Jump to content

Trepidatii Aparute Dupa Turatii Mari


BogdanChipaila
 Share

Postare recomandată

Salut, am ceva probleme cu trepidatii ale masinii. Asta am observat inca de cand am venit cu ea in tara( sf lui Septembrie) insa atunci nu i-am adt atentie, s-a repetat cam la interval de o luna si acum iar.

Am observat ca apar aceste trepidatii atunci cand merg la turatii ridicate. Ce inseamna asta?... pai se mai intampla sa ma mai iau cu baietii rai*** prin Bucuresti si urc in 3500- 4000 ture se duce "mititica" nu "maraie" insa am observat ca tremura la relanti cand opresc la semafor. Explicatii plauzibile?!??

Mai are cineva problema asemanatoare? A avut cineva asa problema?

***baieti rai = nesimtiti

Am cautat raspuns aici pe forum inainte sa postez dat tot ce am citit nu seamana cu ce am eu.

Pt. moderatori: Va rog sa credeti ca am cautat inainte sa postez dar nu am gasit raspuns.

Multumesc anticipat.

Modificat de BogdanChipaila
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ciao

Nu stiu de unde ti se trage, scoate fum in momentele cand trepideaza?

Poate ar merita sa faci o curatare a injectoarelor, exista un aparat pentru asa ceva produs de Wynns, tot ei fac si solutia de curatat(in Romania wynns e distribuit de Autonet asa ca probabil ca la ei in service gasesti scula)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BogdanChipaila, te cred ca ai cautat dar cred ca se cuvine sa fac niste precizari privind aceasta cautare. Nu va asteptati ca prin cautare sa gasiti pe cineva care sa aiba problema IDENTICA cu a voastra (in general vorbesc). Este putin probabil sa gasesti pe cineva cu aceeasi masina, acelasi motor si exact aceeasi problema...adica sa iti trepideze dupa ce o turezi mai tare sau ceva de genul asta. Cand spunem noi sa cautati daca problema s-a discutat, ne referim la cautarea unor probleme similare in sensul ca subiectul "tremurat la relanti" s-a tot discutat si chiar daca sunt anumite diferente fata de problema ta, cauzele pot fi aceleasi sau o parte din ele. Am stat un pic si am cautat si am gasit urmatoarele topic-uri:

http://vwforum.ro/index.php?showto...epidat++relanti

http://vwforum.ro/index.php?showto...epidat++relanti

http://vwforum.ro/index.php?showto...epidat++relanti

Poti sa mai cauti si tu si sa postezi problema intr-un topic dintr-o arie de discutii generale in care se vorbeste de trepidatiile astea. Si eu am trepidatii la relanti si stiu ca am postat la un moment dat intr-un astfel de topic (nu mai stiu din pacate in care pt ca a fost mai de mult). Cauzele pentru acest fenomen (tremuratul) pot fi multe si pleaca de la calitatea motorinei si pana la probleme legate de injectoare, tampoanele de la motor, anumiti consumatori si asa mai departe. Ai putea incerca sa verifici unele din aceste posibile cauze si sa postezi in cazul in care nu se rezolva. Deocamdata las topicul tau aici, dar as prefera sa gasesti un topic care se apropie de problema ta si sa il mut acolo. Este mai bine pentru toata lumea pt ca astfel tinem informatiile centralizat si mai usor de gasit pentru alti membrii cu probleme similare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact aceasi problema am avut-o si eu. Uneori trepideaza la relanti, la semafoare, mai ales dupa ce am dat blana pe distante scurte in oras! Este de la injectoarele murdare. Am folosit solutia din cutie galbena, de la Wynns , care se pune in filtru de motorina si a dat rezultate imediat! Nu a mai tremurat timp de 2 luni. A inceput din nou sa apara fenomenul si voi repeta operatia! Iti recomand solutia respectiva, exista si poze aici pe forum cu ambalajul! Marca Wynn's !

Modificat de Leo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, sper sa fie doar un injector murdar si atat. :rolleyes: Am inteles ca poate fii chiar volant insa trepidatiile tre' sa fie mai dese indiferent de cat de cald sau rece este motorul :D.

