Jump to content

Consum (Tiguan 5N & 5N2)


Andy_B
 Share

Postare recomandată

O prima impresie despre Tiguan: consumul pe Bucuresti - Constanta - Bucuresti (cu tot cu mers in Constanta pana la port) a iesit 6.9 litri... Cred ca este destul de bine, tinand cond ca la dus am mers in medie cu 95km/h (autostrada + portiune Cernavoda - Constanta), iar la intoarcere a iesit 109km/h (nu am mers mai jos de 140 pe autostrada). Turatia am tinut-o tot timpul sub 3,000 (in viteza a 6-a la 3,000 turatii mergea cu 150km/h). In Bucuresti (intrare autostrada - Opera Romana, ora 14:00), a luat 9 in medie - foarte multumit. Inteleg ca motoarele diesel se mai aseaza putin ca si consum dupe 10-20k km, insa mie deja mi se pare un consum foarte bun. :lol:

Am remarcat ca este destul de dificil de apreciat un consum la o anumita viteza: calculatorul de bord reactioneaza foarte rapid la orice modificare a presiunii pe pedala, si in absenta tempomat-ului pe masina mea, pot sa spun doar ca la 140 km/h consumul arata "undeva" intre 7.2l si 8.0l :huh: ), iar la 100km/h (tot in viteza a 6-a) instant-ul era intre 5.2l si 6.0l la suta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil ca in timp consumul sa mai scada. In plus te obisnuiesti si cu masina. Din ce am citit in testul Quattroruote, vitezometrul la Tiguan are o abatere de cca. 5%. Asta ar insemna ca la 3.000 de ture in ultima treapta ai avea o viteza efectiva de cca. 143 km/h, fata de 150 cat indica vitezometrul. O estimare mai corecta s-ar putea face cu un GPS. De asemenea, ar trebui luata in calcul si posibila abatere data de computerul de bord. O estimare mai apropiata de adevar a consumului s-ar putea face cu metoda plin-plin.

Modificat de Michael
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau viteza reala se poate sti din climatronic. Presupun ca e la fel ca la Golf.

Si eu am ramas foarte placut impresionat de consumul Tiguanului cand am fost la drive-test

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Test de consum realizat de Evenimentul Zilei cu un Tiguan 2.0 TDI Tiptronic:

post-1183-1206001237_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant consumul. Acum sa luam in calcul si consumul mai mare al cutiei automate. Dar de la 6.8 la 11.1 mi se pare foarte mare diferenta, cred ca la stilul sportiv au mers din blana in blana, sa ma exprim asa :( . si consumul de mers linistit iese foarte bun, pentru oras. Dar la viteza medie de 40 km/h e clar ca drumul a fost destul de liber. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand intra turbina consumul instant la mine ajunge la maxim 35-38 l/100km. Daca cei de la EvZilei au mers in stil sportiv intre 2.500 si 3.500 cu blana pe 50-100m (din intersectie in intersectie), atunci teoretic le putea iesi un consum mai mare.

Am masurat viteza cu GPS-ul de la masina mea si GPS-ul unui vecin - amandoua au dat aproape aceleasi diferente fata de cadranul de bord, si anume:

Cadran bord: 130 GPS: 123

Cadran bord: 100 GPS: 94

Cadran bord: 70 GPS: 66 (67 cu GPS-ul vecinului)

Cadran bord: 50 GPS: 47

Testul l-am facut pe drum drept si liber, fara denivelari, fara curbe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca nu e bine sa instigam la viteza, dar la 130 si 160 km/h cat e viteza pe GPS, ati testat? :vaidecapulmeu:

Andy, cam cat iti ia consumul mediu acum in Bucuresti? adica in conditii "normale" :icon_thumright: de Bucuresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sorin_g: Man, pentru 130 km/h am scris mai sus; cu 160 km/h nu am mers inca, pentru ca in afara de o iesire la Constanta, una la Alexandria si 1 drum pe Valea Prahovei (pana am terminat rodajul de 1,500 km), masina a mers in Bucuresti... Momentan consumul de Bucuresti a ramas undeva pana in 9, insa aici trebuie sa spun ca in general circul intre 07:30 si 08:30 dimineata, si intre 20:00 si 21:00 seara cand traficul este putin mai aerisit uneori, si ca locuiesc in afara orasului (fac aproximativ 5-6 km pe sosea). Oricum, asta era consumul de saptamana trecuta, pentru ca in acest moment nu mai pot sa merg cu Tiguanul - nu am reusit sa-l inmatriculez :angry: ... Poate reusesc saptamana care vine... :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul meu, dupa 980 km, consumul mediu este de 7,2% fara a trece de 3000 rpm si pe autostrada max 140 in treapta a 6-a...oricum am menajat masina si o mai tin asa inca cel putin 500 km, iar important de precizat este ca 80% din km sunt facuti extraurban. Dupa ce sar bariera de 1500 km o sa incep sa conduc mai nervos si voi reveni cu consumuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Salutare! Am facut un test de consum cu Tiguanul meu in acest week-end, cu ocazia deplasarii pana la Sibiu (intalnirea de primavara). Testul l-am facut plin-plin (am alimentat de vreo 4 ori). Iata rezultatele:

