Jump to content

Compatibilitate jante-anvelope


Aditu
 Share

Postare recomandată

noobsound: ai scos roata si ai cautat pe interiorul jantei J-ul si nu este stantat? nu este pe interiorul unei spite ? ma mir

sa pui un 235 nu cred ca poate freca, dar mai mare daca vrei sa pui, ar fi bine sa bagi mana in jurul rotii si sa vezi cat loc mai este pana atinge de ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ adifox nu e problema de atins.. pe t4 merg si de 255 late si 18"

ce ma intrebam eu e sa nu arate cauciucul aiurea .. sa fie bombat mult peste geanta. Nu am cautat pe interiorul jentzii o sa ma uit maine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce nu pui 255/55/16 , ai doar 5mm mai mare garda la sol, iti pastrezi jantele originale, si eu zic ca nu st aiurea deoarece ai balon inalt si nu se prea observa

ca este mai ingusta janta.

apoi pretul cauciucurilor este mai mic pe dimensiunea asta max 500 lei.

eu am pus pe jante de 16 toli si 6,5J pe touran 225/55/16 si e ok(parchez linga bordura si nu mai frec cu janta).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am deja pe fata 225/55 r16 si pe spate 225/60 r16. Vroiam sa stiu doar daca pot pune ceva cauciucuri mai late pe jentzile actuale. In pozele de mai sus sunt 225/60 r 16

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca pui in loc de 225/60/16, cum am inteles ca ai pe spate, 255/55/16, atunci talonul anvelopei va fi cu 5mm mai mare, chiar daca e pe 55, si latimea va fi cu

30mm mai mare si nu va sta aiurea pe jantele actuale pentru ca talonul(balonul) este mare la 255/55/16, e de 140mm,comparativ cu cauciucul 195/65/15 care este de 127mm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

La masina din semnatura, vreau sa pun, dar numai pe spate 235*50*16.

A mai testat cineva anvelope cu aceasta latime ? Se pot monta fara sa atinga de amortizor, sau de aripa ?

Multumesc

Modificat de Rudy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare.Pentru ca mi s-au tocit anvelopele m-am hotarat sa le schimb si cu ocazia asta sa fac si un upgrade.As vrea sa iau unele mai late momentan am 195/65/15 si ma gandeam la 215/60/15 , am calculata si am vazut ca este diferenta f mica , la janta am 7j si din cate imi amintesc dim noii anvelope trebuie sa fie intre 7j si 8.5j sau noua deci este exact la limita.Credeti ca as avea probleme ma gandesc pe fata sa-mi atinga anvelopa la viraje mai stranse sau de aripa, ? et presupun ca nu conteaza in cazul acesta fiind montate pe aceeasi janta mi-ar da cu 10 mm mai mult spre aripa si 10 spre suspensie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut

Am si eu o intrebare: la masina din semnatura as putea pune jante aliaj de 17" 7,5J ET 32, echipate cu anvelope 225/45/17? Care ar fi factorii afectati de aceasta schimbare, in conditiile in care acum masina este cu echiparea standard 165/70/14 cu 5J banuiesc. Astept parerile voastre, multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pentru Marian 9N : Demaraj inrautatit, confort scazut, consum marit... Cu ce beneficiu? Imagine? Ca parere personala eu as fi dat niste bani in plus pe un motor mai puternic decat pe jante de 17. Jantele de 17 nu vor face din Polo de 1.2 vreo spaima a soselelor.

Presupun ca ai luat motorul de 1.2 pentru consum scazut. Cu jantele de 17 exact in consum vei lovi cel mai puternic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva daca jantele de pe Golf V sunt compatibile cu cele de pe Golf VI ?

Modificat de 10dennis
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna, as vrea sa pun avelope de iarna 185/65/15 ramase de la un logan pe jantele de tabla stock ET 35 de 15 al unui golf 4. Intrebarea mea este dacva aceste anvelope se potrivesc pe jantele de tabla fiind mai inguste decat cele de vara de 195/65/r15 care sunt acuma puse.

ms.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva daca jantele de pe Golf V sunt compatibile cu cele de pe Golf VI ?

