Jump to content

dani ab
 Share

Postare recomandată

DEZASTROASA COLABORARE.Defapt nici nu a fost colaborare.Cu deviz de dauna pe casco, m-am prezentat la tipul cu livrari piese.Subliniez, LIVRARI PIESE.Spoiler fata, proiector ceata dreapta, grila dreapta, carenaj dreapta fata etc.In prima faza totul ok.Am lasat talon, deviz, si m-a rugat frumos sa revin dupa pauza de masa.Dar dupa pauza se pare ca s-a schimbat pozitia firmei fata de situatia mea.Am cerut la inceputul discutiei numai piesele, fara manopera sau vopsit. Tipul de la piese incerca sa-mi faca programare in service, desi nu era competenta lui. Chiar insistent. Ca dureaza vopsitul, ca trebuie sa vada nuanta originala a masinii, etc. O SAPTAMINA.Atit a cerut sa las masina in service.Dupa 10 minute de texte si pretexte, care se bateau cap in cap, a ajunj la 5 ore de manopera in service.Am refuzat oferta, ptr ca aveam de cand sa o fac eu in regie propie, cu vopsit spoiler la unul dintre forumisti, demontat si montat facut de mine.Asa ca am luat devizul si talonul si am plecat.Ups.....am uitat.Pentru o oferta de pret pe hartie, cu stampila, a cerut 60 ron.OFERTA PE HARTIE.
RAHAT....scuze.nu mai zic nimic.
Dani ab

Modificat de Bwwlan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

salut.....

povestea ta e uimitoare

cunoscand mediul de acolo imi vine greu sa cred toate astea

ai un nume mai exact de la cel ce nu te-a ajutat corespunzator??

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
nu prea a mai aparut reclamantul........

Reclamantul nu a mai aparut pentru ca momentan e plecat din tara. Ni mai are timp sa intre pe forum,dar tinem legatura pe mess.

Si-a schimbat locul de munca temporar si acum nu mai vine decat in vacanta de iarna, dar precizez faprul ca il cunosc bine, si ceea ce a relatat este cat se poate de real.

luna viitoare vine acasa si a promis ca vine la intalnirile noastre din Alba.( :santa: la care te asteptam si pe tine cu cea mai mare placere- nu suntem exclusivisti , si ai sa vezi ca suntem chiar baieti ok, desi cam putini fata de alte comunitati)

In orice caz e foarte pasionat de masini, si in special de aceasta marca :P . pacat ca a suferit acea experienta neplacuta cu cei de la Protos. Choar nu merita, dar asta este, poate ca si cei de acolo sunt inca la inceput de drum si cu timpul o sa capete experienta in relatia cu clientii si promptitudinea serviciilor.

PS : oricum, in ultima vreme , am multi colegi si amici care au cumparat de acolo masini si su service la protos, si se pare ca se mai schimba lucrurile- au cuvinte de lauda. Eu personal nu am avut de-a face cu ei, dar sine stie? Sper cat mai rar sa fie nevoie sa duc masina in service...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Experienta mea legata de Protos este in plina desfasurare, am masina la reparat la ei din data de 10 noiembrie, dupa o programare in prealabil cu o luna inainte, dauna rezultat din accident , eu fiind partea vatamata, in urma constatarii s-a acceptat plata daunei de catre firma asiguratoare. Reparatia consta in inlocuire fusta spate, longeron spate , aripa spate , bara spate, indreptat usi partea stanga si haion, plus vopsirea componetelor. Ce parere aveti, este normal ca in decurs de o luna jumate sa nu fie inca gata masina ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare si la multi ani tuturor iubitorilor de vw, revin cu detalii legate de colaborarea cu Protos Alba Iulia, sunt foarte bucuros ca masina mea este reparata :icon_thumright: si pot sa concluzionez ca desi firma este la inceput de drum am avut parte de o colaborare buna cu personalul Protos,acestia dand dovada de un bun profesionalism, tin sa le multumesc pentru serviciile oferite, in special domnului Adi Grosu.In concluzie, recomand cu placere Protos Alba Iulia. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bucur ca esti multumit de lucrare. Incepusem sa cred ca nu exista in Romania un service VW la care sa poti merge relaxat ... pacat ca este situat "un pic" departe de mine. Spor si sa speram ca anul asta nu o sa mai ai nevoie de asa ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...
Salutare si la multi ani tuturor iubitorilor de vw, revin cu detalii legate de colaborarea cu Protos Alba Iulia, sunt foarte bucuros ca masina mea este reparata :icon_rendeer: si pot sa concluzionez ca desi firma este la inceput de drum am avut parte de o colaborare buna cu personalul Protos,acestia dand dovada de un bun profesionalism, tin sa le multumesc pentru serviciile oferite, in special domnului Adi Grosu.In concluzie, recomand cu placere Protos Alba Iulia. :Driver:

E normal sa dureze atat o lucrare atat de complexa, mai ales ca nu merg toate ca pe roti cand e vorba de o colaborare intre 3 parti - asigurator, proprietare masina si reparator. BTW, cine este Adi Grosu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Ieri am scos masina de la Protos Alba-iulia.Am optat pentru o reprezentanta VW deoarece a trebuit schimbata distributia si dupa ce m-am interesat inca la 2 service-uri bine cotate in zona am considerat ca fiind reprezentanta si lucrind cu piese de origine +dotari tehnice corespunzatoare ,voi fi multumit si v-a iesi o treaba buna la un pret acceptabil(masina fiind din 2003 am avut o reducere de pret la piese).Astfel,pentru kit distributie+pompa apa +curea alternator +1 burduf exterior planetara am platit 1.759,62 ron pret aprox. egal cu alt service autorizat daca montau tot piese originale. Acum nu am nici un motiv de nemultumire legat de partea tehnica, masina e OK dar,in ceea ce priveste garantia consider ca m-am inselat in alegerea mea pentru ca in momentul discutiei preliminare,mi s-a spus asa : garantie 2 ani sau 90.000 de km pentru distributie :in caz de defect transport pina in service si reparatie gratuita de oriunde. Cind sa iau masina mi se inmineaza factura care contine tarifele piesele etc. iar in partea de jos o mica adnotare cu asterisc: -piese de schimb originale si accesorii VW

-garantia se aplica conform legilor in vigoare.

Atit si nimic mai mult,desi eu ma asteptam la un document in care sa se regaseasca explicit ceea ce mi s-a spus impreuna cu termenul de garantie pe manopera asa cum am primit de la alte 'case' mai putin laudate.Ma 'umflu' un pic si mi se spune;pai garantia e scrisa pe verso-ul contractului de service,ala cu procesul verbal de predare a masinii in vederea reparatiei,noi nu dam altceva...Nu mai lungesc "nuvela' ,acolo scrie clar garantie pe 24 de luni pentru piese originale si acopera doar defecte de fabricatie si serviciile aferente lor.

Mentionez ca hotaritor in cazul meu in alegerea acestui service au fost pina la urma conditiile de garantie care dupa parerea mea nu s-au concretizat,ca nici pe mine nu ma "scot banii din casa' ca sa nu mai spun ca puteam face acelasi lucru cu piese originale la acelasi pret cu o garantie de 5 ani sau 60.000 km sau cu piese de producator la aprox.1.100 ron tot cu 5ani sau 60.000 km.

An concluzie eu zic ca sintagma "ATENTIE MARITA' isi merita toti banii pentru ca niciodata nu esti suficient de pregatit pentru ceea ce ti se pregateste...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la reprezentanta sunt costuri foarte mari, de la reclama luminoasa si pana la ultima carpa totul trebuie achitat de client ca doar nu pune patronul bani de la el, asa ca atentie la neatentie. preturile sunt mari si calitatea poate sa lase uneori de dorit. eu cand am fost acolo sa vad una alta cineva se plangea ca a vopsit, o masina cumparata tot de acolo cu ceva timp in urma, si ca acum se exfoliaza vopseaua. poate a fost un accident, insa nu stiu ce sa spun, cand mergi la reprezentanta vrei sa lasi masina pe maini nu bune ci superbune. bafta maxima in alegeri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

