Jump to content

Praguri Gti


Dudu
 Share

Postare recomandată

  • Administrator

Vreau sa-mi pun praguri de GTI pe al meu GT pentru ca imi pare ca vin mirobolant...

Pragurile le vreau in "plastic", adica nu vor fi vopsite in culoarea caroseriei deoarece mi se pare ca unesc f bine fustele inferioare (tot in "plastic")

Problema este ca trebuie sa dau gauri (parca vreo 6) in pragurile masinii pt prinderea lor... asta conform ETKA...

Intrebarea (si dilema) mea este: oare renteaza? cum se vor mentine aceste gauri in timp?

Sfaturi?

Modificat de dudu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 207
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Dudu

    28

  • nnw

    12

  • sebip

    10

  • ciupi_bc

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu zic ca nu renteaza deoarece dupa gaurire chiar daca vopsesti zona respectiva riscul aparitiei ruginei este foarte mare .. spun asta pentru ca lucrez intr-un domeniu care are de a face cu tot ce inseamna piese de caroserie in vehicul si in general in locurile in care se prind anumite componente exteroare se prefera a se face gaurile inca din ambutisare pentru ca apoi caroseria sa treaca prin toate procesele de vopsitorie si cel mai important sa treaca prin baia catalitica ( cataforeza ) pentru a reduce la minim sansele de aparitie a ruginii ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar totusi daca te gandesti la faptul ca nu vei tine masina pana la '''adanci batraneti''' eu zic ca merita pentru a-ti satisface moftul.Si eu eram decis sa fac asa ceva tinand cont ca am distrus vopseaua de pe praguri odata din cauza vopselei de marcaj proaspata..nu exista nici un fel de avertizare.Le-am revopsit si totul a fost in regula.

Deci in concluzie daca gandesti din primsa faptului cu nu vei tine masina o vesnicie eu zic ca in 2-3-4 ani nu are cum sa rugineasca :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

nici eu nu cred ca se poate intampla atat de repede chestia asta...

La prima mea dacie, am avut praguri "originale" iar dupa un timp, le-am inlocuit cu unele din fibra de sticla... cand le-am dat pe primele jos am descoperit cu maare satisfactie stare f buna in care se gasea pragul caroserie... si nicicand pragul de plastic nu fusese lipit etans de caroserie...

Tichigeria spune ca dom'le, nu prea se dau gauri in masina, dar daca vrei, o facem si p-asta :icon_thumright:

Sambata fac revizia si ma mai sfatuiesc cu cei de acolo :rolleyes:

Modificat de dudu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu cred ca se dau gauri.. cel putin asa mi-a zis vlad.. acum nu stiu care e realitatea. Insa masina arata super bine cu ele :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

rugaminte:

am si eu nevoie de un VIN de la un GTI in 4/5 usi pentru a comanda pragurile... vreau sa le dau astazi si nu am acces la etka sau altceva iar oamenii imi cer un vin...

thx!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...Roadrunner...

Esti sigur ca este necesara gaurirea pragurilor ?

Eu as zice ca pragurile vin montate pe niste sine, ce, la rindul lor sunt "lipite" de prag.

Suruburi nu ai decit in capete la pasajele rotilor.

Cel putin la Polo GTI asta e, si pragurile arata cam la fel :D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si chiar daca dai gauri, nu te opreste nimeni sa dai cu putina vopsea sau teroson pe margine ca sa n-ai probleme. E vorba doar de o pensula de pictura ca sa ajungi si la interior si putina vopsea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pot monta si fara gauri

exista adeziv pentru asa ceva

cauta la cei care vand kituri de caroserie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

am discutat astazi din nou la service... voi incerca in prima faza fixarea pragurilor cu un dublu-adeziv / mastic ceva, fara sa comand intreg kitul de prindere (ceea ce implica gauri). Din pacate nu-mi va veni pana sambata cand fac revizia ceea ce inseamna ca voi mai avea de asteptat un pic..

Netflow m-a ajutat spunandu-mi ca tot la ei le-a pus si el si ca nu au dat gauri... thx, btw :D

Singura problema pe care o vad este ca Netflow are 2usi iar eu 4 si mi-e teama sa nu tina - dat fiind ca-s mai lungi si automat suprafata de fixare mai pare...

Voi vedea

Modificat de dudu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca pragurile difera in lungime intre 2 usi si 4 usi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pragurile difera intre 2 si 4 usi ca si cod, insa nu ca lungime.. masina e la fel.. ca doar aia in 2 usi nu e mai mica :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

ete ca nu m-am gandit la asta :P ...atunci sunt sanse sa o rezolv asa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dudu Pt simplul fapt ca sunt de aceeasi lungime nu inseamana ca sunt la fel. Se poate ca in partea din spate sa difere (la cea cu 2-usi sa fie mai mare ridicatura, pt ca la 4 usi mai trebuie sa incapa si portiera)

Modificat de rex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

da, este corect ce spui... insa eu ma gandeam initial ca este o diferenta de lungime intre ele... la asta ma refeream

diferentele sunt (cred) la arcul aripii spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pana la urma le iei si le montezi, zi-mi si mie cat te costa si cat dureaza pana vin... Cred ca totusi merita si vopsite...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Rezolvat astazi micuta problema ce nu-mi dadea pace... foarte elegant, cu mastic si doua prinderi finute in aparatorile de noroi...

Rezultatul excelent... voi vedea in timp, insa ma indoiesc ca voi avea probleme mari

nnw, pragurile sunt in jur de 300 ron doar partea exterioara... kitul pt GTI vine si cu niste prinderi, suruburi si nituri deoarece GTI-ul are toate gaurile date :huh: insa eu am luat doar pragurile in sine

Manopera a fost negociata insa se pun relativ usurel si se asteapta un pic sa se usuce masticul ala.. nu e rocket science

Vin cam intr-o saptamana de la comanda insa din cate imi aduc aminte, cele ce urmeaza a fi vopsite vin cu un primer gata aplicat, deci sunt pe alt cod... vorbeste la un dealer si te lamuresti 100%

LE: sigur vin si pozele... asap

Modificat de dudu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dudu poate poti sa pui si niste poze sa vedem cum arata Zuza cu noul gadget! :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da ar fi binevenite niste poze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

uitati ceva rapid, asa, la botu' calului :D

dudu likes it! :D

post-3944-1204657151_thumb.jpg

post-3944-1204657163_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata excelent... stiu ca ti le doreai. Felicitari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:P ...arata cumva acuma...felicitari ca ai ales ceva origi si nu fibrutze!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vin superbine! Operatiunea se afla si pe lista mea, numai de as avea timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata foarte bine.Felicitari :blink: :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata foarte bine cu pragurile de GTI. Asa are continuitate masina (fusta fata se continua cu pragurile si apoi fusta spate).

Foarte frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!