Am sa merg la mecanic pt. o diagnosticare (am facut un test cu vagcom-ul dar nimic) si merg cu gandul sa nu fie nici injector terminat si nici volant ;) :icon_cry:

Am sa va tin la curent, am sa va zic ce am rezolvat ... ca din cate am vazut eu sunteti foarte multi care va confruntati cu aceasta problema. Cel mai des am intalnit la cei ce au vw ....

Salut si mult noroc! Promit sa revin.

Modificat de BogdanChipaila
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema injectoarelor provine din faptul ca motorina e foarte proasta la noi in tara, eu curat injectoarele la fiecare schimb de ulei(10.000 km), de asemenea un alt factor important este uleiul si la cat anume se schimba(si el e afectat de calitatea combustibilului), mai ales in conditiile unei utilizari preponderent urbane(cand vi se spune ca uleiul trebuie schimbat la x km, ganditiva ca motorul merge mult in gol). Va recomand cu caldura curatarea injectoarelor cu aparate profesionale... preventiv, nu asteptati sa aveti probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Scorpion te rog zi ce inseamna aparate profi, cumva cele cu ultrasunete ?!

Am un prieten cu un A4 motor AWX 131CP si curios ca la el incepe sa tremure tot mai tare cu cat e motorul mai cald (la 90 grade tremura tare), bineinteles nu este ceva regulat.

Daca ai probleme cu injectoarele la VAG-COM iti dai seama acolo unde scrie cantitate injectata/injector si daca nu se incadreaza in parametrii inseamna ca sunt probleme ?

Daca cunoasteti careva un service prin Cluj, Brasov, zona TgM unde curata injectoare va rog sa imi ziceti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu ultrasunete se curata doar injectoarele de pe benzinare.

La motorina singura solutie cunoascuta de mine este schimbarea injectorului cu unul nou .

Restul sunt mici prelungiri a vietii injectorului ....pana cade saracul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciao

E vorba de curatare cu o solutie speciala (si solutia si aparatul sant produse de Wynns). Desigur acesta operatie poate doar sa inlature depunerile, trebuie avut in vedere ca injectoarele sant considerate oarecum "consumabile", deci e normal sa se defecteze. Inainte de toate cauta un mecanic priceput in interpretarea infomatiilor rezultate din diagnoza, daca e problema cu un injector nu inseamna neaparat ca el trebuie schimbat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si io o problema cu un injector la AWX.ul meu de 131 CP...am valoare mare la injector...+1.8 si am si variatii de turatii...am schimbat garniturile de la injectoare si tot la fel face...acuma nu stiu ce sa mai fac pentru ca am posibilitatea de al schimba ...pretul este de 1800 ron cu piesa la schimb...aveti ceva pareri???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BogdanChipaila

Salut,

Am promis ca revin si am revenit. Problema este destul de complexa, adica, injectoarele asa cum s-a spus mai sus nu se pot curata decat cu aditivi solutii speciale si recomandat este winn's, daca nu, schimbi cu 300-400 euro bucata.

Am incercat solutia de la winn's si a dat roade, adica dupa ce am pus un flacon in rezervorul ce nu trebuie sa aiba mai putin de 50 l de motorina... s-a simtit o ameliorare. Au disparut trepidatiile mari pe care le aveam dupa turatii ceva mai ridicate. Deci solutia a lucrat si am sa mai pun un urmatoarea saptamana.

Motorina prosta!!!!!!!!!!! de la Petrom ma terminat!!!!!!!!

Bun, sa revin. Am constatat ca trepidatii mici am si eu cand se incalzeste motorul si credeti-ma ca sunt f. foarte multi cu aceeasi problema chiar si la passat si golf se intalnesc. Mai caut si poate ii dau de cap si cu asta( m-am linistit deocamdata).

Punctul 2 este cu oscilatia la turometru, pe care am avut-o si eu si am rezolvat-o cu schimbarea sondei(senzorului) de temp 50 lei piesa+ garnitura.

Bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BogdanChipaila

Vesti foarte proaste pt. mine :rolleyes: :)) :D ..... Au reaparut trepidatiile alea MARI si nu s-au mai domolit tot drumul de la Predeal la Bucuresti, chiar daca am mai si oprit pt. putin timp.

