Jump to content

Achizitionare Sharan SH - discutii cu si despre


Calin78
 Share

Postare recomandată

Va tot asteptati ca la un sharan de 12-14 ani sa fie ca nou, nu mai visati cu ochii deschisi. Toate au cate o problema care o vezi sau nu la cumparare. Credeti ca nemtii sunt prosti si le vand ca nu mai sunt bune, nu mai au ce face cu ele? Pentru noi este ceva o masina inca  si in ziua de azi, pentru ei e doar un mijloc de transport de la A la B si atat. Reviziile le fac doar cele care sunt obligatorii in rest ii da gas pina crapa ca isi permite sa isi cumpere alta peste 1 an.

Deci cum e norocul, dar in acest moment trebuie cautat foarte mult sa gasesti un sharan sub  300.000 km reali si cat de cat ok, pentru a nu te gauri la buzunar dupa ce ajungi cu el acasa si il iei la puricat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu il cumpar din Romania. Am facut socoteli si tor acolo ajung, daca nu chiar mai scump cand calculez drumul,mancare, acte, etc. E inscris in Ro si are acelasi propietar din 2009. Nu ma astept sa gasesc o masina noua si sunt constient ca o sa mai bag bani in ea dar sper ca asta sa fie dupa cateva luni. O sa merg cu masina la un service sa o verific.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Primu lucru trebuia sa postezi la cumparare sharan nu la recensamant,vrei motor 2,8 vr6,nici nu ma pot gindi la inpozit,eu as cauta 1,8T,din poze pare frumoasa,legat de consum depinde cum dai in ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Este realizabil ; insa nu cu forja / masina full / clima on permanent etc ; si un 12% pe gpl ar fi foarte ok pt 2,8 ; cat despre impozit…nu prea cred eu ca mai da cineva fiscal la masini ieftine / vechi cu motoare peste 2.0/2.5…

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Silvian91imAuto

Am gasit un Sharan 7N spre vanzare, masina are 194.000km, e din septembrie 2011 (deci 2012), motorizare 2.0TDI-CR 136cp (100kw) BlueMotion. Am scos istoricul masinii iar in acesta nu am gasit nici o intrare pentru schimbul curelei de distributie, pareri? Masina are intrari in service din octombrie 2011 pana in ianuarie 2015, in mare parte filtre, placute de frana (100k, 132k, 166k), agent pentru DPF (la aproape fiecare schimb completat sau adaugat vreo 10L AdBlue), ulei 5W30 (507.00), iar ce-i mai special e ca s-a inlocuit complet bratul (wishbone & lower w.) si biela anti-ruliu doar de pe stanga impreuna cu o bucsa mare de articulare si ceva suruburi de prindere. Pe langa asta un suport al unei aripi fata si senzorii de parcare fata. Pe langa astea cateva maruntisuri gen doua becuri H7 la 190k (ultima intrare) si un set de stergatoare pt partbriz :) la 132k. Masina are intrare, inspectie, la 1km (prima).

Ce ziceti de lipsa evidentei schimbarii distributiei in reprezentanta? Masina vad sa fi fost in garantie deci trebuia sa o schimbe la reprezentanta. Eu intreb vanzatorul actual (parc auto) dar ei pot sa-mi spuna orice.

Intre intrarea service de 66k (dec 2012) si cea de 107k (august 2013) nu e nimic iar la niciuna nu apare distributia (nici pompa de apa 03L121) ca fiind schimbata, nici cod piesa 03L198119B (kit) care o reprezinta sau 03L109. Nici la celelate intervale nu apare... iar masina a fost in service cam tot la diferenta/interval de 30.000km.

A trecut ceva timp, parintii mei au achizitionat masina in cauza, iar in cativa km urmeaza sa treaca pragul de 200k km. Avea distributia OEM, role, tot cu 196k km uzura :), cele doua role mici scoteau un zgomot specific de uzura (erau SKF). Toata revizia a costat in jur de 3000ron (placute frana TRW ce vin si pe OEM, curea distrib, pompa apa, patru role aferente si o curea de servicii noua, toate filtrele), taxa de inmatriculare 600ron daca intereseaza pe cineva.

Cureaua de servicii de pe masina era cea originala :O :O, ma steptam la asta din moment ce am observat in istoric lipsa schimbarii acesteia. Avea o uzura pronuntata.

