Jump to content

Compatibilitate jante-anvelope


Aditu
 Share

Postare recomandată

sper sa postez unde trebuie ,am o problema , am cumparat niste jante ele erau de alfa romeo pt un golf 4 , le am pus am facut un drum jucat putin volanul si tragea dreapta nu foarte tare , ne am intors s a  uitat la ele si rotile de pe spate nu aveau un inel de reglaj sau de ghidaj numai retin exact cum se numeste am dat o tura merge nu mai joaca volanul dar am vazut acum ca trage putin dreapta si volanul sta foarte putin indreptat spre dreapta adica daca iau mana de pe volan usor usor se duce spre dreapta poate fi de la jante?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna seara , sunt nou pe acest forum , doresc si eu o informatie . In curand o sa intru in posesia noii skoda rapid cu motorul de la vw 1.6 tdi si ea vine echipata standard cu jante de aliaj dimensiunile 185/60 r 15. Credeti si daca este indicat sa pun 205/60 r 16? Observ ca in configurator au maxim 215/45 r16 si respectiv 215/40 r17 . Dar sunt constient ca rup masina cu o astfel de configuratie. Ma intereseaza sa pastrez balonul doar sa maresc diametrul dar nu stiu si nu ma pricep daca practic incape de la r15 la r16 .

Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu aa zice in cazul asta sa ramai la dimensiunea pe 15.

Talonul se masoara in % din latimea benzii de rulare, deci 60%x185 nu este egal cu 60%x205.

Pe langa faptul ca dimensiunea nu este legala pentru modelul tau, deci posibile probleme cu politia si la ITP vei avea si vitezometrul dereglat si cel mai probabil iti vor atinge caroseria intr-un loc sau altul.

Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca nici daca as pune macar 195 / 60 r15 in loc de 185/60 r15 nu ar fi nici o diferenta ma refer cat de cat la stabilitate? Sau daca se poate pune macar asa... Ma interesa pentru stabilitate iar r16 vroiam sa scot putin janta in evidenta mai mult ca ma bate gandul sa imi cumpar niste jante mai atragatoare si de firma ( gen dots, oz, bbs etc. ) dar o sa cumpar pe r15. Si ms frumos pentru sfaturi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La stabilitate nu, pentru ca pastrand acelasi talon si marind suprafata de rulare, peretele anvelopei devine si mai inalt, 195x60% > 185x60%.

Vei mai castiga ceva aderenta datorita suprafetei de rulare mai late.

Intreaba dealer-ul daca 195/55 R15 este dimensiune omologata pentru masina ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut baieti, doresc sa achizitionez si eu niste jante pentru passatul meu B6 dar documentandu-ma putin pe forum am observant ca parerile sunt impartite. Eu as dorii sa imi cumpar ceva pe 18" sa pot pune un 245/40/R18 dar multi spun ca nu e bine deloc si ca consuma mult si simti toate gropile etc. Daca as cumpara pe 17" as putea monta un 235/45/R17 dar nu s-ar mai vedea la fel de frumos janta mare balon mic. Sunt momentan indecis si astept parerea voastra sa ma pot decide.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumusete si confort nu prea se poate rezolva in cazul tau, doar un compromis si acela e 235/45/R17, destul pentru Passat , la drumurile noastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Cristian-Cosmin Alexandru

Salutare!!!Mi-am achizitionat de curand 4 jante de tabla 6Jx16H2 ET50 pentru masina mea din semnatura cu cauciucuri 205/55/r16.La iarna cand o sa le montez pe masina o sa am probleme???!!!Acm am citit si am vazut ca pentru masina mea trebuia 6,5Jx16 ET42 sau7Jx16 ET45.....Ce imi recomandati sa fac???Multumesc!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Bună, vă rog să-mi spuneți ce mărime sunt jantele de tablă la Audi A4 2007 B7. Vreau să cumpăr un set și nu știu mărimea lor (aceea cu 7j și et) să fie de R16.va rog dacă nu am postat unde trebuie să îmi mutați topicul. Va mulțumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am optiunea sa trec pt iarna aceasta la un set de roti 225/55/17 la passat cc. Problema este ca desi am in talon valori apropiate, respectiv 205/55/17, 235/45/17, 235/40/18, 

ar rezulta o diferenta de 5,5%, dimensiunile fiind incompatibile. Inafara de decalajul de vitezometru ( 95khm fata de 90 afisati, spre exemplu) pot aparea alte probleme? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut . Am cumpărat jante pe 16 care au pe ele cauciucuri 205/55/R16 pot pune pe aceleași janta cauciuc cu mărimile : 215/55R16?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, merg foarte bine iar pe passat se potrivesc mai bine cele de 215 55 R16 decat 205 55 R16 chiar daca amandoua dimensiunile sunt trecute in CIV

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 4 months later...

