici serviciul la minim 50 km de casa si o ai tu de câțiva ani buni.In fine, lăsați-l sa doarmă liniștit dragilor, sa-i uram sa-l poarte sănătos sharanul,postări putine in aria webasto si A/C :) si nu in ultimul rând drumuri netede !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare, sunt aproape de achizitionarea unui Sharan. Vanzatorul mi-a spus ca trebuie schimbata distributia. Imi spune cineva la ce costuri trebue sa ma astept? Modelul este din 2004, 1.9 tdi motor Auy, transmisie tiptronic.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde unde o faci, de unde iei piesele si daca mergi la service sau o faci acasa. un cost la piese pina in 1000 lei , kit contitech( curea, rola ghidaj, rola intinzatoare si/sau amortizor hidraulic), pompa apa hepu,  antigel.  Manopera la service difera  de la 400-700 lei(Manopera 300 lei, cu atat fac eu).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sfatu meu,cauta manuala nu lua automata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa imi spui si de ce te rog? Mie mi se pare mult mai comod sa conduci una automata. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gasesti raspuns aici,la golf 4,audi a3........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce chestie...la noi manopera este intre 250-400 lei la majoritatea servisurilor multimarca ; cutia automata presupune costuri mai ridicate de intretinere iar la anii si km astia...nu stii cum a fost intretinuta / exploatata ; e mai bine sa te feresti..dar daca tii neaparat, mergi pe automata. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am condus ieri un Sharan din 2008, cutie automata si nu prea am fost incantat. Intre a3a si a4a smuncea putin si mi s-a spus ca e o valva de la blocul de valve (cred). Trebue schimbata si costul era un minim de 100 si maxim 400E. Masina arata ok dar cred ca o sa mai caut si cutie manuala. Am vazut ca anumite modele din 2005 au motor de 130 de cai, care cred ca ar fi mai ok pentru greutatea masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unii nu vor sa se lamuresca despre cutia automata care e varza a la cluj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi-a ajuns un singur drum :). Parca si demarajul e mai greoi. Cel putin asta a fost impresia mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Unii nu vor sa se lamuresca despre cutia automata care e varza a la cluj.

La fel de bine, unii generalizeza, lucru care iarasi nu e ok!

Am avut un A4 B6, 2004, motor AVF, 130 CP, cutie multitronic 6, luat din DE cu 130k km la bord, dusa de mine pana la 270k km.

Fara probleme la cutie.

Am Touareg-ul cu motor 3.2 benzina, cutie automata. Da, probleme destule: injectoare, consum, suspensii, etc, etc. Dar fara probleme la cutie.

E adevarat, la automata intervin costuri suplimentare de revizie, dar... confortul este de departe mult peste cutia manuala.

Nici macar nu luam in calcul DSG-ul, care este mult peste celelalte doua aratate mai sus.

Personal, n-as da o cutie automata pe una manuala, sub nicio forma. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiecare pe banii lui face ce vrea(daca as avea 1700e sa iau o cutie noua,da as merge pe automata) comparatia nu e ok,cutiile jatco jf506e sunt foarte proaste cauta pe forumuri,jaguar,lend rover,rover,mazda,bora,golf4,audi a3......credema sunt documentat,eu am reparat-o amea.

Modificat de adrianf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Am vazut ca unele modele de Sharan au fante de aer si deasupra. Cumva aceste fante au fost puse pentru ca sistemul clasic din bord, nu face fata la racire/incalzire in masina? La modelul cu clima am inteles ca vine aer si prin spate prin niste grile. La modelul clasic cu aer conditionat (fara climatronic) are fante de aer pentru rece/cald si in spate?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La toate raspunsu e Da,cu o precizare pe fantele din pavilion vine doar rece.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In regula. Am gasit un Sharan care nu are fante de aer in plafon. Sa zicem dupa 10-15 min de aer rece, se raceste toata masina? SUnt aproape sa o cumpar si din cauza asta intreb. Mai pe scurt, ne descurcam si fara fantele din plafon, la aer rece/caldura?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca da,dar cel mai bine probeaza clima sa vezi daca e ok sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lurox,ai luat sharan sau logan mcv?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar codnuc un logan acum, varianta de 85 cp diesel si chair imi place cum trage motorul si consumul. Logan e o masina buna dar ofera prea putin pentru pretul platit.Parerea mea. Sapt viitoare o sa merg sa vad un Sharan din 2004. Din pacate e tiptronic si mi-a zis propietarul ca a schimbat cutia cu 10k km in urma. Ii mai dau o sansa tiptronicului desi nu sunt prea incantat. Dar am obosit de atata cautare. AM vazut cam 5 masini pana acum si erau cam praf. Asta ar avea 230k km, are xenon din fabrica, nu are clima ci aer conditionat, are comenzi pe volan si e model cu stopuri rotunde 2004.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

mi-a zis propietarul ca a schimbat cutia cu 10k km in urma.

 

Cu ce a schimbat-o?

Una noua e vreo 4-5000 euro.

Una sh nu iti aduce decat... noroc. Te poate tine 100k km sau 100 km. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca nu cu noua. A zis ca a luat cutia de pe un Sharan care avea 100.000. Acum ce sa zic, poate ca o sa ma tina si pe mine 100  de mii, si dupa aia iau alta de la dezmembrari. Costa in jur de 500E. Spun asa in caz ca iau masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate cineva sa ma ajute cu ceva informatii daca dau un VIN? Ma gandesc macar din Germania daca apare ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!