Dupa aproape 200k km reali masina de trei ani jumatate vechime merge foarte bine, uzura ce se vede ar fi pe scaunul soferului pe aripioarele de sustinere din partea stanga a scaunului cum materialul a inceput usor de tot sa se distruga, nu e pronuntat. Alta uzura se vede la telescoapele din spate, flansele de sus sunt distruse dar susensia merge perfect. Chederul de la sofer, partea de jos este jupuita la cum fostul proprietar a lovit pragul cu picioarele la coborare/urcare si sincer uneori mi se intampla si mie. Fata de usa dreapta fata are un greiere la inchidere si-am depistat sursa lui ca fiind o capsa rupta ce permite fetei de usi sa se deplaseze pe adancimea usii, este capsa de langa manerul din interior al usii dreapta fata. In rest, nu e nimic decat praf, are nevoie de un detailing, nu vibreaza plasticul pe ea, nu are manerele zgariate in nici un fel pe interior, e o uzura buna pentru 200k km si in cazul asta reala. La motor, cand e rece, se aud tachetii pana cand ajunge la temperatura optima de functionare daca trec de aproximativ 2300rpm, iar dupaia totul e silentios.

Spor la ales.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Va salut, as dori sa cumpar un Sharan din 2001, 1.9tdi 116cp, manuala.

Am aflat ca timbrul acela de rahat costa aprox 950e...

 

Am si gasit o masina in Cluj.

http://olx.ro/oferta/vw-sharan-1-9-tdi-85-kw-ID4UUTc.html#68a68d45fb

 

A vazut-o cumva cineva? Sau...ar putea cineva sa o vada pentru mine?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, te pot ajuta dar numai dupa ora 16, vorbeste cu propietarul daca e dispus, din cate vad pozele sunt facute la Iulius mall, cart.Marasti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc tonytony, am vorbit cu colegul adrianf si mi-a spus ca va merge el cand are timp. multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut.

 

sunt nou pe acest forum si as dori sa imi cumpar un sharan cu motor diesel.

am studiat si am descoperit  ca foarte multe sunt fabricate cu  Euro 3(fabricatie anii 2000-2003); iar cu euro 4 sunt doar din 2005 incepand.

 

nelamurirea mea este ca am vazut pe siteul mobile.de  masina din 2000 sau 2003 dotata cu euro 4.

 

pe siteul wikipedia este notat ca codul motor AUY, BVK  sunt "Euro 3 bzw.Euro 4" (e 3 sau e4).

 

as dori daca binevoiti sa imi dati unele detalii daca acele informatii pot fi corecte.

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

,,sunt nou pe acest forum si as dori sa imi cumpar un sharan cu motor diesel.

am studiat si am descoperit  ca foarte multe sunt fabricate cu  Euro 3(fabricatie anii 2000-2003); iar cu euro 4 sunt doar din 2005 incepand.,,

 

 e corect, restul doar daca a facut proprietarul modificari omologate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 28.06.2015 at 10:46 PM, adrianf said:

Primu lucru trebuia sa postezi la cumparare sharan nu la recensamant,vrei motor 2,8 vr6,nici nu ma pot gindi la inpozit,eu as cauta 1,8T,din poze pare frumoasa,legat de consum depinde cum dai in ea.

Eu am avut vreo 2 ani un sharan 1,8 T. Masina avea 112 000 km cand am luat-o si am vandut-o la 135 000. 

In principiu este o masina excelenta, statea f f bine pe sosea, de 2ori am intrat f puternic in curba si pana sa imi dau seama cat e de stransa, m-am panicat, dar s-a comportat exemplar. Foarte spatioasa, nu ca un transporter, dar trecand de la golf la sharan...Se infigea bine, cutie in 6 trepte, mi-a placut incalzirea in parbriz cu firicele, iarna era ceva magnific, acum cu webasto si nu se compara deloc. 

Mi-a parut rau sa o vand dar, sub 8% afara din oras si minim minim 14 in oras, am bagat cisterne de benzina in ea. Tin minte ca ii pusesem discuri de 312mm, in ce hal putea sa franeze :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutari,

Ma intereseaza si pe mine sa iau un Sharan. Stiu ca motoarele mai vechi de 116 CP erau Euro3 (asta am acum pe Galaxy)

E posibil sa fie versiuni mai noi (2004-2007), tot 116 CP dar Euro 4?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca astia spun baliverne pe site-urile de vanzari.