Jantele de Golf 5 au distanta intre prezoane 5x112, daca Golf 6 are aceiasi distanta (si cred ca este aceiasi), nu vad de ce n-ar fi compatibile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut.O intrebare am si eu:daca janta de tabla originala de sharan are spec. 6Jx16H2 ET53 cu anvelope 195/60/16 eu pot sa pun jante de tabla cu spec. 6 1/2Jx16H2 ET50 pt anvelopele 195/60/16 ?

Adica sa pun mai late (6 1/2 in loc de 6) dar cu ET mai mic (50 in loc de 53).Merge?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Fac apel la generozitatea oricui e dispus sa imi imprumute pentru o jumatate de zi un set de roti 195 pe R15 pentru Bora mea. Ii dau la schimb un set de iarna de 205 pe R16 iar operatiunea de schimb o sa se intample frumos si rapid la mine in service. E nevoie pentru ITP. Nu stiu de ce n-au scris in carte si talon cu ce e incaltata cand am inmatriculat-o pentru ca RAR-ul l-am facut cu 205 pe R16 si de-atunci asa a ramas.

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Fac apel la generozitatea oricui e dispus sa imi imprumute pentru o jumatate de zi un set de roti 195 pe R15 pentru Bora mea. Ii dau la schimb un set de iarna de 205 pe R16 iar operatiunea de schimb o sa se intample frumos si rapid la mine in service. E nevoie pentru ITP. Nu stiu de ce n-au scris in carte si talon cu ce e incaltata cand am inmatriculat-o pentru ca RAR-ul l-am facut cu 205 pe R16 si de-atunci asa a ramas.

Multumesc anticipat.

Daca ai drum in Constanta te ajut cu cea mai mare placere, asta in cazul in care nu ai frica de politie si ai treaba prin oras

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru Cross-ul din semnatura... (sau http://vwforum.ro/index.php?showtopic=56570)

Are jante pe 17 (J 7.5 parca si ET 35) si anvelope 215/40 17" (J 7.5 parca si ET 35).

Pentru iarna as vrea niste jante pe 15, cu anvelopa de 185/60 15". Ce ET si J ar trebui sa aiba janta de 15?

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai drum in Constanta te ajut cu cea mai mare placere, asta in cazul in care nu ai frica de politie si ai treaba prin oras

Multumesc, daca as fi fost co-orasan cu tine eram un om fericit. Din pacate nu cred ca e intelept sa fac drumul pana acolo in momentul de fata. Sper ca ma poate ajuta cineva din Bucuresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna, as vrea sa pun avelope de iarna 185/65/15 ramase de la un logan pe jantele de tabla stock ET 35 de 15 al unui golf 4. Intrebarea mea este dacva aceste anvelope se potrivesc pe jantele de tabla fiind mai inguste decat cele de vara de 195/65/r15 care sunt acuma puse.

ms.

Ceva pareri? ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merg fara nci o problema,doar ca circumferinta rotii o sa scada putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merg fara nci o problema,doar ca circumferinta rotii o sa scada putin.

Si asta ar afecta ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salut

am niste jante tabla cu tot cu anvelope iarna(195/65/15) de mercedes clasa C 230 kompressor 1996-1998

sunt curios daca merg puse pe Golf 4??? se potrivesc la distanta intre prezoane, etc???

Modificat de 90G_O_L
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce cauciucuri as putea pune in locul celor de 170/80/14 ??

nu prea se gasesc acest model, se gasesc de 170/60/14 care arata ca niste coji de cartof pe golf...

exista ceva de genul 195/70/14 sau 195/75/14 ??

sau trebuie neaparat sa trec pe 15 16 inch ? (ceea ce nu e recomandat la un golf4 hatchback cu motor de 1.4)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Poti pune linistit dimensiunea de fabrica 195 / 65 R15.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!Nu ma pricep si va cer ajutorul.As vrea sa pun pe Passatul meu (3bg 2001 variant) jante de 16" de pe o Octavia 1.Intrebarea este daca se potrivesc (ma intereseaza in special prinderea).Orice sfat e bine-venit.

Atesez foto cu jantele.

Multumesc anticipat.

post-20287-1260659275_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!