De curand am trait si eu o experienta nefericita cu firma Protos din Alba Iulia, reprezentanta VW. La recomandarea unui coleg am fost sa-mi fac o verificare generala a masinii, avand in vedere o oferta pe care o au periodic cei de la Protos. In afara de strict problemele pe care le-am mentionat eu ca le are sau cred eu ca le are masina, nu mi-au dat alte detalii, iar testul suprem de lipsa de respect, profesionalism si seriozitate a fost atunci cand mi s-a spus ca una din problemele mentionate de mine ar proveni de la o garnitura a pompei tendem care trebuie schimbata. Am cautat pe forum-uri detalii si am remarcat ca toate masinile cu probleme ale pompei tandem erau dotate cu motoare diesel, in timp ce a mea e 1.6 16v pe benzina. Am fost la alta reprezentanta, am vb cu alte persoane care au cunostinte tehnice si ..... VA LAS PE VOI SA JUDECATI CE FIRMA SERIOASA ANGAJEAZA PERSONAL INCOMPETENT, HOT SI MINCINOS.

P.S. Despre ce vorbesc exista scris negru pe alb, cu semnatura si stampila firmei (pentru sceptici).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Buna,

 

Cred ca e primul meu topic de cand sunt membru.

Nu megeti la Protos Alba Iulia. Cel putin nu pentru SERVICE.


Sunt groaznici. Despre mecanici nu stiu ce sa zic, dar despre Directorul de service, COSTA se numeste....deci tipul ala e sub orice critica.

Este un tip care face ce vrea cu masina ta si cu garantia ta si daca nu iti convine, e ambitioneaza sa iti arate ca el are dreptate si ca tu esti prost.

 

A vrut sa schimbe piese si sa faca manarii pe garantia mea, apoi mi-a trecut pe factura chestii care nici vorba sa le fi schimbat. Apoi vroia sa ma mai cheme inca odata in Alba Iulia in alta zi ca sa schimbe o piesa care nici macar nu era stricata, doar ca sa aibe el acoperire la prostiile pe care vroia sa le faca....

GROAZNIC.....un director de service si se preteaza la rahaturi de genul asta....



RUSINE Domnule Costa si RUSINE PROTOS ALBA IULIA ca aveti un astfel de angajat.


 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristiane ai luat masina de la ei!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,

 

Cred ca e primul meu topic de cand sunt membru.

 

...si ai inceput cu stangul. Daca dadeai un simplu "search", vedeai ca mai este un topic AICI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
cris_2ql4sql

Salut. Nu am luat-o de la ei, ci am luat-o din Belgia.
 

Isi chema tipul asta (COSTA -DIrector de Service) prietenii cu Tiguan ca sa le schimbe piesele pe asigurarea mea... (ma repet ca sa subliniez ce mizerii fac aia acolo)

 

 

Sorry ca am inceput cu stangul by the way. O sa am mai multa grija pe viitor. ;-)

Modificat de cris_2ql4sql
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salutare,

In Aprilie 2016 am cumparat un GOLF VI 2012 (adus din Germania).

Am vazut pe net ca VW Romania are un program de verificare gratuita (era o lista de verificari destul de mare) pt masinile second aduse din afara, dar fabricate pana in 2012. Am sunat la Protos, am facut programare, m-am prezentat la programare (toate bune si frumoase pana aici).

La Protos m-a intampinat responsabilul de service, i-am explicat pentru ce am venit si efectiv habar nu avea despre acel program VW Romania. Ma tot intreba daca vreau verificare primavara-vara, toamna-iarna, etc....

In final a trebuit sa intru de pe telefon pe site-ul VW sa-i arat despre ce e vorba. Tot nu s-a lamurit... dar a luat masina pt "verificari".

Dupa cateva ore de asteptat... a venit, mi-a dat o foaie scrisa la indigo pe care nu se intelegea absolut nimic din ce-a bifat sau din ce-a scris...si dadea sa plece. Vazand ca trebuie sa-l trag de limba, l-am intrebat cum se prezinta masina. A zis "e ok" si a plecat.

Pentru mine asta este o mare lipsa de profesionalism si de seriozitate. Din discutii ulterioare cu alte cunostinte, nimeni care stia despre Protos nu mi-a vorbit de bine despre ei.

Categoric niciodata nu voi mai calca pe la ei, nici macar pentru lucruri gratuite. Efectiv nu are rost sa-ti pierzi timpul ca sa-i vezi pe altii cum isi fac treaba cu sila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!