Jump to content

Compatibilitate jante-anvelope


Aditu
 Share

Postare recomandată

Stock Tire - 215/35R18 >Search Tires Tire 1 - 215/30R19 >Search Tires Tire 2 - 205/30R19 >Search Tires

Section Width: 8.46 in 215 mm

Section Width: 8.46 in 215 mm

Section Width: 8.07 in 205 mm

Rim Diameter: 18 in 457.2 mm

Rim Diameter: 19 in 482.6 mm

Rim Diameter: 19 in 482.6 mm

Rim Width Range: 7 - 8.5 in

Rim Width Range: Unrecognized tire size.

Rim Width Range: Unrecognized tire size.

Overall Diameter: 23.92 in 607.56 mm

Overall Diameter: 24.07 in 611.37 mm

Overall Diameter: 23.84 in 605.53 mm

Sidewall Height: 2.96 in 75.184 mm

Sidewall Height: 2.53 in 64.262 mm

Sidewall Height: 2.42 in 61.468 mm

Radius: 11.96 in 303.78 mm

Radius: 12.03 in 305.56 mm

Radius: 11.92 in 302.76 mm

Circumference: 75.14 in 1908.5 mm

Circumference: 75.61 in 1920.4 mm

Circumference: 74.89 in 1902.2 mm

Revs per Mile: 869.5

Revs per Mile: 864.1

Revs per Mile: 872.4

Actual Speed: 60 mph 100 km/h

Speedometer1: 59.6 mph 99.3 km/h

Speedometer1: 60.2 mph 100. km/h

Speedometer Difference: - Speedometer Difference: 0.624% too slow Speedometer Difference: 0.333% too fast

Diameter Difference: - Diameter Difference: 0.63% Diameter Difference: 0.34%

ma indoiesc ca vei gasi pe undeva dimensiunile astea.

daca gasesti ceva, sunt 100% sigur ca nu vor putea sa ti le monteze pe janta la vulcanizare

Modificat de mmneg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa-mi montez niste cauciucuri de 205*60*16 pe Passat-ul din semnatura(dupa calculul facut exista o eroare de 2,82% fata de dimensiunea standard 195*65*15;parca vazusem pe undeva ca maxim admis ar fi 2,5%),as vrea sa-mi spuna cineva daca are montat pe Passat aceasta dimnensiune de cauciuc si daca ar fi vreo problema inafara de eroarea de vitezometru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare la toata lumea,

Am si eu niste nelamuriri: cat este normal garda la sol la un golf IV, si intre ce limite este admis sa o modificam(prin diferite metode aici intrand si schimbarea cauciucurilor) fara a afecta prea mult comportamentul masinii?

Salutare la toata lumea,

Am si eu niste nelamuriri: cat este normal garda la sol la un golf IV, si intre ce limite este admis sa o modificam(prin diferite metode aici intrand si schimbarea cauciucurilor) fara a afecta prea mult comportamentul masinii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scurt si la obiect?

Merg in loc de 205/55/15

195/65/15?

Se pot monta pe aceleasi jante?

Tnx mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu am jante pe 16 205/55 cu cauciucuri de vara si vreau sa pun pe ele cauciucuri de iarna pe 15 195/65. Se poate? Multumesc

Sarbatori fericite tuturor!!! :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@r&w cauciucuri pe 15'' poti pune doar daca ai jante de 15''. pentru jantele tale de 16'' trebuie sa pui cauciucuri pe 16'' :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@r&w cauciucuri pe 15'' poti pune doar daca ai jante de 15''. pentru jantele tale de 16'' trebuie sa pui cauciucuri pe 16'' :)

Ok, mersi, asa ma gandeam si eu dar nu eram sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Rog ajutot clujeni

Mai deunazi am picat ITP ul pt ca eu am anvelope de 165/70R13 si pe cartea de identit. la Golful meu 2 apare 155 sau 175/70R13. va rog cine imi poate imprumuta de 175 sau 155/70r13,dupa 5 ianuarie cand fac ITp ul din nou. Pt 24 ore va dau jantele si anvelopele mele,nu va costa nimic.Ofer 300mii de o bere...sunt in cluj.pt moderatori:am pus anuntul aici pt ca ,desi sunt inscris de peste un an pe site,nu mi se da dreptul sa deschid nici un new thread, degeaba am sesizat asta la n administratori pt ca nici unul nu si a facut timp sa mi raspunda.multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scurt si la obiect?

Merg in loc de 205/55/15

195/65/15?

Se pot monta pe aceleasi jante?

Tnx mult.

Fara probleme! :icon_thumright:

Defapt la Bora ta corect cred ca este 195/65 15", ia verifica in talonul masinii..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salutare,

vreau un sfat la urmatoarea problema :FABIA 1pe care o am a venit din fabrica cu jante de tabla cu urmatoarele dimensiuni-5j H2 ET 35/14 si cu cauciucuri 165/70/14. pt a nu schimba iarna cauciucurile de vara cu cele de iarna am gasit 4 jante tot de tabla dar cu dimensiunile :6j H2 ET 42/14.

pot monta cauciucurile 165/70/14 pe jantile 6j ?

daca nu de ce nu pot ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista o toleranta in care o anvelopa se poate incadra pe anumite dimensiuni de jante.Sint cataloage speciale cu aplicatii.