Exista modele de 1.9 TDI, alte puteri, cu Euro 4?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut,

Caut sa cumpar un Sharan - model dupa 2010, 140 CP, cutie manuala, neaparat 3 isofixuri pe scaunele din spate. M-am uitat momentan la acesta:

http://autovit.ro/anunt/volkswagen-sharan-ID7GhrDZ.html#244b283b33

As dori daca aveti pareri despre masina din linkul de mai sus, daca a mai avut cineva vreo experienta cu acest vanzator din Oradea si daca e cineva care poate verifica nr de sasiu.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna seara si va rog sa ma scuzati daca postul meu se considera off topic.Unchiul meu are un vw sharan din 2001 full cu xenon spalator faruri,piele gri,scaune incalzite,clima.6 geamuri electrice,senzori parcare,esp.Dar mai are o chestie interesanta pe care eu unul nu am vazut o la nici un alt sharan si anume are deasupra in locul plafonierei o unitate care se deschide cand apesi pe ea si are un ecran.Ce este acea unitate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din păcate nu am o poza acum.Când voi mai ajunge la unchiu poate pot face o poza 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare tuturor! Sunt nou pe forum si vreau sa imi cumpar un

VW sharan 1.9 TDi 116 CP 2001 family  ... 

Dotari:
Computer bord
pilot automat
Cutie manuale 6+1
8 airbag
inchidere centralizata 2 chei tip briceag
scaune incalzite
Folie omologata din fabrica
oglinzi electrice si incalzite
parbriz incalzit
toate geamurile electrice
webasto
5 locuri (un scaun de copil)
proiectoare ceata

Masina are 350.000 km.

 

Am vazut ca nu s-a discutat de mult despre pareri pro si contra si cum suntem deja la sfarsitul anului 2016 presupun ca mai sunt noutati de postat de la posesori. 

Precizez ca sunt incepator si nu am condus mai mult de 5.000 km pana acum si nici nu am avut masina personala. 

Sunt curios si de costurile de intretinere, piesele care se duc des , etc. 

Astept pareri/ sugestii. Multumesc anticipat.

Modificat de marian.mi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva cum pot verifica istoricul masini pe baza seriei de sasiu in Germania, in afara de a merge la reprezentanta VW, ma refer in special daca a fost inregistrata cu accidente sau alte daune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna dimineata domnilor. Dupa cum bine stiti unii dintre voi, De aproximativ un an sunt si posesor de Sharan 2001 Auy. Mentionez din start ca am achizitionat-o pentru ca platforma si pentru ca Germania aproape lunar tot cu platforma. In tot acest timp am schimbat cutia o data, capete de planetara fara numar, intermediara de vreo 3 ori, capetele dinspre cutie nu mai tin minte de cate ori si ultima bucurie a fost la Reutlingen unde am schimbat planetarele cu totul... Colac peste pupaza si accidentul descris in aria cuvenita pe 31.12.2016...In fine...Masina este aproape gata..Nu ma vait de banii bagati in ea pentru ca in afara de motor am schimbat totul: sistem franare, directie, suspensie absolut totul nou OEM in ideea sa nu am batai de cap. Problema este ca ma oripileaza gandul ca masina va incepe treaba si iar incepe telenovela cu planetare, capete, intermediare etc. Avand in vedere chestia asta ma bate gandul sa achizitonez una 4motion. Stiu....pot sa iau t5, pot sa iau caravelle, sprinter pe cardan etc dar mi-a intrat sharan in suflet si nu ma vad la drum cu altceva. Cu toate ca in parcare sta cuminte un passat 2011, tot mai drag imi este sharan ul. Dati0mi niste sfaturi, niste pareri...Exista cineva pe aici care transporta masini pe platforma si detine 4motion? Ma gandesc la 4motion in ideea ca poate nu va mai fi asa mare efortul pentru 2 planetare si ma gandesc ca forta se distribuie altfel la integrala. Mentionez ca nu am"cocosat" sharanul niciodata si am respectat greutatile cu sfintenie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari,

Ma gandesc sa-mi iau un Sharan modelul vechi, dar mai nou, de prin 2009-2010. Stiti cumva ce motoare de 2.0 TDI ar fi de evitat? Stiu ca motoarele initiale de 2 litri diesel au fost cu probleme. 

Mersi

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!