Jump to content

Consum (Tiguan 5N & 5N2)


Andy_B
 Share

Postare recomandată

Daca vorbim de Bucuresti, cel mai bine ar fi sa masuram consumul in L/H, ca la vapoare :blah:. Nu cred ca Bucurestiul poate fi un etalon, poate sa zicem in timpul sarbatorilor cind te mai poti deplasa.

consumul la mine sta cam asa: afara oras: 7.5 - 8.5

mixt:9.5

oras: 10.5 - 14 pina la infinit ......

am vazut si consum de 30l/100km pe distante de 3 km in Bucuresti, doar in viteaza 1.

as vrea sa fac o comparatie, pe acelasi traseu mixt (la aceleasi ore in timpul zilei), Tiguan 1.4: 9.5 , Passat 2.0 TDI 140 CP: 8.5 , Golf 1.9 TDI 105 CP: 8

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

ce consum de recesiune, domnilor!

beton!

si motoare cu litraje mici (impozit redus) si putere mare (TFSI e super tare).

foarte frumos.

eu reusesc sa obtin sub 7% numai daca merg constant cu 60kmh intr-a 4-a si cobor o panta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cutie automata (v. profil):

- drum zilnic dus-intors Polivalenta-Baneasa, dimineata si seara, medie pe ultimii 3000km, 11,9%

- constant extraurban (tempomat): 100 km/h - consum instant 6%, 200km/h = consum instant 14%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Efectele crizei sunt in anumite cazuri benefice :blah:. Bucurestiul s-a mai eliberat in ultima vreme si asta se vede si la consum. Fata de 11,4% pe care nu reuseam sa-l scad sub nici-o forma, acum am ajuns la 10,6 %. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comparatie Tiguan 1.4TSI - 2.0TDI aceleasi conditii de trafic.

- autonomie: 1.4TSI - 450 KM / 2.0TDI - 800 KM

- consum mediu: 14.TSI - 10.5 l/100km / 2.0TDI - 7.2l/100km

- consum afara din oras: 1.4TSI - 8.5l/100km / 2.0TDI - 6.7l/100km (instantaneu: 1.4TSI - 7 - 10l/100km / 2.0 TDI - 5.5 - 8l/100km pe diferite portiuni de drum)

- consum oras (resetat computerul dupa plecare de pe loc): 1.4TSI - 14l/100km / 2.0TDI - 10.5l/100km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tiguan 2.0 TDI Tiptronic, 179 CP - 400Nm (in urma remaparii), 6500 km, consum mediu 7.7 litri/100 km. Asta in conditiile in care aproximativ 70% a fost parcurs extraurban. Nici o problema cu exceptia senzorului centurii de siguranta a soferului (schimbat in garantie). Motorul este din ce in ce mai vioi. Una peste alta, o masina corecta din toate punctele de vedere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Tiguan 2.0 TSI 170 CP

Luat la test drive o zi intreaga.

Pe centura:13,3% cu mers forjat.

in Bucuresti: 20% forjat, buton sport, plecari la blana schimbat la 6500 turatii, bineinteles unde se putea; in rest stat la coada la semafoare si dupa handicapati in trafic.

minim 18% mers lejer cu copilashul in masina

E PREA MULT !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tiguan 2.0 TSI 170 CP

Luat la test drive o zi intreaga.

Pe centura:13,3% cu mers forjat.

in Bucuresti: 20% forjat, buton sport, plecari la blana schimbat la 6500 turatii, bineinteles unde se putea; in rest stat la coada la semafoare si dupa handicapati in trafic.

minim 18% mers lejer cu copilashul in masina

E PREA MULT !

In regimul asta de mers care masina din segment nu ar consuma cam pe acolo?

Al meu nu depaeste 9% in oras.

Bine, nici nu plec cu 6500rpm(e drept n-am fost fugarit de racheti si e masina mea :rolleyes: )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt 2 motorizari diferite, deci mere cu pere :icon_thumright:

consumul meu este intre 9 si 12 in oras, afara ajungand pe la 6.8 in regim lejer. media2 pe BC este 10 in acest moment

ps. tocmai am avut plin de la OMV si se duce muuuult mai repede ca cea de la Petrom

ps.2 @ snakebyte: nici nu ai putea sa pleci cu 6500 rpm la motorul diesel (nic macar nu ai atatia rpm in bord)

Modificat de piratu'
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Treaba e ca dupa ce mi-am facut nebunia in prima jumatate a zilei...deci talpa tare si altele :offtopic: in a doua parte eram cu copchilul in masina si deci am mers...normal...