La tine 165/70/14 intra pe janta de la 4 la 5,5, unde 5 este dimensiunea optima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o intrebare , poate cam stupida , potrivesc jantele de pe o bora pe golf 4 ? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da :)

Au aceeasi prindere.

Mai cu seama sunt si pe aceeasi platforma tehnica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare nu stiu cat de bine se potriveste cu topicul respectiv, dar nu am gasit pe nicaieri sa citesc sa ma lamuresc.

De curand mi-am luat pentru masina din semnatura Jante Mak XLR Ice Black pe 17 cu latime de 8J si ET50. Intrebarea este pot sa pun pe jantele de pe fata anvelope 225/45/17 (am deja 2 anvelope cu aceste dimensiuni luate) si pe jantele de pe spate sa pun 235/45/17 ? O sa am probleme de genul sa atinga in aripile interioare sau ceva probleme de genul.

Intreb asta deoarece am gasit la cineva 2 anvelope cu aceste dimensiuni si ma tenteaza.

Astept sfaturi si nu vreau sa ma luati cu impresii ca nu e bine sa pui sh, sau sa pui dimensiune diferita fata 225, iar spate 235, ca am probleme cu rar datorita dimensiunii diferite, etc.

Ma intereseaza strict daca masina o sa se comporte diferit si daca ating.

Multumesc :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricite calcule ai face, nu ai cum sa-ti dai seama decit dupa ce le probezi(sa rulezi cu ele).

Asa in proportie de 90% pot sa-mi dau cu parerea ca nu ating.

235 nu este o dimensiune foarte lata pentru un Golf5, insa vei avea un talon mai mare pe spate decit pe fata si se apropie de aripa.

talon 101,25mm fata, 634mm diametrul fata

talon 105,75mm spate, 643mm diametrul spate

Masina o sa stea si mai ridicata de spate o idee, insesizabil zic eu!?

Modificat de VVV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aveti idee dc exista dimensiune mai mica de 35, ma refer la inaltimea anvelopei...(pt masinile de strada)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Sunt intr-o dilema si nu stiu ce sa fac asa ca va intreb pe voi ,am o oferta de a-mi schimba jantele Montreal II pe 16 cu Santa Monica pe 17,care ar fi avantajele si dezavantajele,un singur lucru stiu ca o sa arate demential dar...astept impresii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Avantaje:

-aspect

Dezavantaje:

-anvelope mai scumpe;

-suspensia mai rigida;

-consum mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va salut. Am la masina din semnatura umatoarele anvelope: 225/60 r16 sunt jeantele de fabrica de aliaj.

Desii am cautat pe janta un insemn sau ceva unde sa imi scrie " J " nu am gasit. As dorii sa montez si eu cauciucuri mai late pe spate ceva de genul 235 245 ..255 cred ca e mult prea lat. Cum pot sa aflu daca se potrivesc sau nu?

daca cumva ati avut careva dintre voi asemenea jante va rog sa ma ajutati.

2vl8iv5.jpg

2re2mgi.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate te ajuta putin daca te uiti prin The Wheel & Tire Bible si daca incerci diferite valori pe Miata.net Tire Size Calculator.

Oricum ar trebui gasi totusi J-ul, insa e sigur ca daca jantele au anvelope late de 225mm merg si anvelope de 235mm (/60/16 sau /55/16).

Ca opinie personala insa nu as creste greutatea rotilor si pata de contact pentru puterea si masa pe care le ai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vis-a-vis de o dicutie mai veche. Montarea de anvelope 185/60 14" pe jante de 5j (care au anvelope standard 165/70 14").

Am vazut un Polo 9N3 si cineva chiar ii montase anvelopele de mai sus pe jantele de 5J. Nu se remarca decat un pic de flancul anvelopei putin mai bombat dar in rest arata bine si nu parea ca ar fi pe cale sa faca probleme. Poate sa nu glisese in viraje pe acel flanc ma gandec, dar in rest parca as face si eu trecere asta fara sa imi mai iau jante de 6J (cele recomandate pt acest tip de anvelope).

Daca mai trec pe langa el ii fac si poze si le postez :blah_:

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi am observat o tendinta a acestui topic de a grupa intrebari fara raspuns, vin si eu cu urmatoarele intrebari:

- are cineva cauciucuri dimensiunea 205/60 R16 pe Golf IV ?

- care este ET minim pentru jante echipate cu cauciucuri 205/55 R16 (sau 205/60 R16, de ce nu ?) astfel incat sa nu atinga ?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o intrebare care poate isi gaseste raspuns: as vrea sa trec pe passatul din semnatura (care are si pachet drumuri grele deci a mai inaltat cu 2cm fata de normal) de la 215/55/16 la ceva gen: 225/55/17 sau chiar 235/55/17.

mai fac si incursiuni pe drumuri mai proaste si nu m-ar deranja sa am totusi:

- tractiune (as prefera latimea de 235, insemnand mai mult contact cu solul si stabilitate)

- cat si sa-mi pastrez talonul de 55 (relativ inalt pt 17") pentru a putea creste calitati de trecere (probabil mai castig 1 cm la garda la sol inlocuind 16 cu 17 fara sa modific talonul). merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!