Jump to content

Achizitionare Sharan SH - discutii cu si despre


Calin78
 Share

Postare recomandată

mersi baieti :icon_thumleft: 

atunci cred ca o sa imi iau un euro 3 din 2001 ca sa nu fie prea mare taxa. Cam ce ar trebui sa iau in cosiderare cand cumpar masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foloseste si tu functia cautare.....Pe pagina anterioara colegul andreimicu v-a dat niste sfaturi foarte utile…

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit urmatorul anunt

 

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=206302552&sentBySearchOrder=true&utm_source=SavedSearchAgent&utm_medium=Email&utm_campaign=EmailLink

 

Pretul ar fi super. Cum e problema aia de care mentioneaza cu sonda lambda? Asta banuiesc ca se schimba usor si nu poate sa coste prea mult. Intrebarile sunt:

-ajung cu ea in tara asa cum e?

- pot fi si alte probleme si nu numai sonda lambda?

- poate sonda asta lambda defecta sa fi stricat si altceva prin masina?

 

Una peste alta merita? Ma bag, sun? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vroiai musai diesel si ai ajuns la benzina :)) Uite o masina super a colegului #CGM si superdotata si cunoscuta,daca are si taxa platita este beeeton!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ne incurci. A mai fost cineva dupa ce am pus eu primul anunt ca ar vrea diesel. Eu ma uit mai mult dupa benzinare din cauza taxei... Acum masina lui CGM e intr-adevar faina, si nu m-as da inapoi chiar daca e vorba de diesel, dar pretul e departicel de posibilitatile mele actuale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei de administratia financiara imi pot da raspunsul in exact 2 saptamani  :grrrrrr:

 

Iar in ceea ce priveste pretul, nu va faceti probleme  :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am rezultatul de la administratia financiara: taxa este platita si nerecuperata. Asa ca este totul ok. Mai ales pentru viitorul Sharanist.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Gata, m-am hotarat, plec saptamana viitoare in Germania dupa masina. Am gasit un Seat pe benzina cu putini Km si sper ca tipul sa ma astepte pana ajung eu. Mi-a bagat insa cineva un cui cu Seaturile ca nu ar fi la fel de bune ca VW. Stie cineva, este vreo diferenta de calitate intre VW Sharan si Seat Alhambra? Piesele de pe Alhambra sunt piese de VW originale sau sunt produse in Spania (ma refer in special la motor, cutie de viteze, ambreiaj)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VW Shara,Seat Alhambra,Ford Galaxy sunt ansamblate la Palmela in Portugalia nicaieri in alta parte de la aparitia modelelor respective.Motorul,cutia,caroseria etc sunt identice, inscriptionate Audi/vw/seat functie de motorizare/combustibil.Majoritatea plasticelor sunt facute local,adica Portugalia,restul parerilor sunt asa.....la o bere si ne probate.Drumuri netede !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, merci. Am intrebat sa nu ma trezesc ca fac o boacana mai mare decat mine. Daca tipul ala imi tine masina pana ma duc eu, saptamana viitoare ma inscriu si eu la recensamant sharan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde ce pret are,daca e mare pt samsari o gasesti si peste o luna sa ai grija cu anu sa nu te rupa la taxa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu de taxa imi e, ci de consum ca e pe benzina... Insa pare masina buna si parca as lua-o. Pretul e maricel pentru samsari si probabil ca de aia mai este acolo si in plus samsarii nu prea se baga la benzinare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E 1,8 T sau 2,0,colegu tutulup are 1,8T cu gpl si e foarte multumit,eu 1,8T as cumpara,bafta si noroc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am revenit in tara cu sharanul meu dorit pe "benzina" -- 1.9 tdi. Super! Numai ca bateria pare sa fie cam slaba (m-a lasat dupa o noapte in care a ramas ub bec in masina aprins) si cred ca trebuie schimbat uleiul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hehehe bravo si sa ai noroc de el,hai pe prezentare si pune poze,dotari......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Dragi colegi,

 

Sunt in cautarea unui Sharan/Alhambra/Galaxy dar din pacate experienta mea cu aceste masini este limitata. Am gasit pe mobile.de aceasta masina 

http://suchen.mobile.de/auto-inserat/seat-alhambra-1-9-tdi-gr%C3%BCne-umweltplakette-6sitzer-aachen/208891310.html?lang=de&pageNumber=1&__lp=4&scopeId=C&sortOption.sortBy=creationTime&sortOption.sortOrder=DESCENDING&makeModelVariant1.makeId=22500&makeModelVariant1.modelId=2&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&minFirstRegistrationDate=2000-01-01&maxPrice=4000&ambitCountry=DE&negativeFeatures=EXPORT&damageUnrepaired=ALSO_DAMAGE_UNREPAIRED&numberOfPreviousOwners=2&noec=1#

As avea cateva unele nelamuriri (in afara de haionul patat) si anume:

1. Manerul usii dreapta spate este mult mai tocit decat cel de pe fata. Manerele de pe dreapta pot fi schimbate intre ele?