Nu a coborat sub 18%

TOT e mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Am acelasi motor pe o masina cu 200 kg mai putin si crede-ma ca nu am ajuns niciodata la cifrele alea, nici in cele mai cumplite urgii bucurestene sau in forja a mai rea...

E drept, e alta masina, diferenta de greutate poate conta... insa nu chiar atat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tiguan 2.0 TSI 170 CP

Luat la test drive o zi intreaga.

Pe centura:13,3% cu mers forjat.

in Bucuresti: 20% forjat, buton sport, plecari la blana schimbat la 6500 turatii, bineinteles unde se putea; in rest stat la coada la semafoare si dupa handicapati in trafic.

minim 18% mers lejer cu copilashul in masina

E PREA MULT !

Salut.

Am acelasi model de Tiguan ca si tine (2.0 TSI 170 CP) si ma dispera si pe mine consumul.

In Bucuresti am urmatorul consum:

1. fara trafic cu oprire la semafoare (noaptea): 12%

2. trafic moderat + semafoare: 17%-18%

3. bara la bara (semafoarele nici nu mai conteaza): 20%-22%

In afara orasului:

1. mers batraneste (fara accelerare/franare continuu, cu exceptia depasirilor) si cu viteza medie de 130 km/h: 9%-9.5%

2. mers sportiv cu viteza intre 140-160 km/h: 12%-12.5%

Ai incercat sa vorbesti cu cei de la reprezentanta? Pe mine m-au flituit; mi-au spus ca atunci cand mi-am cumparat

masina puternica trebuia sa ma astept la un asemenea consum! Ce scrie in carte este scos din testele pe tambure. Cam nesimtiti.

Inca o chestie deranjanta: pe la 9500-10000 km motorul a inceput sa faca un zgomt cam aiurea. Tremura si face ca un diesel.

Cei de la reprezentanta (din nou) mi-au spus ca nu e nimic si ca motoarele TSI sunt mai zgomotoase (ca parca pana atunci

nu fusese TSI) iar cata vreme nici un bec nu se aprinde in bord sa nu ma mai dic la ei. Chestia cea mai tare o sa fie ca

dupa ce iese din garantie o sa-mi spuna ca TREBUIE reparat mai stiu eu ce pe la motor; parca vad!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La aceeasi motorizare, cam la fel imi consuma si mie. Cu specificatia ca afara la viteze de 150-160 nu ia mai mult de 10-10,5.

Ce am constatat este o diferenta cam de 10 - 12% in minus fata de consumul afisat de computerul de bord. Asta cuantificat dupa vreo trei plinuri succesive, cu mers mixt cam la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa 4500 km am constatat prima scadere a consumului

cred ca asta e de fapt si de aici nu o sa mai scada.

am mers de la focsani la buzau....viteze intre 100 si 140 in afara localitatii si 50 prin localitati, ca sunt cam multe camere

la buzau am vazut ca pe aceasta distanta consumul era de 7,5

consumul general e de 10,4 pe 2000 km

iar la relanti imi arata 0,6 si uneori cand motorul e bine incalzit imi arata si 0,5

in prima mie de km imi arata 1,1 la relanti iar celelale consumuri ma disperau.

acu parca am mai venit de acasa......1,4tsi 4motion....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La aceeasi motorizare, cam la fel imi consuma si mie. Cu specificatia ca afara la viteze de 150-160 nu ia mai mult de 10-10,5.

Ce am constatat este o diferenta cam de 10 - 12% in minus fata de consumul afisat de computerul de bord. Asta cuantificat dupa vreo trei plinuri succesive, cu mers mixt cam la fel.

Deci practic ar trebui sa ma linistesc si sa accept realitatea. Ceea ce spuneau ei in fisa tehnica (7.1 / 8.9 / 12.1 - extraurban/mixt/urban) sunt

doar minciuni gogonate pentru marketing.