Autostrada Bucuresti - Pitesti (95km), mers economic (120 - max 140 km/h): 6.5 medie consum

Pitesti - Sibiu (pe valea Oltului) (171km), mers mai incet (noapte): 7.8 medie consum

Plimbari pe langa Sibiu + valea Oltului pana in Pitesti (259km), zi, mers mai "sportiv": 8.5 medie consum

Autostrada Pitesti - Bucuresti (100km), zi, mers foarte sportiv :rolleyes: : 11.6 medie consum

Medie consum drum total (650 km) - 8.4

Modificat de Michael
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

ajutati-ma si pe mine cu consumul la spor&style 1,4 TSI ca al meu e razana rau , imi mananca 16,5% in oras (medie 13km/ora) si nu stiu ce sa mai fac.

Multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

Inca nu stiu ce sa spun despre conum, am 1.4 tsi, am doar 450 km din care 280 in afara,

Ieri pe ploaie si bara la bara consumul mediu era 22%, dar consumul per total imi arata intre 13-14%. Eu zic ca este cam mult, sper ca dupa rodaj sa scada macar la 12 ca altfel ma abonez la pompa.

Modificat de Michael
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Terra1: tinand cond ca ai mai putin de 1,000 km facuti cu masina, nu cred ca este cazul sa te sperii. Ploaia de ieri m-a prins tot in masina, si un drum de 2 km l-am facut cu o medie de aproape 12 litri la suta, in aproximativ 1 ora, de la Opera pana aproape de Piata Romana (evident - stand mai mult pe loc, si cu AC dat pe dezaburire interioara, adica mergand foarte tare...). Parerea mea personala este sa mai astepti putin si mai vorbim putin mai incolo dupa ce se aseaza si motoru' :ceuameni: ...

Modificat de Michael
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.4 tsi, 450 km la bord, doar in oras dimineata si seara, consum de 14-15% (am umplut rezervorul si l-am golit)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vorbit cu aia de la porsche de consumul cam ridicat (16,5% in oras la 1,4 TSI, peste 3200 km parcursi) si mi-au zis sa verific fara sa i-au in considerare ce zice calc adica sa fac plinu vad cati km am mers si sa fac calculu....

oricum am scris si la VW care mi-au zis sa merg la teste si pe urma sa le trimit rezultatele

Deci sunt in teste pe moment dar revin cu rezultate si ma si programez sa o pun pe calculator.

16,5% fata de 11% cat e in specificatii sau scriu astia pe la ziare ca au obtinut la teste, e mult prea mult (si 16,5 am daca merg amabil, daca ma infig bag 22 cred)

16.5% LA 13KM/H VITEZA MEDIE iar daca mi-a duc bine aminte a fost 12% afara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am 1700 de km,50% prin oras 50% afara,nu am resetat calc niciodata iar consumul aratat este de 9,5%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ajuns la 3900 km si consumul mediu de la inceput pana acum este de 7,4 l/100km, cu circulat mai mult in afara localitatii si pe autostrada. Este un consum rezonabil , in conditiile in care nu o mai menajez ca si in rodaj. Oricum am facut un drum de vreo 40 km (nu ma grabeam deloc) cu 60-70 prin localitati si 110-120 in afara localitatilor si consumul a fost de 6,6. Pe acelasi traseu mergand mai rapid am avut insa si consum de 8,2. Ceea ce am observat eu este ca atunci cand alimentez (fac plinul in general) cu Euro5 consumul este mai mare decat cu Sprint diesel sau Top Euro4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu va speriati de consumul din Bucuresti! Este irelevent! Ieri am "reusit" cu Golful un record negativ 12% si viteza medie de 10km/h

Uite aici niste date de la utilizatori, poate va ajuta desi sunt la inceput:

http://www.spritmonitor.de/en/overview/50-...h=1&minkm=0

Modificat de Raf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am un Tiguan 1.4 TSI. Consum afara 7.6 la o viteza maxima de 120 km/h. In oras la liber, depinde de cum e traficul. Parerea mea e ca nu conteaza consumul in Bucuresti, ori stai pe loc in parcare ori mergi prin Bucuresti tot aia e . Consumul in Bucuresti relevant e cel in L/H.