2. Omul spune ca are carte service si factura de la ultima revizie care cica a cstat 1100 euro. Eu nu as crede numarul de kilometrii. Voi ce parere aveti?

3. Avand in vedere ca masina este 2001, emisiile de co2 sunt aceleasi cu cele ale Sharan-ului, adica 170g/km?

 

Pe moment doar atat dar daca mai vedeti ceva as aprecia parerea unor cunoscatori.

 

Multumesc.

 

Cu stima, 

Dragos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as zice ca manerul din dreapta spate a fost schimbat si de aia are alta culoare, dar daca e numai tocit poate sa fie si actiunea unui copil care a stat preponderent pe acel loc. Verifica bine facturile si TUV-ul. Are tuv de anul trecut, vezi cati km avea atunci. Pe fiecare factura de reparatii nemtii trec si numarul de km ai masinii la acea data. Daca are mai multe facturi mai din urma si cartea de service eu zic ca e greu sa modifice ceva la kilometraj. Numai sa fi facut vreo modificare mai demult insa e greu de crezut. Dar acum depinde. Eu am luat acum 2 saptamani un sharan din 2000 cu 193 000km, tot asa cu carte de service, facturi, tuv insa mecanicul mi-a zis ca motorul are mai mult de cat scrie in bord. Cum, nu stiu. Deci vezi si tu cum e. Pretul la mine insa a fost cu 1000 mai putin.

Referitor la emisiile de co2, eu din cautarile mele nu am vazut diferente intre Seat si VW. Motoarele sunt identice, dar emisiile alea nu stiu cum se calculeaza. La mine in acte scrie 174... Si inca ceva, tot din experienta. Cauta mai bine la particular. Cei de la parcuri auto stiu sa isi vanda marfa ca altfel s-ar lasa de meserie. Cu un particular ai sanse mai putine sa te insele pe fata. Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot esti hotarat sa cumperi de afara masina poti incerca si aici.Masinile in Italia chiar au km afisati iar sarea lipseste de pe autostrazi,deci caroseria o sa arate altfel fata de Germania      http://veicoli.autoscout24.it/?atype=C&mmvmk0=64&mmvmd0=2003&mmvco=1&make=64&model=2003&fuel=D&fregfrom=2001&pricefrom=1000&cy=I&ustate=N%2CU&fromhome=1&intcidm=HP-Searchmask-Button&dtr=s

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Multumesc mult pentru sfaturi. Masina va fi cumparat pt uz personal, familial. @andreimicu stiam ca unele au chiar 170g. Voi vedea.

@razvi Nu prea am incredere in masinile cumparate din Italia. Ai dreptate cu sarea pe carosabil dar atat proprietarii cat si autoritatilor lor sunt mai "balcanice" sa spun asa, se preteaza la mai multe magarii. Iar la intervalele de serivice nu sunt prea atenti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu emisiile mai e o faza la cei de la anaf care calculeaza timbrul de mediu. Cineva care si-a luat un sharan anul trecut mi-a zis ca l-au pus sa plateasca pentru emisii ceva mai mari decat erau trecute in actele lui. Probabil ca astia au omologarile lor si dupa alea se iau. Probabil ca exista si cu 170g/km pentru ca si eu am vazut multe anunturi din astea si probabil ca ceva adevar e pe undeva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are cum ANAFul sa te puna sa platesti pt alte noxe decat cele trecute de RAR in carte. E penal, in OUG9/2013 scrie clar emisiile trecute de RAR in carte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Multumesc mult pentru sfaturi. Masina va fi cumparat pt uz personal, familial. @andreimicu stiam ca unele au chiar 170g. Voi vedea.

@razvi Nu prea am incredere in masinile cumparate din Italia. Ai dreptate cu sarea pe carosabil dar atat proprietarii cat si autoritatilor lor sunt mai "balcanice" sa spun asa, se preteaza la mai multe magarii. Iar la intervalele de serivice nu sunt prea atenti.