O singura intrebare mai am: sunetul motorului este uniform? La mine se aude cam ca un diesel si uneori mai are cate un tremurat. Parca ar da

rateuri, dar de o durata extrem de scurta. Din pacate cum sunt paranoic nu pot sa nu le observ. :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e posibil sa faca asa de la turbina;

dar e posibil sa ti se para si sa fie zgomotul normal; pana nu vede cineva avizat, nu ai ce concluzie trage;

masina e foarte zgomotoasa la exterior mai ales daca "dai talpa"; turbina urla destul de tare; apoi gazele care se acumuleaza trebuie sa si iasa, iar zgomotul respectiv si eventualele zdruncinaturi pot sa fie tocmai aceasta latenta a evacuarii gazelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci practic ar trebui sa ma linistesc si sa accept realitatea. Ceea ce spuneau ei in fisa tehnica (7.1 / 8.9 / 12.1 - extraurban/mixt/urban) sunt

doar minciuni gogonate pentru marketing.

O singura intrebare mai am: sunetul motorului este uniform? La mine se aude cam ca un diesel si uneori mai are cate un tremurat. Parca ar da

rateuri, dar de o durata extrem de scurta. Din pacate cum sunt paranoic nu pot sa nu le observ. :D

aceste rateuri le observi la turatii mari sau la orice accelerare ? incearca intre 4000 - 5000 ture cu accelerari bruste si frinari sa vezi daca iti face. zgomotul este de disel dar putin mai ascutit. un disel pe benzina :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceste rateuri le observi la turatii mari sau la orice accelerare ? incearca intre 4000 - 5000 ture cu accelerari bruste si frinari sa vezi daca iti face. zgomotul este de disel dar putin mai ascutit. un disel pe benzina :(

Chestia cea mai interesanta e ca atunci cand motorul e turat se aude super. Problema e l a ralanti. Cand ma opresc la semafor se aude zgomotul neregulat si eventualele mici rateuri.

Iar la cate semafoare sunt in Bucuresti iti dai seama ca pana ajung acasa turbez. :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa cum spuneam, prost motor pe benzina si ar trebui sa ne dea banii inapoi pentru ca ne-au pacalit: noul motor al VW TSI, consum mic. HAAA

Mai au si turbine proaste si cam tot motorul pe benzina este prost, prost....

Ptr cei ce vor sa-si cumpere Tig pe benzina, fratilor nu va cumparati asa prostie, da-ti banii pe altceva. Masina asta nu valoreaza mai mult de 15000 noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nou consum Buc-Slanic Moldova, mers destul de forjat, am atins si 200.

Consum mediu dus-intors 11.5%.

In buc consumul ramane la 13.5% maxim 14%.

Sunt multumit de motor, nu a papat un stop de ulei.

Motorul merge fara rateuri dar si benzina de calitate, in general 98-100, evit petrom, frecventez OMV si MOL, ocazionat LuckOil.

Pun benzina alternativ si de 95 ocazional, cam 2 plinuri 98-100 unul de 95.

Rateuri am simtit doar la benzina de 95 si in carte si pe capacul de la buson scrie clar, cel putin 95, mie-mi suna a genul; merge si cu 95 daca nu ai bani de mai mult.

Din cate am citit prin alte locuri la TSI ii place benzina cu putin sulf, in nici un caz cea de 95 nu are mai putin sulf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucuresti-Pitesti-Bran-Cheia-Bucuresti ~ 500km = 1/2 rezervor !!!

Am descoperit ca la un mers constant (si cu ajutorul tempomatului) la aprox 55km/h +/-5 consumul scade sub 5% !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

[va rog stergeti]

Modificat de dadu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

drum prin tara: 1400 km , consum mediu 6.6 l/100km , viteza medie totala 49km/h (Romanica noastra cea surprinzatoare) , drum combinat = autostrada / oras / serpentine / ~ 60 km off-road.

610 km , consum 6.1l/100km , viteza medie 60 km/h (Oradea - Bucuresti via Pitesti)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bate si pe mine un gand la un tiguan Sport & Style 2.0 TSI (200) cutie automata. Deci ar trebui sa nu vad un consum sub 20 in bucuresti? :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucuresti - Brasov - Tg. Mures (350km) - 6,5 l/100 km

Retur 6,2 l/100km. (pe distanta Tg Mures - Brasov consumul a fost 5,8, pe parcurs pana in Bucuresti ajungand la 6,2).

Sunt multumita de mashina per total :) , consumul este rezonabil si puterea suficienta (140CP - 2.0TDI) pentru a te putea baza in depasiri. :)

Consumul din Bucuresti variaza intre 8 si 12l/100km, in functie de trafic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!