Jump to content

Comenzi Pe Volan


lile
 Share

Postare recomandată

Daca in 56 nu iti comunica, mi-e greu sa cred ca se poate sa mearga butoanele alea cumva (in audio) sau sa apara meniul audio pe BC+. Totusi se tot "zvoneste" ca se poate...

Oricum, si in 3042 ar trebui sa iti mearga cel putin butonul de mute (steluta :angry: ). Atata timp cat pe BC+ nu apare meniul Audio, butoanele nu schimba posturile/melodiile. Butoanele alea isi indeplinesc acest scop numai cand esti in meniul Audio. Cele de dat mai tare si mai incet functioneaza indiferent de meniul de pe BC+

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Imi poate spune cineva codul calculatorului de coloana care sa suporte volan cu comenzi,tempomat si BC plus .

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma cineva care si-a montat comenzile pe volan si functioneaza bine, poate sa rezumeze de la cap la coada pasii de urmat?

Eu sunt in stadiul urmator: am cele 2 parti de pe volan cu butoanele plus o cutiuta in care intra firele de la ele.Trebuie sa verific codul de la calculatorul de coloana volan daca suporta comenzi pe volan(masina are BC+ si cruise control din fabrica).Daca nu suporta, il fac rost, iar daca da, ce fac?il conectez pur si simplu si merge?mai trebuie codat ceva dupa?mai trebuie vre-un cablu de la cutiuta din volan la calculatorul de coloana volan?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai nevoie de cablajul dintre "cutiuta" si spira de airbag.Daca calculatorul este compatibil nu ramane de facut decat codarea 3024.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista 4 la sfarsit. Codarea la cei cu BC+ care au montat ulterior volan multifunctional e 3022 (astfel incat comenzile de pe maneta de la stergatoare care schimba informatiile pe BC+ devin inactive, functionand cele de pe volan, inclusiv in RCD - Merci tutu0581 pentru explicatie :icon_thumright: ). Daca e schimbata maneta de la stergatoare cu cea de pe masinile cu volan multifunctional, atunci codarea e cea fireasca, 3042.

LE: daca nu e clar, va poate ajuta poza de aici.

Bafta!

Modificat de WVWZZZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect :icon_thumright: Acum depinde ce vrea omul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E foarte clar multumesc.Vreo idee de unde pot lua acel cablu? Si mai am o intrebare: e complicata operatiunea de desfacere a volanului?(comparativ cu golf IV unde stiu cum e). pot s-o fac eu sau mai bine sa ma duc la cineva specializat(nu sunt vre-un neindemanatic dar mi-am mai rupt urechile cateodata pe a mea)(si ca sa mai fac o mentiune Golf-ul V e masina sotiei)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si o nelamurie, unde se gaseste aceasta "cutiuta"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai R6, cred ca te poti lamuri aici

Cily, e vorba cumva de o mufa ? :D Aia se prinde undeva in partea de jos, in spatele airbagului, cam in spatele semnului de claxon de pe capacul de la airbag. Cred ca despre aia e vorba :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Cutiuta" este calculatorul comenzilor de pe volan si intr-adevar se afla in volan in spatele airbag-ului, in spatele semnului de claxon.

mihai_R6 din cate stiu eu nu se pot monta comenzile pe un volan care nu a avut comenzi, chiar daca este volan in trei spite. Ar fi bine sa verifici inainte ca sa nu ai surprize. Cablajul de airbag pentru volan multifunctional il poti comanda la orice reprezentanta si costa cam 200 ron.

Spor la treaba :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dilema de 1000 de puncte. Daca eu pot "derula" informatiile despre consum( km parcursi, viteza medie, consum mediu, consum instant, autonomie etc) cu ajutorul comenzilor de pe volan( butoanele de derulat si butonul "ok"), acest lucru inseamna in mod implicit ca am toate mufele, "cutiutele", cablurile necesare?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

popilam, tare cred ca este doar o mufa. Si da, se poate monta volan multifunctional, eu am montat, si merge perfect :)

Cily, da inseamna ca ai tot. Nu e mare inginerie, sunt cablurile de la comenzi, mufa centrala a lor si un cablu care trece prin spatele airbagului care se comanda separat. Erori iti apar la steering wheel (fara legatura cu cablurile :beerchug: )

LE: 1k0 971 584 C este codul cablajului care trece prin spatele airbagului si care trebuie comandat, costa vreo 100ron.