Am sa merg iar in service saptamana ce urmeaza... nu stiu ce sa mai zic. :(

Modificat de BogdanChipaila
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BogdanChipaila

Gata... decizie finala... volant este dusa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
BogdanChipaila

Surpriza ... Super super tare .. am ajuns in service la mecanicul meu care se pare este cel mai serios personaj intalnit pana acum.... imi da jos ambreiajul dus si ajunge la volant care este in perfecta stare de functionare ... ura ... ura.

Concluzie primara, mecanicul meu baiat serios si priceput pt. ca nu s-a hazardat asa cum au facut-o altii care mi-au impuiat capul cu prostii!

volant este ok si nu de la ea sunt trepidatiile( cu ocazia asta am aflat toate variantele pt. o volant dusa un punct la experienta). :)

Urmeaza sa ajungem la concluzia finala, voi revenii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
BogdanChipaila

Concluzia este unul dintre tampoanele de sustinere ale cutiei de viteze. Am scapat si sper pt. multa vreme de acum inainte. :vaidecapulmeu: Chiar am fost mahnit, recunosc, sa am probleme cu ea asa de repede tinand cont ca este Audi, ca nu are f. multi ani si km. Mi-am dorit mult un Audi si de aceea dezamagirea a fost accentuata.. Dar tot raul spre bine, acum ca m-am linistit am revenit la sentimentele placute ce le aveam fata de aceasta masina.

Bafta tuturor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am observat si eu acele trepidatii care apar dupa o "forja" a motorului, adica dupa ce se incalzeste mai tare.

Bogdan, daca problema e acel tampon, cum de apar trepidatiile doar dupa ce mergi mai tare cu ea? De ce nu trepideaza si cand e motorul rece? Care e legatura? Ai alta turatie de ralanti la rece si la cald?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BogdanChipaila

"Ai alta turatie de ralanti la rece si la cald?"

In mod normal, nu. Pai eu am trepidatii si la rece si la cald, cei drept cand motorul incepe sa se incalzesca sau sa urc in turatii se intetesc. Eu iti propun sa mergi in service si sa-i pui sa se uite in mod expres la acele tampoane.

Observatie: Nu trebuie sa fie zdrelite, franjuri pot fi doar coapte si este deajuns.

Bafta! si astept sa vad ce ai rezolvat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema asta o am si eu ,la motor cald cand opresc (pe liber) , trepideaza 2-4 secunde,insa la opriri cu ambreiajul calcat acest fenomen nu se manifesta.Am schimbat volant pe garantie insa fara rezultate.Pbv1 nu poate diagnostica aceasta anomalie .La tine trepidatiile cat tineau?

Modificat de audi26
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BogdanChipaila

Trepidatiile tineau atat cat motorul functiona si era la relanti, inj mers nu se simteau. Mecanicul meu spune, ca este posibil si de la ambreiaj sa simti oarece trepidatii. Verifiva si ambreiajul ... tine sus ? este tare? daca are rulmentul spart se poate...

Incerarca sa verifici tampoanele de la cutia de viteze... Este unul dintre putinele sfaturi pe care pot sa le dau. :(

Modificat de BogdanChipaila
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
robert_pantelimon

salut mar ineresa si pe mine unde gasesc solutia asta de curatat?mersi :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...
pasca cristi 38

am avut o problema asematoare si dupa curatarea clapetei de aer au disparut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salutare! As vrea sa te rog, BogdanChipaila, sa-mi spui si mie unde ai intalnit acel mecanic bun, fiindca si eu am o problema cu trepidatiile , in sarcina si tare as avea nevoie de un mecanic priceput. Multumesc mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca-ti va raspunde curand vazand ca este "inactiv" din aprilie ,mai bine te uiti in aria "prestari servicii" .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

rog si eu ajutor ca tot am citit peste tot fel si fel de chestii dar inca nu am dat oarecum de altu care sa aiba aceas problema ca si mine(doar asa anumite chestii)

la un a4 b7 din 2006 cod blb 2000 tdi trepidatii la relantiu(cateodata zici ca are suportul de motor rupt...se misca serios toata masina)si in general mai ales in forta cand o calci de la 1300 pe la 2300 sa zic asa +  sau -...

verificat injectoare sunt ok

unde sa incep,ce sa caut?

citeam si de volant,eu as exclude ca si in relantiu fara sa fie in viteza face,si la acceleratie in gol,iar daca stai la toba in spate parca da rateu,nu se alimenteaz bine,nu merge rotund....

 

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!