Este parerea ta,masinile din Italia sunt chiar ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Silvian91imAuto

Sunt interesat despre motorul 2.0TDI de pe Sharan 7M, adica prima generatie. Care e defapt seria de motor corecta? S-ar putea ca ai mei sa achizitioneze un Sharan 2.0TDI.
1. Wikipedia zice asa: http://de.wikipedia.org/wiki/VW_Sharan_I
2.0TDI 11/2005–08/2010 si 2.0TDI BlueMotion 04/2008–08/2010 ambele cod motor BRT si aceleasi specificatii deci sa fie doar o eticheta in plus? Sa fie unul cu DPF activ iar celalalt cu DPF pasiv?
Pe lista motoarelor diesel si lista motoarelor diesel scoase din fabricatie nu am gasit acest motor cod BRT (tot Wikipedia). http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_discontinued_Volkswagen_Group_diesel_engineshttp://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Volkswagen_Group_diesel_engines
2. In Etka 7 apare acest cod motor BRT dublat de catre BVH fara diferente intre ele, dar pe Wikipedia nu apare niciunde acest BVH si pe net am gasit doar piese pentru acest BVH fara info sa zica pe ce masina vine montat.
3. BRT s-a montat numai si numai pe Sharan/Alhambra?
4. Pe forum am gasit asa:

De ce nu vrei motorul de 2.0 tdi? Este acelasi motor cu 1.9 tdi,cu o singura axa cu came(BRT sau BMM pe altele),nu este ce crezi tu,in fine.Sharanul este deja o masina grea,1880 kg,sfatul meu este fara 4motion si din alte considerente.Pentru pretul ala masina trebuie sa arate impecabil si mecanic si estetic,eu am dat sharanul din 2003 cu 5750 dar arata intru-n mare fel si cu f multe optiuni.Km sunt irelevanti daca masina este purtata bine.Ca exemplu,am cumparat sharan de 1,5 ani vechime cu 168.000,altul de 7 ani vechime cu 450.000 si exemplele pot continua,dar asta nu a insemnat ca nu am facut cate un milion de km si chiar peste cu fiecare

Nu am gasit pe net (vad ca nu s-a montat) sa existe BMM pe Sharan din fabrica. BMM e tot cu 8v, l-am gasit asociat doar cu A3, Touran si Octavia. http://vwforum.ro/topic/42629-achizitionare-sharan-sh-discutii-cu-si-despre/?p=2514834
 

Model:          Cilindree:    Cilindri:   Ventile:     KW(CP)/turatie:      Cuplu/turatie:           Cod MOTOR:           Cand a fost fabricat:

 

2.0 TDI (PD)  1968           4            8               100 (136)/4000      310/1750–2500         BVH                       10/2005–08/2010

2.0 TDI (PD)  1968          4            8               103 (140)/4000       310/1750–2500        BRT                       10/2005–08/2010

De unde e asta? ce pagina? ce baza de date? http://vwforum.ro/topic/101160-de-la-bmw-la-sharan-fiabilitate-motor/?p=2115872
 

Daca erai mai atent postai unde trebuie intrebarea,poate muta un moderator discutia acolo, totusi sa-ti raspund.Pe Sharan motorul de 2.0 tdi pd este cu 8v cod motor BRT,probleme legate de motor nu sant altele decat la 1.9.Cu cine ai vorbit sigur avea passat,golf,skoda etc cu 16 v.Deci sfatul meu este sa nu fugi de acest motor daca masina este ok.

http://vwforum.ro/topic/101160-de-la-bmw-la-sharan-fiabilitate-motor/page-2#entry2114944

Poti sa iei fara probleme 2.0 TDI PD 8v 140 cp dar cod motor BRT cel cu o singura axa cu came,e si modelul cu 2 axe 16v dar foarte rar,sa fugi cu a 6 a de el.

http://vwforum.ro/topic/4159-info-sharan/page-39#entry1946229
Eu n-am gasit pe net sa existe motorizari cu 16v 2.0TDI pe Sharan I (7M), unde ai gasit info ca s-a montat? Ce cod motor are? Stiu ca motoarele cu 16v au avut probleme.

5.Final: Ma intresezeaza daca BRT s-a montat strict doar pe Sharan, daca motorul asta 2.0TDI e doar unul singur sau sunt mai multe derivate si care sunt.

Modificat de Silvian91imAuto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegu,daca citeai cu interes nu aveai cum sa ratezi ca eu in paranteza asta am spus: BRT pe sharan,BMM pe altele ! Ma refeream strict la 1 axa cu came si incercam sa enumar codurile de motor . BVH sa montat pentru Belgia si Olanda,unde impozitul este pe cp si la sugrumat putin.Motor de 2.0 16v am vazut pe o Alhambra,nu stiu codul de motor dar este rar exact ca cel de 1.9 de 160 cp dp ibiza cupra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!