Modificat de WVWZZZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina mea are din fabricatie comenzi pe volan si de vreo 2 luni a inceput sa imi crape membrana care acopera butonul de schimbat melodiile iar recent am observat ca si butonul volumului are aceleasi simptome.Acum evit sa folosesc comenzile de pe volan,mai ales cele deteriorate in speranta sa nu agravez problema.Intrebarea mea este daca se poate schimba membrana respectiva sau cum ar putea fii remediata problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LE: 1k0 971 584 C este codul cablajului care trece prin spatele airbagului si care trebuie comandat, costa vreo 100ron.

Multumesc mult pentru cod.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

WVWZZZ - sa revenim. Si eu mi-am pus volan multifunctional si merge perfect, dar am schimbat volanul cu totu (ceea ce ai facut si tu sunt convins). Ce am vrut eu sa subliniez este ca nu merg montate doar comenzile pe un volan care nu a avut comenzi montate din fabrica - chiar daca este in trei spite.

Referitor la faimoasa "cutiuta" este "control unit for multifunction steering wheel" cod 1P0959542.

R_a_z_v_y - dupa o amnumita serie de sasiu, s-a schimbat modelul de comenzi, tocmai din aceasta cauza.

Am atasat doua poze - prima este modelul cu care a fost echipata masina ta si a doua este modelul nou.

post-40954-1249218818.jpg

post-40954-1249218828.jpg

Modificat de popilam
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comenzile nu merg montate pe un volan care nu a avut comenzi de la inceput pentru ca nu au unde sa incapa :D

Corect, ala este numele si codul "cutiutei" :))

Si o poza in care se vede unde e pozitionat :

controlunit.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am tot citit topicul asta si concluzia este ca pt montat comenzi trebuie urmatoarele: volan, spira , computer de coloana Codurile acceptate pt computer sunt scrise de cineva cele acceptate

Eu AM 1K0-953-549-BK pe un g5 din 2008 intrebarea mea chiar merge? Sa ma apuc sa cumpar firele si volanul ? Pt ca daca computerul e ok investitia e minima

WVWZZZ am si eu o intrebare codul accepta tempomat si comenzi sigur?

Am mai postat si pe celalt topic din greseala

Modificat de r_dragon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Iti pot confirma eu. Eu mi-am pus si merge.

Codul calculatorului este corect, iti mai trebuie volanul cu comenzi (atentie sa aiba si unitatea pentru comenzi pe el - in partea de jos este o cutiuta in care intra mufele de la comenzile stg+dr) si cablajul pentru airbag - cel care pleaca de la spirala pana la airbag.

Eu nu am inlocuit spirala si am inteles ca sunt rare cazurile in care trebuia inlocuita. Masina mea avea cruisecontrol si BC din fabrica.

Ca fapt divers pe volan+comenzi am dat 100 euro (ebay-ul sa traiasca), pe calculator 600 ron (nou nout) si pe cablaj parca 100 ron (tot nou).

Merita investitia pe deplin.

Spor la treaba!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ti-am dat si pm insa daca ai codul bun celalt calculator pe care zici ca l-ai achizitionat ce mai e?:D

ca pana acum intelesem ca trebuie inlocuit VOLAN calculator coloana si spirala

Tu zici ca ai acelasi cod ala nu e cod de computer coloana?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut calculatorul de coloana volan cu terminatia AF (merge doar pentru cruise control si BC) si l-am schimbat cu unul cu terminatia BK.

Cand ti-am spus ca merge, m-am referi ca merge sa-ti pui volan cu comenzi, dar cu respectivele modificari.

Daca ai calculatorul de coloana cu terminatia BK, atunci el va accepta comenzi pe volan.

Cat despre spirala, sfatul meu este sa incerci fara sa o schimbi si daca nu merge o schimbi dupa.

Sper ca m-am facut inteles.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa multe studii :( am descoperit codarea corecta pentru a functiona 100% toate butoanele aceasta este 2022(cu stergator de luneta :) ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

intrebare de baraj :

pe golf v in locul 1K0-953-549-A se poate monta 3C0-953-549-A care provine de pe un passat ?

am vazut ceva pe vortex cum ca nu ar fi la fel dar respectivul nu a mai postat sa spuna daca a mers sau nu.... :blink:

:blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!