DN1 dimineata 45 de minute - 30 KM 90km/h si jumjatate de ora mers cu 5 km/h (~ 4 km) consum 9.4 l/100km

Acum un scurt istoric: probleme Tiguan:

3400 Km - EPC + martor motor aprinse in bord - reparatie Porche o saptamina .... problema cabluri electrice

4000 km - martor presiune roti aprins - eroare ABS ... reset Porche Romania.

Ce o sa urmeze o sa vedem.........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tiguan 1.4: Poti, te rog, sa discutam putin despre aceste interventii din service aici, pana o sa avem un nou topic despre "Probleme cu Tiguan"...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tiguan 1.4: Poti, te rog, sa discutam putin despre aceste interventii din service aici, pana o sa avem un nou topic despre "Probleme cu Tiguan"...

6000 km.

Consum:

- DN1 maxim 120 km/h . 7.2 l/100km (resetat computerul de bord in momentul in care am intrat pe DN1) - mers normal, fara accelerari bruste.

- mixt - DN1 15km + 30 minute 4 km (stat in coada la baneasa) - 9.5 - 10.2l/100km

- oras - aglomeratie 16l/100km - mers lejer seara 10.5 - 11.5 l/100km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si a mea consuma la fel de mult, am deabia 1600 km, 1000 facuti numai in oras, astazi bara la bara consuma 17,

dar sambata noapte: consum 9% pe aprox 10 km distanta si am mers cu 40-60 km/h prin oras, nu prea erau masini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si a mea consuma la fel de mult, am deabia 1600 km, 1000 facuti numai in oras, astazi bara la bara consuma 17,

dar sambata noapte: consum 9% pe aprox 10 km distanta si am mers cu 40-60 km/h prin oras, nu prea erau masini.

as fi curios si pentru un disel in aceleasi conditii, daca poate sa ne ajute cinvea. Pentru o comparatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tiguan 1.4: Poate pot sa te ajut eu, dar nu prea stiu cum - am inteles ca cel mai bine se verifica un consum mediu prin metoda plin-plin, si ca informatiile din BC pot fi alterate de anumite aspecte... Eu personal nu am facut inca un consum de Bucuresti prin metoda plin-plin, insa din informatiile de pe BC, consumul mediu teoretic este intre 9 si 10 la suta. Consumul mediu facut plin-plin pe traseul casa-serviciu (8 km pe sosea si 6 km in Bucuresti) a fost de 8.5%, undeva prin Aprilie, dupa ce am inmatriculat masina. Daca pot sa te ajut cu alte cifre, spune-mi, sa imi notez, si revin cu amanunte. Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tiguan 1.4: Poate pot sa te ajut eu, dar nu prea stiu cum - am inteles ca cel mai bine se verifica un consum mediu prin metoda plin-plin, si ca informatiile din BC pot fi alterate de anumite aspecte... Eu personal nu am facut inca un consum de Bucuresti prin metoda plin-plin, insa din informatiile de pe BC, consumul mediu teoretic este intre 9 si 10 la suta. Consumul mediu facut plin-plin pe traseul casa-serviciu (8 km pe sosea si 6 km in Bucuresti) a fost de 8.5%, undeva prin Aprilie, dupa ce am inmatriculat masina. Daca pot sa te ajut cu alte cifre, spune-mi, sa imi notez, si revin cu amanunte. Numai bine!

Consumul in conditiile astea nu este foarte diferit disel/benzina. Consum pe distanta , tot casa servici, 12 km sosea + 30 de minute bara la bara 3 km si inca 3 in Bucuresti, un consum mediu de 10 - 10.5 l/100km. O diferenta de 1.5 l / 100km mi se pare destul de buna.

Diferenta ar fi cam de 3.5 - 4 RON la 100 km pe un astfel de drum. In afara localitatii 7 - 8 l /100 km mi se pare extrem de bun, mai ales ca e 4x4 permanent. Acum am 6000 km, nu stiu daca e de la caldura sau daca si-a mai dat drumul motorul dar consumul mediu a scazut cu 1 l fata de cind am imatriculat-o. Pe drumul de mai sus acum am mediu 9 - 9.5 l/100km.

Daca poti sa imi zici cam cit ai afara din localitate, as fi interesat si de aceasta cifra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!