Ce parere aveti de 205/50/17 in loc de 225/45/17 pentru golf 5 ? Diferență de diametru este mica, 0.8%

Vreau sa trec la jante de 17 dar as vrea sa nu se ingreuneze prea rau directia, demarajul, etc..

Modificat de Adriannnnn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
RobertCostin

Salut, as vrea sa imi pun, pe un golf mkV 2008, niste jante noi de r16 6.5 J et46. Momentan am niste jante de otel 195/65/15 (standard de 6j et47)

Intrebarea mea este daca pot pune un set de anvelope de 225/55/16 la aceste jante pe 16; sunt prea largi/prea mari...sa gasesc ceva la 7j sau sa iau alte anvelope, ca sa mentin o stabilitate si sa raman in afara riscurilor.

ma gandeam la urmatoarele variante:

R16 6.5j cu 225/55

R16 6.5j cu 215/55

R16 7j cu 225/55

multumesc

 

Modificat de RobertCostin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

225/55/16 sunt prea mari pentru Golf 5, indiferent de janta. Fie 225/45 si jante 17, fie 205/55 R16. Nu se fac improvizatii.

Se adauga la inaltimea anvelopei, nu sunt omologate pentru Golf. Stabilitatea se traduce si intr-un talon al anvelopei mai redus.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Buna seara am un Seat Leon FR diesel din 2008 si se potrivesc pe el urm tipuri de jante:

7.5 J ET 51 - 18 INCH

7 J - ET 54  - 17 INCH

6.5 J -ET 50-16 INCH.

Intrebare pot pune 6 J - ET 53 -16 inch?o atinge?e cu 3 mm mai intrata fata se cea originala pe 16.

Credeti ca pe janta de 6 J pot pune205x55x16?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

pentru polo jantele au prindere 5x100 . pot sa cumpar janta slim de opel 5x100 pentru rezerva? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, am montat rotile de iarna OEM, care sunt pe 16 si deja mi se pare ca masina arata ca o trotineta, ma gandesc sa pun niste flanse distantiere, si am gasit 2 variante de 15mm si de 25mm ( https://www.bestride.ro/street-ro/flanse-distantiere-roti/volkswagen-152402848 ) Ce parere aveti, e mult 25mm?IMG_0637.JPG.b81a49dec438562146a2ed5a5d427a51.thumb.JPG.03f360fe4f5cd75b0e603b424b4713ad.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

235 45 17 pot monta pe jante de cc st moritz 6.5j ? et 39.

Mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
silviumingireanu

Salut! 

De putin timp sunt fericitul posesor al unui VW Passat B7 2011 (s-h, se intelege). Am cumparat masina cu anvelope de vara 225/45 r17. Vreau sa imi iau anvelope de iarna, si dupa cum probabil stie toata lumea dimensiunile trecute in CIV sunt: 195/60 R16 93V sau 205/55 R16 94V; mai jos la modificari ce nu afecteaza performantele........, sunt trecute alte doua dimensiuni (nu stiu de ce) 215/55 R16 93V si 205/50 R17 93V. Daca are cineva timp si disponibilitatea necesara sa ma scoata din ceata, as vrea sa stiu daca: pot fi amendat, sau, mai rau sa imi fie retinut certificatul pentru ca circul cu aceste anvelope de vara, si ce dimensiuni de anvelope de iarna recomandati, si pe ce jante (de tabla m-am gandit eu). 

Multumesc!

Modificat de silviumingireanu
greseala de scriere
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut ,pentru masina ta din mai multe surse poti pune R16 sau R17 . Pentru iarna ar fi ok anvelope cu dimensiune clasica 205/55 R16 de un producator cunoscut , care pot fi puse pe jante de tabla 6.5Jx16 ET42 sau 7Jx16 ET45. Daca vrei mai multe informatii (aici) . Ai grija la jantele cu ET 50 nu sunt compatibile pe passat.

Problema cu 225/45 r17 nu sunt trecute pentru masina ta , ai alte dimensiuni pentru R17 .Tehnic vorbind da poti sa ai probleme cu dimensiunea asta , dar avand in vedere ca masina are R17 nu bate la ochi , doar daca prinzi control RAR care sa verifice la sange.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

Am un Karoq 1.5 si vreau sa stiu unde gasesc ce anvelope se potrivesc cu jantele....in momentul de fata are 215/55/R17, si vreau sa stiu daca pentru iarna pot sa iau un R16 pe aceleasi jante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Informatiile le gasesti in cartea de identitate a masinii tale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!